Choroby Zdrowie

Mięśniaki macicy – łagodne zmiany nowotworowe, których nie należy ignorować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 września 2021
Mięśniaki macicy - przyczyny, objawy, leczenie
Fot. iStock
 

Mięśniaki macicy są łagodnymi zmianami nowotworowymi, które nie zagrażają życiu kobiety, ale mają negatywny wpływ m.in. na zajście w ciążę. Przy pojawieniu się niepokojących objawów, które mogą wskazywać na ich obecność, należy zgłosić się na wizytę u lekarza ginekologa. Tylko specjalista jest w stanie postawić prawidłową diagnozę i, jeśli trzeba, zalecić konieczne leczenie mięśniaków.

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy (włókniaki macicy) powstające z komórek gładkich mięśnia macicy zaliczamy do łagodnych zmian nowotworowych, które nie dają przerzutów. Są one najczęstszymi guzami układu rodnego i mogą dotyczyć nawet 50–60% kobiet. Mięśniaki przybierają kulisty kształt o najczęściej zwartej  konsystencji i często występują licznie. Osiągają rozmiar od ziarna grochu do nawet wymiarów większych niż macica. Mogą się samoistnie zwiększać lub zmniejszać. Do zmniejszania się ich rozmiarów dochodzi po menopauzie, gdy ulegają procesom degeneracyjnym.

Mięśniaki raczej rzadko tworzą się przed 20. rokiem życia, ryzyko ich powstawania rośnie wraz z wiekiem. Po 50. roku życia cierpi na nie ok. 70% kobiet.

Mięśniaki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Mięśniaki

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy

Nie wiadomo, dlaczego mięśniaki tworzą się w macicy. Znane są natomiast czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju mięśniaków. Należą do nich m.in.:

 • wpływ estrogenów (żeńskich hormonów płciowych);
 • przynależność do rasy czarnej;
 • osiągniecie przez kobietę wieku okołomenopauzalnego;
 • czynniki genetyczne;
 • wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki i późne ostatniej;
 • mięśniaki występujące u mamy lub siostry (w najbliższej rodzinie);
 • otyłość i nadciśnienie tętnicze;
 • spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa.

Z kolei niższe ryzyko ich pojawienia się dotyczy kobiet, które:

Mięśniaki macicy — objawy

Objawy wywołane przez mięśniaki macicy dotyczą niespełna ok. 40% kobiet, u których się rozwinęły te guzy. Decyduje o tym wielkość i lokalizacja guza.

Mięśniaki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Mięśniaki macicy

Jeśli już mięśniaki powodują jakieś objawy, to nie są one oczywiste. Należą do nich m.in.:

 • obfite, nieregularne miesiączki;
 • krwawienia między miesiączkami;
 • niedokrwistość, w przypadku długotrwałych i nasilonych problemów z mięśniakami;
 • ból lub dyskomfort w okolicy podbrzusza;
 • częstsze oddawanie moczu, parcie na mocz, trudności w oddawaniu stolca oraz zaparcia, które mogą być efektem ucisku mięśniaka na  pęcherz czy jelita;
 • ból odczuwany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa;
 • bolesne współżycie;
 • niepłodność, trudności z donoszeniem ciąży (poronienia lub porody przedwczesne).

Mięśniaki macicy — diagnostyka

W podejrzeniu mięśniaków należy udać się do lekarza ginekologa, aby wykluczyć zmiany takie jak: polip endometrium, guz jajnika, mięsak macicy. Specjalista, dzięki odpowiedniej diagnostyce nakieruje na odpowiednie rozpoznanie. Lekarz do dyspozycji ma m.in.: wywiad z pacjentką, badanie ultrasonograficzne (USG) przezpochwowe, dwuręczne badanie na fotelu ginekologicznym. Jeśli pojawią się wątpliwości, lekarz może wykonać histeroskopię, czyli wprowadzenie niewielkich rozmiarów kamery przez pochwę i kanał szyjki macicy do jamy macicy, co umożliwia obejrzenie jej wnętrza. Jeśli istnieją ku temu przesłanki, wykonywane są także badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) miednicy. Uzyskanie pewności jest ważne, ponieważ ok. 0,3% zmian w macicy uznawanych w badaniu USG za mięśniaki to mięsaki – rzadkie nowotwory złośliwe, wywodzące się także z mięśni gładkich macicy.

Mięśniaki macicy — leczenie

Mięśniaki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Mięśniaki macicy

Leczenie tworów takich jak mięśniaki zazwyczaj przeprowadza się nieoperacyjnie. Pacjentkom proponuje się m.in. doustne leczenie farmakologiczne, które najczęściej zmniejsza mięśniaki i łagodzi objawy. Terapia farmakologiczna wymaga najczęściej powtórzeń. Leczenie farmakologiczne często jest stosowane jako element przygotowania do planowanej operacji.

Jeśli przyjmowanie zaleconych leków nie przynosi pożądanego efektu, należy skorzystać z możliwości bardziej radykalnego leczenia. Jedną z takich metod jest embolizacja tętnic macicznych, czyli zatkanie głównych naczyń odżywiających macicę. Wpływa to na zmniejszenie ukrwienia macicy i ograniczenie tempa wzrostu mięśniaków.

Bardziej radykalne przypadki leczone są operacyjnie. Dostępna jest metoda wyłuszczenia guza (miomektomia) lub usunięcia macicy. Wraz z macicą najczęściej usuwa się także jajowody, czasem szyjkę macicy. Jajniki usuwa się zazwyczaj u kobiet po 65. roku życia, ze względu na brak korzyści z ich pozostawienia dla zdrowia i samopoczucia pacjentek. Kształt ostatecznych decyzji zależy od ilości (guzy pojedyncze lub mnogie), wielkości i lokalizacji mięśniaków, wieku pacjentki i chęci zachowania przez nią płodności.

Czy mięśniaki macicy mogą nawracać?

Mięśniaki macicy są problemem często nawracającym. Jedynie całkowite usunięcie macicy gwarantuje brak nawrotu mięśniaków. Nie wiadomo również, w jaki sposób można zapobiegać ich rozwojowi, ponieważ nie poznano mechanizmów, które wpływają na ich  powstanie.


źródło: www.mp.pl 

 


Choroby Zdrowie

Oblicza depresji – potrzeby i możliwości. Bezpłatne warsztaty dla rodziców

Redakcja
Redakcja
15 września 2021
 

Drodzy Rodzicie, wyniki badań prowadzonych w populacji rozwojowej pokazują, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do wystąpienia depresji u dzieci i młodzieży lub znacznie nasiliła wcześniejsze dolegliwości.


Czym różni się smutek od depresji? Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi depresji? Jak reagować na objawy pogarszającego się nastroju? W jakich sytuacjach mówimy o zagrożeniu dla zdrowia i życia danej osoby? Jak wtedy postępujemy? Czy w każdej sytuacji niezbędna jest farmakoterapia?

Na te i szereg innych pytań chcemy odpowiedzieć podczas organizowanych Warsztatów pt. Oblicza depresji- potrzeby i możliwości. KIERUJEMY JE DO WAS- DRODZY RODZICE.

Aby pomóc dziecku i nastolatkowi w kryzysie psychicznym należy zacząć od zrozumienia czynników wywołujących depresję. Ważna jest wiedza na temat zapobiegania pojawieniu się zaburzeń nastroju, a w przypadku ich wystąpienia istotne są informacje dotyczące adekwatnego leczenia, a także wspierania dziecka w trudnych dla niego chwilach. Często rodzice czują się bezsilni widząc cierpienie swojego dziecka, a jednocześnie zagubieni w poszukiwaniu odpowiedniego dla niego wsparcia.

Chcielibyśmy podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, podyskutować na temat wielu stereotypów, wykazać, że pomoc to nie tylko farmakoterapia, ale również psychoterapia i oddziaływania środowiskowe, w tym wsparcie rodziny.

Warsztaty są bezpłatne i odbędą się online w dn. 29 września o godzinie 17:30 na www.rodziceidepresjadzieci.ptqv.pl

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału. WSPÓLNIE MOŻEMY WIĘCEJ.


Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słopień
Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Przewodnicząca Zarządu Sekcji Dzieci i Młodzieży Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapia dzieci i młodzieży
Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Vis-a-Vis


Choroby Zdrowie

Siniaki bywają nie tylko mało estetyczną „ozdobą” na ciele. Kiedy ich obecność powinna skłonić do wizyty u lekarza?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 września 2021
siniaki - przyczyny, choroby
Fot. iStock

Siniaki na ciele są częstym zjawiskiem, szczególnie u osób w podeszłym wieku oraz u dzieci, które często się przewracają i są bardziej narażone na urazy np. podczas szaleństw podczas zabawy czy uprawiania sportu. Podatność na siniaki może być także objawem alarmującym, szczególnie gdy zaczynają pojawiać się znikąd. O czym mogą świadczyć siniaki i kiedy powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty?

Czym są siniaki?

Krwawe wylewy podskórne określamy mianem siniaków. Siniaki tworzą się, gdy dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i przedostania się krwi do tkanek. Sińce na ciele zwykle są efektem mocnego uderzenia, ucisku, co jest sytuacją normalną. W miejscu urazu pojawia się ból, skóra staje się ciemnoczerwona, a z upływem czasu ich kolor ulega zmianie, co wiąże się z przemianami zachodzącymi w hemoglobinie wytrąconej z układu krwionośnego. Zdarza się jednak, że przyczyna powstawania uciążliwych siniaków jest inna, niż uraz i wtedy konieczne jest bliższe przyjrzenie się zdrowiu.

siniaki - przyczyny, choroby

Fot. iStock/Siniaki

Siniaki — przyczyny tworzenia się krwistych wybroczyn pod skórą

Zwyczajną przyczyną tworzenia się siniaków jest uraz np. po upadku z roweru, w trakcie uprawiania sportu (uderzenie piłką, kopniak, zadany cios), czy wypadku. Zazwyczaj im bardziej jest on rozległy, tym większe ślady po sobie zastawia uszkodzenie. Tendencje do wychodzenia siniaków mogą też wynikać z wrodzonych tendencji do nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych. U kobiet siniaki częściej pojawiają się podczas miesiączki, przez wpływ hormonów w tym czasie na kruchość naczynek krwionośnych.

Najczęściej siniaki nie są powodem do zmartwień, ale sytuacja, w której wyskakują na ciele bez widocznego powodu, powinna skłonić do poszukiwania przyczyny ich pojawiania się. Mogą być jednakowo objawem charakterystycznym istniejącej choroby lub niedoboru, jak jedynie objawem towarzyszącym

Na jakie choroby/zaburzenia mogą wskazywać siniaki?

Niedobór witamin a siniaki

Mimo iż zazwyczaj dieta dorosłych osób jest urozmaicona i do niedoboru witamin wcale nie dochodzi zbyt często, to jednak bywa to przyczyną pojawiania się siniaków. Jedną z nich może być niedobór witaminy C. W jej wyniku dochodzi do upośledzenia prawidłowej syntezy kolagenu. Na skutek tego nowo powstające włókna mają nieprawidłową strukturę i są mniej odporne na uszkodzenia. Innym powodem bywa niedobór witaminy K. W jego wyniku zmniejsza się aktywność czynników zespołu protrombiny, co przekłada się na tendencję do tworzenia się siniaków. Niedobór witaminy B12, oraz (rzadziej) żelaza może powodować anemię. W jej przebiegu dochodzi do spadku poziomu hemoglobiny, czerwonych krwinek i płytek krwi, co powoduje zaburzenia krzepliwości i częstsze wykwitanie siniaków przy nawet lekkim urazie.

Stosowanie leków 

Także stosowanie leków może mieć wpływ na tworzenie się siniaków. Najczęściej jest to skutek przyjmowania kortykosteroidów w terapiach przeciwzapalnych lub przeciwalergicznych. Wpływać na siniaki może także stosowanie leków rozrzedzających krew, takich jak heparyna lub warfaryna. Także leki dostępne bez recepty (aspiryna, ibuprofen) mogą skutkować zwiększeniem podatności na siniaki.

siniaki

Fot. iStock

Siniaki a skazy krwotoczne

Jeśli do tworzenia się wybroczyn dochodzi po lekkim urazie, a nawet bez wyraźnej przyczyny, może to wskazywać na istnienie skazy krwotocznej. Mogą ją powodować niedobory czynników krzepnięcia krwi, wadliwe funkcjonowanie płytek krwi lub ścian naczyń krwionośnych. U dzieci taką sytuację obserwuje się głównie przy zespole Henocha i Schonleina. Typem skazy krwotocznej uwarunkowanej genetycznie są hemofilia, w której występują niedobory czynników krzepnięcia, oraz choroba von Willebranda, w której siniaki tworzą się z braku we krwi czynnika odpowiadającego za zlepianie się płytek krwi.

Choroby układu krwiotwórczego 

Siniaki mogą być także objawem towarzyszącym chorobom takim jak:

 • białaczki;
 • nowotwory limfoproliferacyjne — chłoniaki nieziarnicze, które wywodzą się z nieprawidłowych limfocytów (komórki odpornościowe);
 • zespoły mielodysplastyczne — choroby, w których dochodzi do zmniejszenia ilość czerwonych krwinek, białych krwinek i/lub płytek krwi we krwi obwodowej, z powodu ich nieprawidłowego tworzenia się w szpiku kostnym.

Zakażenie wirusowe

Zmniejszenie liczby płytek krwi i tendencje do tworzenia się krwistych wybroczyn można zauważyć podczas zakażeń wirusowych, takich jak: różyczka, cytomegalia, mononukleoza zakaźna.

Choroby wątroby a skłonność do siniaków

Ponieważ w wątrobie dochodzi do wytwarzania wielu istotnych czynników krzepnięcia krwi, jej choroby, w tym zaawansowana niewydolność, mogą zwiększać tendencję do pojawiania się licznych siniaków na ciele, szczególnie na nogach.

Nadużywanie alkoholu

Nadużywanie alkoholu także zwiększa tendencję do powstawania krwistych wybroczyn. Spożywanie alkoholu, który jest toksyczny dla szpiku kostnego, wpływa na upośledzenie wytwarzania płytek krwi. Powoduje również niedobór kwasu foliowego, co może zaburzać krzepliwość.

Podeszły wiek a siniaki

Szczególną tendencję do pojawiania się siniaków na ciele można zaobserwować u osób w podeszłym wieku. Często dotyczy ich kruchość naczyń krwionośnych, która spowodowana jest z postępującym z wiekiem zwyrodnieniem włókien kolagenu i elastyny.

siniaki - przyczyny, choroby

Fot. iStock/siniaki

Siniaki — jak pozbyć się nieestetycznych zmian?

Świeżo nabity siniak musi mieć czas, aby się wchłonął. Proces ten zajmuje średnio ok. tygodnia. Można go nieco przyspieszyć  dzięki zastosowaniu zimnego okładu, który obkurcza naczynka krwionośne i ogranicza zasięg podskórnego wylewu krwi. Zimne okłady można stosować przez 1-2 dni od urazu, a następnie zastąpić ciepłymi okładami, które przyśpieszą wchłanianie siniaka. Na siniaki można pomocniczo stosować preparaty zawierające wyciąg z arniki górskiej lub kasztanowca.

Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku, gdy siniaki pojawiają się często, szczególnie bez wyraźnej przyczyny, lub są rozległe, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista zleci odpowiednią diagnostykę, która wyjaśni sytuację zdrowotną pacjenta.


źródło:  pulsmedycyny.pl, www.poradnikzdrowie.pl 

 


Zobacz także

Nie pozwól grypie popsuć twoich planów

Zjedz mnie, a pomogę ci schudnąć i poprawię humor…

Joga jest zdrowa – Światowy Dzień Jogi 2019 w Łazienkach Królewskich