Go to content

11 sygnałów, świadczących o tym, że nie jesteś zdrowa, choć wydaje ci się inaczej

Fot. iStock/utkamandarinka

Nie przyjmujesz na stałe żadnych leków, więc uważasz, że jesteś zdrowa. Owszem, czasem złapie cię jakaś infekcja, gdzieś tam zakłuje, coś zaboli, ale w gruncie rzeczy nie masz się czym przejmować. I tak sobie żyjesz, bagatelizując objawy, świadczące o tym, że z twoim organizmem dzieje się coś niedobrego. Czasem wystarczy zmiana nawyków, innym razem niezbędna jest wizyta u lekarza i porządna diagnostyka. Oto kilka sygnałów ostrzegawczych.

Wzdęcia

Każda z nas choć raz w swoim życiu cierpiała z powodu nagromadzonych w jelitach gazów. Jest to nieprzyjemne uczucie, ale łatwo można sobie z nim poradzić, stosując preparaty z apteki, popijając herbatkę imbirową lub po prostu… unikając potraw wzdymających. Jeśli jednak wzdęcia pojawiają się regularnie, niezależnie od tego, co zjeść, czas wybrać się do lekarza. Twój układ pokarmowy ewidentnie szwankuje.

Chroniczne zmęczenie

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy zmęczeni – powiesz. No tak, praca, stres, życie w biegu. Czym innym jest tymczasowe przemęczenie, a czym innych chroniczne zmęczenie. Taki stan może świadczyć nie tylko o niedoborze witamin i składników odżywczych, ale także zwiastować poważną chorobę np. ze strony układu oddechowego lub krwionośnego. Na początek zadbaj o odpowiednią ilość snu, odstaw alkohol i papierosy, zacznij się ruszać. Jeśli to nie pomoże, warto zrobić komplet badań.

Bezsenność

Sen jest niezbędny. To właśnie wtedy nasz organizm regeneruje się i odpoczywa. Jeżeli od kilku tygodni masz problemy z zaśnięciem, budzisz się w nocy i przez kilka godzin przekręcasz z boku na boku lub wstajesz w środku nocy i już do rana nie możesz zasnąć, czas udać się do lekarza. Bezsenność może doprowadzić organizm do ruiny.

Bóle głowy

Okazjonalne bóle głowy miewa każdy z nas i raczej nie świadczą o niczym groźnym. Jeśli jednak pojawiają się coraz częściej, są intensywniejsze i utrudniają normalne funkcjonowanie lub bólom towarzyszą także inne objawy (np. problemy ze wzrokiem), nie można czekać, co się wydarzy.

Brzydki oddech

Zła dieta, palenie papierosów czy niewłaściwa higiena jamy ustnej – wszystko to ma wpływ na zapach z ust. Zmień swoje nawyki, zrezygnuj z używek i zacznij porządnie szorować zęby, a także język. Jeśli to nie pomoże, przyczyna może być znacznie poważniejsza. Być może zmagasz się z chorobą wątroby lub nerek i nawet nie masz o tym pojęcia.

Brzydkie paznokcie

Jeżeli twoje paznokcie są żółte, mają przebarwienia lub nagle zmieniły kształt, nie wystarczy ich pomalować, żeby problem zniknął. To, w jakiej są kondycji, bardzo wiele mówi o stanie twojego organizmu. Może to być oczywiście miejscowe zakażenie grzybicą, częściej jednak chodzi o niedobory witamin i mikroelementów. Upewnij się, że twoja dieta w nie obfituje. Jeśli tak, a problem nie znika, idź po pomoc do dermatologa.

Spadek libido

Brak zainteresowania seksem może wynikać ze stresu, nadmiaru obowiązków czy też problemów w związku. Gorzej, gdy nie potrafisz wskazać żadnej, sensownej przyczyny takiego stanu rzeczy. To dobry moment, by zastanowić się nad swoją kondycją fizyczną i psychiczną. Być może od dłuższego czasu masz obniżony nastrój, co czasem wynika z zaburzeń hormonalnych. Trzeba szukać przyczyny, zamiast liczyć, że samo przejdzie.

Nieregularne wypróżnienia

Jako normę uważa się od trzech dziennie do trzech wypróżnień tygodniowo. Jeżeli musisz korzystać z toalety zdecydowanie częściej lub rzadziej, twój organizm nie działa tak, jak powinien. Za rozwolnienie może być odpowiedzialna nietolerancja pokarmowa, za zaparcia natomiast niewystarczająca ilość błonnika w diecie. Jeżeli liczba wypróżnień ma wpływ na twoją masę ciała (chudnięcie lub tycie), trzeba lepiej przyjrzeć się twojemu organizmowi.

Nadmierne wypadanie włosów

Każdego dnia tracimy kilkadziesiąt włosów i jest to absolutnie normalne zjawisko. Należy się zaniepokoić, jeśli włosy zaczęły wypadać garściami, w dodatku nagle. Najczęściej dzieje się tak w wyniku poważnej choroby lub silnego stresu. Gdy tylko zauważysz u siebie ten objaw, idź do lekarza. Szczególnie, jeśli pojawią się dodatkowe dolegliwości, np. swędzenie skóry głowy, utrata masy ciała.

Skurcze mięśni

Niedobory składników odżywczych i przeciążenie organizmu są najczęstszymi powodami skurczów mięśni. Tu pomoże odpoczynek i suplementacja diety. Zdarza się jednak, że skurczom towarzyszą obrzęki, zaczerwienie skóry, brak czucia, mrowienie lub duży dyskomfort. Tych objawów nie należy bagatelizować.

Tycie

Wraz z wiekiem nasz metabolizm spowalnia, dlatego niewielki wzrost wagi nie powinien dziwić. Jeśli jednak nie zmieniłaś znacznie swoich nawyków żywieniowych, a nie potrafisz zapanować nad swoją wagą, powinnaś skupić się na znalezieniu przyczyny. Szybki przyrost masy ciała (jak również spadek) zawsze wymaga szczegółowej diagnostyki.

Źródło: Power of Positivity