Go to content

Objawy raka trzustki – tych sygnałów nie wolno ignorować

Objawy raka trzustki - wczesne, w chorobie zaawansowanej
Fot. iStock

Objawy raka trzustki są trudne do wyłapania w początkowej fazie choroby. Z tego powodu chorzy dowiadują się o obecności nowotworu późno, gdy choroba jest już zaawansowana. Rak trzustki to bardzo agresywny nowotwór, który jest trudny w leczeniu, dlatego szybkie zauważenie nieprawidłowości może zwiększyć szansę na wyzdrowienie. Warto wiedzieć, jakie są objawy raka trzustki i co powinno stanowić sygnał do szybkiej konsultacji lekarskiej.

Rak trzustki

Trzustka to narząd gruczołowy, który pełni ważne funkcje w organizmie. Przede wszystkim wydziela enzymy umożliwiające trawienie białek, węglowodanów i tłuszczów oraz produkuje insulinę i glukagon, hormony regulujące poziom glukozy we krwi. Choroby trzustki wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu, dlatego wymagają konsultacji lekarskiej. Szczególnie niebezpieczny i budzący strach jest rak trzustki, który w przypadku wielu pacjentów ma złe rokowania. W Polsce co roku zapada na niego ok. 3000 osób, niestety większość z nich umiera. Rak trzustki stanowi ok. 3% wszystkich nowotworów złośliwych. Najczęściej chorują na niego mężczyźni, między 6. a 8. dekadą życia, ale jest wiele przypadków rozwinięcia się tego nowotworu u osób o wiele młodszych.

Objawy raka trzustki - wczesne, w chorobie zaawansowanej

Fot. iStock/Objawy raka trzustki

Do głównych czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka trzustki należą m.in.:

  • palenie papierosów;
  • cukrzyca;
  • przewlekłe nawracające zapalenie trzustki;
  • otyłość;
  • obciążenia genetyczne;
  • wcześniejsze naświetlania na obszar trzustki z powodu innego nowotworu.

Ponieważ trzustka znajduje się w tylnej części jamy brzusznej (za żołądkiem, pomiędzy nerkami), jej lokalizacja utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy oraz wpływa na objawy, które kojarzą się z zupełnie innymi dolegliwościami.

Pierwsze objawy raka trzustki

Rak trzustki jest nowotworem, który najczęściej dłuższy czas rozwija się bezbólowo i nie powoduje wyraźnych objawów, które mogłyby się stać sygnałem alarmowym. Z początku dolegliwości są niewielkie, wręcz nieodczuwalne, więc bywają zrzucane na przewlekły stres lub niegroźną niestrawność. Dopiero gdy sytuacja się zaognia, a rak daje przerzuty, organizm w wyraźny sposób może manifestować, że dzieje się w nim coś niedobrego. Jak mogą wyglądać pierwsze objawy raka trzustki?

Objawy raka trzustki - wczesne, w chorobie zaawansowanej

Fot. iStock/Objawy raka trzustki

Problemy trawienne 

Wczesne objawy raka trzustki mogą do złudzenia zwykłe kłopoty z układem pokarmowym. Wielu pacjentów zauważało u siebie niestrawność, utratę apetytu czy mdłości. Te objawy mogą wynikać z ucisku nowotworu na żołądek.

Spadek masy ciała

Problemy z jedzeniem przekładają się na nieplanowaną utratę masy ciała. Każde takie zdarzenie, gdy z niewiadomych przyczyn wskazówka wagi leci w mocno w dół, należy skonsultować się z lekarzem.

Jasny stolec

Rak trzustki może wpływać na zmianę koloru stolca, który może w chorobie stać się szary, o wiele jaśniejszy niż zazwyczaj. W niektórych przypadkach pojawiają się stolce pokryte tłuszczem oraz męczące biegunki tłuszczowe.

Ciemny mocz

Zmiana koloru moczu także może wskazywać na poważne problemy z trzustką. Mocz może stać się ciemny i wyglądać tak, jak podczas odwodnienia organizmu. Zmiana koloru jest efektem wydalania mniejszej ilości żółci i zwiększeniem poziomu bilirubiny we krwi.

Późniejsze objawy raka trzustki 

Rak trzustki do pewnego momentu może nie dawać wyraźnych objawów, ale nawet gdy nowotwór się rozwija, organizm zaczyna wyraźniej zdradzać obecność choroby.

Objawy raka trzustki - wczesne, w chorobie zaawansowanej

Fot. iStock

Swędząca i żółta skóra

Aż 90% chorych przyznaje, że w chwili rozpoznania choroby zauważyło u siebie te objawy raka trzustki. Dzieje się tak, ponieważ masa guza może stanowić barierę mechaniczną w odpływie żółci. Na skutek tego rośnie stężenie bilirubiny we krwi (żółty barwnik) we krwi, co wpływa na żółty kolor skóry i białkówek oczu, oraz dokuczliwie swędzenie skóry.

Rozwój cukrzycy

Ponieważ trzustka pełni ważną funkcję w gospodarce hormonalnej organizmu, zaburzenia jej pracy przekładają się na nadmierne wydzielanie hormonów. Pojawiające się wahania glukozy we krwi mogą wpłynąć na rozwój cukrzycy. Trzeba także pamiętać, że sytuacja może być także odwrotna — zachorowanie na cukrzycę może zwiększać ryzyko zachorowania na raka trzustki.

Bóle brzucha i pleców

Ponieważ trzustka umiejscowiona jest w tylnej części jamy brzusznej, bóle brzucha i pleców w wielu przypadkach stanowią objawy raka trzustki. Większość chorych w trakcie rozpoznania choroby zauważała u siebie ból w nadbrzuszu lub w lewym podżebrzu, nasilający się podczas leżenia na plecach. Ból może również obustronnie promieniować od obszaru pępka do kręgosłupa. Dolegliwości wynikają z rozrostu guza i jego ucisku na narządy jak i mięśnie grzbietowe.

Objawy raka trzustki w zaawansowanej chorobie

Zaawansowany nowotwór trzustki, szczególnie w przypadku przerzutów, wyraźnie zaznacza swoją obecność w życiu chorego. Niestety wielu pacjentów diagnozowanych jest dopiero w momencie, gdy objawy raka trzustki w widoczny sposób odciskają piętno na zdrowiu.

Objaw Courvoisier’a

Dotyczy sytuacji, w której dochodzi do zamknięcia dróg żółciowych przez naciekający lub uciskający guz. Występuje przy tym bezbolesna żółtaczka, a pęcherzyk żółciowy jest powiększony, choć niebolesny. Objaw Courvoisier’a występuje w zaawansowanym nowotworze trzustki u 10-30% chorych.

Wyniszczenie organizmu

Kacheksja, czyli wyniszczenie organizmu na skutek choroby nowotworowej wynika z nieprawidłowości metabolicznych powodowanych przez nowotwór. Z wyniszczeniem zmaga się ok. 90% chorych, u których zauważalne jest wychudzenie i niekorzystne zmiany w wyglądzie oraz samopoczuciu. Kacheksję zmaga niechęć do jedzenia, spowodowana odczuwaniem przez chorego bólu, zaburzeń smaku i połykania, odczuwalnych nudności, a także wymiotów.

Ponadto mogą pojawić się takie objawy raka trzustki jak: niedokrwistość, wędrujące zakrzepowe zapalenie żył, wodobrzusze, wyczuwalny guz w nadbrzuszu.

W przypadku, gdy pojawią się jakiekolwiek objawy sugerujące raka trzustki, należy zgłosić się do lekarza. Wcześnie wykryty nowotwór zwiększa szanse na leczenie zakończone sukcesem.


źródło:  www.onkonet.pl,onkologia.org.pl ,zwrotnikaraka.pl