Go to content

Dlaczego i kiedy nie można się najadać na na noc

Fot. iStock / Eva Katalin Kondoros

Chyba każdy z nas słyszał, że po godzinie 18-tej nie powinniśmy jeść, bo to, co zjemy, odłoży nam się natychmiast jako dodatkowe kilogramy. Problem w tym,  że większość ludzi kończy swój dzień roboczy o 18 i wraca do domu jeszcze później. Czy to oznacza, że ​​powinni nie jeść już późnego obiadu, ani kolacji, aby zachować o szczupłą sylwetkę i zdrowy żołądek?

Dlaczego przybieramy na wadze, kiedy jemy późnym wieczorem? Tyjemy głównie wtedy, gdy jemy dużo, ale mało się poruszamy – spożywamy więcej energii niż jesteśmy w stanie spożytkować. Kiedy wracamy z pracy, jesteśmy zmęczeni i głodni. Gotujemy i jemy szybko, dodatkowo oglądając na przykład ulubiony serial. Jeśli jeszcze okaże się, że nie masz w domu wszystkich potrzebnych produktów, prawdopodobnie zamówisz po prostu pizzę, zamiast iść do sklepu po warzywa…

Naukowcy potwierdzają też, że ci, którzy kładą się spać późno, śpią około godzinę mniej niż „ranne ptaszki” i mają więcej okazji do przejadania się. Oznacza to, że mają więcej czasu na jedzenie i odczuwają konieczność podtrzymania energii z powodu braku snu.

Czy zatem, jeśli zasypiasz późno, możesz jeść po 18tej? Tak, jeśli zastosujesz się do kilku prostych zasad.

Jeśli cierpisz na nadwagę, analizuj twoje całkowite zużycie kalorii w ciągu dnia. Jeśli zauważyłeś, że dużo jesz przed samym pójściem spać, zastanów się, dlaczego się przejadasz, co jest bezpośrednią przyczyną, może się to wiązać się z problemami emocjonalnymi. Kompulsywne objadanie się pomaga „zablokować” uczucie niepokoju lub poczucia winy.

Wieczorne objadanie się może być nawykiem, który pojawia się z powodu nudy lub braku aktywności. Wszystko, co musisz zrobić, to wykorzystać swoją siłę woli i przestać spożywać przekąski bez zastanowienia. Wtedy będziesz mieć większą kontrolę nad harmonogramem posiłków.

Zawsze staraj się zjeść obiad lub przekąskę na 2,5 do 3 godzin przed pójściem spać. Jeśli zaczniesz odczuwać głód po tym, jak już znalazłeś się w łóżku, nie ignoruj ​​tego sygnału, ale spróbuj zjeść owoce i jogurt naturalny zamiast kanapki.

Specjaliści zalecają, byśmy wieczorem spożywali produkty stymulujące produkcję melatoniny i serotoniny. Można je znaleźć w produktach mlecznych, rybach, mięsie indyka, w bananach, w kiwi, w czereśniach, migdałach i miodzie.


Na podstawie: brightside.me