Wydzielina z pochwy to naturalny objaw mechanizmu regulującego higienę i zdrowie miejsc intymnych. Środowisko pH pochwy jest kwasowe, a „dobre” bakterie, które w nim bytują odpowiadają za zachowanie zdrowia zapobiegają infekcjom intymnym. Zdrowa wydzielina nie powinna być traktowana na równi z upławami, ponieważ nie świadczy o chorobie.
Czasem bywa kłopotliwa, szczególnie gdy jest bardziej obfita, niż zazwyczaj, np. podczas owulacji. Może ona wyglądać różnie, w zależności od dnia cyklu regulowanego przez hormony. Taka wydzielina nie pachnie i może zmieniać wygląd:
- w pierwszej fazie cyklu jest skąpa i po wyschnięciu zostawia żółtawe ślady,
- w czasie owulacji wygląda jak śluz przypominający białko jaja,
- w trzeciej fazie gęstnieje i traci przejrzystość w kierunku bieli.
Zmiana barwy, zapachu i pojawienie się dodatkowych objawów powinno zachęcić kobietę do wizyty u ginekologa.
6 typów upławów. Te objawy powinny cię zaniepokoić
1. Białe upławy
Białe upławy o konsystencji twarożku, z widocznymi grudkami, mogą świadczyć o infekcji grzybiczej. Może pojawić się ona w wyniku przyjmowania antybiotyku, który niszczy również dobre bakterie, a także nadmiernej, zbyt inwazyjnej higieny miejsc intymnych. Sprzyja jej powstaniu ciepłe i wilgotne środowisko, więc warto profilaktycznie zakładać nieuciskającą bieliznę z naturalnych materiałów.
2. Szare upławy
Szare lub szarobiałe, gęste i obfite upławy bez towarzyszącego im świądu i pieczenia, o ostrym, rybim zapachu, mogą świadczyć o rozwoju bakteryjnego zapalenia pochwy, która wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.
3. Żółte upławy
Żółte ślady na bieliźnie, o ile sama wydzielina jest prawidłowa (przeźroczysta lub biaława) świadczą jedynie o jej utlenieniu. Natomiast gdy upławy są żółte, towarzyszy im świąd, ból i brzydki zapach pochwy, może to być objaw rzeżączki, chlamydii lub infekcji miednicy.
4. Zielone upławy
Pieniste i cuchnące upławy o zielonej lub żółtozielonej barwie świadczą o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym — pasożytem dolnych odcinków narządów moczowo-
5. Wodniste upławy
Wodniste, obfite upławy oraz towarzyszący im dyskomfort, mogą świadczyć o opryszczce, nadżerce, erytroplakii (wywiniętym nabłonku gruczołowym na tarczy szyjki macicy).
6. Krwawe plamienia
Plamienia powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa, choć nie zawsze świadczą o poważnych kłopotach. Gdy są uporczywe, mogą wynikać ze stosowania antykoncepcji, obecności polipów, mięśniaków, zapalenia szyjki macicy lub infekcji.
Każdą wątpliwość bezpieczniej jest rozwiać podczas wizyty u specjalisty.
źródło: wylecz.to, www.cosmopolitan.pl