Go to content

Jak pozbyć się grzybicy stóp i paznokci?

Fot. iStock

Grzybica stóp to podstępna choroba, której nie wolno bagatelizować. Szybko rozprzestrzenia się, a leczenie wymaga sporo cierpliwości. Dowiedz się, jak szybko sobie pomóc, zanim pójdziesz do lekarza.

Grzybica to choroba zakaźna, którą wywołują dermatofity. Grzyby czają się wszędzie, gdzie panuje wilgoć – pod prysznicem, na basenie lub na siłowni, w saunie, na posadzce w pokoju hotelowym lub w sklepowej przymierzalni.

Pamiętaj, że można się nią zarazić nie tylko w miejscach publicznych. Wystarczy, że założysz cudze buty, wytrzesz się cudzym ręcznikiem lub zbyt długo będziesz chodzić w ciasnych, nieprzewiewnych butach. Grzybica stóp często atakuje osoby, które mają obniżoną odporność i są podatne na różnego rodzaju infekcje np. osoby w podeszłym wieku, z chorobami przewlekłymi lub w trakcie leczenia farmakologicznego.

Objawy grzybicy

Na początku grzyby atakują skórę stóp, szczególnie okolice między palcami. Skóra jest zaczerwieniona, łuszczy się, swędzi i piecze, mogą pojawić się pęknięcia i pęcherzyki. Potem infekcja może przenieść się na paznokcie nóg, a z czasem i rąk. Płytka zmienia kolor – staje się biała, żółta lub brunatna, tworzą się na niej nieestetyczne bruzdy i zgrubienia. Po jakimś czasie paznokcie stają się bardziej łamliwe.

Grzybica paznokci leczenie

Im choroba jest bardziej zaawansowana, tym staje się bardziej uciążliwa. Dlatego im szybciej zaczniesz stosować skuteczne preparaty, tym leczenie będzie krótsze, a efekty szybciej widoczne. W aptece kupisz bez recepty preparat na grzybicę paznokci Excilor w sztyfcie lub płynie.

Fot. Materiały prasowe

Jest łatwy w użyciu, nie wymaga piłowania paznokcia. Nakłada się go za pomocą aplikatora na płytkę paznokcia, łącznie z jego brzegami i spodem. Zawiera także substancje pielęgnujące. Excilor leczy grzybicę paznokci i pielęgnuje płytkę paznokcia.

Fot. Materiały prasowe

Jeśli infekcja objęła całą płytkę paznokcia lub kilka paznokci w znacznym stopniu, konieczna może okazać się wizyta u lekarza, który może wprowadzić dodatkowe leczenie ogólnoustrojowe.

Jak zapobiegać grzybicy?

Jeśli jesteś podatna na infekcje pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  1. Często myj stopy i dokładnie je osuszaj (szczególnie skórę między palcami).
  2. Noś bawełniane skarpetki i przewiewne obuwie, które systematycznie zmieniaj, pierz i dezynfekuj.
  3. Nie chodź boso w miejscach publicznych lub profilaktycznie stosuj Excilor spray ochronny 3 w 1, który chroni przed grzybicą stóp i paznokci oraz kurzajkami. Wystarczy, że spryskasz sprayem stopy i okolicę między palcami. Preparat natychmiast tworzy barierę, która chroni skórę przed grzybami przez co najmniej 8 godzin, także w środowisku wilgotnym (sauna, woda morska i chlorowana). Jest niewidoczny i nietłusty więc nie brudzi ubrań. Warto wiedzieć, skóra stóp jest narażona na wiele chorób zakaźnych, takich jak grzybice oraz infekcje wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Gdy zaatakuje nas wirus brodawczaka pojawia się kurzajka na stopie. Sposobem, który nas przed nią uchroni jest Excilor spray ochronny 3w1.
  4. Na basenie, w saunie czy pod prysznicem na siłowni, zawsze noś własne klapki oraz korzystaj wyłącznie z osobistych ręczników.

Fot. Materiały prasowe

onychomycosis with fungal nail infection


Artykuł powstał we współpracy z Excilor.