Choroby Zdrowie

Aura, ból głowy i nudności. Jak rozpoznać i leczyć migrenę oczną?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 marca 2020
Migrena oczna (z aurą) - przyczyny, objawy, leczenie
Fot. MangoStar- studio/iStock
 

Migrena oczna (migreną z aurą, klasyczna) jest jednym rodzajów bólu głowy, który bywa bardzo dokuczliwy i może utrudniać zwyczajne funkcjonowanie. Z migreną nie ma żartu, na nią nie pomoże połknięcie zwykłej tabletki przeciwbólowej. Czym jest migrena oczna, jakie objawy powoduje i jakie leczenie przyniesie efekty?

Migrena oczna

Specjaliści rozróżniają kilka typów migreny, ale najczęściej u chorych występuje migrena bez aury (migrena prosta) i stanowi 80% wszystkich migrenowych bólów głowy. Zaraz za nią plasuje się migrena oczna (tzw. migrena z aurą, klasyczna). Badania pokazują, że na tę dolegliwość uskarża się od 5 do 8% całej populacji. Chorują na nią przede wszystkim kobiety, panowie znacznie rzadziej. Częstotliwość ataków migreny może zawierać się od kilku w ciągu całego życia, po napadów pojawiających się nawet kilka razy w tygodniu.

Zazwyczaj napad aury z atakami bólu głowy ujawnia się do 30 roku życia. Po 40. roku życia ilość ataków i ich natężenie stopniowo ulega zmniejszeniu. U pacjentów po 50. roku życia, migrenowy ból głowy dokucza rzadko. Badania pokazują, że u osób, których bliscy krewni skarżyli się na migrenę, ataki pojawiały się w wcześniej, niż u tych, którzy w najbliższej rodzinie nie miały problemów z migreną. U osób z obciążającym wywiadem rodzinnym, wiek, w którym migrena oczna i jej objawy ustały, jest wyższy, niż u pozostałych osób. Niestety, migrena jest chorobą przewlekłą, i niełatwą do leczenia, ale często zdarzają się długotrwałe okresy remisji.

Migrena oczna (z aurą) - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. seb_ra/iStock

Migrena oczna (z aurą) – przyczyny

Migrena oczna nie jest chorobą do końca zbadaną. Istnieją opinie specjalistów (tzw. teoria naczyniowa), że jest ona wynikiem nadprodukcji serotoniny, która powoduje skurcz i rozkurcz naczyń. To z kolei skutkuje bólem głowy i innymi towarzyszącymi mu objawami jak np. światłowstręt (fotofobia), nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia) i zapachy (osmofobia). Mówi się o tym, że migrena oczna i towarzyszące jej obawy ma podłoże genetyczne, cechujące się predyspozycją do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych. Zmiany w przepływie krwi przez naczynia krwionośne w mózgu to „winowajca”. Na wystąpienie migreny mogą wpływać: nadmierny stres, niewłaściwa dieta, zła higiena snu, pewne zapachy, dźwięki i pokarmy, zmiany hormonalne, stosowane leki, zmiany pogody, urazy głowy, choroby zakaźne, i jeszcze kilka innych czynników.

Migrena oczna – rodzaje 

Migrena oczna powoduje zaburzenia widzenia, które są przemijające. Zazwyczaj migrena oczna daje takie objawy jak: zaburzenia wzroku, czucia i mowy; ból zlokalizowany jest po jednej stronie głowy i utrzymujący się od kilku godzin do kilku dni. W zależności od charakterystyki aury i czasu jej trwania, migrena z aurą może różnić się u poszczególnych pacjentów objawami:

Migrena z aurą (oczna) i jej podtypy wg. kryteriów diagnostycznych International Headache Society :

 • migrena z aurą o ostrym początku – aura rozwija się w ciągu 4 minut, przypomina objawami udar mózgu;
 • z typową aurą – aura rozwija się i trwa od 5-60 minut;
 • z przedłużoną aurą – aura trwa od 60 minut do tygodnia;
 • migrena powikłana – gdy objawy aury trwają tydzień lub dłużej;
 • migrena podstawa – to zaburzenie funkcji pnia mózgu, móżdżku i obu płatów potylicznych. Występuje rzadko i objawia się : podwójnym widzeniem, obuoczną ślepotą, zawrotami głowy, szumem i dzwonieniem w uszach, utratą słuchu, dezorientacją, dyzartrią, obustronnym drętwieniem i osłabieniem mięśni;
 • aura migrenowa – bez bólu głowy;
 • rodzinna migrena połowiczo-poraźną – obok bólów głowy pojawia się niedowład mięśniowy połowiczy oraz występowanie schorzenia u innych członków rodziny chorego.

Te rzadko występujące podtypy migreny mogą sprawiać problem przy postawieniu diagnozy.

Migrena oczna – objawy bólowe

Pacjenci określają ból w skali od umiarkowanego do silnego. Ból często wzmaga się podczas ruchu i trwa od 4 do 72 godziny. Pojawia się po jednej stronie, najczęściej w obszarze czoła i skroni lub oka. Z tej lokalizacji dolegliwości po upływie 2 godzin rozchodzą się do tyłu i na koniec obejmują całą głowę. 80% pacjentów skarży się podczas bólu na nudności, 50% towarzyszą wymioty.

Migrena oczna –  zaburzenia wzroku, objawy

Zaburzenia wzroku określane jako zamglona plamka (figura), zauważalna w polu wzrokowym. Z czasem plamka rozszerza się, tworząc półokrągłe zygzakowate linie (teichopsje). „Omamy” wzrokowe mogą przypominać falujące powietrze, drgające plamki (scyntylacja) lub przebłyski światła. Wiele osób skarży się na pojawiające się mroczki wzrokowe, które mogą się przerodzić w niedowidzenie. Statystyki pokazują, że u 2/3 pacjentów migrena oczna i jej objawy przybierają charakter jednostronny. Nie ma również reguły dotyczącej strony, po której objawia się tzw. aura. Zarówno prawa, jak i lewa strona, mogą się zmieniać przy kolejnych atakach. Aura może wystąpić poprzedzając ból głowy, lub zaistnieć samodzielnie, bez bólu. U 90% chorych aura trwa od kilkunastu do 60 minut. Aura poprzedzająca bóle głowy trwa średnio 30 minut, a aura występująca oddzielnie – średnio 18 minut.

Migrena oczna (z aurą) - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. uzenzen/iStock

Migrena oczna z aurą czuciową

Migrena oczna z aurą czuciową cechuje się obecnością parestezji, czyli urojonych wrażeń czuciowych. W 80% parastezje występują po jednej stronie ciała i zaliczamy do nich np.: mrowienie, drętwienie, kłucie ostrym przedmiotem. Najczęściej pacjenci lokalizują parastezje w rękach lub wokół ust. Zazwyczaj określają to jako odczucie zaczynające się w palcach rąk i wędrujące w górę kończyny, w kierunku twarzy, warg lub języka. To może powodować przemijające problemy z utrzymaniem różnych przedmiotów w dłoniach, lub utrata czucia pozycji ciała. Aurze czuciowej może towarzyszyć drętwienie języka oraz zaburzenia mowy. Migrena oczna (z aurą) może także powodować tkliwość mięśni, zaburzenia rytmu serca, spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego.

Migrena oczna – leczenie

Leczenie, jeśli migrena oczna została zdiagnozowana, ma celu przerwanie bólu i unikniecie kolejnych ataków w przyszłości. Przerwanie bólu przy pomocy leków przeciwbólowych jest skuteczne, gdy zostaną one przyjęte przez pacjenta w ciągu 15 minut od pojawienia się bólu, zanim jego natężenie osiągnie apogeum. Leczenie zapobiegające wymaga przyjmowania kilka miesięcy leków, które mają zmniejszyć nasilenie i częstość występowania ataków bólu. Najczęściej są to ß-blokery, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, czy topiramat. Ponadto cierpiącym na przewlekłe i nasilone dolegliwości pacjentom poleca się rozpoczęcie terapii kognitywno-behawioralnej oraz techniki relaksacyjne.


źródło:  www.mp.pl , migrenicy.pl , www.abcmigrena.pl 

Choroby Zdrowie

Chcesz lepiej spać, schudnąć i mieć lepszy humor? Pomoże ci w tym kiwi

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 marca 2020
Kiwi - ile ma kalorii, właściwości, koktajl z kiwi
Fot. iStock
 

Kiwi określane jest mianem superfood, i nic w tym dziwnego. Ten włochaty owoc jest nie tylko smaczny, ale zawiera dużą ilość cennych dla zdrowia substancji. Pomoże nie tylko w procesie trawienia i odchudzania, ale i wesprze odporność. Jakie właściwości i ile kalorii ma kiwi? 

Śmiejemy się z niego, że to włochaty ziemniak, w dodatku denerwuje nas konieczność obierania go ze skóry, lub drążenia miąższu łyżeczką. Ale bez wątpienia uwielbiamy go za kwaskowy, orzeźwiający smak i docenić powinniśmy także za cenne dla zdrowia i urody właściwości.

Kiwi – witaminy i wartości odżywcze

Kiwi obfituje w witaminy i błonnik pokarmowy. Zawiera polifenole, karotenoidy, kwas foliowy, potas, witaminy z grupy B, witaminę A, C, K i E. Znajdziemy tu też magnez, miedź, wapń i mangan. Jadalne pestki tego owocu pełne są kwasu omega-3, który jest niezbędny, by zachować młody wygląd i zdrowe serce. Wystarczy zjeść jedno kiwi, by pokryć dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę C. Wybierając te owoce, warto sięgać po twardawe, z całą skórką, bez stłuczeń. Owoce powinny być intensywnie pachnące, ale jeśli trafi się jeszcze niedojrzały, pozostawiony w temperaturze pokojowej, dojrzeje w ciągu kilku dni.

Często pojawia się także pytanie, ile kiwi ma kalorii? Zdecydowanie jest niskokaloryczne- zawiera niewiele ponad 50 kcal, więc będzie dobrym elementem diety odchudzającej, a obecność błonnika dodatkowo przysłuży się szczupłej sylwetce.

Kiwi - ile ma kalorii, właściwości, koktajl z kiwi

Fot. iStock

Kiwi – właściwości dla zdrowia 

Dla zdrowego serca

Właściwości kiwi dla zdrowia układu krążenia są znane. Udowodniło to badanie przeprowadzone na  Uniwersytecie w Oslo. Wg. niego, spożywanie trzech owoców w ciągu dnia, dzięki dużej zawartości błonnika, zmniejsza ilość trójglicerydów w organizmie. Trzy owoce w codziennym menu skutecznie mogą obniżyć ciśnienie krwi, a pestki dostarczają kwasy omega-3, które są niezbędne, by zachować młody wygląd i zdrowe serce.

Kiwi dba o wzrok

Kiwi obfituje w karotenoidy, luteinę i zeaksantynę. Substancje te zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, co następuje wraz z upływającym wiekiem. Pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia jaskry i astmy.

Wspiera odchudzanie

Kiwi jest bogate w błonnik, który pęcznieje w żołądku i daje uczucie sytości. Odpowiednia ilość błonnika w diecie pozwala poprawić procesy trawienne, pomaga w regulacji metabolizmu. Zawiera także enzym o nazwie aktynidaina, który jest znany ze swoich właściwości trawienia białka, podobnie jak w przypadku papainy w papai. Ten owoc  świetnie sprawdzi się podczas diety odchudzającej.

Na dobry sen i lepszy humor

owoc zawiera duże ilości serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, które wspierają lepszy sen i humor. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, którego niedobór podejrzewany jest o związek z występowaniem depresji i niskimi stanami samopoczucia. Serotonina jest również niezbędna dla spokojnego i regenerującego organizm snu w trakcie nocy.

Kiwi - ile ma kalorii, właściwości, koktajl z kiwi

Fot. iStock

Kiwi chroni przed nowotworami

Ten owoc zawiera w sobie moc witaminy C, która działa jako silny przeciwutleniacz, eliminujący wolne rodniki, które mogą powodować powstawanie stanów zapalnych oraz nowotworów. Glutation zapobiega mutacjom genów, które mogą zainicjować rozwój choroby. Obecność witaminy E wspiera regenerację uszkodzonych komórek. 

Wspiera układ nerwowy

Kwas foliowy obecny w kiwi wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, w tym pracę mózgu. Potas uczestniczy w przenoszeniu impulsów nerwowych, wpływa na lepsze dotlenienie mózgu, łagodzi nadmierną senność i zmęczenie.

Kiwi dla urody

Obecność wapnia, żelaza i magnezu oraz witamin z grupy B to doskonały zestaw dla zdrowej skóry. Obecność witamin C i E, przeciwutleniaczy, opóźnia procesy starzenia. Kiwi rozjaśnia skórę i nadaje jej blask, zmiękcza ją i wygładza, zmniejsza cienie pod oczami, złuszcza martwy naskórek, nawilża. Można nie tylko zajadać owoce, ale przygotować z nich domowe kosmetyki, jak np. odżywcza maseczka.

Aby przygotować maseczkę, potrzebujesz:

 • 1 kiwi
 • pół banana
 • 2 łyżki jogurtu naturalnego

Rozgnieć widelcem owoce i zmieszaj dokładnie z jogurtem. Nałóż na oczyszczoną twarz po 15 minutach spłucz ciepłą wodą.

Kiwi w kuchni

Ten orzeźwiający owoc smakuje nie tylko solo, ale również z innymi owocami w zdrowej sałatce. Należy jedynie pamiętać, że do sałatki dodajemy go tuż przed podaniem, ze względu na enzymy, które powodują utratę jędrności w owocach. Nie jest także najlepszym wyborem do galaretek, ponieważ enzymy uniemożliwiają im ścięcie się.  Za to można z niego tworzyć dowolne smoothie i koktajle, takie jak mleczny koktajl.

Kiwi - ile ma kalorii, właściwości, koktajl z kiwi

Fot. iStock

Mleczny koktajl z kiwi

 • 4 dojrzałe owoce
 • 1 szklanka mleka (może być roślinne)
 • 2 łyżeczki miodu lub innego zdrowego słodzika do smaku

Mleczny koktajl z kiwi jest śmiesznie prosty w przygotowaniu – wystarczy zblenować wszystkie składniki razem i tyle. Koktajl najlepiej smakuje schłodzony. W upalne dni świetnie sprawdzi się do niego kilka kostek lodu.

Alergia na kiwi

Mimo że kiwi ma wiele cennych właściwości dla zdrowia, nie każdemu ten owoc posłuży. U niektórych osób może wywoływać reakcję alergiczną. W przypadku alergii na ten owoc, mogą pojawić się objawy takie jak: swędzące gardło, pokrzywka w okolicy ust (zaczerwienienie skóry i silne pieczenie), obrzęk języka, problemy z połykaniem, wymioty.


źródło: www.healthline.com 

Choroby Zdrowie

Jestem kobieca, czyli… jaka? Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
11 marca 2020
Akcja #Jestem Kobietą
Fot. iStock – Akcja #Jestem Kobietą

Jestem kobieca, czyli… jaka?

Jestem wrażliwa

Niezmiernie i niezmiennie w sobie tę wrażliwość cenię, szanuję i staram się chronić. Dlatego tak trudno było mi podjąć zawodową decyzję, która mogła sprawić, że o wrażliwości będę musiała zapomnieć. Od przełożonej ponad pięćdziesięciu osób oczekuje się raczej twardej skóry, niż delikatności.

Pamiętam, że podzieliłam się tymi wątpliwościami z Przyjacielem. Księdzem zresztą, ale to akurat nie ma nic do rzeczy. Zapytał:

– Lubisz chodzić latem boso po łące?

– Oczywiście. – odpowiedziałam.

– Czy to znaczy, że będziesz maszerować bez butów po Piotrkowskiej?

– Nie…

I tak nauczyłam się swoją wrażliwość chować, pielęgnować, nie wystawiać na szwank zawodowej codzienności. Doceniam, że ułatwia mi kontakty z dziećmi, z którymi pracuję. Obcym dorosłym jej raczej nie pokazuję.

Jestem inteligentna

Czasem nawet błyskotliwa. Łatwo i szybko się uczę. Zawsze tak było – nauka nie sprawiała mi kłopotów. Do dziś trudno mi zrozumieć ludzi, którzy nie chcą się rozwijać, dokształcać, doskonalić. Wiem, z czego ta niechęć wynika (strach przed wyjściem z roli mistrza i wejściem na powrót w rolę ucznia), ale sama ciągle się kształcę. Mam nieustający apetyt na życie, wiele planów na przyszłość. I tylko czasem sobie przypominam, że czas płynie nieubłaganie, że zostało mi go już tylko (aż?) pół…

Jestem odpowiedzialna

Nie potrafię inaczej. Jeśli się czegoś podejmuję, chcę to wykonać jak najlepiej. Nie znoszę bylejakości, spychologii, olewania. Bywam przebrzydłą perfekcjonistką, czepiam się szczegółów, wymagam od innych, ale przede wszystkim od siebie.

Coraz częściej jednak powtarzam sobie: „Odpuść, jesteś wystarczająco dobra…”

Jestem pracowita

Tak mam. Tak mnie wychowali Rodzice, którym wiele zawdzięczam. Szanuję pracę i widzę w niej wartość.

Męczę się bardzo w czasach rozdawnictwa, roszczeniowości, fikcyjnych rozwodów dla kasy, uczenia od najmłodszych lat „należymisizmu”.

Uważam, że wsparcie powinno trafiać tam, gdzie ludzie się starają, gdzie pracują.

Jestem kochająca

Mimo inteligencji, gdy walkę we mnie toczą serce i rozum, zazwyczaj wygra serce. Przymykam wtedy czy na racjonalne argumenty i… kocham. „Ja nie odchodzę kiedy trzeba…” – jak ulał pasują do mnie słowa jednej z ulubionych piosenek w wykonaniu podziwianej Ewy Błaszczyk.

Jestem troskliwa

Nie potrafię odwrócić się od tego, kto mnie potrzebuje. Do końca opiekowałam się Tatą, teraz otaczam troską Mamę, staruszkę. Gdy Tata zmarł, długo nie mogłam sobie poradzić z poczuciem winy, że nie było mnie przy nim, gdy odchodził. Nie zdążyłam dojechać do szpitala. Spóźniłam się 45 minut. I już Go nie było.

Jestem zabawna

Uwielbiam ludzi z inteligentnym, lekko złośliwym poczucie humoru, takim jak moje. Nie bawią mnie prymitywne, wulgarne dowcipy, ale gdy coś rozśmieszy – to do łez, do rozpuku.

K. twierdzi, że nie wie, skąd mi się to bierze, ale cięte, niebanalne riposty to mój żywioł.

Jestem staroświecka

Cenię sobie dobre wychowanie, maniery. Nie przeszkadza mi, ba, lubię, gdy mężczyzna traktuje mnie jak kobietę – otworzy drzwi, poda płaszcz, pocałuję w rękę. Oczekuję, że on zadzwoni pierwszy, zaproponuje, zadba bardziej. Zwłaszcza na początku znajomości. Gdy już się mnie oswoi – nie kalkuluję, nie zastanawiam się, czy wypada, co ludzie powiedzą.

Jestem uczciwa

Wobec innych. I wobec siebie. Mówię, co myślę, ale staram się też myśleć, co mówię. Ostatnio fascynuje mnie NVC*, więc uczę się komunikować bez przemocy, jasno nazywać swoje uczucia i określać potrzeby.

Jestem sobą

Coraz częściej. Coraz bardziej. Coraz chętniej.

Lubię siebie. Cenię. Szanuję.

Mimo że bywam:

– uparta – argument „A bo tak!” nie jest mi obcy;

– dziecinna – śpię z kotem i nie rozstaję się z żadnym z moich licznych pluszaków;

– egoistyczna – dzieląc owoc na pół z K., sobie zazwyczaj wezmę tę ładniejszą połówkę;

– przemądrzała – wiem i pokażę, że wiem, a nawet udowodnię, że inni nie wiedzą…;

– leniwa – budzik nastawiony na 6.30 daje szansę, abym była na nogach o 7.30;

– ładna – są takie dni, kiedy włos się sam układa, oczy błyszczą, usta są pełniejsze, a zmarszczek prawie nie widać;

– zmęczona – zbyt często niestety;

– zabiegana – zazwyczaj.

I tak dalej, i tak dalej.

Jestem, jaka jestem. Dziś. Jutro będę inna.

Jedni mnie cenią, inni – utopiliby w łyżce wody, gdyby mogli. Trudno, to nie mój problem, choć czasem bywa mi przykro.

Jestem Kobietą.

I dobrze mi z tym.

B.

*NVC – Nonviolent Communication, komunikacja bez przemocy.

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

 


1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Zobacz także

Sprawdź, co się dzieje z tobą podczas snu

Mięśnie brzucha po ciąży – jak o nie dbać

Jak bardzo kaloryczne są owoce

Jak bardzo kaloryczne są owoce i ile jest w nich cukru? Interaktywna tabela