Go to content

Mała kobieta z wielkim problemem. Jak przeciwdziałać infekcjom intymnym u dziewczynek?

Fot. Pixabay / Pezibear / CC0 Public Domain

Infekcje intymne kojarzą się przede wszystkim z dolegliwościami dotyczącymi kobiet dorosłych. Jak się okazuje, tego typu kłopoty dotykają także młode dziewczynki. Problemu nie wolno bagatelizować, niezależnie od tego ile kobieta ma lat. Swędzenie, pieczenie, upławy zawsze są wskazaniem do działań leczniczych. Jeszcze ważniejsza jest codzienna profilaktyka, która sprawi że problem infekcji układu moczowo-płciowego przez długi czas będzie dla dziewczyny rzeczą nieznaną.

Nie istnieje granica wieku dla pierwszego zachorowania dziewczynki

Na infekcje miejsc intymnych cierpią niekiedy i niemowlęta. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z kłopotów, nie wiedzą też jak skutecznie im zapobiegać. U niemowlęcia najistotniejszą kwestią jest zachowanie higieny okolic, które zakrywa pieluszka. Ciągły kontakt z moczem, kałem, a co idzie za tym różnymi drobnoustrojami, może poważnie zaszkodzić zdrowiu intymnemu. Pieluszkę należy zmieniać co 3-4 godziny, a w razie poważniejszego zabrudzenia, częściej. Warto przemywać przy zmianie pieluszki okolice intymne odpowiednim mydłem dla niemowląt, ponieważ popularne nawilżane chusteczki mimo wygody zastosowania, nie usuną drobnoustrojów ze skóry dziecka tak jak mydło. Nieodpowiednie jest także stosowanie u maluszków płynów do higieny intymnej. Te przeznaczone są dla starszych kobiet, które mają inny – kwaśny – odczyn ph okolic intymnych. Nie ma także potrzeby nadmiernego używania do pielęgnacji skóry pod pieluszką kremów, chyba że skóra jest podrażniona. na pewno podczas nakładania kremu należy ominąć wejście do pochwy i cewki moczowej.

Od najmłodszych lat warto uczyć zasad higieny

Dziewczynki w wieku przedszkolnym zazwyczaj korzystają z toalety samodzielnie. Tak jak uczymy myć rączki po wyjściu z niej, tak samo dziewczynki powinny wiedzieć, ze podczas kąpieli oraz wycierania się w toalecie, ruch ręką należy wykonać od przodu do tyłu miejsc intymnych. Kierunek ma duże znaczenie w zapobieganiu zakażenia, ponieważ ogranicza się możliwość przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy lub cewki moczowej. Istotne bywa także jakiego papieru toaletowego używa dziecko. Niestety im bardziej papier jest kolorowy i pachnący, tym mocniejsze podrażnienia może spowodować, a wraz z nimi infekcje.

Bez względu na wiek dziewczynki, ważna jest codzienna zmiana bielizny, która powinna być wykonana z przewiewnego, oddychającego materiału, najlepiej bawełny.  W nocy lepiej jest, jeśli dziewczynka zakłada luźną bawełnianą piżamkę, niż komplet będący ciasno przy ciele, typu majteczki i koszulka.

Rodzice nie zdają sobie również sprawy, że także wspólne kąpiele rodzeństwa, czy nawet rodziców z dzieci, mogą zagrażać zdrowiu młodej kobiety. Niestety bakterie mogą zaatakować w wannie, przenoszone w wodzie między osobą zakażoną a dziewczynką. Z tego samego powodu każdy członek rodziny musi mieć własny ręcznik, a także gąbkę. Bezpieczniej jest jednak podmywać okolice intymne ręką, na myjkach i gąbkach rozmnażają się na potęgę groźne drobnoustroje.

Antybiotyki nie służą okolicom intymnym

Gdy pacjentka wymaga leczenia antybiotykami, należy zabezpieczyć ją przed konsekwencjami oddziaływania leków na okolice intymne. Pod wpływem zastosowania antybiotyków, giną nie tylko złe ale i dobre bakterie, które nie odbudowują się tak szybko, brakuje więc pełnej ochrony miejsc wrażliwych przed groźnymi drobnoustrojami. Drożdżycy, która bywa skutkiem antybiotykoterapii, można zaradzić poprzez podanie odpowiedniego preparatu z probiotykami.

U dziewczynek które już miesiączkują, dobrym rozwiązaniem mającym na celu zapobieganie zakażeniu, jest zastosowanie globulek Gynauxil

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Te globulki dopochwowe mają za zadanie poza ochroną narządów intymnych przed infekcją, ograniczyć rozwój infekcji oraz zregenerować i nawilżyć błonę śluzową pochwy. Zawarty w nich kwas hialuronowy ochrania uszkodzone tkanki, a jego higroskopijne i wysokoelastyczne cząsteczki tworzą trwały film utrzymujący nawilżenie nabłonka. Ułatwia regenerację tkanek i gojenie się ran. Kwas mlekowy wykazuje działanie ściągające a także przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwpierwotniakowe. Specjalistyczne selektywne podłoże powoduje namnażanie się pałeczek Lactobacillus vaginalis, niezbędnych do utrzymania prawidłowej biocenozy pochwy.

Globulki Gynaxiulin mogą stosować kobiety w każdym wieku, jednak gdy infekcja przydarzyła się kilkuletniej dziewczynce, bądź jeszcze młodszej, przed podjęciem leczenia, należy się skonsultować z lekarzem. Starsze i bardziej świadome swojego ciała dziewczynki, łatwiej jest uczulić na kwestię zapobiegania infekcjom, jak i zachęcić do stosowania  preparatu, który pomoże powrócić do stanu równowagi po przebytej infekcji.


Artykuł powstał we współpracy z marką Gynauxil