Jeśli zdarza ci się co noc lub w miarę regularnie budzić się o tej samej godzinie, nie powinnaś tego lekceważyć. O ile otwierasz oczy i czujesz się wyspana, nie ma się czym martwić, prawdopodobnie tak właśnie ustawił się twój wewnętrzny biologiczny zegar. W przypadku, gdy budzisz się zmęczona, niewyspana i ze złym samopoczuciem, warto bliżej przeanalizować to zjawisko.
Chiński zegar (zwany również biologicznym zegarem narządów) dzieli dobę na dwugodzinne odcinki czasowe, odnoszące się do rytmu natury. Według tej filozofii:
Trudności z zaśnięciem między 21:00 a 23:00
Mogą oznaczać problemy zdrowotne związane z układem odpornościowym, tarczycą, nadnerczami i metabolizmem.
Jeśli jesteś zestresowany, to właśnie o tej godzinie doświadczysz zaburzeń snu. Spróbuj medytacji bądź rutynowych ćwiczeń relaksacyjnych.
Pobudki między 23:00 a 1:00 w nocy
Czas ten jest uważany za okres wzmożonej aktywności pęcherzyka żółciowego. Jeśli budzisz się o tej godzinie, być może powinieneś rozważyć zmianę diety i rezygnację z niezdrowych tłuszczy.
Bardziej filozoficzna interpretacja chińskiego zegara zakłada, że masz w sobie wiele żalu (żółci), wobec innych osób. Akceptacja i przebaczenie są tym, co może ci pomóc.
Pobudki między 1:00 a 3:00 w nocy
To „czas wątroby”. Przeanalizuj swoją dietę, pomyśl o oczyszczeniu organizmu z toksyn i ogranicz spożycie alkoholu.
Jeśli chodzi o twoją duszę, być może „coś ci leży na wątrobie”. O tej porze twoja podświadomość „odtwarza” gniew i poczucie winy. Nadmiar któregokolwiek z tych uczuć może powodować pobudkę.
Pobudki między 3:00 a 5:00 rano
Jest to czas twojego układu oddechowego. Jeśli pobudkom towarzyszy kaszel, zainteresuj się jakością powietrza w twoim otoczeniu.
Emocjonalnie, te czas ten jest związany z uczuciami żalu, smutku i przygnębienia. Ważne jest, aby zaakceptować te uczucia, dopiero wtedy będzie można sobie z nimi spróbować poradzić.
Pobudki między 5:00 a 7:00 rano
To czas jest „czyszczenia” jelita grubego. Wiele osób rozpoczyna dzień od wizyty na toalecie…
Emocjonalnie, ten czas jest związany ze zniecierpliwieniem, poczuciem zastoju, stagnacją i dyskomfortem związanym z ograniczonymi możliwościami rozwoju osobistego.
Na podstawie: vievhealth.net