Go to content

Ból ramienia po treningu – jak go uniknąć i jak sobie z nim radzić?

Ból ramienia po treningu – jak go uniknąć i jak sobie z nim radzić?

Kulturystyka, bieganie, pływanie, triathlon, ćwiczenia na siłowni, siatkówka, koszykówka, tenis – to właśnie po tych aktywnościach fizycznych najczęściej można odczuwać ból ramienia. Sprawdź, co robić, by uniknąć dolegliwości bólowych po treningu i jak sobie radzić w sytuacji, gdy ból utrudnia udział w aktywności fizycznej.

Dlaczego ramię boli po treningu?

Ból ramienia odczuwany po aktywności sportowej najczęściej ma związek z urazem przeciążeniowym. Może wynikać z działania dużych sił na ramię, czyli np. uderzenia o twardy przedmiot, upadku z wysokości lub nagłego i silnego szarpnięcia ręką. Zazwyczaj ramię boli po treningu, gdy dojdzie do zapalenia, zwichnięcia, naderwania lub zerwania mięśnia dwugłowego ramienia. Dolegliwości bólowe w ramieniu mogą mieć także związek z patologiami struktur stawowych i okołostawowych, czyli torebki stawowej, krążka stawowego lub obrąbków stawowych. Bardzo często ból ramienia po treningu jest związany z urazami barku, a zwłaszcza pęknięciami lub złamaniami struktur, które go tworzą m.in. obojczyka, łopatki i kości ramiennej. [1]

Jakie są inne przyczyny bólu ramienia?

W przypadku przewlekłego bólu ramienia należy ocenić, czy dolegliwość nie jest związana z jedną z chorób atakujących bark. To np. [2, 3]:

  • zmiany zwyrodnieniowe w stawie barkowym;
  • zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej;
  • zespół bolesnego barku;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • tzw. bark zamrożony.

Ból w ramieniu może być również wynikiem wapniejącego zapalenia ścięgna, zapalenia splotu ramiennego, zakażenia lub nowotworu [2, 3].

Po czym rozpoznać ból ramienia?

Dolegliwości bólowe mogą mieć różne nasilenie. Ból może rozchodzić się na stawy sąsiadujące, bark i kark oraz łokieć. Towarzyszy mu ograniczona ruchomość ręki, trudności z jej podnoszeniem i odwodzeniem ramienia na boki. Dodatkowo może wystąpić opuchlizna i ocieplenie miejsca bólu [2, 3]. Mogą również pojawić się objawy ogólne, w tym osłabienie organizmu, zmęczenie, gorączka lub stan podgorączkowy, nagła utrata masy ciała. Wówczas należy skonsultować się z reumatologiem [2].

Jak sobie radzić z bólem ramienia po treningu?

Podstawą leczenie bólu ramienia jest zidentyfikowanie i ocena wszystkich czynników, które mogą mieć wpływ na pojawienie się nieprzyjemnych objawów. Jeżeli ma on związek ze stanem zapalnym, lekarz może zalecić przyjmowanie doustnych lub miejscowych leków przeciwzapalnych oraz uśmierzających dolegliwości bólowe [2]. Warto skorzystać również z pomocy fizjoterapeuty. Początkowo celem fizjoterapii jest złagodzenie bólu, aby pacjent mógł wznowić codzienne czynności. Specjalista pomoże określić, czy problem dotyczy wzmocnienia mięśni, koordynacji postawy, czy też wymaga poprawy wykonywania ćwiczeń na treningu. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie procesu rehabilitacji, mającego na celu usunięcie przyczyny bólu, poprawę sportowych wyników i zapobiegnięcie nawrotom kontuzji. Często konieczna jest praca nie tylko nad strukturą ramienia i barku, ale także między innymi nad równowagą, oddychaniem, wzmacnianiem tułowia.

Jak uniknąć bólu ramienia po treningu?

Przed każdym treningiem należy zadbać o rozgrzanie i rozciągnięcie mięśni. Brak rozgrzewki może doprowadzić do kontuzji. Poza tym nauka prawidłowego wykonywania każdego ćwiczenia, a także utrzymywania postawy, nawet gdy zaczyna pojawiać się zmęczenie, jest niezbędna, aby uniknąć bólu ramienia. Ważne jest słuchanie wskazówek trenera. Jeżeli po ćwiczeniach pojawi się jakikolwiek ból, można ochładzać bolące miejsce zimnymi okładami. Niektórym osobom pomaga również założenie elastycznej opaski uciskowej. Jeżeli istnieje konieczność stabilizacji ramienia i odciążenia kończyny górnej, by zapobiec pogłębianiu kontuzji, konieczne może być noszenie przez pewien czas stabilizatora lub szyny.

Nie można zapominać, że regeneracja organizmu jest równie ważna jak treningi. Jeśli później nie chcesz odczuwać bólu, pamiętaj o odpoczynku, śnie i zbilansowanej diecie bogatej w składniki odżywcze niezbędne do uzupełnienia energii spożytkowanej na treningi i zregenerowanie mięśni.

Na zlecenie marki Diky.

Bibliografia:

[1] Radlak K., Zapalenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia, Portal Fizjoterapeuty, 2023: https://fizjoterapeuty.pl/jednostki-kliniczne/zapalenie-sciegna-glowy-dlugiej-miesnia-dwuglowego-ramienia.html

[2] Guła Z., Korkosz M., Ból barku: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 2022: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/88166,bol-barku.

[3] Barnes J., Dunkley A., Johnson D., Diagnozowanie bólu barku, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 2015: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/120245,diagnozowanie-bolu-barku.