Kto z nas nigdy nie cierpiał z powodu bólu zęba? Pół biedy, gdy można sięgnąć po tabletkę przeciwbólową i od razu umówić się na wizytę u stomatologa. Bywają jednak sytuacje, gdy pod ręką nie ma żadnego leku, a gabinety stomatologiczne mają terminy zajęte na kilka następnych dni. Wtedy trzeba się ratować mniej lub bardziej skutecznymi, domowymi sposobami na ból zęba… tymi, po które sięgano od pokoleń.
Poza zewnętrznymi okładami, unikaniem spożywania mocno ciepłych i zimnych pokarmów, oszczędzania chorego zęba w trakcie gryzienia, można ratować się inaczej:
8 domowych metod na uśmierzenie bólu zęba
1. Ziołowy napar
Zioła na dolegliwości bólowe przy stanach zapalnych są stosowane od wieków. W przypadku, gdy boli ząb lub dokucza stan zapalny dziąsła, można sięgnąć po napar z szałwii, rumianku bądź tymianku. Należy wtedy przepłukać jamę ustną ciepłym naparem, co powinno przynieść ulgę. Płukanie można wykonywać wielokrotnie w ciągu dnia, co przy okazji usunie zanieczyszczenia.
2. Goździki
Zawarty w goździkach eugenol działa przeciwbólowo oraz antybakteryjnie. Wystarczy żuć całego goździka lub w miejsce ubytku przyłożyć wacik nasączony olejkiem goździkowym. Mowa oczywiście o przyprawie z naszej kuchni 😉 , nie kwiatach.
3. Plastry ziemniaka
Surowego ziemniaka należy pokroić w plastry, a następnie przyłożyć do chorego zęba. Po kwadransie plaster należy wyrzucić, a samą czynność powtórzyć, zgodnie z potrzebą.
4. Płukanka z jodyną
5-6 kropli jodyny z łyżeczką soli, należy rozpuścić w szklance z wodą i wymieszać. Po złączeniu się składników płukanka gotowa jest do użycia.
5. Papka z sody i octu
2 łyżeczki sody oczyszczonej wymieszać z 2 łyżeczkami octu. Powstałą papkę nałożyć na bolący ząb.
6. Czosnek
Znany z właściwości antybakteryjnych sprawdzi się także podczas bólu zęba. Można żuć go w całości albo przyłożyć lekko rozgnieciony ząbek czosnku do bolącego zęba. Jeśli intensywny smak czosnku jest nie do przebrnięcia, sprawdzi się również mikstura z ciepłego mleka i 3-4 przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku. W trakcie picia należy lekko płukać jamę ustną.
7. Wódka
To opcja tylko dla dorosłych, o ile nie ma w planach prowadzenia samochodu. Schłodzona czysta wódka (ale nie spirytus czy inny alkohol) nadaje się do płukania bolącej okolic, ponieważ alkohol łagodzi ból i dezynfekuje. Nie można korzystać z tego zbyt często.
8. Woda utleniona
Przepłukanie obolałego miejsca wodą utlenioną pozwoli w znacznym stopniu znieść dolegliwości. Dezynfekowanie wodą utlenioną niszczy część drobnoustrojów odpowiedzialnych za wywołanie stanu zapalnego.
Domowe sposoby mogą okazać się bardzo skuteczne, ale są odpowiednie na krótką metę. Gdy ból wraca, należy zgłosić się do stomatologa, który zaordynuje odpowiednie leczenie.
źródło: dentysta.eu, dentonet.pl, zdrowie.wp.pl