Jeśli cudowna dieta nie działa, a ćwiczenia nie dają efektu, idealnym rozwiązaniem problemu zbędnych kilogramów może okazać się dietetyk. Kiedy warto się do niego udać? Przede wszystkim, gdy zależy nam na tym, by chudnąć zdrowo, a do tego nie chcemy, by dieta była męczarnią i pragniemy, by przyniosła długotrwałe efekty
Jak schudnąć? Skuteczne metody odchudzania się
Dietetycy wiedzą, jak chudnąć, aby robić to skutecznie i bezpiecznie. Można oczywiście próbować gubić kilogramy samodzielnie. Różnego rodzaju diety są najbardziej powszechnym sposobem na to, by zmniejszyć wagę. Niestety, często okazują się mało efektywne. Nie motywują też do rezygnacji ze starych nawyków żywieniowych, co może prowadzić do powrotu do nadwagi.
Dobrą metodą na pozbycie się zbędnych kilogramów są także ćwiczenia. Ich popularność doskonale pokazuje liczba poradników i filmów w internecie, jak spalić kalorie i wymodelować sylwetkę. Co warto podkreślić, aktywność fizyczna świetnie sprawdza się w połączeniu z odpowiednio opracowaną dietą – w czym może pomóc dietetyk. Ćwiczenia muszą jednak być regularne. Mogą też być męczące, zwłaszcza na początku, a na efekty trzeba poczekać.
Proces chudnięcia można przyspieszyć, stosując także różnego rodzaju zioła, herbaty, suplementy i tabletki na odchudzanie. Mogą one jednak być tylko elementem wspierającym kompleksowy plan odchudzania. Podobne działanie mają również masaże, które pomagają pobudzić organizm do spalania tkanki tłuszczowej.
W jej pozbyciu pomocne mogą być również zabiegi medycyny estetycznej takie jak choćby kriolipoliza czy lipoliza iniekcyjna. Pozwalają na szybką redukcję nadmiaru tłuszczu, często ograniczając się do wybranych obszarów ciała, a ich charakter jest małoinwazyjny. W przypadkach bardzo poważnej otyłości konieczna może okazać się ingerencja chirurgiczna, na przykład jako zabieg liposukcji czy operacja zmniejszenia żołądka.
Warto przy tym zaznaczyć, że nagły wzrost wagi oraz nadwaga mogą być objawami stanów chorobowych, efektem zaburzeń hormonalnych lub symptomem poważnych schorzeń. W takich wypadkach współpraca z dietetykiem bywa koniecznością, a odpowiednia dieta pozwala na poprawę jakości życia oraz samopoczucia pacjenta. Dzięki niej można także zapobiec pogłębianiu się problemów zdrowotnych.
Mądre i bezpieczne odchudzanie się
Odchudzanie się to proces czasochłonny i bardziej skomplikowany niż się to wydaje. Nie można zdrowo schudnąć kilkanaście kilogramów w tydzień. Nawet jeśli się to uda, powrót do starych nawyków żywieniowych sprawi, że wraz z nimi wróci nadwaga i pojawi się tzw. efekt jojo. Skuteczne odchudzanie wiąże się ze zmianą stylu życia, w tym także zmianą sposobu odżywiania się. Wymaga to determinacji i konsekwencji, a także sporej samodyscypliny. Trzeba być gotowym na pewne poświęcenia. Tylko w ten sposób można osiągnąć pożądany efekt i utrzymać go.
Nie oznacza to oczywiście, że trzeba całkowicie rezygnować z przyjemności takich jak słodycze czy jedzenie typu fast food. Czasem można sobie pozwolić na tego rodzaju nagrodę, np. lody czy kawałek ciasta, o ile pamięta się o konsekwencjach oraz o ile uwzględni się to w planie żywieniowym. Im gorzej jednak z przestrzeganiem dyscypliny, tym trudniej będzie schudnąć i znaleźć odpowiednią motywację. Właśnie dlatego odpowiednie nastawienie jest tak istotne w procesie chudnięcia.
Warto podkreślić, że dieta nie powinna być męczarnią. Im trudniejsza, im bardziej nudna, tym trudniej jej przestrzegać i tym łatwiej się zniechęcić. Samodzielne przygotowanie odpowiedniego jadłospisu, który będzie zarazem zbilansowany, różnorodny i smaczny, nie jest łatwe. Dobry dietetyk może w tym pomóc.
Dlaczego warto korzystać z usług dietetyka?
Przygotowanie indywidualnej diety, zdrowej, dostosowanej do potrzeb i preferencji, to jedna z największych zalet współpracy z dietetykiem. Na prawidłowy dobór posiłków wpływa mnóstwo czynników. Trzeba uwzględnić stan zdrowia, BMI, przemianę materii, wiek, płeć, rodzaj wykonywanej pracy, a także aktywność fizyczną. Dietetyk wszystko to weźmie pod uwagę i przygotuje zdrowy i smaczny jadłospis. Co więcej, będzie on dostosowany do założonych celów, np. zmniejszenia wagi.
Kolejną ważną zaletą jest pomoc w uniknięciu błędów żywieniowych. Dietetyk wskaże złe nawyki, podpowie jak uzupełnić braki oraz co robić, by codzienne menu było optymalne. Istotna jest także pomoc w regulacji metabolizmu poprzez dobór zbilansowanej diety. Duże znaczenie ma również wsparcie psychiczne, jakie odchudzającemu się może zapewnić specjalista. Pod okiem dietetyka niektórym osobom łatwiej się zmotywować i wytrzymać w dążeniu do celu.
Jak znaleźć dobrego dietetyka?
Dietetycy pracują w ośrodkach takich jak Centrum Medyczne Plus Med, z którego usługami można się zapoznać na stronie: www.plusmed.info.pl/dietetyka/. Inni prowadzą gabinety we własnych poradniach. Wizyta u dietetyka nie jest kosztowna, ale warto się nastawić na dłuższą współpracę, co pozwoli osiągnąć lepsze efekty i je utrzymać.
Pierwsza wizyta trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut. Warto się do niej przygotować, spisując dotychczasowy jadłospis, by szczegółowo móc przedstawić typowy dzień żywieniowy. Przydatne mogą być także badania kontrolne, np. morfologia krwi, TSH, itp. Na początku dietetyk przeprowadza rozmowę, w trakcie której poznaje potrzeby, stan zdrowia i nawyki żywieniowe pacjenta. Po niej dokonuje pomiarów masy ciała, wzrostu i innych parametrów. Dzięki temu może przygotować indywidualny plan żywieniowy.
Odchudzanie z dietetykiem jest nie tylko zdrowe i bezpieczne, ale i szybsze niż samodzielne próby zrzucenia zbędnych kilogramów. Skuteczność oraz długotrwałe efekty są ważnym argumentem na rzecz współpracy z takim specjalistą. Pacjent powinien się przy tym wykazać pewną otwartością i zaufaniem do eksperta. Musi też poświęcić dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe. Przede wszystkim potrzebna mu jest jednak chęć do zmiany. Dzięki temu będzie można osiągnąć upragnioną sylwetkę, ciesząc się przy tym zdrowiem.
Artykuł partnera