Dzisiaj, w dobie pandemii i wiecznego zabiegania, możliwość przedłużenia leków bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach w przychodni, jest na wagę złota. Z pomocą zabieganym i troszczącym się o swoje zdrowie pacjentom, przychodzi nowoczesny portal eRecepta, który oferuje dostęp do specjalistów w zaledwie 15 minut. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem i sprawdzenia jak możesz uzyskać przedłużenie leków w ramach teleporady.
Antykoncepcja – liczy się regularność
W przypadku antykoncepcji jedną z najważniejszych zasad jest regularność. Należy bezwzględnie zachowywać ciągłość przyjmowania leków, w taki sposób, aby uniknąć potrzeby przyjmowania antykoncepcji awaryjnej. Gdy na stałe przyjmujemy środki antykoncepcyjne, a jedyne czego potrzebujemy to przedłużenia recepty bądź wypisania kontynuacji leczenia, warto skorzystać z nowoczesnej formy kontaktu z lekarzem w formie teleporady.
Jakie metody antykoncepcji wyróżniamy?
Obecnie na rynku nie brakuje szerokiego wyboru metod zabezpieczania się. To dobra informacja z tego względu, że każda kobiet ma inny organizm i potrzebuje indywidualnego dopasowania metody do swojego stanu zdrowia i preferencji. Lekarz, z którym dobieramy wspólnie metodę zabezpieczania się jest w stanie wyjaśnić nam która z tych metod będzie najlepsza dla naszego zdrowia.
Dzisiaj możemy korzystać z antykoncepcji w postaci tabletek doustnych (jednoskładnikowych i dwuskładnikowych), krążków antykoncepcyjnych (dopochwowych), zastrzyków antykoncepcyjnych, plastrów antykoncepcyjnych, wkładek domacicznych czy implantów antykoncepcyjnych. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, który powinien omówić z nami lekarz, przed zastosowaniem leczenia.
Obecnie najpopularniejszą metodą antykoncepcyjną w Polsce są tabletki antykoncepcyjne oraz plastry antykoncepcyjne. Spośród tabletek, chętniej pacjentki decydują się na preparaty dwuskładnikowe, na które receptę można otrzymać szybko i bezpiecznie w ramach teleporady na portalu e-Recepta.
Tabletki dwuskładnikowe zawierają w składzie dwa hormony: estrogen i progesteron. Estrogen to hormon, który odpowiada za wzmocnienie działania progesteronu oraz minimalizuje ryzyko nieregularnego krwawienia z dróg rodnych. Progesteron z kolei odpowiada za zagęszczenie śluzu szyjkowego i zapobiega owulacji. Dzięki temu w trakcie stosunku płciowego, męskie plemniki nie są dopuszczane i nie dochodzi do ewentualnego zapłodnienia komórki jajowej. Dzięki temu antykoncepcja hormonalna cechuje się dużą skutecznością działania.
O czym należy pamiętać decydując się na antykoncepcję?
Pierwsza i naczelna zasada przyjmowania antykoncepcji to wspomniana na początku artykułu regularność. Przyjmowanie leków nieregularnie może doprowadzić nie tylko do rozregulowania naszej gospodarki hormonalnej, ale również do zajścia w ciążę. Wtedy z kolei pojawia się potrzeba zastosowania antykoncepcji awaryjnej. Takie wsparcie również uzyskasz przez portal e-Recepta.
Po drugie ważne jest by leki były dobrze dopasowane do naszego organizmu – to wyzwanie dla lekarza. Wiele kobiet bowiem gdy zaczyna przyjmować antykoncepcję mierzy się z różnymi skutkami ubocznymi takimi jak nudności czy biegunka. Wynika to z tego, że dla jednej pacjentki dana substancja może być za słaba bądź za mocna. Kluczowy jest więc tu pełny wywiad lekarski który pozwoli na dobranie odpowiedniego preparatu. Pacjentki powinny jednak wziąć pod uwagę, że często dopasowanie preparatu idealnego do ich potrzeb to proces, podczas którego lekarz będzie proponował kilka preparatów, by dobrać ten najbardziej właściwy.
Jak wygląda konsultacja z lekarzem na portalu e-Recepta?
Gdy potrzebujesz uzyskać receptę na kontynuację przepisanego przez lekarza leku antykoncepcyjnego, z pomocą przychodzi nowoczesny i niezwykle intuicyjny portal eRecepta. Jeżeli chcesz umówić się na konsultację z lekarzem by przepisał Ci konkretny lek, wejdź na stronę https://e-recepta.net/e-recepty-antykoncepcja i wpisz w wyszukiwarkę na portalu nazwę przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych. Następnie wypełnij formularz wywiadu medycznego i opłać konsultację medyczną. System po zweryfikowaniu zgłoszenia połączy Cię w szybki i wygodny sposób z lekarzem. Następnie po wizycie, na wskazany przez Ciebie numer telefonu bądź mail otrzymasz kod pozwalający na wykupienie recepty w aptece. Czas oczekiwania na receptę to zaledwie 15 minut od przyjęcia zgłoszenia przez system. Jest to więc wyjątkowo szybki i wygodny sposób na spotkanie z lekarzem.
eRecepta – kilka istotnych informacji
E-recepta na antykoncepcję jest ważna tak samo jak przepis na inne leki – 30 dni (nie dotyczy to tylko antybiotyków i preparatów immunologicznych). Taką receptę możesz zrealizować w dowolnej aptece w Polsce. Dzięki wprowadzonemu systemowi w styczniu 2020 roku e-receptę może zrealizować dla Ciebie również ktoś bliski. Wystarczy podać mu swój numer PESEL oraz kod otrzymany z przychodni na recepcie.
Dodatkowo nowe rozwiązania pozwalają również na przepisanie e-recepty przez lekarza dentystę, pielęgniarkę, położną czy felczerów. Dzięki temu możliwe jest szybkie uzyskanie recepty na kontynuowanie leczenia.
Warto również wziąć pod uwagę, że w ramach teleporady z lekarzem jesteś w stanie na bieżąco omawiać swój stan zdrowia. Dzięki temu zyskujesz dostęp do wiedzy i opieki bez względu na to, gdzie w danym momencie się znajdujesz.
Artykuł sponsorowany