Choroby Zdrowie

Rak wątroby – objawy, które powinny skłonić do natychmiastowej reakcji

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 lutego 2021
Rak wątroby - objawy wczesne i późne, skórne
Fot. iStock
 

Rak wątroby daje objawy zazwyczaj wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. Ten zagrażający życiu nowotwór przez długi czas rozwija się w ukryciu, dlatego pacjenci trafiają do specjalisty zbyt późno. Aby zwiększyć swoje szanse na wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości, warto wiedzieć, z jakich powodów rozwija się rak wątroby, jakie daje objawy i kiedy zgłosić się do specjalisty?

Rak wątroby — kto może na niego zachorować?

Rak wątroby rocznie w Polsce rozwija się u ok. 2000-30000 tysięcy osób, w większości z nich są to mężczyźni. Najczęściej rozpoznaje się go u osób między 50. a 60. rokiem życia. Rak wątroby może rozwinąć się na dwa sposoby — jako pierwotny nowotwór wątroby, lub wtórny, będący efektem przerzutów z innych lokalizacji.

Najczęściej spotykanym typem nowotworu wątroby (ok. 90% przypadków) jest rak wątrobowokomórkowy (HCC), który wywodzi się z
hepatocytów, czyli podstawowych komórek wątroby. W ok. 10% przypadków rozwijają się nowotwory z przewodów żółciowych w
wątrobie. U młodych pacjentów może rozwinąć się rzadko spotykany rak włóknisto-blaszkowy, który rośnie w sposób bardziej inwazyjny. Znacznie rzadziej pojawiają się nowotwory wątroby wywodzące się z naczyń krwionośnych (naczyniomięsaki) lub rozwijające się u niemowląt i dzieci wątrobiaki zarodkowe.

Rak wątroby - objawy wczesne i późne, skórne

Fot. iStock/Rak wątroby – objawy

U osób dorosłych rozwój nowotworu wątroby zazwyczaj związany jest z niewłaściwym trybem życia, którego skutkiem jest marskość wątroby lub zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby (HBV, HCV). Rak wątroby najczęściej rozwija się u osób, które nadużywają alkoholu oraz palą duże ilości papierosów. Wzrost ryzyka powoduje także stosowanie złej diety, tłustej i z dużą ilością cukru, z udziałem jedzenia nieświeżego, a nawet spleśniałego. Na wzrost ryzyka rozwoju raka wątroby wpływa także przyjmowanie hormonów sterydowych lub z estrogenami.

Rak wątroby — objawy wczesne i późne

Rak wątroby daje objawy bardzo późno, zazwyczaj wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. U wielu osób choroba wykrywana jest zbyt późno, gdy dolegliwości są już bardzo nasilone. Niezwykłe rzadko zdarza się, by diagnoza została postawiona w momencie początkowego rozwoju nowotworu i dzieje się tak przy okazji diagnostyki towarzyszącej podejrzeniu innych osób. Wczesne rozpoznanie ma duże znaczenie dla skutecznego leczenia, dlatego warto wiedzieć, jakie objawy powoduje ta podstępna choroba.

Rak wątroby - objawy wczesne i późne, skórne

Fot. iStock/Rak wątroby – objawy

Rak wątroby — objawy wczesne

Trudno mówić o bardzo wczesnych objawach raka w tym przypadku, ponieważ wątroba, nawet uszkodzona, pełni w dalszym ciągu swoje funkcje. Zdolności regeneracyjne nie są jednak nieskończone, i w pewnym momencie przewlekłe procesy zapalne mogą sprzyjać tworzeniu się nowotworu. Najczęściej pojawia się rak wątrobowokomórkowy, który rozwija się on z głównej masy miąższu wątroby, jako lity, unaczyniony guz.

Zazwyczaj do pierwszych objawów dochodzi wtedy, gdy choroba jest już rozwinięta. Należą do nich:

 • nudności i wymioty;
 • problemy trawienne, wzdęcia, uczucie pełności;
 • ogólne zmęczenie;
 • brak apetytu;
 • bóle w prawym podżebrzu.

W przypadku raka z komórek wewnątrzwątrobowych przewodów żółciowych pojawiać się mogą:

 • dyskomfort i kolkowe bóle brzucha;
 • utrata masy ciała;
 • gorączka;
 • nudności i wymioty;
 • jasne stolce;
 • powiększenie wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Rak wątroby - objawy wczesne i późne, skórne

Fot. iStock/Rak wątroby – objawy

Zaawansowany rak wątroby — objawy późne

W przypadku zaawansowanego nowotworu mogą pojawić się objawy takie jak:

 • wodobrzusze — związane z gromadzeniem się płynu surowiczego w jamie otrzewnej, co powoduje powstanie widocznego obrzęku;
 • żółtaczka — skóra, błony śluzowe, białka oczu zmieniają zabarwienie na żółtawe;
 • objawy niewydolności wątroby — m.in.: hipoglikemia (obniżenie poziomu glukozy we krwi), zaburzenia krzepnięcia krwi, hipoalbuminemia (zmniejszenie ilości białka albuminy w osoczu krwi), zaburzenia hormonalne;
 • obrzęki nóg i  bolesne kurcze mięśni;
 • smoliste stolce i fusowate wymioty — pojawiają się jako efekt krwawienia do układu pokarmowego;
 • powiększenie wątroby — staje się twarda, niebolesna, ale można na niej wyczuć guz (pod prawym łukiem żebrowym).

Rak wątroby — objawy skórne

W wyniku rozwoju raka wątroby mogą pojawić się widoczne na skórze zmiany świadczące o chorobie. Zaliczamy do nich:

 • pęcherzycę liściastą — w jej przebiegu powstają na skórze pęcherze, które pękają, oraz nadżerki i łuszczące się zmiany;
 • rogowacenie słoneczne — skóra jest sucha i łuszcząca się, o szarożółtym zabarwieniu. Powstają na niej przebarwienia i widoczne suche zrogowacenia;
 • zapalenie skórno-mięśniowe — czyli zapalenie mięśni z dołączającymi do niego zmianami zapalnymi w obrębie skóry;
 • łupież okrągły.

Jeśli doszło do przerzutów, objawy mogą dotyczyć innych narządów. Rak wątroby najczęściej powoduje przerzuty do węzłów chłonnych, nadnerczy, otrzewnej, płuc i kości.

Fot. iStock/Rak wątroby – objawy

Rak wątroby — co zrobić, gdy pojawią się objawy?

Jeśli ktoś zaobserwuje u siebie objawy, które rak wątroby może powodować, jak najszybciej powinien zgłosić się do lekarza. Specjalista ma do dyspozycji kilka metod diagnostycznych pozwalających na wykluczenie lub potwierdzenie choroby. Należą do nich:

 • badanie USG jamy brzusznej;
 • tomografia komputerowa;
 • rezonans magnetyczny;
 • badanie PET, które może wykazać, czy poza wątrobą obecne są guzy lub przerzuty;
 • oznaczenie poziomu enzymów wątrobowych (ALT, ASPAT, bilirubiny, fosfatazy alkalicznej),
 • oznaczenia poziomu stężenia albumin i protrombiny;
 • badanie stężenia α-fetoproteiny (AFP) — które jest zwiększone u części chorych na raka wątrobowokomórkowego.

W niektórych przypadkach może być konieczna biopsja wątroby.

W zależności od rozpoznania typu nowotworu oraz stopnia zaawansowania choroby specjaliści dobiorą odpowiedni sposób o leczenia.


źródło:  www.zwrotnikraka.pl , onkolmed.pl , www.esmo.org 

Choroby Zdrowie

Rak wątroby – podstępna choroba, która często daje o sobie znać zbyt późno. Co trzeba o niej wiedzieć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 lutego 2021
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie, rokowania
Fot. iStock
 

Rak wątroby jest podstępną chorobą, która najczęściej wykrywana jest za późno. Dzieje się tak, ponieważ objawy pojawiają się najczęściej wtedy, gdy nowotwór jest już zaawansowany. Warto wiedzieć, jak rozwija się rak wątroby, w jaki sposób można go wykryć, oraz na czym polega leczenie i jakie daje rokowania?

Rak wątroby — co to jest?

Wątroba jest niezwykle ważnym organem, który odpowiada za wiele kluczowych dla organizmu funkcji. W dużym skrócie można wymienić przede wszystkim jej rolę w procesie metabolizowania substancji wchłanianych z układu pokarmowego, oczyszczanie organizmu z toksyn, a także magazynowania glikogenu, będącego źródłem energii. To nie wszystkie jej role, zatem nie dziwi, że człowiek nie jest w stanie dobrze  funkcjonować bez zdrowej wątroby. Tymczasem, obok marskości wątroby, mogą pojawiać się inne, zagrażające życiu choroby wątroby. Do jednym z najgroźniejszych należy rak wątroby.

Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock/Rak wątroby

Rak wątroby może być pochodzenia pierwotnego (pochodzić z tkanek znajdujących się w wątrobie) lub rozwinąć się w efekcie przerzutów z innych narządów, w których rozwinął się nowotwór. Przerzuty do wątroby są częstsze niż rak pierwotny, z powodu jej bogatego ukrwienia, które ułatwia komórkom nowotworowym rozsiewanie. Większość guzów pierwotnych rozwija się w wątrobie marskiej, bardzo rzadko natomiast w zdrowej wątrobie (wyjątkiem jest tu niezwykle rzadko występujący rak włóknistoblaszkowy, dotykający głównie młode osoby).

Wśród pierwotnych nowotworów wątroby najczęściej spotykamy dwa jego rodzaje:

 • rak wątrobowokomórkowy (ok. 90%) — rozwija się on z hepatocytów (tworzą główną masę miąższu wątroby), jako lity, unaczyniony guz, otoczony łącznotkankową torebką;
 • rak wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych — pochodzi z błony śluzowej dróg żółciowych. Zazwyczaj występuje u osób powyżej 60 roku życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn.

W Polsce rocznie diagnozuje się około 2000-3000 nowych przypadków raka wątroby.

Rak wątroby — przyczyny rozwoju choroby 

Rak wątroby może mieć różne przyczyny rozwoju. W większości przypadków za rozwój nowotworów wątroby odpowiada aż w ok. 80% marskość wątroby. Do marskości dochodzi zazwyczaj w efekcie przewlekłego zapalenia wątroby, których przyczyną są infekcje wirusami zapalenia wątroby typu B i C, lub niszczenie wątroby na skutek wieloletniego nadużywania alkoholu. Gdy rozwija się marskość, zdrowy miąższ zastępowany jest nieprawidłowymi komórkami rozwijającymi się w wątrobie.

Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock

Do innych przyczyn raka wątroby należą:

 • nadużywanie alkoholu;
 • palenie papierosów;
 • dieta sprzyjająca rozwojowi cukrzycy, insuliooporności, otyłości, stłuszczeniowej choroby wątroby;
 • spożywanie produktów z pleśnią (zawierają szkodliwe dla wątroby aflatoksyny, substancje wytwarzane przez grzyby);
 • nadmiar żelaza w organizmie;
 • przyjmowanie hormonów sterydowych lub terapii hormonalnej opierającej się na estrogenach.

Rak wątroby — objawy

Rak wątroby objawy daje dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. Dzieje się tak, ponieważ wątroba posiada możliwość regeneracji, a nawet uszkodzona, dopóki może, podtrzymuje swoje funkcje. Wczesne wykrycie raka wątroby zdarza się bardzo rzadko, najczęściej podczas diagnozowana zupełnie innych chorób. Gdy pojawiają się pierwsze objawy, rak wątroby zazwyczaj rozwija się już od dłuższego czasu w organizmie.

Rak wątroby — objawy choroby:

 • żółtaczka;
 • nudności;
 • bóle brzucha;
 • wzdęcia;
 • spadek masy ciała;
 • ogólne zmęczenie;
 • ból w prawym podżebrzu;
 • guz wyczuwalny przez skórę pod prawym łukiem żebrowym;

W przypadku zaawansowanego raka wątroby mogą pojawiać się smoliste stolce i wymioty przypominające fusy, które są wynikiem krwawienia do górnego odcinka przewodu pokarmowego. U pacjentów można zaobserwować także zaburzenia krzepliwości krwi, hipoglikemię (obniżony poziom glukozy we krwi), zmniejszenie ilości albuminy we krwi, lub zaburzenia hormonalne.

Fot. iStock

Rak wątroby — diagnozowanie i leczenie

Jeśli u pacjenta pojawią się objawy, które może powodować rak wątroby, konieczna jest szczegółowa diagnostyka. W tym przypadku lekarze mają do dyspozycji zarówno badania obrazowe, jak i badania laboratoryjne. Do badań obrazowych zalicza się: badanie USG jamy brzusznej, a dla uzyskania pełnego rozpoznania, pacjent kierowany jest na tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Lekarze mają do dyspozycji także badanie PET, które może wykazać, czy poza wątrobą obecne są guzy lub przerzuty.

Badania wykonane z krwi uzupełniają obraz choroby. Należą do nich: oznaczenie poziomu enzymów wątrobowych (ALT, ASPAT, bilirubiny, fosfatazy alkalicznej), stężenia albumin i protrombiny. Dodatkowym badaniem u osób z podejrzeniem złośliwego guza wątroby, jest badanie stężenia α-fetoproteiny (AFP), które jest zwiększone u części chorych na raka wątrobowokomórkowego. W niektórych przypadkach może być konieczna biopsja wątroby.

Leczenie raka wątroby 

Podstawę leczenia stanowi chirurgiczne usunięcie guza, co możliwe jest jedynie u pacjentów we wczesnym stadium choroby. Według statystyk jedynie 30% pacjentów kwalifikuje się do operacyjnego usunięcia guza. U nielicznych pacjentów chorych na raka wątrobowokomórkowego można przeprowadzić przeszczepienie wątroby. Jeśli u pacjenta zmiany w wątrobie są mniejsze niż 2 cm, można zastosować radioablację, jako metodę alternatywną dla operacji. Istnieje także kilka innych metod leczenia raka wątroby (m.in.: chemioterapia, radioterapia, wstrzyknięcie alkoholu do guza), jednak ich zastosowanie jest uzależnione od stadium choroby.

Rak wątroby a rokowania

Ponieważ zaawansowany rak wątroby daje częste przerzuty do węzłów chłonnych, nerek, płuc, mózgu, czy kości, efekty leczenia bywają niedostateczne. Najlepsze efekty przynosi leczenie pacjentów w początkowym stadium. Przeżywalność minimum 5 lat w tym przypadku osiąga ponad 90% chorych. U chorych w stadium zaawansowanym, z przerzutami, przeżywalność wynosi ok. 10 miesięcy.


źródło:  www.mp.pl,zwrotnikraka.pl,szpitalnaklinach.pl

Choroby Zdrowie

TVP stworzyło właśnie nowy kanał dla kobiet. Ale spot reklamujący ten projekt do oglądania cię raczej nie przekona

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 lutego 2021
Fot. YouTube

Przy dźwiękach przeboju Pretty Woman i w landrynkowych wnętrzach, TVP zaprezentowało spot promujący nowy kanał dedykowany kobietom.  Miało być nowocześnie i dynamicznie, wyszło marnie i stereotypowo. Czyli właściwie tak, jak telewizja publiczna postrzega i traktuje swoje widzki.

TVP Kobieta wystartuje 8 marca. A co zobaczycie w minutowym filmiku, który ma nas przekonać do oglądania propozycji stacji? Różowe do zawrotu głowy wnętrza przypominające sen pijanego wariata, w których uśmiechnięte prezenterki wyciągają z piekarnika bardzo zielone brokuły i wiosłują  w wannie. Ida Nowakowska, Marzena Rogalska, Małgorzata Tomaszewska gotują, szykują kąpiel z bąbelkami, opiekują się dziećmi i pozują do zdjęć na wybiegu.

Na pierwszym planie gigantyczne kaktusy, niebieskie filiżanki, różowy food truck i kolorowa scenografia pełna absurdalnych rozwiązań.

I chyba tylko Marta Manowska pracuje, bo się nie uśmiecha. Jako jedyna ma też na sobie czarną marynarkę, a nie pastelowy garnitur.

TVP reklamuje swój kanał hasłem: Taka jak Ty. Ja się nie utożsamiam.

A poza tym, Tomasz Kammel też jest kobietą. Podobało się Wam?


Zobacz także

Chroń wzrok w każdym wieku – maksymalnie!

Popełniaj błędy, wybaczaj sobie, ucz się od innych. Jak w jeden dzień nabrać dystansu do samego siebie?

Natura przyjazna kobiecie