Go to content

Na czym polega holistyczne podejście do zdrowia?

Fot. iStock

Boli cię głowa, bierzesz pigułkę. Masz kaszel – przyjmujesz receptę od lekarza. To takie normalne. Pojawia się problem i należy znaleźć szybko rozwiązanie, nawet jeśli chodzi o nasze zdrowie. Nie zastanawiamy się nad przyczyną objawów, skupiamy się na tym co tu i teraz, by pozbyć się jak najszybciej dolegliwości. Czy to działa? Czy sprawia, że ból głowy, pleców, brzucha znika bezpowrotnie? Czy czujemy się zdrowi mając pewność, że nasze ciało dobrze nam służy, a my dbamy o nie właściwie?

We współczesnym świecie nieustannie gdzieś się spieszymy. Chcemy być bardziej wydajni, by móc sprawdzić się w pracy, w życiu rodzinnym. Dajemy z siebie sto procent nie licząc się zupełnie z konsekwencjami naszego stylu życia. Aż przychodzi załamanie. Opadamy z siły, nie chce się nam wstać z łóżka. Albo zaczynamy chorować, odwiedzać lekarzy, którzy nie wiedzą, co nam dolega.

Tymczasem już tysiąc lat temu mówiono, że na człowieka trzeba patrzeć jak na całość. Holistyczne podejście do zdrowia, bo o nim mowa, nakazuje, by zamiast skupiać się na chorobie lub określonych częściach ciała, wziąć pod uwagę całą osobę i jej interakcję z otoczeniem.

Czym jest medycyna holistyczna?

Medycyna holistyczna to system opieki zdrowotnej, której początki sięgają  tysięcy lat wstecz. Składają się na nią trzy podstawowe elementy filozofii.

  1. Postrzega człowieka jako całość

Medycyna zachodnia często koncentruje się na leczeniu objawów, a nie zawsze stara się ustalić przyczyny choroby, na których skupia się medycyna holistyczna. Holistyczne podejście do zdrowia zakłada, że umysł, ciało i wewnętrzne emocje są ze sobą powiązane i w całości składają się na zdrowie człowieka.

  1. Koncentruje się na naturalnym leczeniu 

Holistyczne podejście do zdrowia nie wyklucza korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej, leków, ingerencji chirurga. Zwraca jednak uwagę, że na kondycję naszego organizmy wpływa: odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, dbałość o sferę psychiczną (relaks, czas na przyjemności). Z definicji medycyna holistyczna dotyczy zmian stylu życia, nieinwazyjnych środków zaradczych i poprawy przepływu energii życiowej człowieka, a także poprawy zdolności organizmu do samoleczenia.

  1. Umacnia pacjenta w zdrowiu

Holistyczne podejście do zdrowia to przede wszystkim styl życia. Nie zaczyna się, gdy wchodzisz do gabinetu lekarza i nie kończy, gdy z niego wychodzisz. Tu chodzi o to, by każdego dnia dbać o swój umysł, ciało i ducha i zrozumieć, że jest to niezwykle ważne, by móc cieszyć się zdrowiem.

Jak rozwinęło się holistyczne podejście do zdrowia

Starożytne tradycje lecznicze sprzed 5000 lat w Indiach i Chinach podkreślały, że najważniejszy jest zdrowy tryb życia w zgodzie z naturą. Już w IV wieku p.n.e.Sokrates ostrzegał przed leczeniem tylko jednej bolącej części ciała.

Dlaczego dziś odeszliśmy od starej sprawdzonej nauki? Otóż okazuje się, że postępy naukowe w dziedzinie medycyny spowodowały radykalną zmianę koncepcji zdrowia. Uznano, że zarazki są zewnętrznym źródłem wywołującym choroby. Odzyskiwanie zdrowia stało się zatem procesem zabijania mikroskopijnych najeźdźców za pomocą zsyntetyzowanych leków. Ludzie wierzyli, że mogą porzucić zdrowy styl życia, bo współczesna medycyna „naprawi” wszystkie konsekwencje takiej decyzji.

Małgorzata Drabek, lekarz medycyny, pediatra uważa, że współczesna medycyna weszła w ścieżkę mechanicznego postrzegania człowieka. Pediatra porównuje lekarzy trochę do mechaników samochodowych, którzy zajmują się poszczególnymi częściami auta. – Rozdrobnienie specjalizacyjne jest tak ogromne, że pacjent z chorobą chodzi od jednego specjalisty do drugiego i każdy z nich patrzy tylko na odcinek swojej specjalizacji – mówi  dr Drabek podkreślając, że niewątpliwie medycyna ma swoje osiągnięcia, postęp jest ogromny, ale głównie w sferach technologicznych. – Mamy fantastyczną diagnostykę, umiemy znajdować, badać, drążyć. Jednak to nie wszystko, bo należy zwrócić uwagę na odhumanizowanie medycyny, czyli niepatrzenie na człowieka jak na całość ciała, umysłu, ducha, emocji. A przecież tylko w takim ujęciu człowiek może pozostawać w zdrowiu, czyli w równowadze. Już WHO od lat definiuje zdrowie nie brakiem choroby, ale ogólnym dobrostanem fizycznym, psychicznym i społecznym człowieka – tłumaczy lekarka zwracając jednocześnie uwagę, że obecny w naszym życiu paradygmat kartezjański „zapomina” o wzajemnych zależnościach zjawisk biologicznych, psychologicznych i społecznych.

W praktyce lekarskiej Małgorzata Drabek zwraca uwagę na choroby psychosomatyczne, o których mówi się coraz głośniej, a które pokazują, że na nasze zdrowie mają wpływ emocje, doświadczenia, traumy. – Jestem pediatrą, ale też zajmuję się dorosłymi, jeśli chodzi o homeopatię. To właśnie homeopatia jest dla mnie drogą, która daje mi możliwość popatrzeć na pacjenta inaczej, nie tylko w ujęciu biologicznym, ale też wysłuchać, co czuje i jak przeżywa swoją chorobę. Pacjenci opowiadają, że ich stan zdrowia pogorszył się odkąd  np. zmarł ich ojciec, stracili pracę. W homeopatii dążymy do znalezienia źródła, czynnika spustowego zwłaszcza gdy chodzi o chorobę przewlekłą.

Małgorzata Drabek podkreśla także, że w przypadku holistycznego podejścia do zdrowia i homeopatii niezwykle istotne jest indywidualne podejście do pacjenta. – Mówiąc: “zawsze choruję w klimatyzowanym pomieszczeniu”, albo: “mój syn nie chodzi na basen, bo potem zawsze choruje”, pokazujemy, jakie mamy skłonności. Jako lekarz z holistycznym podejściem, który swoją praktykę wspiera homeopatią, dążę do poznania sytuacji, które wyzwalają proces chorobowy oraz odczuć pacjenta związanych z dolegliwościami. Homeopatia służy do wzmacniania własnych sił obronnych organizmu w dążeniu do przywrócenia równowagi. To jest wielka zaleta tego sposobu leczenia, tu nie ma ingerencji, która zostawia działania uboczne. Wszystko odbywa się zgodnie z naturalnym rytmem zdrowienia organizmu wspieranym lekiem homeopatycznym.

Pediatra zwraca uwagę, że właśnie brak działań ubocznych ma tu ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci, kobiet w ciąży, matek karmiących. – Współczesna medycyna często prowadzi do zaleczenia, a nie wyleczenia. Wsłuchanie się w siebie, uważność na to, co nam podpowiada organizm, dbanie o siebie na poziomie naturalnych potrzeb takich jak sen, relaks, odpowiednia dieta, to jest coś, co możemy zrobić dla nas samych już dziś, by móc spojrzeć na siebie całościowo.