Go to content

Mleko roślinne. 4 przepisy na domowe mleko: sojowe, ryżowe, owsiane i migdałowe

Mleko roślinne
Fot. Flickr / Abi Porter / CC BY

Tzw. mleko roślinne, to doskonała alternatywa dla osób które nie mogą, lub nie chcą pić tradycyjnego, odzwierzęcego mleka. Osoby z nietolerancją laktozy, które po spożyciu cierpią na bóle brzucha, lub te, dla których smak mleka jest nie do przyjęcia, mogą skorzystać z przepisu na „mleko” roślinne. 

Zalety roślinnego mleka

Poza tym, że jest to naturalna alternatywa dla osób nie pijących mleka zwierzęcego, posiada liczne wartości odżywcze oraz niepowtarzalny smak i aromat. Roślinne mleka, mogą być używane do przyrządzenia rożnych potraw. Te, które przyrządzane są w domu, są w 100% naturalne, bez konserwantów, więc sami kontrolujemy, co spożywamy. samodzielnie przygotowane mleko roślinne, jest tańsze od tego, które dostępne jest w sklepach z ekologiczną żywnością. Warto choć raz spróbować jednego z przepisów na te specyficzne napoje.

Produkty, z których można przyrządzić mleko roślinne

Najłatwiej jest przyrządzić ten napój z najłatwiej zrobić z orzechów i nasion, oraz zbóż takich jak:

1. Mleko sojowe

 Fot. Pixabay / Jing / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Jing / CC0 Public Domain

Mleko sojowe zawiera pełnowartościowe białko w ilości zbliżonej do mleka krowiego, oraz pełny zestaw aminokwasów. Badania wskazują na zależność między spożyciem diety bogatej w produkty sojowe, a zmniejszoną zachorowalnością na niektóre nowotwory (w szczególności sutka, prostaty i okrężnicy). Zawarte w soi izoflawony  zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jest ono ubogie w cukry i dlatego często sprzedaje się je lekko posłodzone. Ten rodzaj napoju nadaje się do kawy, koktajli, płatków i in.

Przepis na domowe mleko sojowe

Potrzebujesz: 170 g soi (1 szklanka), 6 szklanek wody (1500 ml)

Przygotowanie:

  1. Szklankę soi zalewamy 3 szklankami wody i odstawiamy do namoczenia na około 10 godzin (ziarna przed namoczeniem są owalne, a po namoczeniu stają się podłużne).
  2. Po tym czasie odlewamy wodę, w której ziarna się moczyły, i naczynie uzupełniamy taką samą ilością świeżej wody; następnie wszystko miksujemy.
  3. Po zmiksowaniu dolewamy 3 kolejne szklanki wody, a następnie gotujemy wszystko około 30 minut (czas liczymy od momentu zagotowania). Z uwagi na to, że soja zwiększa swoją objętość, warto użyć wysokiego garnka, a płyn gotować na małym ogniu, aby nie dopuścić do przypalenia się.
  4. Po 30 minutach gotowania rozdrobnione ziarna soi – tzw. okarę – odcedzamy i mleko jest gotowe. Nie należy przechowywać go w lodówce dłużej niż 3 dni.

2. Mleko ryżowe

 Fot. Pixabay / ImageParty / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / ImageParty / CC0 Public Domain

Mleko przygotowane z ryżu, cechuje się zawartością małej ilości tłuszczu, większą węglowodanów, witamin z grupy B, błonnika, ale mają niewielkie ilości białka i wapnia.  Nie zawiera glutenu, więc mogą je spożywać osoby z nietolerancją glutenu lub celiakią.

Przepis na domowe mleko ryżowe

Potrzebujesz:

  • 2 litry wody,
  • 4 łyżki ryżu (białego lub brązowego), szczypta soli, 1 łyżka brązowego cukru

Przygotowanie:

  1. Ryż należy opłukać, wsypać do 2 litrów wody, dodać szczyptę soli, a następnie gotować pod przykryciem 2 godziny na bardzo małym ogniu. Do przykrycia garnka warto wykorzystać pokrywkę z dziurką, a jeśli takiej nie mamy, zwykłą przykrywkę lekko uchylamy, aby część wody odparowała (około 300 ml)
  2. Po 2 godzinach wszystko studzimy, dodajemy cukier i miksujemy w blenderze na jednolitą masę.
  3. Tak przygotowane mleko można przechowywać w lodówce najdłużej 2 dni; przed użyciem należy je wstrząsnąć.

3. Mleko z płatków owsianych

 Fot. Pixabay / dessuil / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / dessuil / CC0 Public Domain

Zawiera cenny ß-glukanem, czyli rozpuszczalną frakcję błonnika pokarmowego, obniżająca stężenie cholesterolu. ß-glukan wykazuje zdolność wiązania kwasów żółciowych oraz ogranicza wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym.

Przepis na domowe mleko z płatków owsianych

Potrzebujesz:

  • 200 g płatków owsianych, 1,5 litra wody

Przygotowanie:

  1. Płatki wsypać do blendera i rozdrobnić.
  2. Przesypać do słoja lub miski i zalać 1500 ml gorącej wody. Odstawić na 30 minut.
  3. Następnie zamieszać energicznie zawartość słoja i przelać przez gęste sito. Pozostałą na sitku papkę odcisnąć drewnianym wałkiem.
  4. Gotowe mleko przelać do butelek. W lodówce można je trzymać do 3 dni.

4. Mleko migdałowe

 Fot. Pixabay / Hans / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Hans / CC0 Public Domain

Zawiera witaminę E, która jest przeciwutleniaczem i chroni komórki przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Zawiera dużo potasu i magnezu, oraz korzystnych dla zdrowia tłuszczów roślinnych. Mogą je pić osoby z nadkwasotą, gdyż mleko migdałowe wykazuje działanie alkalizujące.

Przepis na domowe mleko z migdałów

Potrzebujesz:

  • 250 g migdałów, 2 litry wody

Przygotowanie:

  1. Migdały wsypać do miski, zalać wodą, a następnie odstawić na około 8 godzin.
  2. Po tym czasie migdały odcedzić i włożyć do blendera.
  3. Następnie przygotować 2 litry wody i odpowiednią ilość (tyle, ile się zmieści) wlać do blendera; migdały wraz z dodaną wodą należy miksować na najwyższych obrotach.
  4. Po zmiksowaniu przelać wszystko przez gęste sito i dobrze odcisnąć drewnianą łyżką (pierwsza porcja mleka gotowa).
  5. Pozostałą po odciśnięciu papkę włożyć do blendera i ponownie zmiksować z pozostałą ilością wody. Następnie powtórzyć odciskanie na sitku. Po tej czynności jest gotowa druga porcja mleka. Mleko należy przechowywać w lodówce do 3 dni.

Poza powyższym, przyrządza się również mleka z kokosów, z orzechów nerkowca, orzechów laskowych,  z nasion słonecznika i konopi, orkiszu, kaszy jaglanej.

Fot. Pixabay / Foundry / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Foundry / CC0 Public Domain


Źródło przepisów: medycyna praktyczna