Choroby Zdrowie

Rak trzustki – objawy wczesne i późne. Co powinno niepokoić?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 lutego 2021
Rak trzustki - objawy wczesne i późne
Fot. iStock
 

Objawy, jakie powoduje rak trzustki, są trudne do skojarzenia właśnie z tą chorobą. Złośliwy nowotwór trzustki jest niezwykle trudny do leczenia, w przeważającej większości przypadków nie przynosi ono oczekiwanych efektów. Warto wiedzieć, jakie objawy daje rak trzustki, by móc reagować na zagrożenie jak najszybciej.

Trzustka umiejscowiona jest w tylnej części jamy brzusznej, dokładnie za żołądkiem, pomiędzy nerkami. Produkuje ona sok trzustkowy zawierający enzymy trawienne, oraz insulinę niezbędną do metabolizmu węglowodanów.

Rak trzustki

Rak trzustki częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i stanowi ok 3% wszystkich nowotworów złośliwych. Jest on bardzo agresywny i późno rozpoznany nie daje szans na skuteczne leczenie. Najczęściej chorują na niego osoby między 60 a 80 rokiem życia, ale choroba atakuje także znacznie młodsze osoby. Ponieważ od kilku lat obserwowany jest stały wzrost zachorowalności na tę chorobę, warto wiedzieć, jakie objawy może dawać rak trzustki, by jak najwcześniej podjąć odpowiednie działanie.

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Fot. iStock/Rak trzustki – objawy

Rak trzustki — objawy  

Umiejscowienie trzustki wewnątrz jamy brzusznej utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Rak trzustki daje objawy niespecyficzne, mylące, które trudno jest połączyć akurat z tą chorobą. Na początku mogą pojawić się sygnały delikatne, wiązane z zupełnie innymi dolegliwościami. Gdy pojawiają się objawy wyraźne, świadczą one o zaawansowaniu choroby nowotworowej w trzustce.

Rak trzustki — objawy wczesne

Trudno jest wskazać wszystkie możliwe dolegliwości, które mogą pojawić się na początku rozwoju raka trzustki. Mogą się one pojawić, ale być na tyle niewielkie, że bywają ignorowane lub składane na karb przewlekłego stresu, czy zwykłej niestrawności. Rak trzustki to podstępna, rozwijająca się w ukryciu choroba, która daje niewielkie szanse na przeżycie

Problemy gastryczne i spadek masy ciała

Rak trzustki powoduje różne problemy ze strony układu pokarmowego. Najczęściej pojawia się niestrawność, mdłości, utrata apetytu. Mogą być one efektem ucisku nowotworu na żołądek. To z kolei przekłada się na gwałtowną i niezamierzoną utratę masy ciała. Każde nieoczekiwane chudnięcie warto skonsultować z lekarzem.

Dziwny stolec

W przypadku raka trzustki stolec może wyglądać inaczej niż zwykle. Zamiast standardowego, brązowego zabarwienia kału, może przybrać on kolor szary, bardzo jasny, może być także pokryty tłuszczem. Mogą pojawić się także biegunki tłuszczowe. Takie objawy mogą świadczyć nie tylko o raku trzustki, ale także o poważnych problemach z wątrobą.

Ciemniejszy mocz

Także kolor moczu może sygnalizować problemy z trzustką. W przypadku nowotworu trzustki mocz może przybrać kolor znacznie ciemniejszy, podobny jak w momencie odwodnienia organizmu. Dzieje się tak na skutek zahamowania wydalania mniejszej ilości żółci i zwiększenie poziomu bilirubiny we krwi. O ile w przypadku odwodnienia wystarczy pić większą ilość płynów, tak w przypadku raka trzustki poprawa jasności moczu nie będzie zauważalna.

Rak trzustki — objawy, które mogą pojawić się na późniejszym etapie choroby

Objawy mogą, ale nie muszą, pojawić się u osoby chorującej na nowotwór złośliwy trzustki.

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Fot. iStock/Rak trzustki – objawy

Ból brzucha i pleców

Nowotwór trzustki może powodować bóle brzucha i pleców. Może być on stały, lub pojawiać się okazjonalnie. U większości pacjentów (ok.70%) pojawia się ból w nadbrzuszu lub w lewym podżebrzu, silniejszy podczas leżenia na plecach, a ustępujący podczas siedzenia. Gdy guz rośnie, wywiera nacisk jednakowo na narządy, jak i na mięśnie grzbietowe. Bóle często są określane także jako obustronnie promieniujące od obszaru pępka, ku tyłowi do kręgosłupa – to najczęściej świadczy o oznacza nieresekcyjności guza.

Świąd i zażółcenie skóry 

Objaw ten występuje u około 90% chorych w chwili rozpoznania. Guzy trzustki mogą stanowić mechaniczną przeszkodę odpływu żółci. W konsekwencji ich rozwoju następujące zwiększenie stężenia bilirubiny (fizjologiczny żółty barwnik) we krwi, co prowadzi do zażółcenia skóry i białek oczu. Nadmiar bilirubiny powoduje także uczucie swędzenia skóry.

Pojawienie się cukrzycy

W przypadku raka trzustki powstającego w części wewnątrzwydzielniczej można zaobserwować również dolegliwości spowodowane  nadmierną produkcją hormonów. Do takiego można zaliczyć pojawiające się wahania glukozy we krwi oraz niespodziewany rozwój cukrzycy. Cukrzyca może stać się zarazem przyczyną jak i objawem rozwoju raka trzustki.

Rak trzustki — objawy, które mogą pojawić się w zaawansowanej chorobie

Rak trzustki - objawy wczesne i późne

Fot. iStock/Rak trzustki – objawy

Objaw Courvoisier’a

W zaawansowanej chorobie występuje bezbolesna żółtaczka oraz powiększony, nietkliwy pęcherzyk żółciowego. Objaw obserwowany jest u 10-30% chorych.

Objaw Trousseau 

W zaawansowanym raku trzustki może pojawić się wędrujące zakrzepowe zapalenie żył.

Kacheksja

Kacheksja, czyli zespół wyniszczenia nowotworowego występuje m.in. przy raku trzustki, w wyniku nieprawidłowości metabolicznych. Dotyka ok. 90% chorych. Wyniszczenie organizmu pogłębiane jest z czasem przez niechęć do jedzenia przez chorego, do której mogą przyczynić się problemy takie jak: ból, nudności, wymioty, zaburzenia smaku i połykania na skutek choroby, zmiany w jamie ustnej. Kacheksja prowadzi do poważnych zmian w wyglądzie, a to z kolei przekłada się na pojawienia się przewlekłej depresji.

Rak trzustki – objawy wymagają szybkiego działania

Rak trzustki jest nowotworem bardzo agresywnym, który jest trudny w leczeniu. Według statystyk całkowite przeżycia wynoszą:

  • 1 rok – 21%;
  • 5 lat – ok.  4%; a w przypadku guzów resekcyjnych przeżycie 5-letnie wzrasta do 17%;
  •  przeżycia po resekcjach paliatywnych wynoszą ok. 11 miesięcy, a po zabiegach paliatywnych ok. 6-8 miesięcy.

Dlatego w przypadku zauważenia niepokojących objawów należy jak najszybciej umówić się na konsultację lekarską. Im szybciej wykryty rak, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Szanse może zwiększać całkowite wycięcie nowotworu, co możliwe jest u 15-25% chorych. W zależności od przypadku stosuje się także leczenie przez radio- i chemioterapię.


źródło:  www.mp.pl ,www.e-histopatologia.pl

 


Choroby Zdrowie

12 cytatów o rozwodach. „Nigdy dobrze nie poznasz mężczyzny, póki się z nim nie rozwiedziesz ”

Redakcja
Redakcja
2 lutego 2021
Fot. istock/SrdjanPav
 

Kiedy bierzesz rozwód i nie jest to pozytywne wydarzenie w twoim życiu, możesz czuć się przestraszona, zdezorientowana, zła, smutna i samotna. Możesz czuć się oszołomiona, odrętwiała. A wszystkie słowa otuchy, które słyszysz od bliskich lub przyjaciół, sprawiają, że jest ci jeszcze gorzej. Jesteś rozdrażniona, ale potrzebujesz wsparcia. Przeczytaj inspirujące słowa Michelle Obama, Coco Chanel i wielu innych wspaniałych kobiet.

12 cytatów o rozwodach

1. Nigdy dobrze nie poznasz mężczyzny, póki się z nim nie rozwiedziesz ”

Zsa Zsa Gabor

2. Nie ma czegoś takiego jak „rozbita rodzina”. Rodzina jest rodziną i nie jest definiowana na podstawie aktów małżeństwa, dokumentów rozwodowych ani dokumentów adopcyjnych. Rodziny powstają w sercu. Rodzina staje się pusta tylko wtedy, gdy więzy w sercu zostają zerwane. Jeśli zerwiesz te więzi, ci ludzie nie będą twoją rodziną. Jeśli tworzysz te więzi, ci ludzie są twoją rodziną.  Jeśli nienawidzisz te więzi, ci ludzie nadal będą twoją rodziną, ponieważ nienawiść zawsze będzie z tobą ”.

C. Joybell C

3. „Wolę raczej żałować tego, co zrobiłam, niż tego, czego nie zrobiłam”.

Lucille Ball

4. „Kiedy dwoje ludzi decyduje się na rozwód, nie jest to znak, że się„ nie rozumieją ”, ale znak, że przynajmniej zaczęli.”

Helen Rowland

5. „Chciałam, aby mój rozwód był czymś pozytywnym. A jeśli przestanę obwiniać drugą osobę i uznam, że jestem w 100% odpowiedzialna? A co, jeśli po prostu postawię dzieci na pierwszym miejscu? I wtedy przypomniałem sobie o rzeczach związanych z moim byłym mężem, które kocham, i zaczęłam pielęgnować przyjaźń”

Gwyneth Paltrow

6. „Rozwód nie jest taką tragedią. Tragedia to pozostawanie w nieszczęśliwym małżeństwie, uczeniu dzieci niewłaściwych rzeczy o miłości. Nikt nigdy nie umarł na skutek rozwodu ”.

Jennifer Weiner

7. „Nie trać czasu na uderzanie w ścianę, w nadziei, że zamieni się ona w drzwi”.

Coco Chanel

8. „Odpuszczenie nie oznacza, że już nie dbasz o kogoś. To po prostu uświadomienie sobie, że jedyną osobą, nad którą naprawdę masz kontrolę, jesteś ty sam ”.

Deborah Reber

9. „Tylko ja mogę zmienić swoje życie. Nikt nie może tego zrobić za mnie ”.
Carol Burnett

10. „Nie bój się. Bądź skupiona. Bądź zdeterminowana. Bądź pełna nadziei. Zdobądź siłę ”.

Michelle Obama

11. „Miałam nadzieję, że będziesz przynosił mi kwiaty. Teraz sadzę własne. ”

Rachel Wolchin

12. „Moją życiową misją jest nie tylko przetrwanie, ale także rozwój; życie z pasją, współczuciem, humorem i stylem ”.

Maya Angelou


Choroby Zdrowie

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka. Najlepszy domowy sposób

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
2 lutego 2021
Jak zmierzyć rozmiar pierścionka w domu
Fot. iStock

Pamiętam milion rzeczy i numerów. Na przykład domowy numer telefonu przyjaciółki z dzieciństwa (choć numeru już dawno nie ma), ale za nic na świecie nie jestem w stanie zapamiętać, jaki rozmiar pierścionka noszę. No nie jestem w stanie, czarna dziura i tupot białych mew, gdy tylko próbuje sobie przypomnieć. Jak żyć, jak żyć? Trzeba radzić sobie w inny sposób! Specjalnie dla was moja ściągawka, jak zmierzyć rozmiar pierścionka w domu!

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka w domu?

Specjaliści i salony jubilerskie mają na to proste sposoby – przymiarka. Dysponują stożkiem do mierzenia pierścionka, który już posiadamy lub zestawem metalowych obręczy pomiarowych, które zwyczajnie mierzycie na palec. Jednak, gdy chcemy kupić biżuterię przez internet lub sprezentować komuś ładną błyskotkę pojawia się problem. A rozmiarówka jest bardzo szeroka od rozmiaru 6 do 30. W takim przypadku szczęśliwy traf to zdecydowanie za mało.

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka

Fot. iStock

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka kartką papieru (jak zmierzyć obwód pierścionka)

Potrzebne będą ci:

  • kartka papieru (najlepiej w kratkę)
  • linijka
  • długopis
  • nożyczki

Z kartki wytnij wąski pasek papieru. Jeśli masz kartkę z zeszytu w kratkę, szerokość jednej kratki (czyli 5 mm) będzie idealna – oczywiście możesz wyciąć pasek grubości przypominającej pierścionek, który chcesz kupić, pamiętaj jednak, by paseczek nie był zbyt cienki, bo może się przerwać.

Na pasku narysuj długopisem kreskę – to będzie znacznik początku pomiaru.

Owiń paseczek wokół palca i zaznacz długopisem miejsce, gdzie obwód się zamyka – czyli pasek dochodzi do zaznaczonej przez ciebie wcześniej kreski.

Pamiętaj, by nie ściskać paska zbyt mocno, powinien delikatnie przylegać.

Zmierz za pomocą linijki długość pomiędzy kreseczkami na pasku. Gotowe.

WAŻNE:
1. Wykonaj pomiar dwa, trzy razy, aby wykluczyć możliwość błędu czy przesunięcia papieru podczas pomiaru.
2. Pamiętaj, że kostki palców są grubsze, sprawdź, czy twój papierowy pierścionek przejdzie przez nie!

Tej samej metody możesz użyć, gdy chcesz zmierzyć stary pierścionek. Stosuj się do tych samych zasad.

Tę samą metodę możesz wykorzystać z użyciem sznureczka, jednak, łatwiej jest wykonać pomiar paskiem papieru.

Poniżej sprawdzisz swój rozmiar na podstawie tabeli:

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka suwmiarką

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka – jak zmierzyć obwód pierścionka

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka suwmiarką (jak zmierzyć średnicę pierścionka)

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka suwmiarką

Fot. iStock

Drugim sposobem, z którego możesz skorzystać, jeśli posiadasz suwmiarkę (polecam zaopatrzenie domowej skrzynki z narzędziami w takie cudo), jest zmierzenie średnicy pierścionka, który posiadasz.

W tej metodzie możesz liczyć na dużo większą dokładność i bardziej profesjonalny pomiar. Ta metoda nie nadaje się jednak do zmierzenia palca!

Palce nie są symetryczne i okrąglutkie w przekroju, więc pomiar może wyjść bardzo przekłamany. Używaj suwmiarki do zmierzenia biżuterii i określenia jej rozmiaru.

Jak mierzyć pierścionek suwmiarką?

Przygotuj suwmiarkę i pierścionek lub obrączkę.

Użyj tak zwanych tylnych zębów suwmiarki, które służą do mierzenia obiektu od wewnątrz.

Przyłóż suwmiarkę w najszerszym miejscu pierścionka od środka.

Odczytaj bardzo dokładnie średnicę wewnętrzną pierścionka ze skali znajdującej się na narzędziu. Nie zapominaj o szczegółach, części dziesiętne milimetra mają znaczenie.

Gotowe, sprawdź swój rozmiar w tabeli na podstawie średnicy.

Jeśli nie umiesz korzystać z suwmiarki, poniżej znajdziesz film z instrukcją! Nie ma za co 😉

Tabela rozmiarów pierścionków (rozmiary PL)

Tabela rozmiarów pierścionków (rozmiary PL)

Tabela rozmiarów pierścionków (rozmiary PL)

 

Jak używać suwmiarki?

jeśli macie problem z odczytaniem wyniku, zobaczcie filmik z instrukcją:


Na podstawie: https://bizuteria-eshop.pl/, https://kingy.pl/blog

Zobacz także

Ćwiczenia na plecy w domu — bez sprzętu, z hantlami, z gumą i ze sztangą

Ćwiczenia na plecy w domu — bez sprzętu, z hantlami, z gumą i ze sztangą

Nie przegap okazji! SENS życia

Startuje ogólnopolska kampania „Zdrowy Oddech”