Go to content

10 powodów, dlaczego warto zrobić sobie przerwę od kawy. Akcja #30dnibezkawy

Fot. iStock/Ridofranz

Nie wiedziałam, że propozycja zrobienia sobie przerwy w piciu kawy wywoła tak wiele emocji! Ba, nie zdawałam sobie nawet sprawy, że tak bardzo przywiązujemy się do własnych nawyków i przyzwyczajeń. A pojawiające się pytanie, że właściwie to po co rozstawać się z kawą zmusiło mnie do wyłuskania właśnie tego, dlaczego warto.

I umówmy się – ja nie mówię o porzuceniu kawy całkowicie, z tym byłoby pewnie ciężko, ale o detoksie 30-dniowym, który warto przejść. Dlaczego? Oto kilka istotnych powodów.

Przerwa w uzależnieniu

Jakby nie patrzeć kofeina jest substancją uzależniającą. W jakim stopniu? Tu pewnie można dyskutować, ale jednak jest, bo kofeina zmienia chemię mózgu, czego skutkiem jest potrzeba zwiększania dawki kofeiny, by osiągnąć pożądane rezultaty. Przerwa w piciu kawy powoduje przerwanie cyklu i uwalnia nas od konieczności codziennego podawania organizmowi kofeiny.

Obniżenie ciśnienia krwi

Dobra, jestem przed 40-tką, więc bardziej powinnam uważać na swoje zdrowie i dbać o siebie, a jednak kofeina może podnieść ciśnienie krwi. Przerwa w jej spożyciu działa więc dla nas korzystnie i daje odpoczynek naszemu sercu.

Lepszy sen

Kofeina może znacznie zmniejszyć ilość i jakość snu. Picie kawy lub napojów energetycznych zbyt późno może zakłócić sen, ponieważ czas działania kofeiny wynosi od czterech do sześciu godzin. Okazuje się, że ci, którzy przestają pić kawę po godzinie 12-tej w południe zgłaszają lepszą jakość snu.

Poprawa nastroju

Zobaczcie, jak bardzo się frustrujecie do czasu, aż wypijcie kawę z samego rana. Sama jestem przykładem na to, że dopóki nie wypijałam porannej kawy byłam podminowana, zniecierpliwiona. Teraz, od kilku dni to napięcie odpuściło…

Zmniejszenie niepokoju 

Czy wiecie, że kofeina zwiększa poziom lęku?  Ma to związek z tym, że kofeina stymuluje gruczoły nadnerczy.

Ograniczenie bólu głowy

Zdziwieni? Kofeina jest jednym z czynników wywołującym bóle głowy. Może być migrenowym wyzwalaczem.

Rzadsze wizyty w toalecie 

Kawa powoduje częste wizyty w toalecie. Jestem na to żywym przykładem. U niektórych osób może powodować także problemy z nietrzymaniem moczu.  Częste wizyty w toalecie mogą być bardzo uciążliwe zwłaszcza podczas spotkań. ale co ważne – częste oddawanie moczu pozbawia nas minerałów, takich jak wapń, magnez i potas. Brak równowagi elektrolitowej może prowadzić do poważnych powikłań.

Brak bólu brzucha

Kwasowość kawy jest związana z dyskomfortem trawiennym, niestrawnością, jej nadużywanie zaburza równowagę w florze jelitowej. To jest jeden z plusów, które ja już dostrzegam – nie boli mnie brzuch.

Zdrowsza dieta

Wiecie, co już zauważyłam? Wcześniej, gdy piłam kawę z samego rana byłam w stanie obejść się bez śniadania, co wiem, że jest złe i że śniadania są niezwykle ważne choćby w celu utrzymania wagi. Teraz rano po wypiciu kawy zbożowej i szklanki wody jestem przyjemnie głodna i w końcu nie mam problemu ze zjedzeniem śniadania.

Lepsze samopoczucie

Kofeina w kawie zwiększa katecholaminy, hormony stresu. W odpowiedzi na stres nasz organizm zwiększa ilość insuliny, a ta tym samym zwiększa stan zapalny. To wszystko sprawia, że czujemy się kiepsko.

I jak? Uspokoiłam tych, co oburzali się na ten pomysł? A może warto przyjrzeć się temu, dlaczego odstawienie kawy budzi w nas taki opór. Nie jest łatwo – żeby nie było. Zwłaszcza, gdy w niedzielę po obiedzie pod nos serwują ci twoje ulubione lody, a ty masz je zjeść bez kawy?!? Mój mózg broni się przed odstawieniem, łapię się na tym, że myślę, że senność to przez brak kawy, a to pewnie jeden z syndromów odstawienia. To co czuję po tych kilku dniach, to z pewnością brak bólów brzucha, tego uczucia właśnie zakwaszenia organizmu i nie ukrywam – jest to miłe.

A u Was, jakie zmiany? Jaka motywacja dla porzucenia na 30 dni kawy? Napiszcie w komentarzach, a tych którzy mają wątpliwości, zachęcam do przyłączenia się. Warto coś zrobić dla swojego zdrowia. Ja cały czas myślę, jak pysznie będzie mi smakować kawa, kiedy w końcu się jej napiję.

Akcja #30dnibezkawy

Zadanie konkursowe: Przyjmij wyzwanie #30dnibezkawy i pod kolejnymi artykułami dotyczącymi akcji, w komentarzach bądź ze mną, pewnie będę miała niejedno pytanie dotyczące tego, jak się czujecie i czym zastępujecie kawę. Ja chcę na 30 dni wyeliminować kawę, by dać swojemu organizmowi oddech od jej nadmiaru. Co mnie do tego skłoniło? Informacja o tym, jak wiele pozytywnych właściwości ma kawa zbożowa. Czy dam radę? Nie wiem, ale przecież spróbować zawsze mogę. A ty? Dlaczego chcesz dać sobie wytchnienie od kawy naturalnej? Napisz, jak będzie nas więcej, to może damy radę!

Nagrody: Dla najbardziej aktywnych i wspierających uczestniczek akcji Inka ufundowała zestawy kawy zbożowej.

Nagrody:

Nagroda I stopnia

1 x zestaw Inka w skład, którego wchodzą:

1 x Porcelanowy imbryk Eva Solo w czerwonym „sweterku”

1 x kubek Inka

1 x puszka Inka Klasyczna

1 x Inka Magne

1 x Inka Błonnik

1 x Inka Wapń

1 x Inka z orkiszem

1 x Inka Bio z figami

1 x Inka karmelowa

Nagroda II stopnia

2 x zestaw Inka w skład, którego wchodzą:

1 x kubek Inka

1 x poduszka Hayka wypełniona łuską gryki

1 x puszka Inka Klasyczna

1 x Inka Magne

1 x Inka Błonnik

1 x Inka Wapń

1 x Inka z orkiszem

1 x Inka Bio z figami

1 x Inka karmelowa

Nagroda III stopnia

7 x zestaw Inka w skład, którego wchodzą:

1 x kubek Inka

1 x puszka Inka Klasyczna

1 x Inka Magne

1 x Inka Błonnik

1 x Inka Wapń

1 x Inka z orkiszem

1 x Inka Bio z figami

1 x Inka karmelowa

 9720017-01-Inka-Wapn-100  9483923-10-Inka-Magne-100  9483998-03-Inka-Blonnik-100g
9720051-00-Inka-Bio-Orkiszowa-100g 9960957-10-Inka-puszka-2014 inka kubek wizualizacja lg 9720052-00-Inka-Bio-Figowa-100g 9483967-04-Inka-karmelowa-200g
czajnik+kubek-lg big_STRAW_buckwheat_50x30

Akcja trwa od 28.09.2017 do 27.10.2017 roku.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.