Choroby Zdrowie

Rak żołądka – objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 lutego 2021
Rak żołądka objawy wczesne, późne, przerzuty, rokowania
Fot. iStock
 

Rak żołądka daje objawy, które z początku najczęściej są ignorowane. Wszelki dyskomfort i bóle brzucha zrzucane są na karb stresującego trybu życia i zwykłych kłopotów trawiennych. Zbyt późna reakcja na objawy, jakie daje rak żołądka, może mieć poważne konsekwencje. Im później wykryty nowotwór, tym trudniejszy w leczeniu, dlatego warto mieć wiedzę, by odczytać sygnały płynące z ciała.

Rak żołądka to nowotwór układu pokarmowego, na który chorują przede wszystkim mężczyźni. Co roku w Polsce diagnozuje się prawie 5000 nowych zachorowań na raka żołądka. W danych z 2017 roku, pod względem umieralności nowotwory żołądka zajmują czwarte miejsce u mężczyzn oraz 7 u kobiet, co nie jest krzepiące. Mimo iż w ostatnich latach odnotowuje się zmniejszającą się ilość przypadków zachorowania na raka żołądka, Polska nadal należy do krajów europejskich, w których odsetek zachorowań jest najwyższy.

Ryzyko zachorowania na raka żołądka może zwiększać kilka czynników. Do najbardziej istotnych należą:

 • niewłaściwa dieta pełna przetworzonego jedzenia i konserwantów;
 • spożywanie alkoholu;
 • palenie papierosów;
 • predyspozycje genetyczne;
 • tendencje do tworzenia się polipów
 • zakażenie bakteriami Helicobacter pylori.
Rak żołądka objawy wczesne, późne, przerzuty, rokowania

Fot. iStock/Rak żołądka objawy

Rak żołądka — objawy wczesne

We wczesnych stadiach rozwoju rak żołądka daje nikłe objawy. Mogą pojawiać się różne bóle i dyskomfort, które najczęściej kojarzony jest nie z chorobą nowotworową, a z nieodpowiednią dietą oraz efektem przewlekłego stresu. I to właśnie te pierwsze objawy najczęściej są ignorowane, lub ich sprawdzenie odkładane jest na później. Z tego powodu rak żołądka rzadko bywa diagnozowany w początkowych stadiach rozwoju.

Jak wyglądają wczesne objawy, które daje rak żołądka?

 • przewlekłe bóle brzucha —  odczuwalne w nadbrzuszu, silniejsze po posiłku, za to zmniejszające się na czczo. Na takie bóle nie działają leki zobojętniające;
 • szybko pojawiające się uczucie sytości podczas jedzenia;
 • może się pojawić uczucie pełności po posiłku, zgaga;
 • utrata łaknienia;
 • cofanie się pokarmów — występuje w przypadku guza zamykającego przejście z przełyku do żołądka;
Rak żołądka objawy wczesne, późne, przerzuty, rokowania

Fot. iStock/Rak żołądka objawy

Rak żołądka — objawy późniejsze

 • mogą pojawić się także krwiste biegunki, smoliste stolce lub wymioty z domieszką świeżej krwi, lub wyglądające jak fusy;
 • można zaobserwować ogólne objawy anemii (niedokrwistości), które związane są z krwawieniem z guza lub też zmniejszonym wchłanianiem witaminy B12;
 • może pojawić się dysfagia, czyli problem z przechodzenia pokarmu z ust przez przełyk do żołądka;
 • pojawia się guz wyczuwalny przez powłoki,
 • stany podgorączkowe i nocne poty;
 • w zaawansowanej chorobie pacjenci skarżą się na jadłowstręt i gwałtowną utratę masy ciała;

W przypadku przerzutów mogą pojawić się także inne objawy, które świadczą o zaawansowaniu choroby i mogą wpłynąć na pogorszenie rokowań leczenia. Zajęcie przez nowotwór innych narządów może skutkować różnymi nieprawidłowościami, np.: objawy neurologiczne wiążą się z przerzutami do centralnego układu nerwowego. W przypadku przerzutów do wątroby następuje jej powiększenie z towarzyszącym mu wodobrzuszem i żółtaczką. Może dojść także do powiększenia węzła chłonnego w lewym dole nadobojczykowym, lub przerzutu guza do jajnika, itp.

Rak żołądka — objawy a diagnoza

Rak żołądka może dawać objawy, które towarzyszą niekiedy innym chorobom, jak np. wrzody. Każdy niepokojący sygnał ze strony organizmu powinien zostać zbadany przez specjalistę. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów ze strony żołądka należy zgłosić się do gastrologa, który skieruje odpowiednie na odpowiednie badania. Najczęściej zalecana jest gastroskopia, która ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala ocenić stan układu pokarmowego aż do części poziomej dwunastnicy. W jej trakcie można od razu pobrać materiał potrzebny do badania histologicznego, oraz stwierdzić nosicielstwo bakterii Helicobacter pylori.

Badanie może być dla niektórych pacjentów nieprzyjemne, ale nie jest bolesne. Nie warto więc czekać aż objawy się nasilają, tylko należy działać od razu. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na skuteczne leczenie chorego.

Rak żołądka objawy wczesne, późne, przerzuty, rokowania

Fot. iStock/Rak żołądka objawy

Rak żołądka — rokowania

Zazwyczaj rak żołądka leczony jest chirurgiczne. Jeśli choroba jest niezaawansowana, ograniczona jedynie do błony śluzowej żołądka, można endoskopowo wyciąć zmiany nowotworowe. Jeśli choroba jest już zaawansowana, usuwa się cały żołądek. W przypadku bardzo zaawansowanej choroby, gdy nie ma możliwości wycięcia w całości nowotworu, przeprowadza się zespolenie części żołądka z jelitem cienkim, aby pokarm omijał miejsce zajęte przez guzy.

Rokowania zależą od stopnia zaawansowania nowotworu, a także jego typu. Typ jelitowy raka żołądka (morfologicznie podobny do błony śluzowej jelita) charakteryzuje się lepszym rokowaniem. Typ rozlany raka żołądka charakteryzuje się obecnością pojedynczych komórek lub małych gniazd raka, nietworzących wyraźnych granic. Cechuje się on wysokim stopniem złośliwości i gorszym rokowaniem w stosunku do raka typu jelitowego.

Zaawansowanie choroby nowotworowej może istotnie wpływać na rokowania dla pacjentów. Zaawansowana postać raka żołądka przedstawia przeżywalność 5 lat dla jedynie 20–30% chorych. Z kolei chorzy bez leczenia chirurgicznego, przeżywają od kilku tygodni/miesięcy do kilku lat, co zależy od wielu czynników.


źródło:  www.onkonet.pl,zwrotnikraka.pl,www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

Rak żołądka – nowotwór, który nadal wykrywany jest zbyt późno. Co należy o nim wiedzieć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 lutego 2021
Rak żołądka - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania
Fot. iStock
 

Rak żołądka to nowotwór złośliwy, który zagraża zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Ponieważ duży wpływ na jego powstanie ma styl życia, warto wiedzieć, czego unikać, by cieszyć się zdrowiem. Czym jest rak żołądka, jakie daje objawy i jak można obniżyć ryzyko zachorowania na niego?

Rak żołądka — co to jest?

Żołądek jest narządem niezbędnym w układzie pokarmowym. Dzięki niemu możliwe jest trawienie tłuszczów i białek, oraz rozdrobnienie pokarmu i ułatwienie jego dalszego trawienia w dolnych odcinkach układu pokarmowego. Żołądek, jak inne narządy, może chorować. Do najczęstszych chorób należą wrzody oraz nowotwory. Szczególnie niebezpieczny jest rak żołądka, który zbyt późno zdiagnozowany nadal zbyt często odbiera życie.

Rak żołądka - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock/Rak żołądka

Co roku notuje się ponad 5000 zachorowań z powodu raka żołądka. Pod względem częstości występowania jest on 7. nowotworem złośliwym u mężczyzn i 10. u kobiet. Mężczyźni chorują na niego dwa razy częściej. Statystyki pokazują, że najwięcej przypadków raka żołądka występuje po 50. roku życia, choć mogą na niego chorować także młodsze osoby. Od kilku dekad można zauważyć stale zmniejszającą się ilość przypadków raka żołądka, na co wpływ ma większa świadomość wpływu spożywanych pokarmów na zdrowie. Mimo tej tendencji, zachorowań nadal jest wiele.

U chorych najczęściej diagnozuje gruczolakoraka (rak gruczołowy żołądka), o wiele rzadziej rozwijają się chłoniaki, nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego, mięsaki i nowotwory neuroendokrynne.

Rak żołądka — czynniki ryzyka

Mamy duży wpływ na rozwój nowotworów żołądka. Do jednych z najbardziej istotnych kwestii należy dieta, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia żołądka. Do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju raka żołądka należą:

 • dieta bogata w produkty solone, wędzone, sztucznie konserwowane, zawierające nitrozoaminy;
 • spożywanie alkoholu;
 • palenie papierosów;
 • zakażenia — szczególne znaczenie ma zakażenie pałeczką Helicobacter pylori. Bakteria ta zwiększa szczególnie ryzyko rozwoju chłoniaka żołądka, który rozwija się często na podłożu zapalenia błony śluzowej żołądka;
 • mutacje genetyczne;
 • niedokrwistość megaloblastyczna Addisona-Biermera — w przypadku tej choroby odnotowuje się nawet 3-6 krotny wzrost ryzyka rozwoju raka żołądka;
 • polipy umiejscowione w błonie śluzowej żołądka;
 • występowanie nowotworów żołądka w najbliższej rodzinie.

Zauważono także, że rak żołądka częściej występuje u osób posiadających grupę krwi A.

Rak żołądka — objawy

Objawy, jakie daje rak żołądka, są na początku rozwoju choroby mylące, sugerujące zwykłe kłopoty trawienne. Często zrzucane są one na karb złej diety i stresu, a przez to ignorowane lub maskowane odpowiednimi lekami. Z tego powodu w wielu przypadkach rak żołądka rozwija się bez przeszkód, i wielu pacjentów trafia do gabinetu lekarskiego zbyt późno. Dlatego wszystkie niepokojące sygnały, które wysyła żołądek, warto sprawdzić u specjalisty.

Rak żołądka - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Fot. Stock/Rak żołądka

Rak żołądka — objawy

 • uczucie pełności i bóle w nadbrzuszu;
 • szybko pojawiające się uczucie sytości;
 • zgaga;
 • bolesne przełykanie lub problemy z połykaniem;
 • smoliste stolce lub krwiste wymioty;
 • utrata apetytu, jadłowstręt;
 • utratę masy ciała.

W przypadku zaawansowanej choroby lekarz może stwierdzić obecność guza przez powłoki podczas badania fizykalnego. Inne objawy, niezwiązane bezpośrednio z żołądkiem, mogą wynikać z obecności przerzutów w innych narządach, np. zażółcenie powiek przy przerzutach do wątroby.

Leczenie w przypadku raka żołądka, rokowania

Jeśli wystąpią objawy, które może dawać rak żołądka, należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista skieruje pacjenta na badania, które umożliwią ocenę sytuacji i postawienie odpowiedniej diagnozy. Najczęściej wybierana jest gastroskopia, dzięki której można wstępnie ocenić przełyk, żołądek, a także część poziomą dwunastnicy za odźwiernikiem. Gastroskopia pozwala na pobranie do badania histologicznego materiału z guza oraz na zidentyfikowane nosicielstwa bakterii Helicobacter pylori.

Rak żołądka - czynniki ryzyka, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock

Leczenie raka żołądka opiera się na jego usunięciu. W przypadku choroby niezaawansowanej, ograniczonej jedynie do błony śluzowej żołądka, możliwe jest endoskopowe usunięcie zmiany nowotworowej. W pozostałych przypadkach pacjentom chirurgicznie usuwany jest żołądek, a następnie stosuje się chemioterapię i radioterapię. U pacjentów z bardzo zaawansowaną chorobą, w której nie można usunąć w całości zmian nowotworowych, przeprowadza się zespolenie zdrowej części żołądka z jelitem cienkim. Dzięki temu pokarm może przechodzić przez układ pokarmowy, z pominięciem miejsca zajętego przez guz.

Jeśli chodzi o rokowania, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta:

 • chorzy z wczesnym rozpoznaniem, gdy rak żołądka ogranicza się do błony śluzowej lub podśluzowej, mają najlepsze rokowania. W tym przypadku ok. 90% pacjentów przeżywa 5 lat od operacji;
 • chorzy z zaawansowaną postacią raka żołądka mają mniejsze szanse na skuteczne leczenie. W tym przypadku przeżywalność 5 lat dotyczy 20–30% chorych;
 • chorzy, u których nie podjęto się przeprowadzenia operacji, przeżywają od kilku tygodni/miesięcy do kilku lat.

Rokowania zawsze uzależnione są od indywidualnej sytuacji chorego.

Rak żołądka — profilaktyka

Ryzyko rozwoju raka żołądka można obniżyć poprzez świadomie działania. W przypadku istniejącego zakażenia H. pylori należy je wyleczyć. Równie ważny jest zdrowy i aktywny tryb życia. Warto zaprzestać picia alkoholu i palenia papierosów, zwrócić uwagę na dietę (wyrzucić z niej wysokoprzetworzone pożywienie i zwiększyć ilość spożycie świeżych owoców i warzyw).


źródło:  www.onkonet.pl ,zwrotnikraka.pl, www.mp.pl

Choroby Zdrowie

Czy kiedykolwiek odszedłeś od kogoś nadal go kochając? Wybacz i pozwól sobie na żałobę po tym związku 

Redakcja
Redakcja
11 lutego 2021
Fot. iStock

Gdyby tylko miłość naprawdę miała moc rozwiązania wszystkich problemów świata. Na pewnym etapie wszyscy myślimy, że miłość jest jakimś nieziemskim magicznym zjawiskiem, które zmienia rzeczywistość tylko dlatego, że jest, że się wydarzyła. Ale prawda jest taka, że miłość nie gwarantuje powodzenia związku. Wiele par rozpada się mimo płomiennego uczucia.Odchodzimy od rzeczy i ludzi, których kochamy. Nie wszystkie historie miłosne będą miały szczęśliwe zakończenie. Jeśli kiedykolwiek odszedłeś od kogoś nadal go kochając, wiesz, o czym mówię.

Miłość i związki nie są proste. Nigdy nie miały takie być. Na początku jest pięknie, jest błysk, radość z tego, że się spotkaliśmy, odnaleźliśmy. Jest nadzieja, że ta relacja ma szansę być czymś wyjątkowym. Zaczynamy wyobrażać sobie przyszłość z tą osobą I masz nadzieję, że ta druga osoba czuje to samo.

Ale trzymasz swoje oczekiwania pod kontrolą. Nie chcesz być zbyt mocno emocjonalnie zaangażowany lub przywiązany do czegoś, co może się nie wydarzyć. Otwierasz się więc trochę, ale nadal starasz się zachować dystans. Aby się zabezpieczyć, stawiasz mur, ale zostawiasz tylko małą szczelinę w oknie, aby wszystko było interesujące. Powoli zaczynacie się poznawać. Zaczynasz naprawdę budować coś wielkiego na tej początkowej iskierce i stopniowo stajesz się coraz bardziej komfortowy w obecności ukochanej osoby.

A potem dochodzisz do punktu, w którym wszystkie mury zostały zburzone. Odkrywasz się, jak przed nikim innym wcześniej. W końcu nawiązaliście ze sobą dobre relacje, naprawdę możecie na siebie liczyć. Czujesz się bezpiecznie. Teraz już wiesz na pewno, że może to być coś wyjątkowego. Wiesz już na pewno, że warto zaryzykować. Więc idziesz naprzód i podejmujesz ryzyko. Kochasz bezgranicznie, bezwarunkowo. Oboje zakochujecie się w sobie coraz mocniej i oboje o tym wiecie. Tak bardzo staracie się być dla siebie idealnymi partnerami. Robisz wszystko, co w twojej mocy, aby mieć pewność, że miłość, którą okazujecie sobie nawzajem, nie poszła na marne. Wiesz, że twój związek jest prawdziwy. Postrzegacie siebie jako jedną siłę, z którą należy się liczyć. Power couple. Marzyłeś o tym przez całe życie, prawda?

A potem przychodzi codzienność. Realne problemy. I powoli zaczniesz odkrywać, że być może twój związek nie był tak silny, jak początkowo sądziłeś. Wciąż jesteście w sobie zakochani i nie chcecie, by to się skończyło, ale oboje czujecie, że coś jest inne, niepokojące. Że się nie składa. I nie ma szans na to, by się ułożyło. To cię przeraża. To cię boli, bo rozumiesz, że pomimo całej tej miłości, będziesz musiał odejść. Nadchodzi najtrudniejszy moment. Bo tam, gdzie są uczucia, wszystko się komplikuje. Nie odchodzi się ot tak. To proces, który może trwać latami. Jeszcze wypierasz, nie chcesz się z tym pogodzić. Walczysz z sobą samym, gdzieś głęboko w środku. Walczysz o was, choć w głębi wiesz, że to się nie uda.

Choć rozstanie z tymi, których nadal jesteśmy bardzo zakochani, może być trudne, czasem jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Chodzi o to, by się oderwać od miłości, zrobić krok, od którego nie ma już odwrotu. Wiele jest powodów, dla których związek z ukochaną osobą jest niemożliwy, a  to, że odszedłeś, nie oznacza, że ​​twoja miłość była mniej ważna. Tak po prostu musiało być. Więc wybacz sobie i pozwól sobie na żałobę po tym związku.

 


Zobacz także

Włoszczyzna - świeża, suszona, mrożona

Włoszczyzna – świeża, suszona, mrożona. Jak ją przygotować?

Jak osiągnąć spokój duszy. 40 praktycznych wskazówek na każdy dzień

5 zgubnych podejść do diety, które sprawiają, że nigdy nie schudniesz