Go to content

Czy ból brzucha może oznaczać zawał serca?

Fot. iStock

To pytania przewija się na forach, przy okazji obalania mitów medycznych. I jest pytaniem, które napawa nas strachem. Dlaczego się boimy? Pewnie sama świadomość, że tak łatwo możemy przegapić pierwsze sygnały śmiertelnego niebezpieczeństwa, jest wystarczającym powodem, by poczuć strach. A jak jest naprawdę. Czy „zwykły” ból brzucha może być objawem zawału serca?

Niestety tak. I właśnie dlatego ten typ zawału jest tak niebezpieczny. Bywa niediagnozowany lub rozpoznawany zbyt późno. W medycynie nazywa się to zjawisko: maską brzuszną zawału serca.

Maska brzuszna zawału serca

Cały mechanizm nietypowych dla zawału  symptomów wynika z umiejscowienia martwicy mięśnia sercowego. Maska brzuszna pojawia się najczęściej, gdy dochodzi do zawału dolnej ściany serca, czyli części sąsiadującej z przeponą i układem pokarmowy.

linia 2px„Choroby serca są 1. przyczyną zgonów wśród Polek. Codziennie na serce umiera około 250 kobiet w Polsce.Co 3 z nich umiera z powodu zawału serca. Rozpoznanie zawału u kobiet następuje średnio o 30 minut później niż u mężczyzn”.linia 2px

Ból brzucha lub nadbrzusza, objawy przypominające niestrawność – to również objawy charakterystyczny przy zawałach serca u kobiet. Choć panie chorują rzadziej od mężczyzn, rozpoznanie zawału jest u nich trudniejsze. Wśród samych kobiet choroby układu krążenia są statystycznie pierwszą przyczyną zgonów.

linia 2px„Nie zawsze występują typowe bóle zamostkowe. Często są to nieswoiste objawy mogące sugerować grypę, przeziębienie lub nawet niestrawność. Mogą pojawić się bóle ramion i przedramion, karku, promieniujące do pleców lub żuchwy”.linia 2px

Miłe Panie, nie dbamy o siebie, odkładamy swoje zdrowie zbyt często na ostatni punkt listy zadań do wykonania.To powinno się zmienić. Brak regularnych wizyt okresowych i wykonywania podstawowych badań kontrolnych odbiera nam bardzo wiele. Czasem jest to szansa na życie. Przecież doskonale wiemy, że naszą kobiecą wręcz cechą jest bagatelizowanie bólu. Według badań* mimo niższego progu bólowego od mężczyzn, kobiety dużo lepiej ból znoszą – „lepiej” oznacza dłużej, potrafimy znieść w milczeniu bardzo wiele, drugie tyle z grymasem, a pomocy szukamy, gdy jest już naprawdę źle.

Bądźmy czujne, bo zawał serca nie musi dawać ostrych i ścinających z nóg objawów.

linia 2px„Niektóre kobiety podczas zawału skarżą się na bóle w nadbrzuszu. Mogą wystąpić wymioty, uczucie nagłego osłabienia i duszności oraz nagłe pojawienie się potów”.linia 2px

Jak nie dać się zwariować? Czyli, co szczególnie powinno nas zaniepokoić?

Przede wszystkim, jeśli razem z bólem brzucha pojawiają się nudności i wymioty, ból w prawym (tak! w PRAWYM, nie lewym) łuku żebrowym. Dziwny, niewytłumaczalny stan odczuwania lęku. Przy takich objawach, najsłuszniejszą decyzją jest szybka wizyta na pogotowiu.

Jakie inne, nieoczywiste objawy zawału serca mogą się pojawić u kobiet?

31-760x760

💗 NAGŁE I OGROMNE ZMĘCZENIE ORAZ UTRATA TCHU,

💗 NAGŁE NUDNOŚCI, A NAWET WYMIOTY,

💗 ZGAGA PO ZJEDZENIU JAKIEGOKOLWIEK POSIŁKU,

💗  DUSZNOŚĆ LUB SPŁYCONY ODDECH, NAWET BEZ WYSIŁKU.

💗 NAGŁE UDERZENIE GORĄCA, POTLIWOŚĆ LUB ZIMNE POTY.

💗 NAPAD LĘKU, NAGŁY I PRZEJMUJĄCY STRACH

💗 TRUDNY DO ZIDENTYFIKOWANIA BÓL W GÓRNEJ CZĘŚCI CIAŁA.*

Jakie inne choroby mogą objawiać się bólem brzucha?

Oczywiście nie każdy ból brzucha będzie oznaczał zawał serca, oprócz oczywistych dolegliwości ze strony układu pokarmowego,  podobne objawy mogą występować w przypadku:

STRESU – charakteryzuje się silnym uciskiem w żołądku, zazwyczaj występuje około 2 godziny po posiłku. Często powraca w nocy.

ZAPALENIE TRZUSTKI – charakteryzuje się dużym natężeniem. Ból jest nagły, silny i promieniuje do pleców.

WRZODY – ból uczucie pieczenia, wzdęcia, nadkwasota. To charakterystyczne sygnały świadczące o wrzodach. Choć stereotypowo przypisujemy winę kawie i złej diecie,bezpośrednią winę ponosi Helicobacter pylori. Domowy test na obecność tej bakterii kupisz w aptece.

Niniejszy tekst ma charakterze wyłącznie informacyjny, nie stanowi porady lekarskiej i nie może jej zastąpić. Nie uciekajcie przed lekarzami, gdy macie problem – umówcie się na wizytę!


Źródło: *sercemzkobietami.pladamed.expertporadnikzdrowie.pl, *Badania naukowców z University of Cambridge, Andrzej Szczeklik (red), Choroby wewnętrzne : stan wiedzy na rok 2010, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010,