Go to content

Czym jest elektrostymulator TENS? Poznaj TRU+

Fot. Materiały prasowe

Lecznicze prądy TENS o niskiej częstotliwości posiadają właściwości blokujące przekaźnictwo impulsów bólowych do mózgu. Elektrostymulator TRU+ to przenośne urządzenie, które można stosować samodzielnie w terapii bólu różnego pochodzenia, przede wszystkim dotyczącego pleców i karku. Jak działa elektrostymulator TENS? Kiedy warto go stosować i na jakie efekty możesz liczyć? Sprawdź!

Działanie elektrostymulatora TRU+ 

Elektrostymulatory przeciwbólowe od wielu lat są z powodzeniem stosowane w gabinetach fizjoterapeutycznych. W urządzeniach tego typu wykorzystuje się technologię TENS. Co to jest TENS? Otóż jest to przezskórna stymulacja zakończeń nerwowych (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). Działanie TENS polega na stymulacji zakończeń nerwowych, a także pobudzaniu organizmu do wytwarzania beta-endorfin o naturalnych właściwościach przeciwbólowych.

Forma terapii bólu za pomocą impulsów TENS może być stosowana wygodnie w warunkach domowych. Umożliwia to urządzenie TRU+. Ten niewielki, przenośny aparat stosuje się na kręgosłup przy bólach różnego pochodzenia. W okolicy odczuwanych dolegliwości lub powyżej miejsca dotkniętego bólem nakłada się urządzenie, które za pośrednictwem specjalnych elektrod emituje impulsy hamujące ból, dzięki czemu mózg nie otrzymuje informacji sensorycznych.

Jest to prosta i bezpieczna metoda zwalczania bólu, dlatego z powodzeniem może być stosowana samodzielnie. Już po jednej sesji TRU+ dochodzi do redukcji bólu. Co więcej, efekt przeciwbólowy utrzymuje się przez wiele godzin, co wynika z utrzymującego się wpływu beta-endorfin. Możliwość zastosowania wybranego poziomu terapii pozwala na indywidualne ustawienie urządzenia zgodnie z preferencjami Pacjenta. Dzięki temu niefarmakologiczne leczenie bólu jest bezpieczne i bardzo komfortowe.

Elektrostymulator TRU+ – przy jakich dolegliwościach jest pomocy? 

Wskazaniem do stosowania elektrostymulatora TENS są bóle kręgosłupa, karku i ramion o różny nasileniu i pochodzeniu. Metoda ta może stanowić wsparcie rehabilitacji po urazach i operacjach, jak również element leczenia objawowego schorzeń kręgosłupa.

Elektrostymulator TRU+ znajduje szczególne zastosowanie w przypadku bólu przewlekłego, ponieważ zmniejsza potrzebę stosowania doustnych środków przeciwbólowych, co jednocześnie odciąża układ pokarmowy. Impulsy TENS docierają do mózgu, gdzie blokują odbieranie bodźców bólowych. Stymulacja zakończeń nerwowych jest czasowa, technologia ta w żaden sposób nie zmienia struktury włókien nerwowych, a skuteczność metody TENS została potwierdzona w badaniach klinicznych.

Zwalczanie bólu falami TENS sprawdza się także u osób, które ze względu na styl życia są narażone na bóle pleców. Urządzenie TRU+ przydaje się osobom pracującym fizycznie, spędzającym wiele godzin w jednej pozycji, a także sportowcom narażonym na kontuzje.

Z przeciwbólowych właściwości TENS mogą korzystać osoby, które mają problemy zdrowotne, takie jak:

  • zmiany zwyrodnieniowe powstające wraz z upływem lat;
  • bóle reumatyczne;
  • bóle mięśni i stawów, które wynikają m.in. z toczącego się stanu zapalnego, przeciążenia lub wzmożonego napięcia;
  • schorzenia kręgosłupa, np. dyskopatia;
  • bóle każdego odcinka kręgosłupa;
  • bóle neuropatyczne;
  • urazy sportowe;
  • zapalenie nerwów obwodowych.

Podsumowanie właściwości terapii elektrostymulatorem TRU+

Elektrostymulator tens to wyrób medyczny. Zastosowanie TRU+ pozwala nie tylko na zwalczanie bólu w konkretnym miejscu pleców, ale także na redukcję bólu promieniującego.

Urządzenie może być stosowane m.in. przez osoby chorujące na cukrzycę i artretyzm. Elektrostymulator TENS nadaje się także dla osób starszych, które ze względu na wiek szczególnie uskarżają się na bóle kręgosłupa. Elektrostymulacja falami TENS pozwala na uzyskanie szybkiej ulgi nawet po pierwszym zastosowaniu. Z kolei regularne korzystanie z kuracji TRU+ ogranicza przyjmowanie leków doustnych i żeli o działaniu miejscowym. Podsumowując, metoda TENS jest doskonałym, niefarmakologicznym sposobem na zwalczanie bólu u osób z różnymi problemami zdrowotnymi.

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.

Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.


Artykuł partnera