Go to content

Jak zadbać o zdrowie dziecka w wieku szkolnym?

Przekonaj się, jakie zmiany warto wprowadzić w jego stylu życia, aby było w dobrej formie i miało lepsze samopoczucie.

Ograniczenie ekranów

Ustal z dzieckiem limit na korzystanie z urządzeń takich jak smartfon, laptop, telewizor czy iPAD. W nadmiarze mogą mieć szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych:

– mogą uzależniać – urządzenia, a dokładniej to, co się na nich znajduje, jak social media czy gry, mogą uzależniać. To tak zwane uzależnienie behawioralne.

– zakłócają rytm dobowy – stosowane przed snem utrudniają zasypianie. Dzieje się tak dlatego, bo emitują promieniowanie niebieskie, podobne do tego wytwarzanego przez słońce. Dla mózgu jest to sygnał do pobudki, a nie snu.

– sprzyjają wadom postawy – ciągła pochylona pozycja może sprzyjać nieprawidłowej postawie czy zwyrodnieniom szyi.

Czas na świeżym powietrzu

Jest niezwykle ważny dla dziecka. Wpływa korzystnie na mikrobiom, dotlenienie organizmu, a słońce dodatkowo na produkcję witaminy D w skórze. Przebywanie w naturze o każdej porze roku jest bardzo ważne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego zachęcaj dziecko do spędzania jak najwięcej czasu na zewnątrz i do aktywności, które może wykonywać, takich jak rower, gra w piłkę, wspinaczka.

Jak najbardziej naturalnie

Staraj się unikać „chemii” w codziennym życiu swojego dziecka i swoim. Wybieraj jak najbardziej naturalne produkty spożywcze, najlepiej pozbawione syntetycznych dodatków oraz pestycydów. Najlepsze będą też kosmetyki czy detergenty oparte na całkowicie naturalnych składnikach i o jak najkrótszych składach. A może warto rozważyć stosowanie całkowicie naturalnych środków czyszczących, jak ocet, soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy?

Wspieranie mikrobiomu

Jest bardzo ważne dla zachowania dobrej odporności dziecka i zdrowia jego jelit. Mikrobiom może się osłabiać w okresie jesienno-zimowym, po infekcji rotawirusowej, w wyniku przyjmowania przez dziecko niektórych leków czy też w wyniku antybiotykoterapii. Dlatego w tych okresach warto wzmacniać mikrobiom dziecka.

Można to robić dietą bogatą w naturalne probiotyki, które znajdują się w kiszonkach czy fermentowanym nabiale albo podając probiotyk dla dziecka albo synbiotyk dla dzieci. Synbiotyk dla dziecka od probiotyku różni się tym, że zawiera dodatkowo prebiotyki, czyli składniki, którymi odżywiają się dobre bakterie jelitowe.

Dobrze, aby synbiotyk dla dzieci miał przebadane i bezpieczne szczepy bakterii probiotycznych o udowodnionym działaniu, takie jak na przykład Lactobacillus rhamnosus GG. Probiotyki dla dzieci lub synbiotyki mogą być w klasycznej formie tabletek czy kapsułek albo chętniej przyjmowanych przez dziecko kropli czy czekoladek.

Nauka zdrowego balansu

Od małego ucz dziecko zachowania zdrowej równowagi w życiu. Oddzielania czasu nauki od czasu relaksu i czasu dla rodziny. W zdrowym życiu dziecko powinno nauczyć się znajdować czas na sen i wypoczynek i rezygnować z rzeczy, które nie są tak istotne. Naucz dziecko rozwijać zainteresowania oraz radzić sobie z trudnymi emocjami i stresem. To pozwoli zachować mu dobre zdrowie psychiczne, co z kolei w przyszłości przełoży się na jego zdrowie fizyczne.