Rozróżnienie czy mamy kaszel mokry czy suchy ma kluczowe znaczenie, bo od tego jaki rodzaj kaszlu nas nęka – zależy, jakich sposobów użyć do walki z tą przykrą dolegliwością. Jednak gdy przychodzi do rozpoznania kaszlu u naszego dziecka, na początku wcale łatwo nie jest.
Kaszel to jeden z pierwszych sygnałów rozpoczynającej się infekcji – od zwykłego, niegroźnego przeziębienia po poważne infekcje dróg oddechowych, nie należy go nigdy bagatelizować. Jednak zarówno suchy jak i mokry kaszel, dają wiele ostrzegawczych sygnałów.
Kaszel suchy czy mokry?
Kaszel mokry
Kaszel mokry nazywany inaczej produktywnym, charakteryzuje się tym, że odkrztuszamy wydzielinę, zalegająca w drogach oddechowych. Sam odruch kaszlu, jest więc wtedy bardzo skuteczną bronią do walki z infekcją, ponieważ pozwala oczyścić drogi oddechowe.
Często podczas oddychania i kaszlu można usłyszeć charakterystyczne bulgotanie czy rzężenie. Niestety to niezbyt dobry sygnał, ponieważ świadczy o dużej ilości wydzieliny zalegającej hen głęboko. Rzężenie podczas wydechu bywa pierwszym sygnałem do rozpoznania zapalenia oskrzeli (czasem wręcz można je poczuć, przykładając rękę na plecki dziecka, poczujecie delikatne wibracje).
Jak rozpoznać u najmłodszych, że odkrztuszają wydzielinę? Maluch który nie potrafi jej odkrztusić i nie potrafi jeszcze „powiedzieć” co się dzieje, to prawdziwy zgryz dla rodzica – ale wystarczy odrobina obserwacji. Nawet jeśli po dźwięku trudno nam ocenić charakter kaszlu, maluch po kaszlu będzie musiał „coś” z odkrztuszoną wydzieliną zrobić – i jak nieprofesjonalnie by to nie zabrzmiało – zazwyczaj po prostu ją zjada… 😉
Do walki z kaszlem mokrym stosuje się leki wykrztuśne, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszenie, ewentualnie przy uporczywym kaszlu na noc stosuje się leki łagodzące podrażnienia, aby dziecko mogło spokojnie spać. Nebulizacje z soli fizjologicznej i podstawowe zasady higieny pomieszczenia – również są bardzo pomocne (więcej na ten temat przeczytacie tutaj).
Nigdy nie bagatelizujecie mokrego kaszlu, zazwyczaj jej jednoznacznym objawem infekcji. Jeśli dotyczy bardzo małego dziecka i nasila się, nie ustępuje lub towarzyszą mu inne objawy(w przypadku niemowlęcia zawsze konieczna jest wizyta lekarska).
Kaszel suchy
Choć wydaje się bardziej męczący, nie zawsze oznacza chorobę. Może być przykrym skutkiem ubocznym podrażnień spowodowanych alergią czy przebywaniem w pomieszczeniach o zbyt wysokiej temperaturze i suchym powietrzu. Może być również objawem astmy.
Ma bardzo charakterystyczny dźwięk – przypominający nieco szczęknięcia psa. Podczas kaszlu nie odkrztusza się żadnej wydzieliny. Ataki kaszlu są trudne do przerwania, ponieważ sam kaszel pogłębia podrażnienia i prowokuje kolejny atak kaszlu (i tak koło się zamyka).
Podczas suchego kaszlu można odnosić wrażenie „łaskotania” w gardle. Zazwyczaj charakterystyczne są ataki kaszlu pojawiające się podczas snu.
W przypadku suchego kaszlu pomocne będą leki łagodzące podrażnienie i hamujące odruch kaszlu. Oraz profilaktyka: nebulizacje, wietrzenie pomieszczenia, odpowiednie nawilżenie powietrza.
UWAGA: jeżeli kaszel suchy jest objawem infekcji, zazwyczaj po dwóch, trzech dniach przekształca się w kaszle mokry.
Partnerem artykułu jest
Bobolen Porost islandzki Syrop na Kaszel
Bobolen porost islandzki, syrop na kaszel to wyrób medyczny przeznaczony dla dzieci od 1 roku życia. Zawiera ekstrakt z porostu islandzkiego, cynk oraz koncentraty soków z malin i aronii. Zalecany do stosowania w suchym, drażniącym kaszlu, w bólu gardła, w podrażnieniu i przesuszeniu błony śluzowej gardła oraz chrypce spowodowanej m.in. nadmiernym przeciążeniem strun głosowych Zawarte w poroście islandzkim substancje śluzowe działają powlekająco i ochronnie na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, łagodzą podrażnienia wywołane suchym drażniącym kaszlem, bólem gardła, suchym powietrzem i chrypką spowodowaną m. in. nadmiernym przeciążeniem strun głosowych.