Czy chrapanie partnera spędza Ci sen z powiek? I to dosłownie? Taka „symfonia” zaserwowana co noc naprawdę może utrudnić odpoczynek. Co więcej, osoba, która chrapie, z czasem może zmagać się z różnymi zdrowotnymi dolegliwościami, przez tę przypadłość. Warto zastanowić się nad zareagowaniem, więc nie czekaj i sprawdź w tym poradniku, co możesz zrobić, kiedy twój partner/partnerka chrapie!
Czym jest chrapanie
Uznaje się, że samo chrapanie jest nie tylko dolegliwością, ale czasami też oznaką choroby. Jeżeli powoływać się na wyniki badać, można dowiedzieć się, że chrapanie nie tylko źle wpływa na osobę chrapiącą, ale także na partnera. Najczęściej poprzez zaburzenia odpoczynku.
Osoba chrapiąca, oraz druga, doświadczająca chrapania w nocy zazwyczaj nie wysypia się, co z kolei powoduje zmęczenie, bóle głowy i inne dolegliwości.
Samo chrapanie jest dolegliwością polegająca na zaburzeniu oddychania. Chrapanie niekorzystnie wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że samo chrapania wiąże się również z różnymi powikłaniami, nawet groźnymi, jakim jest np. obturacyjny bezdech senny (OBS). Jako przestrogę dla partnerów można również dodać, że chrapanie wpływa niekorzystnie na związki i czasami doprowadza nawet do ich rozpadów! Nic w tym dziwnego, gdyż partner, który co noc musi doświadczać chrapania swojej drugiej połówki, nie wysypia się. Często dochodzi do zmiany sypialni, co zaś skutkuje niepowodzeniami w związku i doprowadza do ich rozpadów. Dlatego warto zainteresować się chrapaniem swojej drugiej połówki!
Za przyczyny chrapania uznaje się mięśnie, kontrolujące górne drogi oddechowe, które podczas snu ulegają rozluźnieniu. Rozluźnienie mięśni powoduje opadanie podniebienia miękkiego, jak również języczka, czego następstwem jest zwężanie się górnych dróg oddechowych.
Powołując się na różne badania, można się dowiedzieć, że u 60% osób chrapiących, jest to odruch fizjologiczny, który teoretycznie nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak u pozostałych 40% osób chrapiących, chrapanie może niekorzystnie wpływać na zdrowie i prowadzić do niemiłych konsekwencji.
Wady anatomiczne – również mogą być przyczyną chrapania
Jeżeli zaobserwowałeś chrapanie u swojego partnera, musisz wiedzieć, że może ono być wywołane wadami anatomicznymi. Do takich zalicza się np.:
- nadmiernie wydłużone, wiotkie podniebienie miękkie,
- skrzywiona przegroda nosowa,
- przerost języczka, lub jego nasady,
- obrzęk małżowin nosowych, lub ich przerost,
- polipy nosa,
- przerost migdałków podniebiennych.
Obturacyjny bezdech senny – nie wolno go lekceważyć
Jeżeli Twój partner lub partnerka w czasie snu doznaje zatrzymania oddechu na kilka sekund, można zacząć podejrzewać bezdech senny (OBS). Jest to choroba, która objawia się właśnie wielokrotnie powtarzającymi się podczas snu zatrzymaniami oddechu, lub spłyceniami go. Bezdechy można zaobserwować nawet do kilku, a nawet kilkunastu razy w ciągu godziny snu. Następstwem tego zazwyczaj jest nadmierne zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, czy zaburzona koncentracja u osoby chorej.
Przyczyną bezdechów u osoby chrapiącej jest opadanie podniebienia miękkiego. Podobnie jak w przypadku zwykłego chrapania, jednak z tą różnicą, że jeżeli opadnie ono za dużo, dochodzi do bezdechu, czyli po prostu zatrzymania oddechu. Jeżeli osoba śpiąca dozna bezdechu i nie może przez jakiś czas nabrać powietrza, mózg wysyła sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Następuje wtedy wzrost stężenia dwutlenku węgla we krwi. Pobudzone zostają inne mięśnie, najczęściej klatki piersiowej i przepony, po czym następuje gwałtowny wdech powietrza. Osoba chora, doświadczająca bezdechów zazwyczaj nie pamięta tego co dzieje się w nocy. Same bezdechy można porównać do duszenia się, zatem całkowicie wytłumaczalnym może być przerażenie osób, doświadczających tego, co się dzieje z ich partnerami. Co za tym idzie, bezdechów nie można lekceważyć, gdyż stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia osób chorych.
Jak poradzić sobie z bezdechem sennym
Objawy bezdechów można zaobserwować zarówno w ciągu dnia i nocy. Są to m.in.:
W ciągu dnia:
- zaburzenia koncentracji,
- senność,
- drażliwość,
- ból głowy,
- zaburzenia rytmu serca,
W ciągu nocy:
- nieregularne i głośne chrapanie,
- uczucie duszności i nagłe wybudzanie się ze snu,
- niespokojny sen,
- potliwość,
i inne.
Jak widać, objawów bezdechów jest sporo, co gorsza dolegliwość ta może doprowadzać do przykrych konsekwencji. Nawet do chorób serca, oraz innych, jakimi mogą być:
- wystąpienie cukrzycy typu 2,
- zaburzenia układu krążenia, np. nadciśnienie,
- ryzyko zawału serca,
- śmierć
i inne, np. może dojść do udaru mózgu.
Nie pozostaje nic innego jak przekonać partnera do rozpoczęcia leczenia bezdechu sennego. Na szczęście istnieje taka możliwość i co więcej, jest bardzo skuteczna. Sam proces leczenia najlepiej rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który powinien wystawić skierowanie do specjalisty np. laryngologa, czy otolaryngologa.
Lekarz specjalista może zalecić zmianę nawyków trybu życia. Jeżeli to nie przyniesie efektu, lub bezdechy są już bardzo zaawansowane, może zalecić specjalne kuracje. Jedną z najbardziej skutecznych metod odnośnie leczenia bezdechów jest zastosowanie aparatu CPAP. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, bez problemu znajdziesz informacje w sieci, np. na zdrowysen.info.
Leczenie chrapania
Leczenie najpoważniejszej konsekwencji chrapania, jaką jest OBS już mamy odhaczoną. Jednak jak poradzić sobie z klasycznym chrapaniem partnera? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Jeżeli nasz partner chrapie najlepiej zacząć od znalezienia przyczyny tej dolegliwości, gdyż może być ich całkiem sporo. Czasami, aby przestać chrapać trzeba zlikwidować krzywą przegrodę nosową, innym razem, wykonać koagulację podniebienia miękkiego, jeszcze innym razem wykonać usunięcie języczka. Są to jednak poważne procesy, a niekiedy, aby przestać chrapać wystarczy zmienić nawyki trybu życia.
Warto wiedzieć, że chrapania często doświadczają osoby, które palą papierosy, osoby z nadwagą, a także picie alkoholu może być przyczyną tej dolegliwości. Badania wykazują również, że chrapania w 80% doświadczają mężczyźni.
W zniwelowaniu chrapania może także pomóc poprawienie higieny snu
Do takich rzeczy należy wymiana poduszki na odpowiednią, gdyż na chrapanie wpływa również ułożenie głowy podczas snu. Wymiana poduszki np. na ortopedyczną będzie dobrym rozwiązaniem, z uwagi na to, że pozwala ona utrzymać ułożenie głowy na płasko. Należy unikać wysokich i grubych poduszek.
Inną dobrą opcją jest wymiana materaca. Warto wiedzieć, że chrapaniu sprzyja pozycja na wznak. Dlatego rozważyć można wymianę materaca na taki wykonany z pianki termoplastycznej, dzięki czemu spanie na boku nie będzie stanowiło problemu z racji dobrego dopasowania się materacu do ciała. Można także sięgnąć po materace nasączane np. olejkami, takimi jak eukaliptusowy, czy lawendowy. Kojące aromaty mają działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. Teraz z kolei płynnie możemy przejść do kolejnego punktu.
Punktem wspomnianym powyżej, jest relaks przed snem. Chrapanie wzmaga się u osób, które kładą się spać nadmiernie zmęczone. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być zrelaksowanie się przed snem. Można np. postawić na spacer, dzięki któremu organizm się dotleni i położymy się spać zrelaksowani.
Leczenie farmakologiczne, a chrapanie partnera
Istnieje wiele leków farmakologicznych w postaci np. tabletek, które niwelują chrapanie. Jednak zanim sięgniemy po tego typu rozwiązania, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Czasami takowe leki można kupić nawet bez recepty. Jednak zanim to zrobimy, warto wypróbować naturalne sposoby, które pomogą pozbyć się chrapania.
Podobne kwestie dotyczą różnych gadżetów, które za zadanie mają zatrzymanie, lub zniwelowanie chrapania. W tej kwestii również dobrze jest wstępnie skonsultować się z lekarzem.
Podsumowanie
Chrapanie partnera może niekorzystnie wpływać na obydwie osoby. Nie chodzi tylko o niewysypianie się, ale również zrezygnowanie ze wspólnego łóżka, co może doprowadzić do problemów w życiu codziennym.
Nie lekceważ chrapania u swojego partnera, tym bardziej jeżeli zaobserwujesz bezdechy. Osoba, której one doskwierają, często nawet tego nie jest świadoma, a mogą ona być dla niej poważnym zagrożeniem. Jeżeli Twój partner/partnerka chrapie – zacznij działać już teraz!