Lifestyle

Jak się starzeje kobiece ciało. Zobacz niezwykły film pokazujący to, jakie jesteśmy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 listopada 2017
Fot. Screen/ YouTube/ eraleks
 

Jak poczuć się komfortowo we własnym ciele? Jak zaakceptować siebie i zrozumieć, że odciśnięte na nas piętno czasu jest czymś wartościowym, dobrym, naturalnym i pięknym? Warto przyglądać się sobie z miłością i zrozumieniem. Warto myśleć o sobie i swoim ciele z czułością.

Zobaczcie koniecznie ten niezwykły film, przedstawiający 101 kobiet, w różnym wieku, od kilku miesięcy do prawie stu lat. Odnajdziecie tu siebie?


Lifestyle

Syndrom Rebeki. Gdy zazdrość o byłą partnerkę mężczyzny nie pozwala normalnie żyć

Redakcja
Redakcja
29 listopada 2017
Fot. iStock/izusek
 

Rozstania są wpisane w życiowe ryzyko. Zdecydowanie lepiej się rozejść i szukać szczęścia gdzie indziej, niż tkwić w związku, który nie daje ani jednej, ani drugiej stronie satysfakcji. Zazwyczaj zakończenie układu, który nie rokuje, jest wybawieniem od życiowego „utknięcia” w miejscu. Partnerzy rozchodzą się, pozostawiając po sobie wspomnienia i… ślady swojej obecności.

Wejście w kolejną relację następuje naturalnie, a centrum uwagi przenosi się z tego co było, na to, co dopiero będzie. Kobiety wiążąc się z partnerem, który miał za sobą długotrwały związek, godzą się z tym, że może powiać się czasem cień byłej partnerki czy żony. Nie jest to miła świadomość, ale większość przyjmuje ten fakt za rzecz naturalną i skupia się na pielęgnowaniu własnego związku. Niekiedy jednak myśl o byłej partnerce mężczyzny może powodować tak silną zazdrość i tak intensywne emocje, że trudno oczyścić z tego głowę. I nie zmienia tego nawet świadomość, że minął dłuższy czas od rozstania.

Syndrom Rebeki

Patologiczna zazdrość o byłą partnerkę dotyczy przede wszystkim kobiet, bardzo rzadko przytrafia się mężczyznom. To nieznośne uczucie może przychodzić za każdym razem, gdy tylko na myśl przychodzi poprzednia kobieta. I na nic wiedza, że oni nie są już razem i to się już nie zmieni. Para układa sobie życie oddzielnie, a mimo to myśl, że nieobecna partnerka była tą pierwszą, wisi nad związkiem jak cień.

Zjawisko niezdrowej zazdrości zyskało miano syndromu Rebeki. Nazwę zaczerpnięto z historii głównej bohaterki książki „Rebeka”. Kobieta poślubiła wdowca i żyła szczęśliwie do momentu, w którym duch zmarłej żony zaczął nakłaniać męża do rozstania i wmawiać mu, że nowa żona zawsze będzie gorsza od niej. Mąż zaczyna stopniowo popadać w niepewność co do słuszności swojej decyzji o założeniu nowej rodziny, co prowadzi do nowych konfliktów.

Zachowania, które niszczą związek

Objawy patologicznej zazdrości są niepożądane i szkodliwe, bo partner, mimo swej cierpliwości może kiedyś zostać doprowadzony do ostateczności i zażąda rozstania. Syndrom Rebeki wprowadza do związku chaos, nieporozumienia i niechęć, co może wywołać prawdziwą katastrofę.

Osoba cierpiąca z tego powodu może posuwać się do śledzenia i szukania informacji dotyczących byłej partnerki. Interesuje się tym,  gdzie ona pracuje, gdzie mieszka i z kim się spotyka. Oczywiście negatywne informacje, dyskredytujące byłą partnerkę, przynoszą nowej największą satysfakcję. Nie bez przesady można powiedzieć, że w wyniku tego syndromu, wspólne łoże zajmują aż trzy osoby — ona, on i jego ex partnerka.

Porównywanie się do byłych, powoduje cierpienia wielu kobiet, które czują, że nie są w stanie sprostać zaletom poprzedniczki. Tym bardziej, gdy otoczenie pamięta, jak fantastyczną kobietą była poprzednia partnerka. To szczególnie widać w przypadku wdowców szczególnie tęskniących za uczuciem, jakim obdarowała ich zmarła żona. Tacy panowie próbując powtórzyć swoje szczęście, poślubiają kogoś bardzo podobnego do zmarłej partnerki. A to rodzi nadmierne oczekiwania i nacisk na następczynię. Takie problemy zgłosiło aż 78% członków brytyjskiego Klubu Drugich Żon, które otwarcie przyznały, że czują, jakby żyły w cieniu zmarłej żony, bez szans na jej dorównanie.

Jak walczyć z patologiczną formą zazdrości o byłą partnerkę?

Nie łatwo jest funkcjonować w takim związku, bo nieuzasadniona zazdrość trudna jest do okiełznania. Brak porozumienia w relacji i chęć złapania oddechu poza nią powoduje, że partner może się wycofywać.  Z zachowaniami wynikającymi z syndromu można walczyć, choć nie jest to łatwe. Trzeba zrozumieć i zaakceptować fakt, że naturalne jest, że partner miał wcześniej inne kobiety. Niewiele osób zakochuje się po raz pierwszy i trwa jedynie w takim związku. Zazdrość może być destrukcyjna i w wielu przypadkach trzeba poszukać jej przyczyn w niepewności relacji z partnerem.

Trudno jest uniknąć porównań z był partnerką, bo przecież każda z nas chce być tą najlepszą, najpiękniejszą i najmocniej kochaną. Nie można traktować kogokolwiek jako swojej własności, bo związek tworzą dwie zawsze odrębne jednostki. Byłe partnerki są niczym więcej, niż częścią ważnej historii, która już miała swoje miejsce.


 

źródło: exploringyourmind.comwww.independent.co.uk


Lifestyle

11 sygnałów, świadczących o tym, że nie jesteś zdrowa, choć wydaje ci się inaczej

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
29 listopada 2017
Fot. iStock/utkamandarinka

Nie przyjmujesz na stałe żadnych leków, więc uważasz, że jesteś zdrowa. Owszem, czasem złapie cię jakaś infekcja, gdzieś tam zakłuje, coś zaboli, ale w gruncie rzeczy nie masz się czym przejmować. I tak sobie żyjesz, bagatelizując objawy, świadczące o tym, że z twoim organizmem dzieje się coś niedobrego. Czasem wystarczy zmiana nawyków, innym razem niezbędna jest wizyta u lekarza i porządna diagnostyka. Oto kilka sygnałów ostrzegawczych.

Wzdęcia

Każda z nas choć raz w swoim życiu cierpiała z powodu nagromadzonych w jelitach gazów. Jest to nieprzyjemne uczucie, ale łatwo można sobie z nim poradzić, stosując preparaty z apteki, popijając herbatkę imbirową lub po prostu… unikając potraw wzdymających. Jeśli jednak wzdęcia pojawiają się regularnie, niezależnie od tego, co zjeść, czas wybrać się do lekarza. Twój układ pokarmowy ewidentnie szwankuje.

Chroniczne zmęczenie

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy zmęczeni – powiesz. No tak, praca, stres, życie w biegu. Czym innym jest tymczasowe przemęczenie, a czym innych chroniczne zmęczenie. Taki stan może świadczyć nie tylko o niedoborze witamin i składników odżywczych, ale także zwiastować poważną chorobę np. ze strony układu oddechowego lub krwionośnego. Na początek zadbaj o odpowiednią ilość snu, odstaw alkohol i papierosy, zacznij się ruszać. Jeśli to nie pomoże, warto zrobić komplet badań.

Bezsenność

Sen jest niezbędny. To właśnie wtedy nasz organizm regeneruje się i odpoczywa. Jeżeli od kilku tygodni masz problemy z zaśnięciem, budzisz się w nocy i przez kilka godzin przekręcasz z boku na boku lub wstajesz w środku nocy i już do rana nie możesz zasnąć, czas udać się do lekarza. Bezsenność może doprowadzić organizm do ruiny.

Bóle głowy

Okazjonalne bóle głowy miewa każdy z nas i raczej nie świadczą o niczym groźnym. Jeśli jednak pojawiają się coraz częściej, są intensywniejsze i utrudniają normalne funkcjonowanie lub bólom towarzyszą także inne objawy (np. problemy ze wzrokiem), nie można czekać, co się wydarzy.

Brzydki oddech

Zła dieta, palenie papierosów czy niewłaściwa higiena jamy ustnej – wszystko to ma wpływ na zapach z ust. Zmień swoje nawyki, zrezygnuj z używek i zacznij porządnie szorować zęby, a także język. Jeśli to nie pomoże, przyczyna może być znacznie poważniejsza. Być może zmagasz się z chorobą wątroby lub nerek i nawet nie masz o tym pojęcia.

Brzydkie paznokcie

Jeżeli twoje paznokcie są żółte, mają przebarwienia lub nagle zmieniły kształt, nie wystarczy ich pomalować, żeby problem zniknął. To, w jakiej są kondycji, bardzo wiele mówi o stanie twojego organizmu. Może to być oczywiście miejscowe zakażenie grzybicą, częściej jednak chodzi o niedobory witamin i mikroelementów. Upewnij się, że twoja dieta w nie obfituje. Jeśli tak, a problem nie znika, idź po pomoc do dermatologa.

Spadek libido

Brak zainteresowania seksem może wynikać ze stresu, nadmiaru obowiązków czy też problemów w związku. Gorzej, gdy nie potrafisz wskazać żadnej, sensownej przyczyny takiego stanu rzeczy. To dobry moment, by zastanowić się nad swoją kondycją fizyczną i psychiczną. Być może od dłuższego czasu masz obniżony nastrój, co czasem wynika z zaburzeń hormonalnych. Trzeba szukać przyczyny, zamiast liczyć, że samo przejdzie.

Nieregularne wypróżnienia

Jako normę uważa się od trzech dziennie do trzech wypróżnień tygodniowo. Jeżeli musisz korzystać z toalety zdecydowanie częściej lub rzadziej, twój organizm nie działa tak, jak powinien. Za rozwolnienie może być odpowiedzialna nietolerancja pokarmowa, za zaparcia natomiast niewystarczająca ilość błonnika w diecie. Jeżeli liczba wypróżnień ma wpływ na twoją masę ciała (chudnięcie lub tycie), trzeba lepiej przyjrzeć się twojemu organizmowi.

Nadmierne wypadanie włosów

Każdego dnia tracimy kilkadziesiąt włosów i jest to absolutnie normalne zjawisko. Należy się zaniepokoić, jeśli włosy zaczęły wypadać garściami, w dodatku nagle. Najczęściej dzieje się tak w wyniku poważnej choroby lub silnego stresu. Gdy tylko zauważysz u siebie ten objaw, idź do lekarza. Szczególnie, jeśli pojawią się dodatkowe dolegliwości, np. swędzenie skóry głowy, utrata masy ciała.

Skurcze mięśni

Niedobory składników odżywczych i przeciążenie organizmu są najczęstszymi powodami skurczów mięśni. Tu pomoże odpoczynek i suplementacja diety. Zdarza się jednak, że skurczom towarzyszą obrzęki, zaczerwienie skóry, brak czucia, mrowienie lub duży dyskomfort. Tych objawów nie należy bagatelizować.

Tycie

Wraz z wiekiem nasz metabolizm spowalnia, dlatego niewielki wzrost wagi nie powinien dziwić. Jeśli jednak nie zmieniłaś znacznie swoich nawyków żywieniowych, a nie potrafisz zapanować nad swoją wagą, powinnaś skupić się na znalezieniu przyczyny. Szybki przyrost masy ciała (jak również spadek) zawsze wymaga szczegółowej diagnostyki.

Źródło: Power of Positivity


Zobacz także

Kiedy odchodzi zakonnica, jest cicho, niewygodnie, a ona sama przestaje istnieć. Życie po zakonie

Drugie życie palet – pomysły na dekoracje do ogrodu

Nasze życie to wybory. To my decydujemy, gdzie chcemy być. Kochana Przyjaciółko, co wybierasz?

Sześć filarów przyjaźni według Rafała Ohme, psychologa. Jeśli ich nie ma, to nie ma przyjaźni