Go to content

Krew w moczu – z czego może wynikać ten niepokojący objaw?

Krew w moczu - krwinkomocz, przyczyny, towarzyszące objawy
Fot. iStock

Krew w moczu (krwiomocz), czyli czerwone zabarwienie moczu, jest niepokojącym objawem. Towarzyszyć mu mogą inne dolegliwości, które wskazują na to, że należy przyjrzeć się uważniej  swojemu zdrowiu. Czym jest krwiomocz, czym różni się od krwinkomoczu? Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza?

Krew w moczu (krwiomocz) — co to jest?

Krew w moczu (krwiomocz) jest sytuacją, w której liczba erytrocytów (czerwonych krwinek) w moczu jest na tyle duża, że wpływa na mniej lub bardziej intensywne czerwone zabarwienie moczu. Może on przybrać barwę od odcieni koloru różowego do brunatnego. Pojawienie się krwiomoczu nie jest chorobą samą w sobie, ale zawsze stanowi sygnał o istnieniu jakiegoś problemu ze zdrowiem. Na jego pojawienie się wpływają różne rzeczy, mogą mu również towarzyszyć dolegliwości takie jak: bóle w podbrzuszu, gorączka, czy pieczenie podczas oddawania moczu.

Krwiomocz bywa mylony w opisach dolegliwości z krwinkomoczem. Krwinkomocz jest rodzajem krwiomoczu, którego nie można stwierdzić gołym okiem, ponieważ osoba z krwinkomoczem oddaje mocz o prawidłowej barwie. Jedynie dzięki badaniu ogólnemu moczu można stwierdzić obecność erytrocytów w liczbie większej niż 3 w polu widzenia. Najczęściej pojawienie się krwinkomoczu świadczy o problemach z kłębuszkami nerkowymi.

Krew w moczu - krwiomocz, krwinkomocz, przyczyny, objawy

Fot. iStock/Krew w moczu

Krew w moczu — przyczyny

Krew w moczu zazwyczaj jest objawem chorób dróg moczowych, na ich różnych odcinkach. Najczęściej jest efektem zapalenia pęcherza moczowego, któremu towarzyszy ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, ból lub kłucie w dole brzucha oraz konieczność częstego korzystania z toalety.

Krwiomocz powodować może także m.in.:

  • kamica moczowa;
  • torbiele;
  • nowotwory — np. rak pęcherza, prostaty lub nerek, lub też jako efekt przerzutów nowotworu na te narządy z innej lokalizacji;
  • ciała obce;
  • rozrost gruczołu krokowego i jego nowotwór u mężczyzn;
  • urazy;
  • zawał nerki;
  • zakrzepica żył nerkowych;
  • gruźlica nerek;
  • endometrioza — w przypadku gdy tkanka endometrium pojawia się poza jamą macicy — na pęcherzu moczowym, rzadziej moczowodach lub nerkach. W takim przypadku może się pojawiać krew w moczu podczas menstruacji;
  • kłębuszkowe zapalenie nerek.
Krew w moczu - krwiomocz, krwinkomocz, przyczyny, objawy

Fot. iStock/Krew w moczu

Do innych przyczyn wystąpienia krwiomoczu należą:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • wysoka gorączka;
  • intensywny wysiłek fizyczny.

Złudzenie krwiomoczu podczas oddawania moczu może powodować obecność  tym samym czasie krwi menstruacyjnej.

Czerwony mocz — inne przyczyny

Nie za każdym razem czerwona barwa krwi wynika z obecności erytrocytów w moczu. W pewnych przypadkach może być efektem przyjmowania leków, lub barwników pochodzących z pokarmów takich jak: buraki ćwikłowe, rabarbar, jagody, a nawet grzyby: rydze czy maślaki. Bardzo ciemny kolor moczu, niekiedy wręcz czarny może być efektem przyjmowania zbyt dużej ilości żelaza w suplementach.

Krew w moczu — kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu nie w każdym przypadku musi świadczyć o poważnych zaburzeniach czy chorobach. Często przyczyna jego pojawienia się jest łatwa do zaleczenia, ale w każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Lekarz, po zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu wywiadu najpewniej zdecyduje o wykonaniu podstawowych badań, które mogą wyjaśnić sytuację. Zazwyczaj w przypadku stwierdzenia krwiomoczu lekarz kieruje na badania ogólne moczu i morfologię krwi. Może również skierować na badanie obrazowe, takie jak: USG jamy brzusznej. W przypadku gdy krwiomoczowi towarzyszy gorączka, silny ból w okolicy lędźwiowej, wymioty, mogą być to objawy kolki nerkowej, w przypadku której konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

Krew w moczu - krwiomocz, krwinkomocz, przyczyny, objawy

Fot. iStock/Krew w moczu

Krew w moczu — leczenie 

Jeśli badania wykażą nieprawidłowości, konieczna jest dalsza diagnostyka pod opieką nefrologa, urologa, lub ginekologa. Krew w moczu nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem danych schorzeń więc konsultacja ze specjalistą jest konieczna, aby stwierdzić przyczynę i wprowadzić odpowiednie leczenie. W zależności od przyczyny zaistniały krwiomocz może wymagać leczenia antybiotykiem, podania leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, a czasem wdrożenia leczenia zabiegowego

Zazwyczaj problem ustępuje wraz z zastosowaniem odpowiedniej terapii. Jednak w przypadkach takich jak zaawansowane nowotwory wyleczenie często nie jest możliwe.


źródło: www.mp.pl,diag.pl