Go to content

10 dowodów na to, że „roztrzepani” ludzie są bardzo inteligentni

Fot. iStock / MarioGuti

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu kogoś, kogo można żartobliwie nazwać „trzepakiem”. Ludzie z tendencją do roztrzepania radzą sobie wręcz nadzwyczaj dobrze, mimo iż czasem żyją w chaosie. Brak uporządkowania dotyczy nie tylko przestrzeni, ale i zachowania czy nawyków. 

Wystarczy rzut oka na szafę czy biurko delikwenta i już wiadomo, że do czynienia mamy z osobą, której chaos nie przeszkadza. A nawet wręcz przeciwnie. Rzucone gdzieś klucze, dzwoniący z łazienki telefon i chleb odłożony do lodówki — nie z takimi rzeczami radzą sobie ludzie średnio zorganizowani. To, co innym sprawi trudność, dla nich problemem nie będzie. I są na to konkretne dowody.

10 dowodów na to, że roztrzepani ludzie są bardzo inteligentni

1. Osiągają wysoki wynik w skali słownej testów IQ

Test mierzący poziom IQ dzieli się na skalę słowną (werbalną) i bezsłowną (wykonaniową). Część słowna odnosi się do obszarów mózgu, które promują idee „globalnego” myślenia, ciekawości i zadawania pytań „co jeśli?”. Część bezsłowna polega na wykonaniu testu i ocenie zdolności do podjęcia rzeczowych informacji i manipulowania nimi poprawnie, zastosowania ich do sytuacji, aby wykazać przyczynę i skutek korelacji, zrozumienie procesów krok po kroku. Chaotyczne osoby o wiele lepiej sprawdzają się w zakresie słownym, ponieważ dochodzą do unikalnych rozwiązań, które nie są związane z tradycyjnymi metodami robienia określonych rzeczy.

2. Są wyjątkowo kreatywni

Do głowy osób roztrzepanych przychodzą różne, niestandardowe rozwiązania. W poszukiwaniu najlepszego efektu łamią zwyczajne granice myślenia, wychodzą poza utarte schematy, nie boją się eksperymentować, korzystać z poczucia humoru. Korzystają z bogactwa obrazów, które podsuwa im umysł.

3. Robią wiele rzeczy naraz

Roztrzepani łapią się za kilka rzeczy, z którymi radzą sobie doskonale. Poza głównym zajęciem, pracą, mają hobby, którym oddają się z powodzeniem. To bardzo rozwija, a różnorodność nowych doświadczeń i wyzwań powoduje, że działają oni z wielką radością, tworząc coś niepowtarzalnego.

4. Emanują energią

Roztrzepani nie szukają ciszy i spokoju, a raczej towarzystwa osób energetycznych, którzy zaspokajają ich zapotrzebowanie na nowe doświadczenia i ciekawość. Sami są równie energetyczni, stale próbując i ucząc się czegoś nowego, szukając nowych pomysłów. A że przy okazji robi się bałagan, to jedynie efekt spożytkowanej gdzie indziej, niż podczas sprzątania, energii.

Fot. iStock / digitalhallway

Fot. iStock / digitalhallway

5. Nie liczą czasu

Zegarek rzadko bywa ich sprzymierzeńcem. Ludzie chaotyczni mają tendencję do spóźniania się nie z lenistwa, tylko ponieważ nie zauważają, jak szybko ucieka im czas. A oni szykując się na wieczorne wyjście, potrafią w międzyczasie zająć się kilkoma innymi, ciekawymi rzeczami, aż do momentu, gdy orientują się, która jest faktycznie godzina. Oni nie marnują czasu, oni przeznaczają go na arcyciekawe i niecierpiące zwłoki sprawy.

6. Nie angażują się, gdy coś ich nie interesuje

Chaotyczni ludzie często mają trudności w szkole, choć przyczyną nie są braki w inteligencji, a wręcz przeciwnie. Ale jeśli nie są zainteresowani zagadnieniem, czy przedmiotem, nie spędzają czasu potrzebnego do opanowania tych treści lub umiejętności. Wolą robić coś ciekawego, co przynosi im satysfakcję, a nie jest przykrą koniecznością.

7. Niemożliwe dla nich nie istnieje

Osoby niezorganizowane wykazują tendencję do poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Choćby mieli zacząć od drugiej strony, tak będą kombinować puszczając wodze fantazji, że w końcu uda się znaleźć potrzebne rozwiązanie. Uwielbiają wyzwania, są pomysłowi i często chcą spróbować nowych metod.

8. Dążą do większej wiedzy

Osoby z chaotycznym umysłem nie trzymają się tylko jednej dziedziny zainteresowań. Często sięgają po kilka ciekawych dla nich rzeczy i zagłębiają się w literaturę i internet. Mają potrzebę badania i zdobywania wiedzy, o ile jej przedmiot jest dla nich interesujący.

9. Myślą globalnie

Myślenie globalne cechuje osoby niezorganizowane, a to bardzo ułatwia życie. Np. zamiast krok po kroku, patrząc na instrukcję składać dany przedmiot, osoba myśląca globalnie złoży go, patrząc na zdjęcie.

10. Wydają się być wszechwiedzący 

Osoby roztrzepane mają wiedzę rozległą, nadążającą za ich zainteresowaniami. Ponieważ są oni zazwyczaj bardzo zaangażowani przy wyrażaniu swoich myśli i opinii czy wiedzy, mogą być postrzegani przez otoczenie, jako wszechwiedzący. Bywa, że jest to źle odbierane, jako przemądrzałość przy braku cierpliwości dla niewiedzy innych.


źródło: www.lifehack.org