Fitness Zdrowie

Nocleg w namiocie – poradnik

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
6 maja 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Niezależnie od tego, czy podróżujesz w pojedynkę, czy z całą rodziną, wybierając się na biwak, zawsze znajdziesz coś dla siebie. Nocowanie w namiocie to popularny i bezpieczny sposób na spędzenie wolnego czasu pod warunkiem, że znajdziesz odpowiednie schronienie i dowiesz się, jak rozbić namiot.

Namiot – skąd pochodzi i jaka jest historia namiotu?

Namiot to nic innego, jak schronienie wykonane ze specjalnego materiału rozciągniętego przez linki napinające i zawieszonego na słupkach. Całość przymocowywana jest do podłoża za pomocą szpilek lub śledzi. Obecnie namioty wykorzystywane są nie tylko jako miejsce do nocowania w terenie, ale regularnie używane są do zasłonięcia sprzętu przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi, do schronień wystawowych i handlowych lub jako zastępcze magazyny.

Historia namiotu jest długa i sięga aż do czasów prehistorycznych. Pierwotne namioty były budowane przy użyciu kości i skóry zwierząt oraz gałęzi drzew. Zarówno neandertalczycy, jak i ludzie w epoce lodowcowej używali m.in. kości mamutów, jako materiałów pomocniczych do budowy schronień. Kości poza elementem budowlanym były wykorzystywane również jako meble, dekoracje czy narzędzia.

Fot. Materiały prasowe

W epoce żelaza namioty zaczęły przypominać te, których używamy współcześnie. Chociaż nadal były wykonane ze skóry zwierząt, podporę dla nich stanowiły drewniane słupki. Różne style i rozmiary namiotów stosowała armia rzymska. Do przewożenia cięższych i większych namiotów, mogących pomieścić około 8 żołnierzy wykorzystywano muły. Namioty przydawały również podczas wędrówki za zwierzętami. Tradycja ta jest kontynuowana przez plemiona.

Podstawowe elementy namiotu

Niezależnie od rodzaju i sposobu wykorzystania namiotu każdy z nich posiada podstawowe elementy składowe. Zalicza się do nich:

 • szpilki – czyli cienkie pręty, służące do mocowania namiotu do podłoża,
 • śledzie – większe od szpilek, służą do mocowania odciągów i trzymają pewnie naciąg,
 • odciągi – sznurki, służące do stabilizacji namiotu,
 • stelaż – rurki, zapewniające stabilność i odpowiadające za utrzymanie czaszy w pozycji stojącej,
 • tropik – warstwa materiału zakładana na namiot i chroniąca przed deszczem.

Namiot turystyczny – charakterystyka

Namiot turystyczny zwany jest również namiotem przenośnym. Może być wykorzystywany na obozach, jak i do rozłożenia na dachu samochodu. Namiot turystyczny może pomieścić jednorazowo od jednej do kilku osób, w zależności od rozmiaru. Szukając odpowiedniego namiotu, warto zwrócić uwagę na namioty wyposażone w sypialnie oddzielone od siebie przedsionkiem.

Fot. Materiały prasowe

Takie rozwiązanie sprawi, że każdy użytkownik będzie miał prywatną przestrzeń, a część wspólna namiotu może posłużyć jako miejsce do przygotowywania posiłków lub jako ochrona przed wiatrem. Cena namiotu turystycznego waha się od 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Uzależniona jest przede wszystkim od wielkości, materiału i dodatkowych udogodnień zastosowanych przy projektowaniu, takich jak samo-rozkładanie.

Namiot kempingowy – charakterystyka

Namiot kempingowy przeznaczony jest do biwaku. Namioty kempingowe najczęściej są większe od namiotów turystycznych, ze względu na dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać do spania lub przebywania w ciągu dnia. Namiot kempingowy różni się od turystycznego również wysokością.

W tego typu namiotach można swobodnie stać lub siedzieć. Namiot kempingowy może swobodnie pomieścić nawet osiem osób. Z tego powodu dobrze wykonane namioty kempingowe będą znacznie droższe niż namioty turystyczne. Cena tego typu namiotu waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Namiot wyprawowy – charakterystyka

Fot. Materiały prasowe

Namiot wyprawowy zaprojektowany jest z myślą o wymagających wyprawach chociażby w góry, podczas których podróżnik musi zmierzyć się nie tylko z trudnym do pokonania terenem, ale też niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Szukając odpowiedniego namiotu wyprawowego, warto zwrócić uwagę na ultralekkie namioty, ze względu na ich ciągły transport.

Tego typu namiot powinien być stworzony z wytrzymałego materiału, aby skutecznie chronić przed wiatrem czy śniegiem. Dodatkowym atrybutem w namiotach może być wentylacja w wejściach. Cena namiotu wyprawowego to koszt kilku tysięcy złotych.

Podobny do namiotu wyprawowego jest namiot ekspedycyjny. Tego typu schron używany jest w najcięższych warunkach, często wręcz ekstremalnych. Namiot ekspedycyjny posiada aerodynamiczny kształt i dodatkowo kołnierz śnieżny, który zapobiega dostawaniu się śniegu do środka.

Inne rodzaje namiotów i ich charakterystyka

Poza najbardziej popularnymi rodzajami namiotów, wyróżnia się jeszcze namiot handlowy, używany w formie stoiska handlowego. Namioty handlowe są jedną z tańszych, lecz zarazem solidnych konstrukcji, które wykorzystuje się w handlu. Dość powszechny jest także namiot wojskowy, używany m.in. na poligonach i do ćwiczeń. Coraz większą popularność zdobywa namiot bankietowy, wynajmowany szczególnie często na wesela czy przyjęcia plenerowe. Innym rodzajem namiotu jest namiot cyrkowy, zwany też namiotem widowiskowym, do środka którego można przetransportować arenę, lożę, ogrodzenia czy kotary.

Wskazówki dotyczące noclegu w namiocie

Zanim kupisz namiot, zastanów się, gdzie i kiedy będziesz go używać. Jeżeli planujesz wakacje z rodziną pod namiotem wybierz namiot kempingowy lub namiot turystyczny. Jeżeli marzy Ci się biwak pod gwiazdami w połowie najwyższej góry świata, kup namiot ekspedycyjny. Poza rodzajem pomyśl jeszcze o dodatkach: kołnierzu, dodatkowym wejściu, przedsionku, liczbie sypialni, a nawet kolorze. Pamiętaj, że jasne kolory doświetlają wnętrze namiotu. Jeżeli natomiast wybierasz się na biwak wśród niedźwiedzi czy innych drapieżników, pomyśl o ciemnych kolorach namiotu.

Akcesoria i gadżety do namiotu

Jeżeli decydujesz się na zakup określonego rodzaju namiotu, równie istotny będzie dobór gadżetów i akcesoriów, które mogą zapewnić nie tylko maksimum komfortu, ale również podniosą poziom bezpieczeństwa. Szukając odpowiednich akcesoriów do namiotu, zwróć uwagę na odblaskowe linki, dzięki którym zlokalizowanie namiotu nawet w nocy nie będzie wyzwaniem. Tego typu linki pozwolą nam również uniknąć potknięcia czy zniszczenia konstrukcji, kiedy wieczorem trzeba wyjść z namiotu.

Fot. Materiały prasowe

Podczas biwakowania przydatne mogą okazać się elastyczne linki do odciągów, które wzmocnią konstrukcję. Dzięki temu niezależnie od rodzaju namiotu silniejszy wiatr lub skoki temperatury nie wpłyną tak łatwo na jego stabilność. Ci, którzy dość często biwakują, mogą zaopatrzyć się także w przyrząd do wyciągania takich elementów, jak szpilki czy śledzie. Urządzenie wyposażone w specjalny hak raz na zawsze pozbawi problemu skaleczeń czy zadrapań występujących podczas wyjmowania z ziemi metalowych akcesoriów.

Bardzo ważnym elementem, który warto dokupić do namiotu, jest dodatkowy materiał wodoodporny, który można założyć na namiot. Niezależnie od tego, czy namiot wytrzyma ulewę, czy przemoknie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspomagać go dodatkowym materiałem. Do środka namiotu warto nabyć m.in. organizery i pojemniczki, do których można włożyć niezbędne przedmioty do codziennego użytku, w tym młotek, dodatkowe śledzie czy szpilki.

Co zabrać na biwakowanie w lesie?

Biwak to nic innego, jak obóz, związany ze spaniem na wolnym powietrzu pod przykryciem. Poza namiotem i dodatkowymi akcesoriami do namiotu warto zadbać o dodatkowe wyposażenie używane w turystyce. Zalicza się do niego:

 • kuchenkę gazową z jednym palnikiem,
 • lodówkę turystyczną,
 • menażki, czyli wielofunkcyjne urządzenia do gotowania i spożywania posiłków,
 • sztućce,
 • termos/kubek termiczny,
 • leżak,
 • karimatę,
 • śpiwór,
 • dodatkowy koc.

Biwakowanie na polu namiotowym – na czym polega?

Pole namiotowe to jedno z bezpieczniejszych miejsc, gdzie możemy rozbić namiot. Obecnie wiele pól namiotowych zlokalizowanych jest w malowniczych okolicach. Tego typu miejsca przeznaczone są nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale też dla osób młodych, ceniących sobie granie na gitarze i śpiewy przy ognisku.

Normą jest, że na polu namiotowym powinna znajdować się łazienka. Coraz częściej pola namiotowe wyposażone są dodatkowo w takie atrakcje, jak boisko do siatkówki, plac zabaw, trampoliny, wypożyczalnie rowerów czy kajaków. W zależności od naszych preferencji powinniśmy poszukać takiego pola namiotowego, które spełni nasze wymagania.

Fot. Materiały prasowe

Wiele miejsc przeznaczonych do biwakowania oferuje dodatkowe akcesoria, namioty, przyczepy kempingowe, czy domki letniskowe, które można wypożyczyć. Cena za noc na polu biwakowym różni się od regionu, do którego podróżujemy oraz dodatkowych, często już bezpłatnych atrakcji. Warto pamiętać, że na tego typu teren za dodatkową opłatą można wprowadzić samochód lub motocykl.

Biwakowanie na dziko

Biwakowanie na dziko polega na rozbiciu obozu w miejscach odosobnionych. I chociaż jest to dość popularny sposób, w Polsce biwakowanie na dziko w wielu miejscach jest po prostu zabronione. Miejscem, gdzie nie powinniśmy rozbijać namiotu, są rezerwaty przyrody, z wyjątkiem zakątków, które wyznaczył dyrektor parku narodowego lub regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Ponadto, zakaz biwakowania dotyczy również lasów, poza miejscami wyznaczonymi przez nadleśniczego oraz terenów prywatnych, o ile właściciel nie wyraził zgody. Podobnie jest na północy Polski. Wiele urzędów morskich zabrania biwakowania na wydmach i klifach. Niedostosowanie się do przepisów może skończyć się mandatem w wysokości nawet kilkuset złotych.

Jak rozkładać namiot?

Niezależnie od rodzaju namiotu przed pierwszą podróżą warto dokładnie zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Rozłożenie namiotu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie wtedy, jeśli warunki atmosferyczne nie sprzyjają, a podłoże nie należy do najrówniejszych. Przed rozłożeniem namiotu na podłożu trzeba usunąć wszelkie ostre rzeczy, w tym kawałki szkła czy kamienie, aby nie zniszczyć materiału i nie zrobić sobie krzywdy.

Szukając dobrego miejsca do rozłożenia namiotu, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie robić tego pod starymi, spróchniałymi drzewami oraz w miejscach, gdzie są dołki. Podczas deszczu gromadząca się w dołkach woda może wpłynąć do namiotu.

Jeżeli chcesz dobrze rozłożyć namiot, trzeba będzie go rozciągnąć na ziemi, wykorzystując do tego dolne zaczepy. Kolejnym krokiem jest montaż rurek, które najczęściej mają ten sam kolor co tunele. Zaraz po zamontowaniu należy wsunąć rurki do tuneli. Pamiętaj również o tym, aby nadmiernie nie naciągać linek. Jeżeli chcesz, aby spełniły swoją podstawową funkcję, powinny pozostać elastyczne. Ostatnim krokiem w rozkładaniu namiotu jest wbicie śledzi lub szpilek pod kątem 45° w kierunku przeciwnym do namiotu.

Fot. Materiały prasowe

Nocleg w namiocie może być dobrą alternatywą dla kilkugwiazdkowych hoteli. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą to coś, z czego można korzystać do woli, nocując w namiocie. Jeżeli wiesz już, jaki rodzaj namiotu kupić, w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć oraz gdzie biwakować, ruszaj śmiało i odkrywaj nowe miejsca!

Materiał prasowy Travelduck


Fitness Zdrowie

Wróbel – mały ptak pod ścisłą ochroną. Jak mu pomóc, by nie zniknął z polskiego krajobrazu?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 maja 2020
Wróbel - ciekawostki i zwyczaje, czym go dokarmiać
Fot. iStock/wróbel

Wróbel – ten poczciwy ptak darzony jest ogromną sympatią. Jest on tak silnie związany z polskim krajobrazem, że trudno sobie wyobrazić jego zniknięcie. Wróbel spotykany jest wszędzie, gdzie pojawiają się ludzie i chętnie korzysta z pozostawionego mu ziarna. Co warto wiedzieć o wróblach, jak je chronić, by nie wyginęły?

Wróbel zwyczajny – jak wygląda?

Wróbel zwyczajny, zwany również domowym (Passer domesticus), jest ptakiem charakterystycznym dla naszego otoczenia i bez problemu go rozpoznajemy. Samiec i samica wróbla zwyczajnego nieco różnią się od siebie ubarwieniem. Samca wróbla można określić po kasztanowatym karku, szarej czapce i czarnym gardle. Wierzch ciała i ogon ma brązowy, a kuper szary. Na skrzydle widoczny jest biały pasek. Samica jest mniej barwna – szarobrunatna z wierzchu i szara od spodu. Długość ciała dorosłego wróbla osiąga ok. 16–18 cm, a waga 24-40g.

Wróbel - ciekawostki i zwyczaje, czym go dokarmiać

Fot. iStock/wróbel samiec

W większości przypadków nietrudno odróżnić wróbla zwyczajnego od innych ptaków, choć kłopot może sprawić odróżnienie go od mazurka. Różnice jednak istnieją – mazurek, zwany wróblem wiejskim/polnym nie lubi zwartej zabudowy miast. Od wróbla zwyczajnego odróżnia go także ciemna plamka na jasnym policzku.

Wróbel - ciekawostki i zwyczaje, czym go dokarmiać

Fot. iStock/mazurki

Wróbel zwyczajny – gdzie można go spotkać?

Wróbel, kojarzony z ojczystą przyrodą, przybył do nas najprawdopodobniej z południowo-zachodniej Azji. Obecnie spotykamy go w większości miejsc na świecie, gdzie uprawia się żyto, pszenicę czy jęczmień, będące jego pokarmem. Naukowcy sądzą, że wróble są pierwszymi ptakami, które skolonizowały osady ludzkie. Lubią gnieździć się w różnych szparach budynków (domy, stodoły, stajnie), w szczelinach przy rynnach, czy pod dachówkami. Zajmują też gniazda jaskółek czy bocianów. Zdecydowanie można spotkać go tam, gdzie osiedlił się człowiek.

Mimo że wróble spotykamy w wielu miejscach i wydają się być pospolitymi stworzeniami, objęto je ścisłą ochroną. Szacuje się, że są miejsca w Europie, w których w ciągu ostatnich 20 lat, populacja spadała nawet o 90%. Wróbli jest coraz mniej, ze względu na ocieplanie budynków i brak miejsc lęgowych, spadek liczby owadów oraz mniejszą dostępność pokarmu na wsiach. W sprzyjających warunkach, wróbel na wolności może dożywać 20 lat, w niewoli kilka lat dłużej.

Wróbel - ciekawostki i zwyczaje, czym go dokarmiać

Fot. iStock/wróbel samica

Wróbel zwyczajny – ciekawostki i zwyczaje 

Wróbel może być śmiało traktowany jako wzór miłości i wierności. Wróble wiążą się w pary raz na całe życie, a samce są na tyle „zazdrosne” o swoje wybranki, że pilnują ich i nie dopuszczają konkurenta w pobliże. Tak silnie przywiązują się do miejsca lęgowego, że nawet po śmierci samicy, samiec w nim pozostaje. W Polsce wróble wyprowadzają w sezonie od 3 do 4 lęgów. W każdym pojawia się 4-6 jaj o zabarwieniu od białego po brunatne z plamkami. Wróble swoje jajka wysiadują krótko – 13-14 dni, a pisklęta opuszczają gniazdo po ok. 17 dniach. Ciekawostką jest to, że wróble nie bez przyczyny uznawano za ptaki greckiej bogini miłości, Afrodyty. Te małe ptaszki mają ogromny temperament, i w ich przypadku do zbliżenia samicy i samca dochodzi nawet kilkadziesiąt razy dziennie.

Wróbel - ciekawostki i zwyczaje, czym go dokarmiać

Fot. iStock/wróbel pisklęta

Pisklaki wróbla karmią się przede wszystkim mszycami i chrabąszczami. Dorosły wróbel żywi się najchętniej  ziarnami zbóż, nasionami i owocami gatunków uprawnych (ich łupem szczególnie padają dojrzałe czereśnie i wiśnie). Wróble bardzo chętnie jedzą ziarna zbóż, a także kiełkujące nasiona warzyw takich jak: rzodkiew, sałata, szpinak, groch. Owady są odławiane przez wróble w okresie lęgowym. Inne ciekawostki dotyczą umiejętności – wróbel nie jest najlepszym lotnikiem długodystansowym, a po ziemi nie chodzi, lecz skacze. I jeszcze coś – te urocze, małe ptaszki były chętnie zjadane w Europie, jeszcze na początku XX wieku. Najczęściej zjadano je zapiekane w cieście lub jako mięso w rosole.

Wróbel – czym dokarmiać?

Wróble to ptaki, które nie odlatują z kraju zimą. Na ten trudny dla przyrody czas budują specjalne gniazda, które umożliwiają im przezimowanie. By gniazda były cieplejsze, wróble wkładają do nich grubą warstwę znalezionych piór innych ptaków. Ciepłe lokum to jedna kwestia, a druga, równie ważna, to problem zdobywania pokarmu. Dokarmianie ptaków zimą bywa kontrowersyjnym tematem. Warto pomagać ptakom, gdy surowe warunki utrudniają im samodzielne zdobycie pokarmu, ale trzeba robić to mądrze, by im nie szkodzić. Suchy chleb czy bułka nie jest najlepszym sposobem pomocy wróblom. Wróble przede wszystkim żywią się ziarnami, których w miastach jest niedostatek. Dlatego wróbel bez kłopotu zjada to, co podrzuci mu człowiek. Najlepiej zimą dokarmiać te ptaki nasionami słonecznika, kaszą (jęczmienną, pęczak, gryczaną), pszenicą, owsem i płatkami owsianymi.

Ale można dla wróbli zrobić jeszcze więcej, by chronić ich populację. Warto wiedzieć, że wycinanie trawników i koszenie dzikich łączek skutkuje mniejszą ilością liczby owadów (które są w diecie wróbli w sezonie lęgowym). Niedostatek roślin uznanych za chwasty, takich  jak np.: komosa, włośnica, rdest zmniejsza ilość nasion, którymi żywią się wróble. Dlatego tam, gdzie nie trzeba, nie kośmy trawników i łąk, zostawmy w spokoju krzaki i zarośla, które stanowią schronienie dla wróbli przed drapieżnikami.


źródło: www.ekologia.pl ,jestemnaptak.pl

Zobacz także

Depresja niejedno ma imię. Przewodnik po 6 najczęstszych typach depresji

Jak wygląda cytologia krok po kroku? To tylko kilka minut, a może uratować ci życie!

5 przepisów dla osób insulinoopornych i z chorobami tarczycy