Endometrioza, to choroba, o której coraz częściej się mówi. Temat poruszyła na swoim Instagramie Mama.Patolog, która jest patomorfologiem i sama zmagała się z endometriozą. Bolesne miesiączki, jak wielu innym młodym kobietom tłumaczono po prostu: „Tak musi być”, „Nie przesadzaj”. Mama.Patolog zwraca uwagę na to, by nie ignorować sygnałów, które wysyła nam nasze ciało i badać się, by sobie pomóc. Czytamy:
Towarzyszy mi w pracy wściekła macica dlatego, że idealnie odzwierciedla wiele lat mojego psychicznego buntu wobec swojej własnej. Ano… czułam, że coś jest nie w porządku, jednak nikt nie chciał słuchać. Mówiono, że ból musi być, że przesadzam, że najlepiej to weź idź do psychologa lub psychiatry albo weź się w garść 👍 . Dopiero kiedy zaczęły się problemy z zajściem w ciążę i ból pogarszał się w piorunującym tempie, wszystko zaczęło mieś sens. W moim przypadku nie obeszło się bez laparoskopii jednak dla mnie to był wielki przełom. W końcu odpowiedz na te wszystkie symptomy i w tym samym czasie leczenie poprzez usunięcie ognisk endometriozy, które były absolutnie wszędzie. Przyznam jednak, że bardzo nie chciałabym tego przechodzić po raz kolejny. Ciąża też pomogła i długo nie czułam, aby coś nawracało, jednak odkąd twinsy skończyły 3 latka, zaczynam znów coś podejrzewać…
To jest strasznie upierdliwa choroba. Ani nie idzie tego łatwo rozpoznać, ani leczyć. Teraz kiedy widzę mnóstwo jej pod mikroskopem i to szczególnie w preparatach, które były usuwane z zupełnie innych przyczyn, wierzę, że jest ona o wiele bardziej rozpowszechniona niż pewnie statystycznie to oceniamy. Niby dotyka około 10% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym jednak stwierdza się, że aż u ponad 70% nastolatek z bólem w miednicy może być rozpoznana endometrioza w późniejszym okresie. Szok.
Nie starczy mi tu miejsca, aby wszystko o endo opisać, więc kto ciekawy polecam parę stron niżej. Ja natomiast mam już kolekcję paru ładnych i przykładowych szkiełek z endometriozą i wrzucę w najbliższym czasie 🙂
Endometrioza należy do chorób, które ciężko zdiagnozować, ponieważ do złudzenia przypomina dolegliwości, z jakimi zmagają się kobiety podczas miesiączki, a z drugiej strony podoba jest do innych chorób ginekologicznych, na przykład: zapalenia pęcherza, ciąży pozamacicznej a nawet zespołu jelita drażliwego. Do niepokojących objawów należą: bardzo bolesne i obfite miesiączki, bóle w okolicach miednicy, w podbrzuszu, podczas stosunku, plamienia między miesiączkami, a nawet wzdęcia czy biegunka.
Do dzisiaj nieznane jest pochodzenie endometriozy, nie ma też skutecznego sposobu jej leczenia, można jej objawy złagodzić podaniem hormonów lub operacyjnie.