Zdrowie

7 objawów problemów zdrowotnych, które są wypisane na twojej twarzy. Przyjrzyj się sobie uważnie

Redakcja
Redakcja
17 sierpnia 2017
Fot. iStock / LuckyBusiness
 

Na twarzy wypisane są nie tylko emocje i przeżycia, ale także stan zdrowia. Na wygląd pływa także nadmiar stresu, używki, złe odżywianie, błędy pielęgnacyjne. Różne krostki, obrzęki, przebarwienia, mogą wskazywać na istniejące w różnych organach stany zapalne lub choroby.

Jeśli jest coś, co cię niepokoi w twoim wyglądzie, sprawdź tego możliwą przyczynę.

7 objawów, które informują o kłopotach zdrowotnych

1. Żółte grudki na powiekach

Tzw. żółtaki informują o gromadzeniu zbyt dużej ilości cholesterolu w organizmie, który przyczynia się do wystąpienia choroby wieńcowej i zawału serca. Lekarz powinien zlecić odpowiednie badania laboratoryjne i w razie konieczności przepisać leki zmniejszające poziom cholesterolu. Bardzo często takie zmiany skórne towarzyszą chorobom jak: cukrzyca, miażdżyca, choroby wątroby, nerek oraz przewodu pokarmowego. Na co dzień spożywaj więcej pokarmów z błonnikiem, takich jak płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, nieprzetworzone warzywa i owoce, ponieważ błonnik skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.

2. Biały język

Jeśli twój język jest bardzo blady, wręcz biały, prawdopodobnie cierpisz z powodu anemii. A jeśli dodatkowo skóra na twarzy również stała się nadmiernie blada, powinnaś się zbadać poziom żelaza we krwi. Sięgaj po produkty bogate w witaminę C, która pomaga przyswajać żelazo oraz po:

 • podroby (wątroba, nerki), suche nasiona roślin strączkowych, natka pietruszki,
 • pieczywo i inne produkty zbożowe, mięso, drób, jaja,
 • mleko i produkty mleczne.

3. Trądzik na brodzie i szyi

Jeśli krostki pojawiają się na brodzie czy szyi, prawdopodobnie jest to sygnał zaburzeń hormonalnych. Warto się wybrać do endokrynologa oraz zbadać poziom prolaktyny lub androgenów, a także wykonać USG narządu rodnego w gabinecie ginekologicznym.

4. Cienkie brwi

Mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy, a jeśli do tego cierpisz z powodu przybierania na wadze, jesteś zmęczona i odczuwasz ciągłej zimno, koniecznie zbadaj poziom hormonu TSH. Leczeniem niedoczynności tarczycy powinien pokierować lekarz endokrynolog.

5. Sińce pod oczami

Jeśli cierpisz z powodu ciemnych obwódek i worków pod oczami oraz obrzęków w okolicy kostek, wykonaj badanie moczu, aby wykluczyć kłopoty z nerkami. W takim przypadku lekarz może zlecić także o USG nerek.

6. Czerwone policzki

Rumieńce na policzkach bywają oznaką nadciśnienia. Jeśli twoje ciśnienie nie przekracza 139/89 mm HG, jego odczyt jest prawidłowy. Natomiast jeśli rumień na policzku przybiera kształt motyla z rozłożonymi skrzydłami, może być to oznaką tocznia. W tym przypadku koniecznie pokaż się lekarzowi.

7. Drżenie powiek

Najczęściej wynika ono z niedoboru magnezu. Zazwyczaj wystarczy sięgnąć po produkty bogate w magnez, takie jak pestki dyni, orzechy, a także kakao, by problem zniknął.


 

źródło: polki.plbonavita.pl


Zdrowie

6 oznak, że twoja inteligencja jest powyżej przeciętnej

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
17 sierpnia 2017
fot. iStock/ BraunS
 

Niejednemu zdarza się myśleć, że przebija inteligencją swoje otoczenie – właściwie w czasach mediów społecznościowych i internetu wcale nie trudno o takie wnioski, wystarczy chwila na Facebooku lub lektura komentarzy na forach, by się podbudować. Jak jednak przekonać się, że jesteśmy nieco wyżej niż średnia i w sprawie naszej inteligencji mamy rację? Oto sześć subtelnych oznak, na które warto zwrócić uwagę.

Sarkazm nie jest ci obcy

Najnowsze badania pokazują, że sarkazm wymaga twórczego myślenia i dobrej pracy umysłu – nie bez powodu nie każdy może zostać mistrzem ciętej riposty. Zarówno nadawcy jak i odbiorcy sarkastycznego komentarza muszą pokonać dysonans między dosłownym, a rzeczywistym jego znaczeniem – czyli po prostu rozszyfrować, o co chodzi. Bez zdolności do abstrakcyjnego i kreatywnego myślenia będzie to bardzo trudne.

Jesteś dwujęzyczna

Posługiwanie się nie tylko ojczystym językiem może spowolnić rozwój takich schorzeń jak demencja czy choroba Alzahaimera, a poza tym ma wpływ na rozwój mózgu i jego wydajność. Zatem warto uczyć się języków obcych, bo nie tylko ułatwiają nam „dogadanie się” na świecie, ale też podnosi to naszą inteligencję.

Jesteś najstarszym dzieckiem

Najstarsze dzieci mają tendencję do nieco wyższego wyniku testów IQ niż młodsze rodzeństwo – tak wynika z pewnych badań. Jednakże nie ma tutaj wpływu genetyka, a bardziej chodzi o otoczenie rodzinne – pierwsze dziecko ma rodziców tylko dla siebie, cała uwaga rodziny jest skupiona tylko na nim, co z pewnością ma wpływ na jego wszechstronny rozwój. Może właśnie w tym rzecz?

Twoja lewa ręka dominuje

Osoby leworęczne stanowią 10 procent populacji na świecie, ale badania pokazują, że nie tylko dominująca ręka je wyróżnia. Wygląda na to, że leworęczni mają nieco lepsze umiejętności poznawcze niż przeciętny człowiek, a co za tym idzie, ich inteligencja może być odrobinę wyższa.

Masz poczucie humoru

Jeśli jesteś zabawna, to nie tylko zyskujesz na tym towarzysko (tak, wolimy tych, z którymi można się dobrze bawić i pośmiać), ale też prawdopodobnie zyskuje na tym twoja mądrość. Dlaczego? Bo żartowanie wymaga abstrakcyjnego myślenia, inteligencji werbalnej i umiejętności wyczucia odpowiedniego momentu. Nie każdy potrafi rzucić dobrym, inteligentnym żartem, który pasuje do sytuacji – jeśli dla ciebie to nie problem, to gratulujemy!

Wątpisz w swoją inteligencję

Sokrates powiedział kiedyś „Wiem, że nic nie wiem”, a trzeba przyznać, że był umysłem wybitnym i z pewnością powyżej średniej. Świadomość braku wiedzy prowadzi do jej poszukiwania, a im ktoś mądrzejszy, tym wyraźniej widzi, jak wiele jeszcze musi się nauczyć i dowiedzieć. Mówi o tym także efekt Krugera – Dunninga, zgodnie z którym inteligentni ludzie są bardziej skłonni naprawiać własne błędy i nieustannie się nie doceniać. Cóż, nie od dziś wiadomo, że tylko głupcy uparcie wierzą w swoją rację i za nic nie przyznają się do błędów.


 

Na podstawie: www.indy100.com


Zdrowie

5 twarzy narcyza. Typy osobowości, od których bezpieczniej się trzymać z daleka

Redakcja
Redakcja
17 sierpnia 2017
Fot. iStock / CShutter

Każdy z nas choć raz w życiu spotkał osobę, od której aż biło uwielbienie dla samego siebie. Nie trudno określić narcyza na podstawie pewnych cech, bo zazwyczaj ten, kto kocha przede wszystkim siebie, oczekuje, że świat spocznie u jego stóp, sam nie okazuje wdzięczności i wzajemności, a także nie ogląda się na innych, okazuje się narcyzem!

Mimo tak jasnych cech, które są przez większość z nas z marszu przepisywane narcyzom, sytuacja może być troszkę bardziej skomplikowana. Co ciekawe, wśród narcyzów mężczyźni stanowią aż 75-80%, kobiety są w zdecydowanej mniejszości.

Wyznaczniki osobowości narcystycznej:

Simon Baron-Cohen, wybitny psycholog, wyróżnił cechy, których wystąpienie łącznie 5 na 9 możliwych, potwierdza narcyzm:

 • wyolbrzymione poczucie własnego znaczenia,
 • zaabsorbowanie fantazjami na temat własnego sukcesu, władzy, urody lub idealnej miłości,
 • przekonanie o własnej wyjątkowości i o tym, że powinien się zadawać wyłącznie z ludźmi o wysokim statusie,
 • nadmierna potrzeba bycia podziwianym,
 • poczucie, że wszystko mu się należy (roszczeniowość),
 • wykorzystywanie innych jako element stylu interpersonalnego,
 • całkowity brak empatii,
 • zawiść wobec innych lub przekonanie, że inni mu zazdroszczą,
 • arogancja.

Życie z narcyzem jest trudne, ponieważ jego całkowite koncentrowanie się na własnym ego, prowadzi do utraty kontaktu z rzeczywistością. Samolubne uwielbienie samego siebie stawia barierę innym ludziom, a z natury toksyczne zachowania mogą odbijać się na zdrowiu psychicznym innych ludzi.

Mimo samouwielbienia, narcyz potrzebuje uwagi otoczenia. Narcyzowi wydaje się, że wywiera na innych wspaniałe wrażenie własną urodą, telnetem i osiągnięciami, a sam zawsze będzie krytyczny wobec innych uważając, że wszyscy powinni zasłużyć na jego miłość, bo w życiu nie ma nic za darmo. Narcyzi często są bardzo religijni i takiej postawy oczekują również od innych. Nie lubią wydawać pieniędzy, szczególnie na kogoś innego. Dla własnego spokoju lepiej trzymać się z daleka od takich osobowości.

5 oblicz narcyza

Na szczęście przed takimi ludźmi można się bronić, jeśli mamy świadomość ich osobowości. Można określić różne typy narcyzmu, które mogą się ze sobą mieszać, więc „rozpoznanie” może być trudniejsze.

1. Narcyz doskonały

Czyli klasyczny przypadek narcyza, który uważa, że jest najlepszy i wszystko jemu się należy. Wg siebie rozumie wiele i zna się na wszystkim, a jako ekspert w każdej dziedzinie gotów jest pouczać i nauczać tych, którzy nie posiadają jego wiedzy. Przedstawia się i oczekuje traktowania jako gwiazda, która skupia na siebie uwagę. Często jako człowiek roszczeniowy obraża się lub skarży, gdy nikt nie zwraca na niego uwagi lub nie spełnia jego żądań.

2. Narcyz uroczy

Nie sposób mu odmówić osobistego uroku, który elektryzuje. Potrafi on wykorzystywać swoje atuty do osiągania swojego celu, robi wszystko, aby pokazać, jak jest mądry, zabawny i ciekawy. Małymi krokami oplata ofiarę siecią swojej doskonałości, przy okazji wykorzystując swoje auty stara się przypodobać i zachowuje się tak, aby każdy zwrócił na niego uwagę.

3. Narcyz elastyczny

To narcyz manipulujący otoczeniem, który idealnie potrafi wykorzystywać wszystkich wokół siebie. Potrafi przybierać różne maski, staje się aktorem, kłamie, zrzuca winę na niepowodzenia innych oraz zawsze jest dla niego dobry czas i miejsce, w którym może pokazać swoją wspaniałość.

4. Narcyz wrażliwiec

Często można dostrzec łzy w jego oczach i wcale nie obawia się grać na emocjach. Dla niego nie jest to przejaw własnej słabości, ale kolejna sprytna zagrywka do przywiązania do siebie ofiary. Chętnie podkreśla jak bardzo cierpi, aby przez litość wydreptać to, na czym mu najbardziej zależy.

5. Narcyz agresywny

To najgorszy typ narcyza, od którego należy bezwzględnie trzymać się z daleka! Jest osobą arogancką, agresywną, która koniecznie pragnie być w centrum uwagi, nie zwracając absolutnie uwagi na żadną krytykę i niepochlebne opinie. Potrafi uciekać się do przemocy i trzyma ofiary w szachu. Wykorzystuje agresję psychiczną i fizyczną, ale sam nie uważa tego co robi za złe i nie poczuwa się do winy. Nie przeprasza, bo uważa, że nie ma za co przepraszać. Najpierw rozkochuje, a później krzywdzi, bije, krzyczy, zastrasza.

Narcyz agresywny jest zdecydowanie najgorszym typem narcyza, jednak nie ma co się łudzić, że życie z pozostałymi typami takiej osobowości, będzie znacznie łatwiejsze.


 

źródło: psychologiazycia.commedycynaipasje.com.pl, www.psychologia-spoleczna.pl


Zobacz także

kwas foliowy - epigenetyka

Zanim wystartujesz w wyścigu po dziecko – zrelaksuj się tu i teraz i zacznij od zdrowia, tylko ono nie może zaczekać

Jak smakuje jesień: te warzywa włącz do swojego menu

Zapalenie krtani - objawy, leczenie, przyczyny

Zapalenie krtani to nie tylko duszności i szczekający kaszel. Jak rozpoznać i leczyć chorobę?