Choroby Zdrowie

Krew w kale – o czym może świadczyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 marca 2021
Krew w kale - przyczyny, o czym może świadczyć
Fot. iStock
 

Krew w kale jest sytuacją, która mocno niepokoi i często skłania do wizyty u lekarza. Przyczyn tego stanu może być wiele, od tych bardziej błahych, do bardzo poważnych, dlatego zawsze należy skonsultować jej obecność ze specjalistą. O czym może świadczyć krew w kale?

Krew w kale  

Krew w kale, jednakowo świeża, jak i w postaci skrzepów, może wynikać z krwawienia z odbytu lub ze światła jelita grubego. Jeśli pojawia się żywoczerwona świeża krew, tylko na papierze toaletowym, powleka pasemkami kał lub widać ją w wodzie w muszli, wskazuje to na krwawienie z odbytu. Natomiast krew przemieszana z kałem lub obecne w nim skrzepy krwi są sygnałem obecności krwawienia w świetle jelita. Ciemniejszy kolor krwi jest wynikiem działania soków trawiennych w układzie pokarmowym. Poza widocznym krwawieniem może dojść również do sytuacji, w której stwierdza się obecność krwi utajonej w kale.

Krew w kale - przyczyny, o czym może świadczyć

Fot. iStock/Krew w kale

Krew utajona w  kale to domieszka krwi w niewielkiej ilości, która nie wpływa na zmianę koloru ani konsystencji kału. Jest niewidoczna gołym okiem i można ją dostrzec jedynie przez zastosowanie metod laboratoryjnych. Krew utajona w kale świadczy o wynaczynieniu niewielkiej ilości krwi w różnych częściach przewodu pokarmowego. Przyczyn pojawienia się krwi utajonej w stolcu jest wiele, jednakowo  ogólnoustrojowych lub miejscowych.

Krew w kale — przyczyny

Pojawiająca się krew w kale może mieć różne przyczyny.

 • choroba hemoroidalna  — w przypadku krwawiących hemoroidów pojawia się świeża, jasnoczerwona krew. Może być ona widoczna na papierze toaletowym, na bieliźnie, lub w muszli, po wypróżnieniu, jeśli choroba hemoroidalna jest zaawansowana;
 • szczelina odbytu — czyli owrzodzenie w dolnej części kanału odbytu, które daje dokuczliwe objawy, w tym krwawienie;
 • polipy — czyli twory powstające na skutek uwypuklenia nabłonka gruczołowego do wnętrza odbytnicy. Polipy mogą dawać objawy takie jak krwawienie, domieszki śluzu w kale, czy problemy z częstym parciem na stolec;
 • rak jelita grubego — rzadko pojawia się u osób przed 40 rokiem życia, zdecydowaną większość chorych stanowią pacjenci powyżej 50 roku życia;
 • zmiany zapalne — mogą dotyczyć zarówno odcinek jelita cienkiego jak i grubego. Krwiste stolce może powodować np. choroba Leśniowskiego-Crohna, zatrucie bakteriami lub innymi drobnoustrojami, a także na skutek działania toksyn;
 • krwawienie z uchyłków — uchyłki stanowią uwypuklenia błony śluzowej i podśluzowej. Krew w kale pojawia się w ich przypadku na skutek zakażenia i procesu zapalnego w obrębie uchyłka i w jego sąsiedztwie;
 • zmiany naczyniowe (angiodysplazja) — spowodowane przez poszerzone naczynia błony podśluzowej i śluzowej w jelicie;
 • alergie pokarmowe — problem może pojawić się u niemowląt i małych dzieci w reakcji na białko mleka krowiego.
Krew w kale - przyczyny, o czym może świadczyć

Fot. iStock/Krew w kale

Co zrobić, gdy się pojawi krwawienie?

Pojawienie się krwi w kale najczęściej spowodowane jest przez niegroźne przyczyny, takie jak hemoroidy, ale zawsze należy skonsultować problem z lekarzem. W gabinecie, poza wywiadem, lekarz przeprowadzi badanie jelita grubego, tzw. per rectum. Polega ono na ocenie sytuacji placem przez odbyt. Może być ono uzupełnione badaniem z użyciem wziernika — anoskopu lub rektoskopu. W przypadku niewykrycia zmian w odbycie (np. hemoroidów), wiek pacjenta powyżej 40 lat, występowanie raka jelita grubego w rodzinie lub stwierdzenie innych, niepokojących objawów, pacjent kierowany jest na kolonoskopię. Badanie to pozwala na ocenę całego jelita grubego.

Krew w kale a rak jelita grubego

Rak jelita grubego, w porównaniu do innych przyczyn, rzadko jest powodem występowania krwi w kale u młodych ludzi. Zauważenie problemu i wizyta u lekarza jest niezwykle istotna, ponieważ choroba rozwija się w utajeniu latami. We wczesnym stadium zazwyczaj nie dzieje się nic mocno niepokojącego, lub mogą pojawiać się bóle brzucha kojarzone ze zwykłymi problemami trawiennymi.

Krew w kale - przyczyny, o czym może świadczyć

Fot. iStock

Z biegiem czasu i zaawansowaniem raka, dołączają kolejne objawy, takie jak:

 • krew w kale;
 • naprzemienne zaparcia i biegunki;
 • zmiana w kształcie i rozmiarach stolca, które wynika z ograniczenia światła jelita i upośledzenia jego drożności;
 • dokuczliwy ból i skurcze brzucha;
 • problem z oddaniem stolca — bezskuteczne parcie.

Im wcześniej wykryty rak jelita grubego, tym większe szanse na wyleczenie choroby. Nie należy ignorować krwawienia z odbytu, gdyż w przypadku poważnej choroby, takiej jak rak jelita grubego, liczy się czas i szybkie wdrożenie leczenia, by otrzymać szansę na powrót do zdrowia.

Leczenie problemu, jakim jest krew w kale, zależy od rozpoznanej przyczyny krwawienia.

źródło:  www.mp.pl 


Choroby Zdrowie

Converse – buty, które nie wychodzą z mody

Redakcja
Redakcja
9 marca 2021
Fot. Materiały prasowe
 

Kilkadziesiąt lat temu zakup markowych butów był nie do pomyślenia dla przeciętnego Kowalskiego. Na ten luksus mogli pozwolić sobie nielicznie, wzbudzając zazdrość wśród nieco mniej zamożnych znajomych. Dziś w kultowych trampkach Converse paradują zwolennicy wygodnego miejskiego stylu, których każdego roku przybywa. Jak to się stało, że marka od lat doświadcza pasma sukcesów?

Nieprzemijająca moda

Flagowym produktem Converse od samego początku są trampki. Każdego roku wraz z nadejściem wiosennego sezonu przybywa kolejnych posiadaczy tego modelu ze słynną gwiazdką. Co takiego ma w sobie para trampek, że wszyscy chcą je mieć w swojej kolekcji?

Na początek warto przyjrzeć się modelowi, który zrobił największą furorę wśród użytkowników. Białe, krótkie trampki do kostki są po prostu uniwersalne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ci ostatni zestawiają je z każdym modelem jeansów i dowolną koszulą. Świetnie wyglądają zarówno w wersji sportowej, jak i w nieco bardziej klasycznej stylizacji. Przedstawicielki płci pięknej noszą natomiast trampki dosłownie do wszystkiego. Buty efektownie wyglądają w zestawieniu ze zwiewną sukienką, sportową spódnicą czy leginsami. Uniwersalność to ponadczasowa cecha, która okazała się kluczowym punktem w strategii całej marki.

Doceniając komfort

Każdy, kto szuka sezonowego obuwia, zwraca szczególną uwagę na wygodę. Przecież nie chodzi o to, by narobić sobie odcisków i rzucić buty w kąt. Popularne Conversy uważane są za jedne z najwygodniejszych butów, raz na zawsze obalając mity związane z noszeniem trampek. W przypadku butów Converse opowieści o obtarciach i bolesnych pęcherzach można włożyć między bajki. Trampki są tak komfortowe w noszeniu, że z powodzeniem można zabierać je na wycieczki o charakterze turystycznym – pokonanie kilku kilometrów pieszo dziennie w żaden sposób nie powinno wpłynąć na kondycję stóp. Za tę cechę fani marki Converse pokochali ją najbardziej.

Jak to się zaczęło?

Historia marki ma ponad 100-letnią tradycję, której początki zupełnie nie wskazywały na tak spektakularny sukces. Wszystko powstało z pasji do obróbki gumy, do której pałał niejaki Marquise Converse. Wulkanizator szybko odkrył, że możliwości tego materiału są znacznie większe, niż tylko produkcja opon. Wkrótce wdrożył swój materiał w pierwsze modele butów, które kilka lat później są już znane w wielu miejscach na świecie.

Przełomem dla marki była współpraca z koszykarzem Chuckiem Taylorem. Współpraca z gwiazdą sportu przyniosła oczekiwane rezultaty – ulepszony model obuwia obiegł świat, a w szczególności środowisko sportowe. Kolejne lata upływały na rewolucyjnych stylizacjach. Trampki Converse opanowywały kolejne grupy. Do zdeklarowanych miłośników markowego obuwia należeli już hipisi i gwiazdy rocka, produktem zainteresowało się także wojsko amerykańskie, dla którego powstała specjalna linia obuwia oraz skafandrów.

Dziś trampki Converse to synonim popkultury, który stanowi nieodłączny element codziennych stylizacji.

Partnerem materiału jest Eastend – Twoje buty Converse.


Artykuł sponsorowany


Choroby Zdrowie

Krew w moczu – z czego może wynikać ten niepokojący objaw?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 marca 2021
Krew w moczu - krwinkomocz, przyczyny, towarzyszące objawy
Fot. iStock

Krew w moczu (krwiomocz), czyli czerwone zabarwienie moczu, jest niepokojącym objawem. Towarzyszyć mu mogą inne dolegliwości, które wskazują na to, że należy przyjrzeć się uważniej  swojemu zdrowiu. Czym jest krwiomocz, czym różni się od krwinkomoczu? Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza?

Krew w moczu (krwiomocz) — co to jest?

Krew w moczu (krwiomocz) jest sytuacją, w której liczba erytrocytów (czerwonych krwinek) w moczu jest na tyle duża, że wpływa na mniej lub bardziej intensywne czerwone zabarwienie moczu. Może on przybrać barwę od odcieni koloru różowego do brunatnego. Pojawienie się krwiomoczu nie jest chorobą samą w sobie, ale zawsze stanowi sygnał o istnieniu jakiegoś problemu ze zdrowiem. Na jego pojawienie się wpływają różne rzeczy, mogą mu również towarzyszyć dolegliwości takie jak: bóle w podbrzuszu, gorączka, czy pieczenie podczas oddawania moczu.

Krwiomocz bywa mylony w opisach dolegliwości z krwinkomoczem. Krwinkomocz jest rodzajem krwiomoczu, którego nie można stwierdzić gołym okiem, ponieważ osoba z krwinkomoczem oddaje mocz o prawidłowej barwie. Jedynie dzięki badaniu ogólnemu moczu można stwierdzić obecność erytrocytów w liczbie większej niż 3 w polu widzenia. Najczęściej pojawienie się krwinkomoczu świadczy o problemach z kłębuszkami nerkowymi.

Krew w moczu - krwiomocz, krwinkomocz, przyczyny, objawy

Fot. iStock/Krew w moczu

Krew w moczu — przyczyny

Krew w moczu zazwyczaj jest objawem chorób dróg moczowych, na ich różnych odcinkach. Najczęściej jest efektem zapalenia pęcherza moczowego, któremu towarzyszy ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, ból lub kłucie w dole brzucha oraz konieczność częstego korzystania z toalety.

Krwiomocz powodować może także m.in.:

 • kamica moczowa;
 • torbiele;
 • nowotwory — np. rak pęcherza, prostaty lub nerek, lub też jako efekt przerzutów nowotworu na te narządy z innej lokalizacji;
 • ciała obce;
 • rozrost gruczołu krokowego i jego nowotwór u mężczyzn;
 • urazy;
 • zawał nerki;
 • zakrzepica żył nerkowych;
 • gruźlica nerek;
 • endometrioza — w przypadku gdy tkanka endometrium pojawia się poza jamą macicy — na pęcherzu moczowym, rzadziej moczowodach lub nerkach. W takim przypadku może się pojawiać krew w moczu podczas menstruacji;
 • kłębuszkowe zapalenie nerek.
Krew w moczu - krwiomocz, krwinkomocz, przyczyny, objawy

Fot. iStock/Krew w moczu

Do innych przyczyn wystąpienia krwiomoczu należą:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • wysoka gorączka;
 • intensywny wysiłek fizyczny.

Złudzenie krwiomoczu podczas oddawania moczu może powodować obecność  tym samym czasie krwi menstruacyjnej.

Czerwony mocz — inne przyczyny

Nie za każdym razem czerwona barwa krwi wynika z obecności erytrocytów w moczu. W pewnych przypadkach może być efektem przyjmowania leków, lub barwników pochodzących z pokarmów takich jak: buraki ćwikłowe, rabarbar, jagody, a nawet grzyby: rydze czy maślaki. Bardzo ciemny kolor moczu, niekiedy wręcz czarny może być efektem przyjmowania zbyt dużej ilości żelaza w suplementach.

Krew w moczu — kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu nie w każdym przypadku musi świadczyć o poważnych zaburzeniach czy chorobach. Często przyczyna jego pojawienia się jest łatwa do zaleczenia, ale w każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Lekarz, po zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu wywiadu najpewniej zdecyduje o wykonaniu podstawowych badań, które mogą wyjaśnić sytuację. Zazwyczaj w przypadku stwierdzenia krwiomoczu lekarz kieruje na badania ogólne moczu i morfologię krwi. Może również skierować na badanie obrazowe, takie jak: USG jamy brzusznej. W przypadku gdy krwiomoczowi towarzyszy gorączka, silny ból w okolicy lędźwiowej, wymioty, mogą być to objawy kolki nerkowej, w przypadku której konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

Krew w moczu - krwiomocz, krwinkomocz, przyczyny, objawy

Fot. iStock/Krew w moczu

Krew w moczu — leczenie 

Jeśli badania wykażą nieprawidłowości, konieczna jest dalsza diagnostyka pod opieką nefrologa, urologa, lub ginekologa. Krew w moczu nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem danych schorzeń więc konsultacja ze specjalistą jest konieczna, aby stwierdzić przyczynę i wprowadzić odpowiednie leczenie. W zależności od przyczyny zaistniały krwiomocz może wymagać leczenia antybiotykiem, podania leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, a czasem wdrożenia leczenia zabiegowego

Zazwyczaj problem ustępuje wraz z zastosowaniem odpowiedniej terapii. Jednak w przypadkach takich jak zaawansowane nowotwory wyleczenie często nie jest możliwe.


źródło: www.mp.pl,diag.pl

Zobacz także

Jacek Rozenek po udarze stracił niemal wszystko. „Jeszcze trzy lata będę spłacał swoje długi”

6 przyczyn wypadania włosów i sposoby na ich ratunek

Cyklotymia. Kiedy huśtawka nastroju przestaje być fanaberią