Listy do redakcji

List do mężczyzny, który próbował mnie zgwałcić

Redakcja
Redakcja
21 maja 2018
Fot. iStock/deimagine
 

Sara Roebuck to jedna z nas. Młoda, wykształcona, zainteresowana sprawami feminizmu i polityką. Ponad rok temu została zaatakowana przez mężczyznę, z którym umówiła się na randkę. Do gwałtu nie doszło tylko dlatego, że sprawca zobaczył, że Sara ma okres. Wiele miesięcy potem, Sara napisała do swojego opracy list, który zadedykowała wszystkim kobietom.

(…) Chcę, żeby przeczytali to mężczyźni i czuli się tak samo chorzy, jak kobiety, które przeżyły gwałt czy molestowanie. Chcę, żeby coś się w końcu zmieniło.(…)

Infantylny, chorowity, obłąkany, narcystyczny. Brak ojca i zaborczość matki, brak stabilnej pracy lub przyzwoitego wykształcenia, twoja skłonność do kłamstw, a także twoja absolutna niezdolność zrozumienia tego, co zrobiłeś. Próbowałeś mnie zniszczyć, podważyć moją seksualność, zamknąć mnie w klatce jak zwierzę, ale nie podważysz mojej inteligencji, mojej uczciwości ani mojej siły, by udowodnić ci w twoim języku, który nie należy do mnie, przed trybunałem złożonym z trzech sędziów, w kraju, który nie należy do mnie, słabość twoich kłamstw i żałosną próbę opisania tego, tego, co po prostu się nie wydarzyło.

Powiedziałeś, że to, co zrobiłeś, trwało kilka minut, a nie, że zamknąłeś mnie w pokoju na dwadzieścia minut, kiedy to próbowałeś zdjąć moje ubranie, kiedy rzuciłeś mną o zlew, gdy próbowałeś mnie zgwałcić. Powiedziałeś, że leżałeś na mnie na podłodze, bo upuściłam drinka i poślizgnęłam się, a nie dlatego, że po tym, jak udało mi się wypchnąć cię z pomiędzy moich nóg, przekręciłeś na siłę moje ciało i pchnąłeś mnie na podłogę, przygwoździłeś mnie i trzymałeś ze wszystkich sił. Powiedziałeś, że kiedy rzuciłeś mnie na zlew, rozsuwając moje nogi i wchodząc między nie, kiedy płakałam i krzyczałam, a ty podniosłeś moją sukienkę ponad moją klatkę piersiową i odsłoniłeś najbardziej intymną i wrażliwą część mojej istoty, powiedziałeś, że wszystko co zrobiłeś, to dotknąłeś mnie „jeden czy dwa razy”. I że kiedy zobaczyłeś, poczułeś, że mam miesiączkę i mam w sobie tampon, po tym, jak próbowałeś kilka razy, wbić brudne ręce w moje ciało, zdecydowałeś się przestać. Oboje wiemy, że to nieprawda. Wszyscy w tym pokoju wiedzieli, że to nieprawda. Ponieważ to nie ty zdecydowałeś się przestać. To ja walczyłam. Trzymałeś swój gruby nadgarstek na mojej klatce piersiowej, grzebałeś przy pasku i odsuwałeś moją bieliznę na bok. A ja kopałam, krzyczałam i płakałam.  Złapałeś mnie mocno i skrępowałeś moje ruchy, szarpiąc i raniąc każdą część mnie. Miesiączka mnie uratowała.

Nie było łatwo zrobić to, co dzisiaj zrobiłam. Mój prawnik powiedział mi, że nie muszę być tam obecna. Ale ja byłam. Byłam tam dla każdej kobiety na świecie, która ucierpiała z rąk takich mężczyzn jak ty. Dla każdej kobiety, która przemyka wieczorem do domu z kluczami splecionymi między palcami. Dla każdej kobiety, która zmieniła przedział pociągu z powodu tego jednego mężczyzny, który intensywnie się w nią wpatrywał.  Dla każdej kobiety, której rodzice proszą, bo wysłała do nich wiadomość, kiedy wieczorem wróci do domu, mimo, że jest już dorosła, ale oni martwią się o bezpieczeństwo swojej córki, ponieważ jest kobietą, a nie mężczyzną. Dla każdej kobiety, która czuje, że jej seksualność jest wystawiona na widok publiczny, gdy przechodzi obok grupy mężczyzn. Dla każdej kobiety, która została nazwana dziwką, dziwką lub suką, bo odrzuciła niechciane zaloty. Dla każdej kobiety, która czuła się bezwartościowa, wykorzystana i osądzona za uprawianie seksu, podczas gdy mężczyzna czuje, że jemu „wolno”.

Zwracam się do wszystkich tych kobiet, ponieważ jestem każdą z nich . Ponieważ to wszystko zdarza się każdego dnia. Chcę, żeby ludzie otworzyli oczy. Jako człowiek mam prawo wyjść wieczorem. Jako człowiek mam prawo napić się akoholu, rozmawiać z ludźmi, nosić to, co chcę, iść tam, gdzie chcę, bez towarzystwa, samotnie, z grupą, bez grupy, żyć moim życiem.

Jako człowiek mam prawo do seksu, jeśli chcę , i to prawo jest identyczne z prawem mężczyzn.

Jako człowiek mam również prawo odmówić. Ty też.


Na podstawie: honey.nine.com.au

 


Listy do redakcji

Rzeczy, których najbardziej potrzebujesz w miłości, zgodne z twoim znakiem zodiaku

Redakcja
Redakcja
22 maja 2018
Fot. iStock/GeorgeRudy
Następny

Zastanawiałaś się, czego ci właściwie potrzeba do szczęścia w miłości? Marzysz o tym (a może już to masz?), by on był przystojny, dobry, albo majętny? Każda z nas ma swoje pragnienia, które chętnie przekłada na rzeczywistość. Bo przecież mało jest ważniejszych rzeczy od związku, na którego podstawie budujemy swój świat, w dodatku na wiele długich lat.

Niekiedy tej satysfakcji i szczęścia szukamy po omacku, potykając się o własne marzenia czy wyobrażenia. Bo to, czego tak naprawę każdy z nas potrzebuje, uświadamiamy sobie na skutek zbierania doświadczeń.

Ale można też sobie pomóc, idąc na skróty i zaglądając do tego, co o naszych pragnieniach w miłości mówią znaki zodiaku. Przecież wpływają one na każdy aspekt naszego życia, więc niczym złym jest ciekawość, co na temat miłości mówią gwiazdy.

źródło: www.powerofpositivity.com

Listy do redakcji

„Naucz się czerpać radość z małych chwil. Naucz się mówić kocham – czynami”. Akcja „List do dziecka”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
21 maja 2018
Fotomontaż/iStock

Kochana córeczko,

Teraz, kiedy jesteś już, bo płynących prosto z serca. Zakopałam je na 25 lat a teraz chcę Ci ofiarować na nowa dorosła i za chwilę sama staniesz się Mamą przyjmij ode mnie te kilka słów. Dla mnie najważniejszych dróg życia.

Na początku chciałabym Ci powiedzieć, że kocham Cię najmocniej na świecie. Nosiłam Cię pod sercem całe 41 tygodni, pielęgnowałam i biegałam po ogórki kiszone o północy, jeśli miałaś na to ochotę. To były piękne czasy. Ja i Twój Tatuś –młodzi studenci, pełni wiary nadziei i miłości. Razem z dyplomem odebraliśmy największy tytuł wszechczasów mgr Rodzic! Naszego ślubu nie pamiętasz, bo cały przespałaś i dwa dni wesela. A szkoda, bo zabawa była przednia. Mam nadzieję, że przenigdy na świecie nie będziesz nam miała za złe, że najpierw zdecydowaliśmy się na Ciebie, a potem na formalności. A właściwie to Ty się na nas zdecydowałaś… dziękujemy Ci za to! Od pierwszej chwili, jak minął szok, bardzo się cieszyliśmy. Do tej pory każdej nocy dziękuję Bogu, że mi Cię zesłał. Pamiętaj, życie to największy dar, największy cud, jakiego człowiek może doświadczyć. Szanuj je!

Macierzyństwo to ciężki kawałek chleba. Zawsze powtarzałam, że wolałabym być twoim ojcem, ta rola jest znacznie łatwiejsza. Poród to piękne przeżycie. Dajesz cząstkę siebie temu światu. Chwila czasu, kilka parć i już małe komóreczki zlepione miłością lądują na Twej piersi patrząc niebieskimi oczami. Ciąża to tylko 9 miesięcy, więc pamiętaj żeby dbać o siebie w wyjątkowy sposób. Dobrze się odżywiaj, łykaj witaminki i nie rezygnuj z ruchu, ze sportu. I pamiętaj ciążowe kilogramy szybko znikają, gdy masz tuzin obowiązków z noworodkiem.  Pierwszy ząbek, pierwsze kroczki, pierwsze: „MAMA”, nie strać tego. Żadna praca nie da tyle satysfakcji, co chwile spędzone z dzieckiem. Chociaż bywało ciężko, niedomyta, niedospana, niedożywiona – lecz zawsze uśmiechnięta witałam Cię porannym uśmiechem! Ale pamiętaj, dziecko jest ważne, ale Ty jesteś równie ważna. Nie rezygnuj z siebie.Ze swoich planów, z marzeń. Zorganizuj sobie tak życie, żebyś nigdy niczego nie żałowała. Żebyś chodziła z głowa podniesiona do góry, dumna i spełniona.

Pewnie masz teraz więcej udogodnień niż my. Może pampersy zmieniają się same, a noworodki od razu speak english! Ale pamiętaj: dawaj z siebie wszystko. Zawsze na 100%. Dawaj tyle miłości, ile twoje dziecko da radę unieść. Dawaj poczucie bezpieczeństwa, swój czas, szacunek i rozwijaj wyobraźnię. Nie kupuj zabawek a zobaczysz jak dziecko będzie je samo tworzyło z liścia i patyka. A poza tym od rozpieszczania wnuków jestem Ja-Babcia.

Naucz się czerpać radość z małych chwil. Naucz się mówić kocham –czynami. Naucz swój dziecko życia. Naucz kochać i wybaczać. Dawaj dobry przykład. Bądź krok za nim, ale pozwól mu iść własną drogą. Zachęcaj, motywuj, dawaj kij a nie wędkę. Pozwól popełniać błędy. A ja, Twoja Mama, będę zawsze przy Tobie, choćby mnie na tym świecie już nie było. I będę cię kochała całym sercem. Wybacz mi wszystkie moje niedociągnięcia, wiem, że idealną mama nie jestem. Wybacz mi moje słabości, zaniedbania. Pamiętaj tylko dobre chwile. I wiedz tylko jedno… nikt ani nic na tym świeci nie dało mi tyle szczęścia ile Ty mi ofiarowałaś. Dziękuje córeczko! Dziękuję…, że jesteś!

Mama Karolina

Akcja „List do dziecka”

Co trzeba zrobić?

„Napisz list do swojego dziecka (dzieci) i prześlij go do nas. To może być podziękowanie, dobra rada, a może powiedzenie tego, co nie przechodzi przez gardło ze wzruszenia w ważnych dla was momentach. Wszystko co tylko chcesz i czujesz. Miłość rodzica bywa trudna, a rodzicielstwo to jedno z najbardziej bogatych (i w upadki i wzloty) doświadczeń w życiu. To może być list „na tu i teraz” lub taki, który chciał(a)byś, żeby twoje dziecko przeczytało w przyszłości. Czasem taki list do bliskiej osoby pomoże nie tylko jej, ale też tobie.Wybrane listy opublikujemy. A spośród nich wybierzemy laureatów.”

List przesyłajcie na adres [email protected] z dopiskiem „List do dziecka” oraz informacją, jak chcecie zostać podpisani.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Zasady:

1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe.

2. Czas trwania akcji: 17.05. 2018 – 1.06.2018 roku.

3. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze pocztowym Organizatora.

4. Jedna osoba, może wygrać jedną nagrodę.

Tym razem mamy dla was nie lada niespodziankę, do naszej akcji włączyli się cudowni Partnerzy i Sponsorzy i… przygotowali dla was świetne nagrody! Zresztą zobaczcie sami!

PS: Zestawy nagród znajdziecie na dole. 😉

Partnerzy:

ADAMADA_logo logo_Baltin2-1

 Facebook Instagram

 Facebook Instagram

logo-FOXGAMES_bez_tla  ziajka jeż logo

Facebook Instagram

 Facebook Instagram

Befado_logo Floradix-Logo (1)

 Facebook | Instagram

 Facebook 


Nagrody:

NAGRODA I STOPNIA

1 x rodzinny weekend w Hotelu Baltin*

Jesień nad morzem jest wspaniała. Powietrze przepełnione jodem, szum fal i ciepłe promienie jesiennego słońca. Dla tych, którzy cenią sobie uroki tej pory roku przygotowaliśmy specjalną ofertę.

 • wyśmienite śniadania w formie bufetu szwedzkiego
 • obiadokolacje z dużym wyborem dań ciepłych i zimnych
 • Wi-Fi
 • darmowy dostęp do basenu, jacuzzi, sauny, łaźni
 • bezpłatne wypożyczenie rowerów
 • nielimitowany dostęp do sali ćwiczeń
 • nieograniczona zabawa w sali Baltinek dla najmłodszych Gości
 • możliwość korzystania z pokoju do gier (X-Box, bilard, piłkarzyki)
 • rozległy ogród z siłownią zewnętrzną oraz dużym placem zabaw

Wejscie_glowne

Weekendowy pobyt dla rodziny  Baltin Hotel w zarezerwowanym uprzednio terminie, w okresie 1.10 – 31.12.2018 roku,  z wyłączeniem okresu Świąt Bożego Narodzenia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

*Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek podatkowy ciąży na Laureacie, wygrywającym nagrodę. W celu dopełnienia formalności, należy skontaktować się z organizatorem. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.

linia 2px

NAGRODA II STOPNIA

3 x zestaw nagród, składający się z:

1 x gra Pingolo

Kto zostanie na lodzie? Wesołe pingwiny to niezłe zgrywusy, zawsze gotowe na figle i zabawy. Chowają przed innymi kolorowe jajka. Gracze rzucają 2 kostkami i starają odgadnąć, który pingwin ukrywa jajka w kolorze wskazany przez kostki. Pierwszy gracz, który zbierze na swojej górze lodowej 6 pingwinów wraz z ich kolorowymi jajkami, wygrywa grę. W tej wesołej rywalizacji przydadzą się dobra pamięć i odrobina szczęścia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x gra Gobblety

Chyba każdy z nas grał kiedyś w kółko i krzyżyk. Nikt jednak nie wyobrażał sobie pewnie, że tę prostą grę można nieco ulepszyć i sprawić, że będzie wymagała jeszcze większych umiejętności taktycznych i dawała jeszcze więcej radości! Wydawnictwo Fox Games stworzyło jednak coś niepowtarzalnego – kółko i krzyżyk z możliwością „zjadania” pionków przeciwnika (albo nawet własnych). Zasady są proste – każdy z graczy dostaje 5 pionków w 3 różnych rozmiarach, aby móc pod nimi schować pionki drugiego gracza. Trzeba więc dobrze rozegrać rundę, aby nie zostać zbyt szybko zjedzonym i jednocześnie móc zjeść przeciwnika.

Gra przeznaczona dla dzieci powyżej 5 roku życia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x plecaczek-worek

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 zestaw kosmetyków marki ziaja (składający się z: emulsji wodoodpornej dla dzieci spf 25, emulsji wodoodpornej dla dzieci spf 50+,  emulsji wodoodpornej dla dzieci spf30, mleczka dla dzieci wodoodpornego w sprayu spf 30, mleczka dla dzieci po opalaniu)

01116_ZIAJKA EMULSJA DO OPALANIA DLA DZIECI SPF 25_46826_bs 01114_ZIAJKA EMULSJA DO OPALAN.DLA DZIECI SPF 50+_46822_bs
01118_ZIAJKA MLECZKO DLA DZIECI PO OPALANIU_SPRAY_46818_bs 01115_ZIAJKA EMULSJA DO OPALANIA DLA DZIECI SPF 30_46824_bs 01117_ZIAJKA MLECZKO DLA DZIECI WODOODPORNE SPF30_SPRAY_46817_bs

Laureaci otrzymują zestawy kosmetyków Ziaja z serii ziajka, które obejmują niezbędne latem preparaty fotoochronne z SPF 25, 30 i 50 oraz łagodzące mleczko po opalaniu. Ziajka już od pierwszych chwil życia Twojego dziecka troszczy się o zdrową pielęgnację i wspomaga naturalne funkcje delikatnej skóry. Przebadane klinicznie, bezpieczne i skuteczne preparaty ziajka powstały w oparciu o długoletnie doświadczenie w opracowywaniu kosmetyków dla dzieci i niemowląt oraz we współpracy ze specjalistami w dziedzinie pediatrii, dermatologii, alergologii i stomatologii.

1 x tonik Floradix Kindervital

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Floradix Kindervital – w trosce o zdrowie Twojego dziecka

 • Zawiera 9 najważniejszych witamin i wapń, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju
 • Wapń i witamina D są potrzebne do utrzymania zdrowych kości i zębów
 • Polecany wszystkim dzieciom w okresie wzrostu
 • Produkt w 100% naturalny, smaczny, dzieci go lubią.

linia 2px

NAGRODA III STOPNIA

5 x zestaw nagród składający się z:

1 x dowolne obuwie tekstylne lub koszulka wybrana przez laureata w sklepie Befado

 242p077  110P311
 251X083  116X234

1 x zestaw dwóch książek od Wydawnictwa Adamada (zestawy zostaną przydzielone laureatom losowo)

zestaw nr 1.

rozowa-walizka.1

Różowa walizka

sam-i-watson-przeganiaja-gniew.1

Sam i Watson przeganiają gniew

zestaw nr 2.

 o-kamilu-ktory-patrzy-rekami.1

O Kamilu, który patrzy rękami

 wielka-ksiega-ciemnosci.1

Wielka księga ciemności

zestaw nr 3.

zwierzeta-wokol-nas-przeciwienstwa.1

Zwierzęta wokół nas. Przeciwieństwa

 wszyscy-ziewaja.1

Wszyscy ziewają

zestaw nr 4.

 skarb-czarnej-mumii.1

Skarb Czarnej Mumii

 ariol-wszyscy-jestesmy-osiolkami.1

Ariol. Wszyscy jesteśmy osiołkami


zestaw nr 
5.

piate-przez-dziewiate.1

Piąte przez dziewiąte

wazne-rzeczy.1

Ważne rzeczy

1 x zestaw kosmetyków marki ziaja  (składający się z: emulsji wodoodpornej dla dzieci spf 25, emulsji wodoodpornej dla dzieci spf 50+,  emulsji wodoodpornej dla dzieci spf30, mleczka dla dzieci wodoodpornego w sprayu spf 30, mleczka dla dzieci po opalaniu)

1 x tonik Floradix Kindervital

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

„Każda mama marzy, żeby dostać coś takiego. Nie potrafiłam odpowiedzieć nic na ten list poza łzami szczęścia i radości ze wzruszenia…”. Akcja „List do dziecka”

Akcja #Niewysłany List

Może to i dobrze, że nam się nie udało… Akcja #Niewysłany List

Akcja #KobieceSpotkania

„Nie jest gwiazdą z pierwszych stron gazet… To przedwojenna elegantka, która choć „szron na głowie”, to w sercu ma ciągle maj „. Akcja #KobieceSpotkania