Kuchnia Lifestyle

4 przepisy na pyszne, orzeźwiające chłodniki z owoców i warzyw

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 lipca 2016
Fot. Instagram / wolosewiczius
 

Wysokie temperatury są obciążające dla naszych organizmów, więc zamiast ciężkostrawnych, rozgrzewająco dań na obiad, szukamy czegoś nawadniającego i najlepiej lekkiego i świeżego. Do dyspozycji w miesiącach letnich mamy całą gamę dojrzałych i soczystych warzyw oraz owoców. Grzechem byłoby nie skorzystać z niezwykłego smaku i odżywczych właściwości.

Najlepszym rozwiązaniem na głód gorącą porą jest niezwykła zupa – chłodnik

Chłodnik, czyli zupa podawana na zimno, doskonale chłodzi i zaspakaja głód. Jest bardzo prosta w wykonaniu i posiada wiele wariantów, w zależności od dodanych składników. Może być to zarówno słodka zupa z owoców, jak i pikantna z papryką. Wybór ulubionego smaku należy do ciebie.

4 przepisy na pyszne owocowe i warzywne chłodniki*

1. Na słodko, z owocami

Potrzebujesz:

→150 g jagód
→500 ml jogurtu
→ok 3/4 szklanki poziomek
→ok 3/4 szklanki jagód
→ ok 3/4 szklanki malin
→kilka truskawek
→3 łyżki cukru trzcinowego, łyżeczka cynamonu

Wykonanie: Wlej jogurt do blendera, dorzuć jagody, cukier i cynamon. Zblenduj wszystko a następnie przelej do misek. Dodaj poziomki, jagody i maliny. Dekoruj pokrojonymi truskawkami. Danie jest gotowe do podania.

 2. Chłodnik z melonem i miętą

Potrzebujesz:

→1 l zsiadłego mleka, kefiru lub jogurtu naturalnego
→ szklanka śmietany
→ garść orzechów włoskich
→3 ząbki czosnku
→ zielony lub żółty melon
→ sól
→ listki mięty
→ świeżo zmielony pieprz

Wykonanie: Zsiadłe mleko, kefir lub jogurt dokładnie wymieszaj ze śmietaną, dodaj czosnek roztarty z odrobiną soli, posiekane orzechy oraz listki mięty, dokładnie wymieszaj. Przypraw do smaku solą i dość obficie świeżo zmielonym pieprzem. Melona umyj, przekrój na połowy, usuń nasiona i małą łyżeczką wykroj z melona kulki. Melonowe kulki dodaj do chłodnika i bardzo mocno schłódź. Podając zupę, posyp listkami mięty

3. Chłodnik ze szpinakiem

Potrzebujesz:

→500 ml kefiru
→150 g świeżego szpinaku
→3 pomidory
→ sól
→ pieprz
→ papryka ostra (sypka)

Wykonanie:  Posiekaj szpinak, następnie zblenduj go z kefirem. Pomidory pokrój w kostkę, dodaj do kefiru ze szpinakiem. Dopraw do smaku solą, pieprzem i papryką i zamieszaj. Odstaw na kilka godzin do lodówki. Podaj udekorowany pokrojonymi pomidorami.

4. Chłodnik rzodkiewkowy

Potrzebujesz:

→ 1 pęczek rzodkiewek
→ 4-5 ogórków
→ 3 ziemniaki
→ 4 jajka
→ garść koperku i szczypiorku
→ sól do smaku
→ kefir lub jogurt naturalny
Wykonanie: Ugotuj ziemniaki i jajka na twardo. Wymieszaj kefir z 3 filiżankami wody, dodaj sól. Schłódź – konsystencja ma przypominać krem. Pokrój rzodkiewki, ogórki, jajka i zioła. Warzywa wymieszaj z kefirem. Posyp koperkiem i wstaw do lodówki.

 

przepisy pochodzą z: fitness.sport.pl, urodaizdrowie.pl, zdjęcia: Instargram


Kuchnia Lifestyle

Dlaczego wystąpienie Meryl Streep i Michelle Obama przejdzie do historii? Bo w kobietach tkwi siła!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
27 lipca 2016
Fot. Screen / You Tube
 
Oglądam filmy z poparciem dla Hilary Clinton w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych i wzruszam się. Naprawdę. Ktoś może powiedzieć – też mi – Stany, to ich bajka. Ale ja się wzruszam poparciem, które Hilary Clinton otrzymuje od kobiet, które widzą, jak jej wygrana to ważna dla nich sprawa.

Te wybory pokazują, jaka siła potrafi tkwić w kobietach, jakie zrozumienie dla własnych praw i potrzeb ponad podziałami politycznymi, ponad różnymi światopoglądami. To pokazuje, jak wspólnie potrafią walczyć o sprawy ważne dla siebie, dla swoich dzieci. Czasami naprawdę warto poszerzyć horyzonty, rozejrzeć się dookoła, otworzyć się na to, co dostajemy i nauczyć się czegoś od innych.
Od Michelle Obama, od Meryl Streep mogłybyśmy się nauczyć, jak walczyć o prawa kobiet, jak zwracać uwagę na to, że kobieta może pełnić ważne i odpowiedzialne stanowiska zyskując poparcie innych kobiet, które za nią pójdą, bo wiedzą, że to wygrana Hilary Clinton pokaże, że pokonujemy podziały na świat męski i żeński, na czarny i biały.
Tak tworzy się historia. Niczego nie dostałyśmy – my kobiety, wszystko wywalczyłyśmy – zyskałyśmy prawa wyborcze, mamy prawo decydowania o sobie (które chcą nam jednak w Polsce odebrać) . I musimy pamiętać, że nic nie jest nam dane na zawsze. Bądźmy razem. Także my – tutaj. Wspierajmy się, popierajmy inicjatywy, które walczą o to, by kobieta po tylu latach walki nie została zepchnięta do kuchni, garów, mycia podłogi i usługiwania mężczyźnie.
Bądźmy dumne z tego, że choć tam – tak daleko, kobiety pokazują, jaka w nas potrafi tkwić siła!

Wystąpienie Michelle Obama (źródło: gazeta.pl)

Meryl Streep przypomniała, że po 100 latach zyskania przez kobiety prawa głosu, wyborcy Stanów Zjednoczonych mogą stworzyć historię, by zapisać w niej, że kobieta została prezydentem ich kraju.
„Wiem, że Hilary Clinton będzie świetnym prezydentem. Będzie pierwsza, ale nie ostatnia”.

Kuchnia Lifestyle

„Dziękuję, ale to naprawdę moja sprawa”. Bądź szczera przede wszystkim wobec siebie!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 lipca 2016
Fot. iStock/swissmediavision

Daj światu miłość, a świat odda ją tobie – mówią pouczając, że karma wraca i trzeba zawsze czynić dobro.

Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe, bądź empatyczny – powtarzają.

Oczywiście, żyjmy tak, by nie krzywdzić innych, pozbywajmy się negatywnych emocji, bo one osłabiają nas samych. Czasem jednak trzeba powiedzieć światu „dość”, tupnąć nogą i postawić na szczerość wobec samego siebie. Bo przyjmować życiowe ciosy i lekcje z pokorą i zrozumieniem to jedno, ale dawać się pouczać, oceniać i ganić innym, którzy zawsze wiedzą lepiej, to zupełnie inna sprawa. Dziś dla ciebie pięć wiadomości, które pomogą ci uwierzyć, że podstawą jest szczerość relacji z samym sobą.

1. Twoje życie – twoja sprawa

Jesteś już dorosła, podejmujesz decyzje, za które bierzesz życiową odpowiedzialność. Nie potrzebujesz wskazówek i moralizowania na każdym kroku, ani opowieści o tym, jak to twoja ciotka, czy starsza kuzynka poradziła sobie z podobnie trudną sytuacją. Dziękuj za troskę i wsparcie, ale miej świadomość, że zbiorowe omawianie twoich problemów bardziej demotywuje niż doda ci siły i wiary we własne możliwości. Nie tego ci teraz trzeba. Postaw sprawę uczciwie.

Powiedz innym szczerze: Dziękuję, ale to naprawdę moja sprawa. Gdy będę potrzebować, poproszę o pomoc lub poradę. Gdy będę chciała, sama opowiem z jakim problemem się borykam.

2. Większa przestrzeń – zdrowy dystans – lepsza samoocena

Trudno w miarę obiektywnie spojrzeć na swoje życie z boku, trudno wsłuchać się w siebie, gdy wokół tłum (nawet tych życzliwych) ludzi, którzy „wiedzą lepiej”. Zrób sobie miejsce, żeby zmienić nieco perspektywę i dojrzeć to wszystko, czego do tej pory nie widziałaś, lub co rozumiałaś jedynie przez pryzmat ICH oceny. To nie byłaś prawdziwa Ty. Zobaczysz, nagle okaże się, że doszłaś już naprawdę daleko, że osiągnęłaś więcej niż myślisz. Że masz z czego być dumna, niezależnie od tego, jakie oczekiwania wobec ciebie mają członkowie twojej rodziny, czy inne bliskie osoby.

Powiedz innym szczerze: Sama stawiam sobie cele i sama przed sobą rozliczam się z ich realizacji.

3. Uczciwość wobec siebie – większa świadomość siebie i swoich potrzeb

Jeśli nie będziesz ze sobą szczera, nigdy nie będziesz miała szansy dowiedzieć się, czego naprawdę chcesz i jaka jesteś. Będziesz chłonąć jedynie opinie innych na swój temat, będziesz wierzyć w ich obraz ciebie, dasz sobie wmówić, że „ z tym to sobie nie poradzisz, bo ty tego nie umiesz, to nie jest dla ciebie”. Postaw granice i wyrusz na poszukiwanie odpowiedzi. Kim jesteś? Co lubisz, czego pragniesz? Co sprawia, że czujesz się komfortowo, a co wprawia cię w zakłopotanie? Ile jesteś w stanie znieść?

Powiedz innym szczerze: Nie mówcie mi, jaka jestem i czego potrzebuję. Ja sama wiem to najlepiej.

4. Szacunek do siebie samej – szacunek innych do ciebie

Wszyscy chcą cię zmieniać, ale tylko ty możesz zdecydować, czy to rzeczywiście pora na zmiany. Szanuj swoje potrzeby i pielęgnuj swoje wartości. Jeśli odważysz się żyć tak, jak chcesz i zgodnie z tym, w co wierzysz, zyskasz aprobatę innych. Mów to, co myślisz i bądź konsekwentna, a nikt nie odważy się kierować twoim życiem.

Powiedz innym szczerze: Dobrze czuję się z tym, jaka jestem, nie będę dopasowywać się do schematów, które nie są zgodne z moimi przekonaniami. Zaakceptujcie to.

5. Szczerość wobec siebie – szczęśliwe życie

Autentyczność i szczerość w stosunku do siebie daje nam wolność. Na początku tej drogi może być jeszcze trudno. Zwłaszcza wtedy, kiedy przez lata żyliśmy w zakłamaniu, spełniając jedynie oczekiwania innych. Kiedy zdecydujemy się na życie w prawdzie, z czasem zauważymy prostą zależność: wszystko zacznie się układać. Nasze życie nie będzie już takie skomplikowane, znikną sekrety, tłumione emocje, skrywane żale.

Powiedz innym szczerze: Pozwólcie mi być szczęśliwą.

Czasem przeżywamy całe życie czekając, aż zjawi się odwaga. Odwaga, by sięgnąć po najważniejsze marzenie: być sobą. Nie pozwólcie, by wasza odwaga zjawiła się, gdy będzie za późno.


Zobacz także

Joanna Keszka: Głowę oszukasz, cip*i nie oszukasz. Ciało zawsze mówi prawdę

5 deserów banalnie prostych w przygotowaniu, które możesz jeść na diecie

Młodość Astrid. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej - Astrid Lindgren

Młodość Astrid. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej – Astrid Lindgren