Mierzenie ciśnienia tętniczego to jedno z podstawowych badań, które wiele osób powinno wykonywać regularnie. Można je samodzielnie przeprowadzać je w domu – łatwo, bezpiecznie i skutecznie. Gdzie nabyć własny ciśnieniomierz i jaki będzie najlepszy?
Jaki cisnieniomierz wybrać?
Aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego to sprzęt, który każdy może mieć w swoim domu. Niektórzy z nas powinni używać go regularnie, zwłaszcza jeśli borykają się z nadciśnieniem. Systematyczna kontrola (np. każdego ranka, a także przy niepokojących objawach, np. bólu głowy) pomaga w diagnostyce i leczeniu. Własny ciśnieniomierz można kupić w aptece stacjonarnej lub internetowej, np. a-Manada (https://a-manada.pl/cisnieniomierze). Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, w zależności od rodzaju i ilość funkcji dodatkowych.
Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy?
Wyróżniamy trzy rodzaje ciśnieniomierzy: zegarowy, naramienny i nadgarstkowy. W warunkach domowych najczęściej sięgamy po dwa ostatnie. Pierwszy typ, ciśnieniomierz zegarowy, jest wykorzystywany przez lekarzy i pielęgniarki w szpitalach i innych placówkach medycznych. Jest tradycyjnym sprzętem, pozbawionym elektronicznych elementów. Cechuje się dużą precyzją pomiarową, jednak wymaga wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do prawidłowej interpretacji sygnałów.
Ciśnieniomierz manualny zegarowy możemy użytkować również w domu, jednak osiągnięcie wiarygodnych pomiarów może być ograniczone ze względu na brak doświadczenia, a także na brak drugiej osoby do pomocy. Wygodniejszą i łatwiejszą w obsłudze wersją jest cisnieniomierz elektryczny. Urządzenia dostępne na rynku z powodzeniem wypierają swoje pierwowzory, charakteryzując się dużą dokładnością i oferując przydatne opcje dodatkowe.
Cisnieniomierz nadgarstkowy mierzy ciśnienie na tętnicy promieniowej, a naramienny – na ramieniowej. Najczęściej sięgamy po ten drugi, który uznaje się za dokładniejszy. Aby zmierzyć ciśnienie, nakładamy mankiet nieco powyżej zgięcia łokcia. Mankiety mają dużą rozpiętość rozmiarów, dlatego naramienny ciśnieniomierz sprawdza się u wielu osób. Jeśli jednak u osób otyłych występuje problem z pomiarem, warto zamienić go na nadgarstkowy.
Mały cisnieniomierz przeznaczony do mierzenia ciśnienia na nadgarstku jest odpowiedni dla osób o zbyt szerokich ramionach, a także dla wrażliwych na ściskanie oraz często podróżujących. Pomiar możemy wykonać bardzo szybko, w dowolnym miejscu, pamiętając jednak, aby nie robić tego w ruchu. Z drugiej strony, również ciśnieniomierz naramienny z zasilaczem nie zajmuje wiele miejsca, dlatego zabranie go w podróż czy nawet do pracy nie powinno stanowić większego problemu. Jeśli mamy wybór, warto sięgnąć po naramienny.
Ciśnieniomierz automatyczny czy manualny?
Ciśnieniomierze manualne, jak już wspomnieliśmy wcześniej, są trudniejsze w obsłudze i zarezerwowane przede wszystkim dla pracowników służby zdrowia. Aby wspomóc się w regularnej praktyce wykonywania pomiarów (a przy okazji uzyskiwać najbardziej miarodajne wyniki), wybierzmy ciśnieniomierz naramienny automatyczny. Jedyne, co musimy zrobić, to nałożyć mankiet w odpowiednim miejscu i włączyć przycisk. Sprzęt sam pompuje powietrze, dobierając właściwą jego ilość. Wynik uzyskujemy bardzo szybko.
Zdarzają się także ciśnieniomierze półautomatyczne, jednak są rzadziej używane. Różnica polega na sposobie pompowania powietrza do mankietu: tutaj musimy zrobić to samodzielnie, kilkakrotnie naciskając gruszkę. Zwolnienie powietrza i sam pomiar odbywają się już automatycznie.
Cechy dobrego ciśnieniomierza elektronicznego
Ciśnieniomierz elektroniczny mierzy ciśnienie metodą oscylometryczną: nieinwazyjnie, bezpiecznie i szybko. Technologia cyfrowa pozwala na różne przydatne opcje, np. wykrywanie arytmii, zapamiętywanie ostatnich wyników oraz porównywanie ich z normami Światowej Organizacji Zdrowia. Każda z tych funkcji pozwala na dokładniejsze kontrolowanie stanu zdrowia, bez konieczności zaglądania do notesu czy Internetu.
Dobry ciśnieniomierz daje powtarzalne wyniki. Możemy to sprawdzić, kilkakrotnie wykonując pomiar w krótkich odstępach czasu. Maksymalny dopuszczalny błąd pomiaru to 3 mm Hg. Pamiętajmy przy tym, że nieznacznie różnice są zupełnie normalne: nasze ciśnienie zmienia się wielokrotnie w ciągu dnia.
Wybierając ciśnieniomierz do domu, zwracajmy uwagę na komfort jego używania. Jego jakość powinna pozwalać na długotrwałe użytkowanie, jeśli więc tani model prezentuje się podejrzanie, rozejrzyjmy się za bardziej wytrzymałym. Osobom starszym z pewnością przyda się czytelny ekran – i nie tylko im. Warto, żeby ciśnieniomierz miał także wyraźny wskaźnik naładowania baterii, aby zawsze był gotowy do planowanego użytku.
Ciekawą propozycją jest opaska mierząca ciśnienie dla seniora: podręczna, idealna dla aktywnych. Poza ciśnieniem mierzy też inne parametry, np. puls, wysycenie krwi tlenem, ilość kroków i spalone kalorie. Zarówno opaska, jak i ciśnieniomierz to świetny pomysł na prezent dla bliskiej osoby, która chce zadbać o zdrowie.