Kobieca natura cechuje się ogromną różnorodnością emocji, które potrafią niezwykle silnie wpływać na nasze zdrowie, nastrój, nastawienie do otoczenia i do samej siebie. Określenie kobiety jako „wachlarza emocji” nie jest przesadzone. Zmienność nastrojów często uwarunkowana jest podłożem hormonalnym, a to wpisane jest automatycznie w kobiecą naturę. Niestety, emocje bywają kłopotliwym utrapieniem nie tylko dla samej kobiety, lecz również (a może przede wszystkim…) dla osób z jej otoczenia. Warto zatem dowiedzieć się, jak możemy poradzić sobie z naszymi emocjami korzystając z naturalnych sposobów – leków, ziół, suplementów diety, zmiany stylu życia.
W zależności od naszego usposobienia i umiejętności radzenia sobie w trudnych chwilach, stresu może nam przysporzyć nawet błaha rzecz, jak np. mała sprzeczka z mężem, cierpka uwaga od szefa czy też niemiła ekspedientka w sklepie. Ale bywa, że stresujemy się „na poważnie”, czyli musimy zmierzyć się z naprawdę trudną sytuacją życiową, jak np. rozstanie z partnerem, zmiana pracy, trudny egzamin czy choroba dziecka. Oto kilka wskazówek, jak możesz poradzić sobie z nadmiernym napięciem nerwowym i emocjami za pomocą naturalnych sposobów.
1. Głęboki oddech
W sytuacji stresu i silnego zdenerwowania zaczynamy oddychać płytko i krótko, silniej bije nam serce, ręce się pocą i robi nam się gorąco. Często odczuwamy duszność, ponieważ płytki oddech jest mniej wydajny, co pobudza nas jeszcze silniej. Wtedy zacznij świadomie, głęboko oddychać i koncentrować się na każdym wdechu i wydechu. Nabierz głęboko powietrza, zatrzymaj je na chwilę w płucach i powoli wypuść tak, aby wszystko wydostało się na zewnątrz. Nagle myśli się rozjaśnią, poczujesz się bardziej spokojna, a problem wydaje się łatwiejszy do rozwiązania. Spokojny i głęboki oddech pozwala zapanować nad lękiem i całkowicie uspokoić emocje.
2. Ciepła herbata ziołowa
Wśród całego dobrodziejstwa ziół jest kilka takich, które każda kobieta powinna mieć zawsze pod ręką. Przydają się w stresowych sytuacjach oraz zawsze wtedy, gdy nie możemy zasnąć, trudno jest nam uspokoić myśli i się wyciszyć lub gdy nazajutrz czeka nas trudny dzień. Kobiecą apteczkę ziołową warto wyposażyć między innymi w: liść melisy, kwiat lawendy, szyszki chmielu, korzeń waleriany (kozłka lekarskiego), ziele męczennicy (passiflora), kwiat rumianku. Są dostępne w postaci herbatek do zaparzania (fix) lub suszu luzem. Można także sięgnąć po gotowe krople (np. walerianowe lub z męczennicy) albo tabletki. Poprawiają nastrój, tonizują, uspokajają i wyciszają emocje. Uwaga! Po walerianie nie powinno się prowadzić samochodu.
3. Kojący zapach natury
Od wieków znane są dobroczynne skutki wdychania wonnych olejków eterycznych. Kojące zapachy prosto z natury ułatwiają relaks, poprawiają nastrój, pomagają wyciszyć się przed snem i odprężyć po całodziennej aktywności. Możesz skorzystać ze specjalnego kominka aromaterapeutycznego lub dyfuzora, który umożliwia rozprzestrzenianie się zapachu w całym pomieszczeniu i przydaje atmosfery spokoju i łagodności natury. Z olejkami eterycznymi dobrze współpracuje także ciepła kąpiel. Ciepło rozszerza pory, ułatwiając przenikanie związków zawartych w olejkach przez skórę. Pachnąca kąpiel szybko przynosi ukojenie zmysłów, uspokaja, rozluźnia mięśnie i odpręża. Pozytywnie na nastrój wpływają takie zapachy jak: lawendowy, różany, jaśminowy, paczulowy, z melisy, z rumianku, z drzewa sandałowego, ylang ylang lub pomarańczowy. Uwaga! Panie w ciąży powinny unikać niektórych olejków eterycznych takich jak np. jaśminowy, tymiankowy, jałowcowy, szałwiowy, miętowy, różany czy rozmarynowy. Lepiej jeśli przyszła mama skonsultuje się ze specjalistą zanim skorzysta z terapii zapachem.
4. Naturalne leki homeopatyczne
Mogą być one stosowane nie tylko przez kobiety ciężarne, lecz przez wszystkie panie zmagające się z wszelkimi dolegliwościami emocjonalnymi. W zależności od tego, jak reagujemy w określonych okolicznościach, zawsze można dobrać taki lek homeopatyczny, który pomoże nam poradzić sobie z emocjami.
Jeśli odczuwamy silny niepokój i tremę przed nadchodzącym ważnym wydarzeniem, jak np. egzamin, rozmowa o pracę, wystąpienie publiczne czy rozprawa sądowa, przyda się wtedy lek Gelsemium sempervirens. Pomoże on osobom, które są wręcz sparaliżowane lękiem przed tym, co ma się wydarzyć. Nie mogą spać, czują całkowitą pustkę w głowie, ręce im drżą, nie potrafią się skupić i w efekcie często się poddają i rezygnują lub też bardzo źle wypadają np. na egzaminie. Każda sytuacja, która budzi w nas lęk oczekiwania i wiąże się z silną nerwowością może być wskazaniem do podania tego leku.
Jeśli z kolei lęk i trema powodują nadmierne pobudzenie, problemy z koncentracją i pamięcią, rozkojarzenie i chaos myślowy, można sięgnąć po lek Argentum nitricum. Przyda się on również wtedy, gdy przed stresującym wydarzeniem dopada nas nerwowa biegunka oraz ból brzucha i zamiast skupić się na czekającym zadaniu, rozpaczliwie szukamy toalety.
Czynnikiem budzącym silne emocje u większości kobiet są związki. Dlatego też mnóstwo naszych problemów emocjonalnych jest związanych z mężem, partnerem, chłopakiem. Jedną z najbardziej stresujących sytuacji jest rozstanie (lub ogólnie utrata partnera). Wiąże się z tym najczęściej smutek, rozpacz, tęsknota, poczucie krzywdy, ale też złość i frustracja.
Jeżeli trudno jest nam uporać się z dojmującą tęsknotą, lekiem który pomoże ją złagodzić jest Ignatia amara. Kobieta, które potrzebuje tego środka jest smutna i pełna żalu, z trudem skrywa łzy, ciągle wzdycha, ma silne odczucie „kluchy w gardle” i często rozwija skurczowe bóle żołądka na tle nerwowym. Natomiast osobie, która absolutnie nie może sobie poradzić z samotnością, nieustannie szuka pocieszenia, przytulenia i zapewniania, że wszystko będzie dobrze, a jednocześnie jest płaczliwa i ma zmienne nastroje, potrzebny będzie lek Pulsatilla.
Z kolei lek Staphysagria może się przydać kobiecie, która w danej sytuacji czuje się niesprawiedliwie i źle potraktowana, wręcz upokorzona, odczuwa silną złość i żal, lecz jednocześnie tłumi emocje i nie daje im upustu. Stłumienie emocji na dłuższą metę może niestety skutkować ich somatyzacją i mogą one przerodzić się w poważne choroby na płaszczyźnie fizycznej. Staphysagria może pomóc nie tylko w przypadku rozstania lub złego potraktowania kobiety przez partnera, lecz również w każdej sytuacji, która dotknie ją swą niesprawiedliwością i sprawi, że poczuje się niepotrzebna i odrzucona (utrata pracy, stanowiska, dyskryminacja, mobbing w pracy itp.).
Terapia homeopatyczna nie wyklucza oczywiście innych naturalnych środków. Można jednocześnie korzystać z dobrodziejstwa preparatów ziołowych i wspomagać się dobrymi suplementami diety. Ważna jest również nasza:
5. Codzienna odpowiednia dieta
To, co jemy na co dzień nie tylko dostarcza nam podstawowych substancji odżywczych i zapewnia przeżycie, lecz wpływa również na samopoczucie i kieruje energią w organizmie. Panie, którym trudno jest poradzić sobie z nadmiernym napięciem nerwowym, są rozdrażnione, poirytowane, mają wahania nastrojów i wybuchy złości, powinny ograniczyć spożycie kawy, alkoholu, słodyczy, tłustych i/lub ostro przyprawionych posiłków oraz nadmiaru mięsa. Dobrze jest wprowadzić do jadłospisu produkty o charakterze delikatnie ochładzającym i neutralnym, jak między innymi: ryż, pszenica, bakłażany, szpinak, owoce goji, rzodkiew, seler naciowy, kalarepa, śliwki, pomarańcze, pomidory, szpinak, kapusta pekińska, czarny sezam. Korzystnie będą działały napary z mięty, werbeny, melisy, lawendy oraz nagietka.
Przywracanie równowagi nierzadko wymaga sporo pracy. Nie są to tylko odpowiednie zalecenia dietetyczne, lecz ogólna modyfikacja sposobu życia. Powinno się w miarę możliwości ograniczyć stres, wprowadzić do codziennej praktyki systematyczne ćwiczenia relaksujące, rozciągające i oddechowe. Wskazana jest medytacja (lub po prostu czas tylko dla siebie) i, co bardzo ważne, odpowiednia ilość odpoczynku i snu. Warto również zadbać o umiejętne wyrażanie swoich emocji.
6. Telefon do przyjaciela
Spotkania i rozmowy z bliskimi, rozumiejącymi cię osobami mają niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dzielenie się swoimi przeżyciami ułatwia rozładowanie emocji, pozwala spojrzeć na problemy z dystansu i odzyskać harmonię w życiu. Wysłuchanie, zrozumienie i empatia są niezbędne dla zachowania równowagi emocjonalnej. Dlatego dbaj o pozytywne relacje z innymi (nie musi ich być dużo), abyś w razie czego mogła wypłakać się komuś na przysłowiowym ramieniu.
7. Kontakt z naturą
Niewiele jest rzeczy tak kojących i uzdrawiających skołatane nerwy, jak bliski kontakt z naturą i wsłuchanie się w rytm otaczającej nas przyrody. Spacer po parku lub nad morzem, wyjazd do lasu lub wędrówka po najbliższej okolicy sprzyja uspokojeniu i lepszemu radzeniu sobie ze stresem. Nie musi to być intensywny wysiłek fizyczny (nadmierne forsowanie organizmu to też stres…), powinien to być raczej czas relaksu i odpoczynku dla ciała i dla ducha. Natura niezwykle pozytywnie wpływa na poprawę nastroju, samopoczucia fizycznego i odzyskanie równowagi emocjonalnej.
Przeczytaj także:
Mija rok w pandemii. Kto lepiej radzi sobie z nową rzeczywistością – kobiety czy mężczyźni?
Mija rok w pandemii. Kto lepiej radzi sobie z nową rzeczywistością – kobiety czy mężczyźni?
Mija rok w pandemii. Kto lepiej radzi sobie z nową rzeczywistością – kobiety czy mężczyźni?
Mija rok w pandemii. Kto lepiej radzi sobie z nową rzeczywistością – kobiety czy mężczyźni?