Go to content

Rak żołądka – objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza

Rak żołądka objawy wczesne, późne, przerzuty, rokowania
Fot. iStock

Rak żołądka daje objawy, które z początku najczęściej są ignorowane. Wszelki dyskomfort i bóle brzucha zrzucane są na karb stresującego trybu życia i zwykłych kłopotów trawiennych. Zbyt późna reakcja na objawy, jakie daje rak żołądka, może mieć poważne konsekwencje. Im później wykryty nowotwór, tym trudniejszy w leczeniu, dlatego warto mieć wiedzę, by odczytać sygnały płynące z ciała.

Rak żołądka to nowotwór układu pokarmowego, na który chorują przede wszystkim mężczyźni. Co roku w Polsce diagnozuje się prawie 5000 nowych zachorowań na raka żołądka. W danych z 2017 roku, pod względem umieralności nowotwory żołądka zajmują czwarte miejsce u mężczyzn oraz 7 u kobiet, co nie jest krzepiące. Mimo iż w ostatnich latach odnotowuje się zmniejszającą się ilość przypadków zachorowania na raka żołądka, Polska nadal należy do krajów europejskich, w których odsetek zachorowań jest najwyższy.

Ryzyko zachorowania na raka żołądka może zwiększać kilka czynników. Do najbardziej istotnych należą:

  • niewłaściwa dieta pełna przetworzonego jedzenia i konserwantów;
  • spożywanie alkoholu;
  • palenie papierosów;
  • predyspozycje genetyczne;
  • tendencje do tworzenia się polipów
  • zakażenie bakteriami Helicobacter pylori.
Rak żołądka objawy wczesne, późne, przerzuty, rokowania

Fot. iStock/Rak żołądka objawy

Rak żołądka — objawy wczesne

We wczesnych stadiach rozwoju rak żołądka daje nikłe objawy. Mogą pojawiać się różne bóle i dyskomfort, które najczęściej kojarzony jest nie z chorobą nowotworową, a z nieodpowiednią dietą oraz efektem przewlekłego stresu. I to właśnie te pierwsze objawy najczęściej są ignorowane, lub ich sprawdzenie odkładane jest na później. Z tego powodu rak żołądka rzadko bywa diagnozowany w początkowych stadiach rozwoju.

Jak wyglądają wczesne objawy, które daje rak żołądka?

  • przewlekłe bóle brzucha —  odczuwalne w nadbrzuszu, silniejsze po posiłku, za to zmniejszające się na czczo. Na takie bóle nie działają leki zobojętniające;
  • szybko pojawiające się uczucie sytości podczas jedzenia;
  • może się pojawić uczucie pełności po posiłku, zgaga;
  • utrata łaknienia;
  • cofanie się pokarmów — występuje w przypadku guza zamykającego przejście z przełyku do żołądka;
Rak żołądka objawy wczesne, późne, przerzuty, rokowania

Fot. iStock/Rak żołądka objawy

Rak żołądka — objawy późniejsze

  • mogą pojawić się także krwiste biegunki, smoliste stolce lub wymioty z domieszką świeżej krwi, lub wyglądające jak fusy;
  • można zaobserwować ogólne objawy anemii (niedokrwistości), które związane są z krwawieniem z guza lub też zmniejszonym wchłanianiem witaminy B12;
  • może pojawić się dysfagia, czyli problem z przechodzenia pokarmu z ust przez przełyk do żołądka;
  • pojawia się guz wyczuwalny przez powłoki,
  • stany podgorączkowe i nocne poty;
  • w zaawansowanej chorobie pacjenci skarżą się na jadłowstręt i gwałtowną utratę masy ciała;

W przypadku przerzutów mogą pojawić się także inne objawy, które świadczą o zaawansowaniu choroby i mogą wpłynąć na pogorszenie rokowań leczenia. Zajęcie przez nowotwór innych narządów może skutkować różnymi nieprawidłowościami, np.: objawy neurologiczne wiążą się z przerzutami do centralnego układu nerwowego. W przypadku przerzutów do wątroby następuje jej powiększenie z towarzyszącym mu wodobrzuszem i żółtaczką. Może dojść także do powiększenia węzła chłonnego w lewym dole nadobojczykowym, lub przerzutu guza do jajnika, itp.

Rak żołądka — objawy a diagnoza

Rak żołądka może dawać objawy, które towarzyszą niekiedy innym chorobom, jak np. wrzody. Każdy niepokojący sygnał ze strony organizmu powinien zostać zbadany przez specjalistę. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów ze strony żołądka należy zgłosić się do gastrologa, który skieruje odpowiednie na odpowiednie badania. Najczęściej zalecana jest gastroskopia, która ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala ocenić stan układu pokarmowego aż do części poziomej dwunastnicy. W jej trakcie można od razu pobrać materiał potrzebny do badania histologicznego, oraz stwierdzić nosicielstwo bakterii Helicobacter pylori.

Badanie może być dla niektórych pacjentów nieprzyjemne, ale nie jest bolesne. Nie warto więc czekać aż objawy się nasilają, tylko należy działać od razu. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na skuteczne leczenie chorego.

Rak żołądka objawy wczesne, późne, przerzuty, rokowania

Fot. iStock/Rak żołądka objawy

Rak żołądka — rokowania

Zazwyczaj rak żołądka leczony jest chirurgiczne. Jeśli choroba jest niezaawansowana, ograniczona jedynie do błony śluzowej żołądka, można endoskopowo wyciąć zmiany nowotworowe. Jeśli choroba jest już zaawansowana, usuwa się cały żołądek. W przypadku bardzo zaawansowanej choroby, gdy nie ma możliwości wycięcia w całości nowotworu, przeprowadza się zespolenie części żołądka z jelitem cienkim, aby pokarm omijał miejsce zajęte przez guzy.

Rokowania zależą od stopnia zaawansowania nowotworu, a także jego typu. Typ jelitowy raka żołądka (morfologicznie podobny do błony śluzowej jelita) charakteryzuje się lepszym rokowaniem. Typ rozlany raka żołądka charakteryzuje się obecnością pojedynczych komórek lub małych gniazd raka, nietworzących wyraźnych granic. Cechuje się on wysokim stopniem złośliwości i gorszym rokowaniem w stosunku do raka typu jelitowego.

Zaawansowanie choroby nowotworowej może istotnie wpływać na rokowania dla pacjentów. Zaawansowana postać raka żołądka przedstawia przeżywalność 5 lat dla jedynie 20–30% chorych. Z kolei chorzy bez leczenia chirurgicznego, przeżywają od kilku tygodni/miesięcy do kilku lat, co zależy od wielu czynników.


źródło:  www.onkonet.pl,zwrotnikraka.pl,www.mp.pl