Lifestyle

Pokolenie Alfa – dzieci millenialsów. Najbardziej uzdolnieni i najbogatsi w historii?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
25 sierpnia 2022
Fot. iStock/ASIFE
 

Choć to najmłodsze pokolenie, są silnie związani z technologią – obyci z telefonem komórkowym, smartfonem i tabletem. Dopiero co oswoiliśmy się z pokoleniem Zet, dla którego świat bez internetu i mediów społecznościowych nie istnieje, a już przyszła pora na nową generację. Pokolenie Alfa – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Pokolenie Alfa – czym właściwie jest?

Pokolenie Alfa następuje po pokoleniu Zet i dotyczy wszystkich dzieci urodzonych po 2010 roku. W 2022 roku najstarsze alfy skończą 11 lat. Osoby z pokolenia Alfa mają znaczący wpływ na to kim są i jak będzie wyglądało ich życie. Nazwę tej „nowoczesnej generacji” stworzył australijski demograf Makr McCrindle. Pokolenie Alfa wychowują millenialsi, którzy jeszcze kilkanaście lat temu uchodzili za odmienną generację. Mówi się, że alfy urodziły się z telefonem w ręku.

Najbardziej uzdolnieni i najbogatsi w historii

Pokolenie Alfa to pokolenie przyszłości – bogaci, uzdolnieni i najdłużej żyjący w historii. Duży wpływ na różnice pomiędzy następującymi po sobie pokoleniami ma postęp technologiczny. W dzisiejszych czasach już małe dzieci mają dostęp do sprzętu elektronicznego. O ile kilkadziesiąt lat temu telefon stacjonarny był rzadkością, to obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez komórki. Dla Alf, nawet tych 6 czy 7 letnich przeglądanie zdjęć, włączenie bajki lub muzyki w smartfonie czy tablecie nie stanowi większego problemu. Jedno jest pewne – dla pokolenia Alfa świat bez mobilnych aplikacji nie istnieje. Dwulatek oglądający bajkę w telefonie, o ile może wzbudzić zdziwienie wśród starszego pokolenia, dwudziesto- czy trzydziestolatka nie zdziwi. Gen Alfa nie znosi nudy i nie siedzi w miejscu. Stale rozwija swoje umiejętności, podnosi „kwalifikacje” i dba o dobre oceny w szkole. Najprawdopodobniej, za kilkanaście lat, większość osób z generacji Alfa nie będzie miała sprecyzowanych planów zawodowych, jednak swoją przyszłość będzie wiązała z rozpoznawalnymi na świecie markami i doskonale prosperującymi firmami.

Zobacz również: Pokolenie płatków śniegu. Dlaczego ich start w dorosłe życie nie należy do najłatwiejszych?

Ekran – naturalna forma kontaktu

Dla generacji alfa telefon, tablet czy komputer jest naturalną formą kontaktu. To właśnie przed ekranem spędzają większość wolnego czasu – to tam zdobywają wiedzę i szukają rozrywki. Za pomocą mediów społecznościowych kontaktują się ze znajomymi, a rodziców informują, kiedy wrócą ze szkoły do domu. Już za kilka lat, za pomocą urządzeń i aplikacji, będą sprawdzać intensywność aktywności fizycznej czy mierzyć długość snu. Spędzanie większości czasu przed ekranem telefonu czy tabletu, a co za tym idzie brak ruchu, niesie za sobą negatywne konsekwencje. Alfy mogą borykać się z problemami ze wzrokiem, zaburzeniami snu czy niedoborami witamin i minerałów. Niemniej jednak zdaniem niektórych, to właśnie pokolenie Alfa będzie tym najdłużej żyjącym na świecie.

Pokolenie Alfa – w jakim świecie będą żyć?

Zmagamy się z wieloma problemami – kryzysem klimatycznym, problemami gospodarczymi, które miejmy nadzieję w perspektywie kilkudziesięciu lat uda nam się opanować. Walka o nowy, lepszy świat w dużej mierze spoczywa na pokoleniu Zet, ale w jeszcze większym stopniu pokolenie Alfa będzie w nią zaangażowane. Zgodnie z prognozami, do 2050 roku na świecie będzie żyło około 10 mld osób, a w Polsce liczba ludności wyniesie niespełna 34 mln. I co ciekawe, to osoby powyżej 65 roku życia będą stanowiły aż 1/3 populacji. Choć Alfy będą pod ogromnym wpływem mediów cyfrowych, to nie będą opierały się tylko na tym co widzą na ekranach. Pokolenie Alfa pewnie czuje się w internecie, ale fałszywym przekazom nie da się nabrać.

Zapraszamy do udziału w krótkim badaniu mobile – new.impcod.com/wychowanie

Raport już wkrótce na naszym serwisie!


Lifestyle

Dobry krem z kolagenem – na co zwrócić uwagę?

Redakcja
Redakcja
25 sierpnia 2022
 

Kolagen od lat cieszy się dużą popularnością w przemyśle kosmetycznym. Kremy z tym składnikiem mogą przynieść wiele korzyści dla skóry. Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie dostępne na rynku produkty działają tak samo. Z tego powodu warto wiedzieć, czym się kierować zakupując tego rodzaju krem.

Kolagen jest naturalnie występującym białkiem w ludzkim organizmie. Znajduje się m.in. w kościach, stawach, a także w skórze. Niestety wraz z wiekiem zaczyna ulegać degradacji, tym samym niekorzystnie wpływając na wygląd skóry. Jednak dobry krem z tym białkiem może wygładzić skórę i stworzyć na jej powierzchni film chroniący przed utratą wody. Niestety wiele dostępnych na rynku kremów ma słaby skład, a zawartość kolagenu jest znikoma, uniemożliwiając osiągnięcie pożądanych efektów. Z tego powodu warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając krem z kolagenem. Ten rodzaj białka występuje w różnej postaci i również jego stężenie ma ogromne znaczenie.

Czy warto stosować kremy z kolagenem?

Czy warto stosować kremy z kolagenem? To pytanie zadaje sobie nie jedna osoba. W końcu nie raz się okazało, że popularne i reklamowane produkty okazywały się nieskuteczne i tylko zmniejszały zasobność portfela. Jednak jeżeli chodzi o te białko, to można z całą pewnością powiedzieć, że w odpowiednim stężeniu może przynieść wiele korzyści. Kolagen naturalny odpowiada za nawilżenie skóry, jej jędrność i gładkość. Niestety z czasem zaczyna ulegać degradacji, prowadząc do powstawania zmarszczek i przesuszenia skóry. Można jednak z tym walczyć, stosując kremy z tym składnikiem, które wnikają głęboko w warstwę skóry, dogłębnie ją nawilżając i wygładzając. Oczywiście nie wszystkie produkty tak działają. Na rynku jest dużo kiepskiej jakości kremów, które nie mają nic wspólnego z prawdziwym kolagenem i jego właściwościami. Z tego powodu warto wybierać tylko wysokiej jakości kremy o naturalnym składzie i wysokim stężeniu tego białka.

Kolagen właściwości naturalnego białka

Stosowanie kremów z tym białkiem może przynieść wiele dobrego dla zmęczonej skóry. Zatem jak działa krem z kolagenem i jakie ma właściwości? Do głównych właściwości kolagenu można m.in. zaliczyć:

  • głębokie nawilżenie skóry,
  • tworzenie na skórze filmu chroniącego przed utratą wody,
  • ujędrnienie skóry,
  • wygładzenie zmarszczek,
  • poprawienie kolorytu skóry,
  • zniwelowanie przebarwień,
  • zmniejszenie widoczności blizn,
  • łagodzenie podrażnień,
  • przyśpieszenie regeneracji skóry,
  • zmniejszenie wydzielania sebum.

To jedne z wielu zalet, których można się spodziewać, stosując krem z kolagenem. Jednak nim się wybierze konkretny produkt, warto dowiedzieć się czym się kierować podczas jego wyboru. Tylko wysokiej jakości kremy mogą przynieść pożądane efekty.

Jaki krem z kolagenem jest najlepszy — czym się kierować podczas wyboru?

Na rynku jest duży wybór produktów z kolagenem. Z tego powodu czasem trudny zdecydować o tym, jaki krem z kolagenem jest najlepszy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego skład. Powinien być naturalny bez sztucznych barwników i konserwantów negatywnie wpływających na skórę. Ponadto to białko powinno się znajdować na drugim miejscu w składzie tuż po wodzie — dużo więcej składników nie potrzeba. Równie ważna jest jego konsystencja. Dobre kremy mają bardziej żelową konsystencję, która wynika z dużego stężenia tego składnika i łatwo się rozprowadza na skórze. Istotny jest także rodzaj kolagenu znajdującego się w danym kremie. Kolagen zwierzęcy ma duże cząsteczki, które nie są w stanie poradzić sobie z dogłębnym wniknięciem w skórę. Z tego powodu takie kremy nie mogą przynieść upragnionych efektów.

Dlatego lepiej wybierać kolagen rybi pozyskiwany ze skóry i łusek ryb. Swoją strukturą bardziej przypomina ten wytwarzany przez ludzki organizm i jego przyswajalność jest o wiele wyższa, dzięki czemu można liczyć na o wiele lepsze efekty. Godne uwagi są także produkty z dodatkiem kwasu hialuronowego, który skutecznie spłyca zmarszczki i również poprawia jędrność i sprężystość skóry. Oczywiście szukanie dobrego kremu często rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszych zmarszczek i widoczną utratą jędrności skóry. W takich przypadkach można zadać pytanie, jaki jest najlepszy kolagen na zmarszczki? Zdecydowanie ten pozyskiwany z ryb. Większość kremów z dobrym naturalnym składem i dużym stężeniem kolagenu jest wystarczająco skuteczna, by poradzić sobie z pierwszymi objawami naturalnej degradacji tego białka. Jednak zdecydowanie lepiej wybierać produkty pozyskiwane z ryb, które mają większą skuteczność i są lepiej przyswajalne przez ludzką skórę niż te pochodzenia zwierzęcego.

Wczesna pielęgnacja może spowolnić proces starzenia

Warto zawczasu zatroszczyć się o swoją skórę. Dobry krem z kolagenem stosowany profilaktycznie może wnieść wiele dobrego, spowalniając proces starzenia. Dzięki temu można dłużej się cieszyć jędrnością, gładkością i wysokim nawilżeniem skóry. Niestety proces rozpadu kolagenu rozpoczyna się już po 25 roku życia, dlatego nigdy nie jest za wcześnie na zadbanie o poziom tego białka. Można również stosować kolagen doustnie, dzięki czemu białko będzie korzystnie wpływało na cały organizm, regenerując go zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.


Lifestyle

„Zarzuca nam się lekkomyślność, że skażemy dzieci na chorobę, cierpienie”. Chory na dystrofię mięśniową Duchenne’a Wojtek Sawicki z ukochaną, starają się o dziecko

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
25 sierpnia 2022

Wojtek Sawicki od wczesnego dzieciństwa choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a. W sieci, pod pseudonimem „Life On Wheelz”, pokazuje swoje codzienne życie u boku ukochanej Agaty Tomaszewskiej. Zaręczyli się dwa lata temu, w jego ulubionym parku w Oliwie. Są razem od czterech lat. Zakochani. Niedawno zdradzili, że chcą wziąć ślub i starają się, by mieć razem dziecko. 

Jak się poznali?

Przez wiele lat o chorobie Wojtka wiedzieli tylko najbliżsi. Funkcjonował w internecie jako redaktor naczelny portalu o muzyce niezależnej Porcys. Jednak nie pokazywał się światu. Nie można było znaleźć żadnych zdjęć, ani żadnych informacji o nim. Dopiero gdy cztery lata temu poznał Agatę, która prowadziła bloga o popkulturze i pisała również o muzyce, wszystko się zmieniło. Dzięki Agacie, Wojtek po raz pierwszy od 10 lat wyszedł z domu. Kiedy korespondowali, Agata nie miała świadomości, że Wojtek jest niepełnosprawny. Tak bardzo ukrywał się przed światem. Jednak ona zobaczyła w nim zwykłego chłopaka, który po prostu bardzo cicho mówi i jeździ na wózku. Zafascynował ją najpierw jego gust muzyczny, potem poczucie humoru i inteligencja.

Tak naprawdę codzienne funkcjonowanie Wojtka jest bardzo trudne. Mężczyzna nie przełyka śliny (robi to za niego maszyna) i rusza tylko gałkami ocznymi, a porusza się jeżdżąc na wózku (którym steruje za pomocą ust). Jeśli chce się podrapać, przekręcić, umyć, ubrać, musi prosić o pomoc. W zasadzie sam na sam zostaje tylko z komputerem. Tu może działać bez niczyjej pomocy.

 

Porozmawiajmy o seksie

Sawicki i Tomaszewska od początku swojego związku starają się normalizować niepełnosprawność fizyczną, są aktywni w social mediach. Chętnie podejmują tematy, które były do tej pory tabu. Rozmawiają z przez swoje media społecznościowe z fanami o seksie. Wojtek na swoim Instagramie odpowiadał na pytania internautów. Mówił, że często spotka się ze stereotypem, że osoby niepełnosprawne fizycznie nie uprawiają seksu. On jednak zapewnia, że w jego przypadku „jest inaczej”. Zaznacza, że musiał do tego wszystkiego dorosnąć i poznać siebie jako istotę seksualną.

„Polecam bliskość. I żarciki w czasie seksu. Nie bądźcie tacy poważni. Lubię bliskość, komunikację w trakcie seksu. Lubię, jak seks jest czymś przyjemnym i zabawnym. I muzyczkę”, powiedział 34-latek i dodał: „Długo na to czekałem i byłem bardziej zestresowany niż większość ludzi, ale opanowałem to. Niczego się nie bałem i byłem gotowy na eksperymenty. Agata też mi pomogła i zachęcała mnie do tego, żebym bardziej wyrażał siebie podczas seksu. Myślę, że potrafię poczuć siebie i poczuć partnerkę w trakcie stosunku i wyrażać swoje potrzeby”, powiedział.

Agata w wywiadzie dla „Vivy!” powiedziała, że bardzo zależało jej na tym, by mogli uprawiać z Wojtkiem seks.

„To była jedna z pierwszych rzeczy, którą sprawdziliśmy. Dla mnie było bardzo ważne, żeby mieć partnera seksualnego. Gdy okazało się, że Wojtek jest zdolny do uprawiania miłości, jedynym wyzwaniem było znalezienie odpowiednich pozycji”, powiedziała.

Ślub, dziecko i marzenia

Teraz zdradzili, że planują wesele, że będą starać się o dziecko. „I ile to wywołuje kontrowersji. Zarzuca nam się lekkomyślność, że skażemy dzieci na chorobę, cierpienie. Egoizm, bo moje dziecko nie będzie miało dobrego ojca”, mówi Wojtek.

Agata na pytanie dziennikarki, czy nie boją się, że wasze dziecko może też być obciążone genetycznie, odpowiedziała kategorycznie i krótko: „Tego da się uniknąć.”.

A Wojtek wytłumaczył dalej: „Jeśli urodziłby się syn, to na pewno nie będzie chory na to, co ja. Córka też nie, ale to ona mogłaby przekazać wadliwe geny dalej i jej syn mógłby mieć dystrofię mięśniową Duchenne’a, jak ja. W mojej rodzinie nikt wcześniej nie chorował. Jakaś modyfikacja genu sprawiła, że jestem chory. Chciałbym być pierwszym i ostatnim”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Life On Wheelz (@lifeonwhlz)

Oboje są tak zakochani i odważni, że całą redakcja Ohme.pl kibicujemy i mocno trzymamy kciuki!


Zobacz także

Joanna Krupa świętuję 2. urodziny córki na przyjęciu w LA. Mamy zdjęcia!

„Dziewczyna z odzysku”, czyli 297 dni do rozwodu

V-Lash Renovital – test odżywki