Lifestyle Zdrowie

Miesiąc urodzenia determinuje ryzyko wystąpienia pewnych chorób. Sprawdź, co może ci dolegać

Redakcja
Redakcja
19 czerwca 2018
Fot. iStock
Następny

Gdy składamy sobie życzenia, na pierwszym miejscu wymieniamy zdrowie. To naturalne, bo choroby i różne dolegliwości mogą poważnie utrudnić życie. Chcąc ich uniknąć baczniej przyglądamy się nawykom żywieniowym, modyfikujemy dietę, uprawiamy sport i coraz większą uwagę przykładamy do profilaktyki różnych chorób.

Jedni cieszą się doskonałą  kondycją i jedyne co im dokucza to katar, ale inni, mimo zachodu mogą nie mieć tyle szczęścia i często chorują. To bywa męczące, kłopotliwe i kosztowne. Często jednak niewiele można zrobić, bo nie wszystko zależy wyłącznie od naszych starań. Wpływ genów, środowiska czy nawet nieszczęśliwy wypadek mogą zmienić sytuację zdrowotną na niekorzyść. Inną kwestią jest to, że na częstotliwość i rodzaj problemów zdrowotnych może wpływać także miesiąc urodzenia.

Zwolennicy tej teorii zauważyli, że osoby urodzone w danym miesiącu częściej niż inni uskarżają się na pewne dolegliwości.

Miesiąc urodzenia determinuje ryzyko wystąpienia pewnych chorób

Styczeń

Osoby urodzone w styczniu znacznie częściej odczuwają problemy związane z nadciśnieniem, chorują na raka płuc i choroby serca, cukrzycę typu 2. Są częściej otyli w porównaniu do osób urodzonych w pozostałych miesiącach. Są oni również narażeni na wystąpienie depresji, co ma związek z brakiem słońca w styczniu i niewystarczającą produkcją witaminy D.

Luty

Osoby urodzone w lutym częściej uskarżają się na dyskomfort związany z różnymi alergiami, chorobami płuc. Obniżona odporność i zwapnienie naczyń, a w przypadku mężczyzn rak prostaty, pojawia się w tym przypadku częściej.

Marzec

Osoby świętujące urodziny w marcu są bardzo podatne na problemy z odżywianiem, zapadają częściej na bulimię, anoreksję lub otyłość. Istnieje tu większe ryzyko wystąpienia problemów z sercem, takich jak: migotanie przedsionków, zaburzenie pracy zastawek serca lub jego niewydolność. Wiele osób może również skarżyć się na alergie.

Kwiecień

Kwietniowi solenizanci zapadają częściej na nowotwory, choroby serca i płuc. Notorycznie mogą pojawiać się ból gardła i zapalenie oskrzeli. Osoby urodzone w kwietniu częściej bywają podatne na pojawianie się czarnych myśli, rozwoju depresji. Zagraża im także problem choroby alkoholowej.

Maj

Osoby urodzone w maju cieszą się dobrym zdrowiem, choć mogą być narażeni na zachorowanie na stwardnienie rozsiane, nadciśnienie krwi. Często odczuwają także problemy wynikające z nietolerancji glutenu.

Czerwiec

Osoby świętujące urodziny w czerwcu najczęściej deklarują się jako optymiści i cieszą się dobrym nastrojem. Częściej niż inne osoby mogą skarżyć się na cukrzycę i choroby układu krążenia. Dotyka ich również słaby apetyt, który może z czasem przeradzać się  w problemy z anoreksją.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Zdrowie

Psychopaci są wśród nas, bliżej niż myślisz…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 czerwca 2018
Fot. iStock/yngsa
 

Niektórzy popełniają zabójstwa, inni planują seryjne morderstwa Jeszcze inni są naszymi sąsiadami, przyjaciółmi lub partnerami i być może nigdy nie popełnili i nie popełnią żadnej zbrodni, a jednak życie z nimi to udręka. Są przebiegli, lekceważący, nie mają w sobie empatii, nie biorą odpowiedzialności i odczuwają pogardę dla sukcesów innych. Tacy są psychopaci i choć trudno nam uwierzyć, możesz ich spotkać w najbliższym otoczeniu.

Psychopaci bywają niezauważeni w społeczeństwie takim jak nasze, w którym agresja, indywidualizm, egocentryzm, fałsz lub obojętność w obliczu nieszczęścia innych są czymś powszechnym.

Kim jest psychopata?

Najnowsze badania mówią, że istnieje coś takiego jak predyspozycja do bycia psychopatą. Osobowości psychopatycznej sprzyja pełna dysfunkcja układu nerwowego związana z emocjami oraz uwarunkowania środowiskowe, tworzące antyspołeczne przekonania i nawyki.

Jest więc możliwe, że dana osoba ma owe organiczne predyspozycje, ale jeśli jest wychowana w społeczeństwie o dobrych wartościach i gdzie sukces nie opiera się na wyglądzie, przemocy, manipulacji i fałszywej moralności, prawdopodobnie nie rozwinie ich, a nawet je odrzuci.

Są też psychopaci, którzy „dostają”. Nie mają genetycznych predyspozycji, ale żyją w skrajnie uciążliwym środowisku i ostatecznie rozwijają osobowość psychopatyczną.

Charakterystyka psychopaty

Ocenia się, że psychopaci stanowią 1 – 2% populacji i można ich spotkać wśród polityków, duchownych, biznesmenów, czy w jakiejkolwiek innej grupie społecznej. Psychopaci mają tendencję do wywierania wpływu na innych, a czasami mocno przewyższają ich inteligencją.

Cleckley zwraca uwagę na następujące kryteria wykrywania psychopatii:

 • Powierzchowne zaangażowanie i niezwykła inteligencja
 • Brak halucynacji i innych oznak irracjonalnych myśli
 • Brak objawów psychoneurotycznych
 • Osoba, która nie wzbudza zaufania
 • Fałsz lub brak szczerości
 • Niemożność odczuwania skruchy lub nieposkromiona chęć zemsty
 • Zachowania aspołeczne bez wyraźnego uzasadnienia
 • Brak osądu i trudności w uczeniu się z własnego doświadczenia
 • Patologiczny egocentryzm i niezdolność do miłości
 • Niedobór podstawowych związków afektywnych
 • Specyficzny deficyt intuicji
 • Nieczułość w zwykłych relacjach interpersonalnych
 • Przesadne i nieprzyjemne zachowanie pod wpływem alkoholu
 • Zagrożenia samobójcze
 • Bezosobowe, niepoważne i niestabilne życie seksualne
 • Niemożność realizacji życiowych planów

Jak się chronić się przed psychopatą? Najważniejsze to zdać sobie sprawę z tego, że masz z nim do czynienia. Jeśli to bardzo bliska osoba, która zagraża nam w bezpośredni sposób, zdecydowanie powinniśmy prosić o pomoc rodzinę i przyjaciół, by się od niej odciąć. Kluczem jest wykrycie subtelnej manipulacji i zrozumienie, że on czy ona są niezdolni do odczuwania pewnych emocji, w tym – miłości


Na podstawie: nospensees.fr

 


Lifestyle Zdrowie

Poranne nawyki, które nie pozwalają nam schudnąć

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 czerwca 2018
Fot. iStock/Jacob Wackerhausen

Poranne czynności i poranny nastrój często nastrajają nas już do końca dnia, wpływają również na nasz harmonogram diety. Decydują o tym, czy zjemy duży czy mały lunch, czy organizm zużyje wszystkie kalorie, czy je sobie zmagazynuje na „czarną godzinę”. Istnieje związek między naszymi nawykami a brakiem równowagi w organizmie powodującym dodatkowy przyrost masy ciała.

Nie jesz obfitego śniadania

Moment, w którym jemy, jest o wiele ważniejszy niż to, co jemy. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie udowodnili, że dieta z dużym śniadaniem i lekką kolacją jest o wiele bardziej skuteczna, jeśli chodzi o utrzymywanie stałej wagi, niż dieta oparta na częstym podjadaniu („częściej a mniej”).

A to dlatego, że szybkość metabolizmu jest różna w różnych porach dnia. Głównym wnioskiem, do którego doszli naukowcy, jest to, że nigdy nie należy odmawiać zjedzenia wysokokalorycznego śniadania. Twój obiad powinien być nieco lżejszy, a kolacja niskokaloryczna.

Rezygnujesz ze spaceru w słońcu

Światło słoneczne dosłownie spala tkankę tłuszczową. Badacze z University of Alberta w Edmonton w Kanadzie przeprowadzili eksperyment i udowodnili, że lipidy zmniejszają się pod wpływem światła słonecznego. To odkrycie częściowo tłumaczy, dlaczego ludzie przybierają na wadze w okresie zimowym, gdy brakuje światła słonecznego.

Zapominasz o wypiciu szklanki wody po przebudzeniu

Według naukowców ciało osoby dorosłej składa się w 55% do 60% z wody  , więc wypicie szklanki wody po przebudzeniu jest naprawdę dobrym pomysłem . Woda przyspiesza metabolizm, co zmniejsza ryzyko otłuszczenia. Pomaga także organizmowi pozbyć się toksyn.

Nie ćwiczysz

Poranne ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć apetyt! Eksperyment naukowy udowodnił, że ludzie, którzy mają nawyk uprawiania ćwiczeń przed śniadaniem, jedzą mniej jedzenia przez cały dzień.

Zachowujesz „pyszne” dania na obiad lub kolację

Jeśli nie możesz oprzeć się jedzeniu słodkich lub pieczonych potraw, zrób to w pierwszej części dnia. To kolejny wniosek , do którego doszli naukowcy z uniwersytetu w Tel Awiwie. Pączek zjedzony rano doda Ci mniej centymetrów do talii niż ten sam pączek zjedzony wieczorem.

Czytasz rano wiadomości 

Strach i irytacja spowodowane przewijaniem na ekranie telefonu porannych wiadomości mogą w rzeczywistości mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Jest to szczególnie ważne, jeśli cierpisz na chroniczny brak snu. Dzieje się tak, ponieważ długotrwały stres powoduje, że komórki macierzyste zamieniają się w komórki tłuszczowe.

Nie doceniasz pomocy… zwierząt

Pies może stać się dobrym towarzyszem podczas biegu, a kot może sprawić, że rozciąganie lub joga będą bardziej relaksujące i przyjemne. Wyniki badań wykazały, że właścicielom zwierząt łatwiej jest kontrolować swoją wagę. Poza tym, komunikacja ze zwierzęciem domowym i dbanie o niego może dać ci pozytywne emocje, które zmniejszają poziom stresu, który w przeciwnym razie najprawdopodobniej spróbowałbyś ukoić czekoladą.


Na podstawie: brightside.me

 


Zobacz także

Wiesz co to znaczy, czuć nienawiść do własnej córki? Dla niej wszystko się zaczyna, a mi coraz trudniej patrzeć na nią z miłością

Zjedz mięsko, ziemniaki możesz zostawić… A co tobie mówiła twoja mama?

Rozstanie. „Nie należy pukać do wszystkich zamkniętych drzwi i nie należy wchodzić we wszystkie otwarte”

Sekret długowieczności? Trzymaj się z dala od facetów, przysparzają więcej kłopotów niż są tego warci