Go to content

7 objawów problemów zdrowotnych, które są wypisane na twojej twarzy. Przyjrzyj się sobie uważnie

Fot. iStock / LuckyBusiness

Na twarzy wypisane są nie tylko emocje i przeżycia, ale także stan zdrowia. Na wygląd pływa także nadmiar stresu, używki, złe odżywianie, błędy pielęgnacyjne. Różne krostki, obrzęki, przebarwienia, mogą wskazywać na istniejące w różnych organach stany zapalne lub choroby.

Jeśli jest coś, co cię niepokoi w twoim wyglądzie, sprawdź tego możliwą przyczynę.

7 objawów, które informują o kłopotach zdrowotnych

1. Żółte grudki na powiekach

Tzw. żółtaki informują o gromadzeniu zbyt dużej ilości cholesterolu w organizmie, który przyczynia się do wystąpienia choroby wieńcowej i zawału serca. Lekarz powinien zlecić odpowiednie badania laboratoryjne i w razie konieczności przepisać leki zmniejszające poziom cholesterolu. Bardzo często takie zmiany skórne towarzyszą chorobom jak: cukrzyca, miażdżyca, choroby wątroby, nerek oraz przewodu pokarmowego. Na co dzień spożywaj więcej pokarmów z błonnikiem, takich jak płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, nieprzetworzone warzywa i owoce, ponieważ błonnik skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.

2. Biały język

Jeśli twój język jest bardzo blady, wręcz biały, prawdopodobnie cierpisz z powodu anemii. A jeśli dodatkowo skóra na twarzy również stała się nadmiernie blada, powinnaś się zbadać poziom żelaza we krwi. Sięgaj po produkty bogate w witaminę C, która pomaga przyswajać żelazo oraz po:

  • podroby (wątroba, nerki), suche nasiona roślin strączkowych, natka pietruszki,
  • pieczywo i inne produkty zbożowe, mięso, drób, jaja,
  • mleko i produkty mleczne.

3. Trądzik na brodzie i szyi

Jeśli krostki pojawiają się na brodzie czy szyi, prawdopodobnie jest to sygnał zaburzeń hormonalnych. Warto się wybrać do endokrynologa oraz zbadać poziom prolaktyny lub androgenów, a także wykonać USG narządu rodnego w gabinecie ginekologicznym.

4. Cienkie brwi

Mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, a jeśli do tego cierpisz z powodu przybierania na wadze, jesteś zmęczona i odczuwasz ciągłej zimno, koniecznie zbadaj poziom hormonu TSH. Leczeniem niedoczynności tarczycy powinien pokierować lekarz endokrynolog.

5. Sińce pod oczami

Jeśli cierpisz z powodu ciemnych obwódek i worków pod oczami oraz obrzęków w okolicy kostek, wykonaj badanie moczu, aby wykluczyć kłopoty z nerkami. W takim przypadku lekarz może zlecić także o USG nerek.

6. Czerwone policzki

Rumieńce na policzkach bywają oznaką nadciśnienia. Jeśli twoje ciśnienie nie przekracza 139/89 mm HG, jego odczyt jest prawidłowy. Natomiast jeśli rumień na policzku przybiera kształt motyla z rozłożonymi skrzydłami, może być to oznaką tocznia. W tym przypadku koniecznie pokaż się lekarzowi.

7. Drżenie powiek

Najczęściej wynika ono z niedoboru magnezu. Zazwyczaj wystarczy sięgnąć po produkty bogate w magnez, takie jak pestki dyni, orzechy, a także kakao, by problem zniknął.


źródło: polki.pl, bonavita.pl