Go to content

Kuchnia „antydepresyjna”. 10 rzeczy, po które warto sięgać przy depresji, lękach i złym nastroju

Fot. iStock / Eva Katalin Kondoros

Przy złym nastroju, lękach czy depresji, może się wydawać mało prawdopodobne, że jedzenie może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie. Okazuje się jednak, że istnieje lista pokarmów, po które warto sięgać częściej w takich przypadkach. Mogą być one doskonałym uzupełnieniem, nawet w sytuacji, gdy konieczna jest farmakoterapia czy spotkania ze specjalistami.

Dobrze dobrana żywność na pewno nie zaszkodzi, a może pozytywnie wpłynąć nie tylko na nastrój, ale także i na zdrowie.

10 pokarmów, które mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie przy lękach i depresji

1. Produkty pełnoziarniste

Mózg potrzebuje dobrego źródła energii, by prawidłowo funkcjonować. Najlepszym jej źródłem jest cukier w postaci węglowodanów złożonych. One stopniowo uwalniają energię, zapewniając stały dopływ paliwa. Wspierają również produkcję serotoniny, hormonu „dobrego samopoczucia”, który poprawia nastrój i odpręża umysł i ciało. Węglowodany złożone dostarczymy do organizmu wraz z pieczywem pełnoziarnistym, makaronami razowymi, płatkami, otrębami, kaszami.

2. Orzechy włoskie

Są doskonałym źródłem białka, błonnika, antyoksydantów, witamin i minerałów. Orzechy włoskie należą do najbogatszych źródeł roślinnych omega-3, które mogą pomóc obniżyć poziom depresji i wspierają ogólny stan zdrowia mózgu. Kwasy tłuszczowe to niezbędny budulec błon komórkowych, tkanki mózgowej i nerwowej. Mózg składa się głównie z wody i tłuszczu, dlatego do dobrego funkcjonowania potrzebuje wody i kwasów tłuszczowych, które należy dostarczać regularnie z zewnątrz. Chrup więc orzechy i dla dobrej pamięci i dla dobrego samopoczucia.

Fot. Pixabay / Mupfel80 / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / Mupfel80 / CC0 Public Domain

3. Nasiona

Podobnie jak produkty pełnoziarniste i orzechy, nasiona są cennym dodatkiem do diety w przypadku kłopotów z samopoczuciem. Witamina B, w którą są bogate, niweluje problemy z pamięcią i koncentracją, wahania nastroju, zawroty głowy, problemy ze snem, uczucie zmęczenia. Prawidłowy poziom witaminy B pomaga zmniejszać objawy depresji. W dodatku nasiona dyni są bogate w L-tryptofan, aminokwas, który jest prekursorem melatoniny, wspierającej zdrowy sen i nocną regenerację organizmu.

4. Ciemna czekolada

Prawdziwa ciemna czekolada z dużą ilością kakao, pomaga łagodzić objawy stresu. Jest ona bogata w przeciwutleniacze, a zawarty w niej magnez zwiększa wydolność psychiczną, a także poprawia jakość snu. Ciemna czekolada znakomicie wpływa na zwiększenie endorfiny i serotoniny.

czekolada

Fot. iStock / Eva Katalin Kondoros

5. Owoce jagodowe

Doskonale łagodzą skutki długotrwałego stresu, który może prowadzić do wielu zdrowotnych konsekwencji, w tym depresji. W owocach jagodowych np. borówkach, malinach, jeżynach, jagodach itp. występuje duża ilość witaminy C i żelaza, których niedobór powoduje uczucie zmęczenia, znużenia. Owoce (nie tylko jagodowe) bogate są także w antyoksydanty, witaminy i minerały, które nie tylko wpływają na wydajność organizmu, ale wzmacniają odporność.

6. Łosoś

To doskonałe źródło kwasów omega-3, które doskonale wpływają na prace mózgu i samopoczucie. Bogaty jest także w cynk i wapń,  niezbędne do prawidłowej pracy komórek nerwowych. Cynk odpowiada za szybkie przewodzenie bodźców pomiędzy komórkami nerwowymi, co zmniejsza ryzyko pojawienia się problemów z nastrojem.

Fot. Pixabay / toocapic / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / toocapic / CC0 Public Domain

7. Zielone liściaste części roślin

Zielone warzywa takie jak szpinak, brokuły, fasolka, jarmuż, brukselka czy sałata są bogate w kwas foliowy. Wpływa on zbawiennie na układ nerwowy, łagodzi uczucie zmęczenia, niweluje skutki stresu. Jeśli jest go zbyt mało w organizmie, mogą nasilać się stany lękowe, nadpobudliwość, agresja, spadek nastroju. Te czynniki przyczyniają się do rozwoju depresji.

8. Fasola

Fasola i inne warzywa strączkowe pomagają utrzymywać w organizmie prawidłowy poziom witaminy B, a w konsekwencji zmniejszać objawy depresji. Ziarna zawierają selen, którego związki zmniejszają toksyczność metali ciężkich takich jak: ołów, kadm, arsen, rtęć dla organizmu. Selen odgrywa ważną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym, podnosi także nastrój.

9. Avocado

Avocado to swoiste super food dla mózgu, które odgrywa dużą rolę w utrzymaniu dobrej kondycji układu nerwowego. Avocado jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 wspierające pracę mózgu, zawiera tryptofan i kwas foliowy, regulujące pracę układu nerwowego.

Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

Fot. Pixabay / tookapic / CC0 Public Domain

10. Pieczarki

Mogą się one wydawać dziwne w tym zestawieniu, ponieważ grzyby traktowane są zazwyczaj jako smaczne, ale mało wartościowe pożywienie. Warto wiedzieć, że pieczarki to jedno z najlepszych źródeł witaminy D (poza rybami morskimi, mlekiem i jego przetworami), której niski poziom może być powiązany z wystąpieniem depresji. To ważne w miesiącach jesiennych i zimowych, gdy brakuje nam naturalnego słońca i o niedobory witaminy D w organizmie wcale nie jest trudno.


źródło: www.lifehack.org,  www.pomoc-psychologa.plbonavita.pl