Choroby Zdrowie

Rak trzustki – objawy wczesne i późne. Co powinno niepokoić?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 lutego 2021
Rak trzustki - objawy wczesne i późne
Fot. iStock
 

Objawy, jakie powoduje rak trzustki, są trudne do skojarzenia właśnie z tą chorobą. Złośliwy nowotwór trzustki jest niezwykle trudny do leczenia, w przeważającej większości przypadków nie przynosi ono oczekiwanych efektów. Warto wiedzieć, jakie objawy daje rak trzustki, by móc reagować na zagrożenie jak najszybciej.

Trzustka umiejscowiona jest w tylnej części jamy brzusznej, dokładnie za żołądkiem, pomiędzy nerkami. Produkuje ona sok trzustkowy zawierający enzymy trawienne, oraz insulinę niezbędną do metabolizmu węglowodanów.

Rak trzustki

Rak trzustki częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i stanowi ok 3% wszystkich nowotworów złośliwych. Jest on bardzo agresywny i późno rozpoznany nie daje szans na skuteczne leczenie. Najczęściej chorują na niego osoby między 60 a 80 rokiem życia, ale choroba atakuje także znacznie młodsze osoby. Ponieważ od kilku lat obserwowany jest stały wzrost zachorowalności na tę chorobę, warto wiedzieć, jakie objawy może dawać rak trzustki, by jak najwcześniej podjąć odpowiednie działanie.

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Fot. iStock/Rak trzustki – objawy

Rak trzustki — objawy  

Umiejscowienie trzustki wewnątrz jamy brzusznej utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Rak trzustki daje objawy niespecyficzne, mylące, które trudno jest połączyć akurat z tą chorobą. Na początku mogą pojawić się sygnały delikatne, wiązane z zupełnie innymi dolegliwościami. Gdy pojawiają się objawy wyraźne, świadczą one o zaawansowaniu choroby nowotworowej w trzustce.

Rak trzustki — objawy wczesne

Trudno jest wskazać wszystkie możliwe dolegliwości, które mogą pojawić się na początku rozwoju raka trzustki. Mogą się one pojawić, ale być na tyle niewielkie, że bywają ignorowane lub składane na karb przewlekłego stresu, czy zwykłej niestrawności. Rak trzustki to podstępna, rozwijająca się w ukryciu choroba, która daje niewielkie szanse na przeżycie

Problemy gastryczne i spadek masy ciała

Rak trzustki powoduje różne problemy ze strony układu pokarmowego. Najczęściej pojawia się niestrawność, mdłości, utrata apetytu. Mogą być one efektem ucisku nowotworu na żołądek. To z kolei przekłada się na gwałtowną i niezamierzoną utratę masy ciała. Każde nieoczekiwane chudnięcie warto skonsultować z lekarzem.

Dziwny stolec

W przypadku raka trzustki stolec może wyglądać inaczej niż zwykle. Zamiast standardowego, brązowego zabarwienia kału, może przybrać on kolor szary, bardzo jasny, może być także pokryty tłuszczem. Mogą pojawić się także biegunki tłuszczowe. Takie objawy mogą świadczyć nie tylko o raku trzustki, ale także o poważnych problemach z wątrobą.

Ciemniejszy mocz

Także kolor moczu może sygnalizować problemy z trzustką. W przypadku nowotworu trzustki mocz może przybrać kolor znacznie ciemniejszy, podobny jak w momencie odwodnienia organizmu. Dzieje się tak na skutek zahamowania wydalania mniejszej ilości żółci i zwiększenie poziomu bilirubiny we krwi. O ile w przypadku odwodnienia wystarczy pić większą ilość płynów, tak w przypadku raka trzustki poprawa jasności moczu nie będzie zauważalna.

Rak trzustki — objawy, które mogą pojawić się na późniejszym etapie choroby

Objawy mogą, ale nie muszą, pojawić się u osoby chorującej na nowotwór złośliwy trzustki.

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Fot. iStock/Rak trzustki – objawy

Ból brzucha i pleców

Nowotwór trzustki może powodować bóle brzucha i pleców. Może być on stały, lub pojawiać się okazjonalnie. U większości pacjentów (ok.70%) pojawia się ból w nadbrzuszu lub w lewym podżebrzu, silniejszy podczas leżenia na plecach, a ustępujący podczas siedzenia. Gdy guz rośnie, wywiera nacisk jednakowo na narządy, jak i na mięśnie grzbietowe. Bóle często są określane także jako obustronnie promieniujące od obszaru pępka, ku tyłowi do kręgosłupa – to najczęściej świadczy o oznacza nieresekcyjności guza.

Świąd i zażółcenie skóry 

Objaw ten występuje u około 90% chorych w chwili rozpoznania. Guzy trzustki mogą stanowić mechaniczną przeszkodę odpływu żółci. W konsekwencji ich rozwoju następujące zwiększenie stężenia bilirubiny (fizjologiczny żółty barwnik) we krwi, co prowadzi do zażółcenia skóry i białek oczu. Nadmiar bilirubiny powoduje także uczucie swędzenia skóry.

Pojawienie się cukrzycy

W przypadku raka trzustki powstającego w części wewnątrzwydzielniczej można zaobserwować również dolegliwości spowodowane  nadmierną produkcją hormonów. Do takiego można zaliczyć pojawiające się wahania glukozy we krwi oraz niespodziewany rozwój cukrzycy. Cukrzyca może stać się zarazem przyczyną jak i objawem rozwoju raka trzustki.

Rak trzustki — objawy, które mogą pojawić się w zaawansowanej chorobie

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Fot. iStock/Rak trzustki – objawy

Objaw Courvoisier’a

W zaawansowanej chorobie występuje bezbolesna żółtaczka oraz powiększony, nietkliwy pęcherzyk żółciowego. Objaw obserwowany jest u 10-30% chorych.

Objaw Trousseau 

W zaawansowanym raku trzustki może pojawić się wędrujące zakrzepowe zapalenie żył.

Kacheksja

Kacheksja, czyli zespół wyniszczenia nowotworowego występuje m.in. przy raku trzustki, w wyniku nieprawidłowości metabolicznych. Dotyka ok. 90% chorych. Wyniszczenie organizmu pogłębiane jest z czasem przez niechęć do jedzenia przez chorego, do której mogą przyczynić się problemy takie jak: ból, nudności, wymioty, zaburzenia smaku i połykania na skutek choroby, zmiany w jamie ustnej. Kacheksja prowadzi do poważnych zmian w wyglądzie, a to z kolei przekłada się na pojawienia się przewlekłej depresji.

Rak trzustki – objawy wymagają szybkiego działania

Rak trzustki jest nowotworem bardzo agresywnym, który jest trudny w leczeniu. Według statystyk całkowite przeżycia wynoszą:

  • 1 rok – 21%;
  • 5 lat – ok.  4%; a w przypadku guzów resekcyjnych przeżycie 5-letnie wzrasta do 17%;
  •  przeżycia po resekcjach paliatywnych wynoszą ok. 11 miesięcy, a po zabiegach paliatywnych ok. 6-8 miesięcy.

Dlatego w przypadku zauważenia niepokojących objawów należy jak najszybciej umówić się na konsultację lekarską. Im szybciej wykryty rak, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Szanse może zwiększać całkowite wycięcie nowotworu, co możliwe jest u 15-25% chorych. W zależności od przypadku stosuje się także leczenie przez radio- i chemioterapię.


źródło:  www.mp.pl ,www.e-histopatologia.pl

 


Choroby Zdrowie

12 cytatów o rozwodach. „Nigdy dobrze nie poznasz mężczyzny, póki się z nim nie rozwiedziesz ”

Redakcja
Redakcja
2 lutego 2021
rozwód
Fot. iStock/lolostock
 

Kiedy bierzesz rozwód i nie jest to pozytywne wydarzenie w twoim życiu, możesz czuć się przestraszona, zdezorientowana, zła, smutna i samotna. Możesz czuć się oszołomiona, odrętwiała. A wszystkie słowa otuchy, które słyszysz od bliskich lub przyjaciół, sprawiają, że jest ci jeszcze gorzej. Jesteś rozdrażniona, ale potrzebujesz wsparcia. Przeczytaj inspirujące słowa Michelle Obama, Coco Chanel i wielu innych wspaniałych kobiet.

12 cytatów o rozwodach

1. Nigdy dobrze nie poznasz mężczyzny, póki się z nim nie rozwiedziesz ”

Zsa Zsa Gabor

2. Nie ma czegoś takiego jak „rozbita rodzina”. Rodzina jest rodziną i nie jest definiowana na podstawie aktów małżeństwa, dokumentów rozwodowych ani dokumentów adopcyjnych. Rodziny powstają w sercu. Rodzina staje się pusta tylko wtedy, gdy więzy w sercu zostają zerwane. Jeśli zerwiesz te więzi, ci ludzie nie będą twoją rodziną. Jeśli tworzysz te więzi, ci ludzie są twoją rodziną.  Jeśli nienawidzisz te więzi, ci ludzie nadal będą twoją rodziną, ponieważ nienawiść zawsze będzie z tobą ”.

C. Joybell C

3. „Wolę raczej żałować tego, co zrobiłam, niż tego, czego nie zrobiłam”.

Lucille Ball

4. „Kiedy dwoje ludzi decyduje się na rozwód, nie jest to znak, że się„ nie rozumieją ”, ale znak, że przynajmniej zaczęli.”

Helen Rowland

5. „Chciałam, aby mój rozwód był czymś pozytywnym. A jeśli przestanę obwiniać drugą osobę i uznam, że jestem w 100% odpowiedzialna? A co, jeśli po prostu postawię dzieci na pierwszym miejscu? I wtedy przypomniałem sobie o rzeczach związanych z moim byłym mężem, które kocham, i zaczęłam pielęgnować przyjaźń”

Gwyneth Paltrow

6. „Rozwód nie jest taką tragedią. Tragedia to pozostawanie w nieszczęśliwym małżeństwie, uczeniu dzieci niewłaściwych rzeczy o miłości. Nikt nigdy nie umarł na skutek rozwodu ”.

Jennifer Weiner

7. „Nie trać czasu na uderzanie w ścianę, w nadziei, że zamieni się ona w drzwi”.

Coco Chanel

8. „Odpuszczenie nie oznacza, że już nie dbasz o kogoś. To po prostu uświadomienie sobie, że jedyną osobą, nad którą naprawdę masz kontrolę, jesteś ty sam ”.

Deborah Reber

9. „Tylko ja mogę zmienić swoje życie. Nikt nie może tego zrobić za mnie ”.
Carol Burnett

10. „Nie bój się. Bądź skupiona. Bądź zdeterminowana. Bądź pełna nadziei. Zdobądź siłę ”.

Michelle Obama

11. „Miałam nadzieję, że będziesz przynosił mi kwiaty. Teraz sadzę własne. ”

Rachel Wolchin

12. „Moją życiową misją jest nie tylko przetrwanie, ale także rozwój; życie z pasją, współczuciem, humorem i stylem ”.

Maya Angelou


Choroby Zdrowie

27 zdań, które zmienią dzień twojego dziecka na lepszy. Słowa są bardzo ważne!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 lutego 2021
Fot. Pixabay / LisaLiza / CC0 Public Domain

Kiedy zostajesz rodzicem, pochłaniasz fachową literaturę, zasięgasz opinii znajomych, rozmawiasz z własnymi rodzicami… Chcesz wychowywać szczęśliwe i pewne siebie dzieci, co może być coraz większym wyzwaniem, w miarę upływu lat. Dziś wiemy, że pozytywne słowa pomagają najmłodszym zwiększyć ich pewność siebie i zmienić ich codzienność na lepsze – czasami wystarczą słowa zachęty, a czasami po prostu zwykłe „kocham cię”.

27 zdań, które zmienią dzień twojego dziecka na lepszy

1. Twoje słowa mają znaczenie

Stare powiedzenie „dzieci i ryby głosu nie mają” jest jednym z najbardziej krzywdzących. Niech dzieci wiedzą, że ich słowa mają moc, a przynajmniej – że dla ciebie są ważne.

2. Powiedz mi jedną dobrą rzecz, która wydarzyła się dzisiaj

Skupianie się na pozytywach pomaga trzymać złe rzeczy na dystans.

3. Opowiedz mi o jednej złej rzeczy, która wydarzyła się dzisiaj

Ważne jest, aby rozmawiać też o trudnych sytuacjach i emocjach.

4. Jestem z ciebie dumny, że potrafisz…

Kiedy dzieci słyszą, że ktoś jest z nich dumny, ma to na nie duży wpływ. Pomyśl o jednej pozytywnej rzeczy i powiedz o niej swojemu maluchowi.

5. Sprawiasz, że się uśmiecham

Mówienie dziecku, że sprawiają, że jesteś szczęśliwy, to jedno. Ale powiedzenie mu, że to on jest powodem twojego uśmiechu, da mu poczucie dumy, które utrzymają się przez cały dzień.

6. Jak się masz?

Zapytanie dziecka o to, jak się czuje, pokazuje, że jesteś nim zainteresowany.

7. Błędy się zdarzają

Ale co jest ważniejsze – rzeczy materialne (po prostu trzymaj bezcenną porcelanę w ukryciu) czy twoje dzieci, które wiedzą, że mogą przyjść do ciebie, gdy popełnią błąd? Świadomość, że kochasz je bezwarunkowo to wspaniała sprawa, która zaprocentuje w dorosłym życiu.

8. Co byś zrobił…

… na moim miejscu? Oczywiście, nie pytamy o rzeczy, o które pytać nie powinniśmy. Ale o te mniej ważne i mniej dorosłe – warto! Choćby po to, by poznać punkt widzenia malucha.

9. Jaką miłą rzecz dzisiaj zrobiłeś lub powiedziałeś?

Zachęcaj do życzliwości, wzmacniając ją codziennie.

10. Nic nie zmieni mojej miłości do Ciebie

To zdanie może wydawać się oczywiste, ale czasami dzieci potrzebują usłyszeć oczywiste rzeczy…

11. Podoba mi się, kiedy…

Nawet jeśli dzieci doprowadzają cię do szaleństwa, zawsze jest przynajmniej jedna rzecz, którą zrobiły, wywołując twój uśmiech i rozczulenie.

12. Proszę

Jeśli chcemy szacunku jako rodzice, musimy okazywać je sami naszym dzieciom.

13. Wyczyść zabawki, umyj swoje naczynia po obiedzie

Zachęcaj dzieci do przejęcia odpowiedzialności za sprzątanie swoich rzeczy.

14. To mądre myślenie

Zazwyczaj słyszenie, że jesteś mądry, jest nawet potężniejsze niż powiedzenie dziecku, że wygląda uroczo. To wczesne uczucie bycia nazywanym inteligentnym jest czasami jednym ze wspomnień, które dzieci pamiętają najbardziej, gdy dorastają.

15. Nie pozwól, aby wredni ludzie definiowali, kim jesteś

W życiu zawsze będą łobuzy. To proste zdanie pomaga dzieciom zrozumieć, że negatywne głosy nie są najważniejsze i jest to lekcja, którą mogą zapamiętać, gdy spotykają trudnych ludzi jako nastolatki i dorośli.

16. Lubię cię

Dzieci mogą regularnie słyszeć słowa „Kocham Cię”, ale czy wiedzą, że Ty też je lubisz?

17. Jestem z ciebie dumny

Wiedzą, że ich kochasz. Ale czy wiedzą, że ty też jesteś z nich dumny?

18. Dziękuję

Umiejętności społeczne i uprzejmość są ważne w domu i poza nim, wprowadzają nas w dorosłość.

19. Przepraszam

Wszyscy tracimy panowanie nad sobą lub popełniamy błędy. Ale musimy potrafić się do tego przyznać.

20. Po prostu bądź sobą

Naucz swoje dzieci, że są wystarczające i nigdy nie powinny udawać nikogo innym.

21. Daj z siebie wszystko

Nie chodzi o wynik. Chodzi o to, by się postarać jeśli naprawdę nam na czymś zależy.

22. Zawsze mów prawdę, nawet jeśli jest trudna

Im szybciej dzieci dowiedzą się, że nadal będziesz je kochać – nawet, gdy prawda nie jest miła – tym bardziej będą prawdomówne, gdy dorosną.

23. Słucham

Co chcesz powiedzieć? 57% dziewcząt twierdzi, że nie zawsze mówi rodzicom o pewnych rzeczach, ponieważ nie chcą, aby najbliżsi źle o nich myśleli. Pokaż swoim dzieciom, że zależy Ci na tym, co mają do powiedzenia, bez względu na wszystko.

24. Nie musisz tego jeść

Trudno jest radzić sobie z wybrednymi niejadkami. Zamiast walczyć z dziećmi o jedzenie warzyw, daj im moc odmowy i sprawowania kontroli. Ale nie podawaj też alternatywnego posiłku ani deseru.

25. Uwielbiam być z tobą

Mówienie maluchowi, jak bardzo lubisz przebywać właśnie z nim, jest wielką pozytywną afirmacją, która nigdy się nie znudzi.

26.Uszczęśliwiasz mnie

Ponieważ każdy chce czuć, że jest ważny dla kogoś innego.

27. Kocham cię

Po prostu.

 

 


Zobacz także

„Przejrzyj na oczy” – badania wzroku i bezpłatne okulary dla dzieci polskich i ukraińskich

Rak endometrium (rak trzonu macicy)

Rak endometrium (rak trzonu macicy). Co każda kobieta powinna o nim wiedzieć?

Szum w uszach - objawy, przyczyny, leczenie

Szum w uszach, dudnienie i piski. Co robić, gdy dokuczają ci dźwięki, których nikt inny nie słyszy?