Go to content

10 zaskakujących sygnałów odwodnienia

Fot. iStock / RossHelen

Skutków zbyt słabego nawodnienia organizmu jest naprawdę sporo, jednak oprócz tych oczywistych, jest cały wachlarz dolegliwości, których wcale nie łączymy ze byt małą ilością wypijanych płynów. A szkoda, bo według badań, z odwodnieniem boryka się nawet 80% Polaków!

Wyobraźcie sobie, że całkiem sporo dolegliwości, które odbierają nam chęci do życia i działania, można by się pozbyć pijąc kilka szklanek WODY dziennie? Brzmi jak marzenie wariata? Nic podobnego. Przeczytajcie koniecznie, jak niepozornie objawia się odwodnienie organizmu.

Prosty nawyk picia wody, może spektakularnie zmienić jakość życia!

Fot. iStock

Fot. iStock

10 zaskakujących sygnałów odwodnienia

1. Obniżony nastrój

Niedostateczne nawodnienie powoduje ogólny spadek formy i funkcjonalności ludzkiego ciała. Ogólne uczucie dyskomfortu i mniej energii, to pierwsze objawy odwodnienia, kolejnym, wynikającym z tego skutkiem jest znaczne obniżenie nastroju i dobrego samopoczucia.

2. Ból głowy

To jeden z typowych objawów, choć często nie łączymy odpowiednio faktów. Następnym razem zamiast sięgać po środki przeciwbólowe, przypilnuj, żeby wypić odpowiednio dużo wody. Sprawdź nasze triki, aby ułatwić sobie to zadanie.

3. Tycie

Nie wiesz dlaczego ciągle przybierasz na wadze i nieustannie odczuwasz głód? Ku zdziwieniu wielu osób, zbyt niskie nawodnienie organizmu może objawiać się nie tylko pragnieniem, ale i głodem! Dlaczego? Nie chodzi o oszukiwanie żołądka. Gdy na poziomie komórki dochodzi do odwodnienia, odczujesz to, jako spadek energii, twoje ciało zacznie domagać się jej uzupełnienia. Jak? Jedzeniem.

AKVILE1

4. Nieświeży oddech

Za mało wody, to za mało śliny. Jej zadaniem jest wypłukiwanie flory bakteryjnej z ust i utrzymanie równowagi.

5. Podwyższone tętno

Zaburzenie gospodarki wodnej wpływa na układ krążenia.

Fot. iStock

Fot. iStock

6. Podwyższona temperatura ciała

Odwodniony organizm nie potrafi prawidłowo regulować temperatury. Zbyt mała ilość wody dostarczana do organizmu, może skutkować wystąpieniem gorączki.

7. Wzdęty brzuch

Brak wody wpływa na każdy proces, który zachodzi w naszych organizmach. Na proces trawienia, pracę jelit, zaparcia. Bardzo często wszystkie te dolegliwości powodują wzdęcie brzucha, które o ironio, przede wszystkim kojarzy nam się błędnie z zatrzymaniem wody w organizmie.

8. Zmarszczki

Bez odpowiedniego nawodnienia, skóra szybciej się starzeje, traci napięcie i szybciej pojawiają się zmarszczki.

9. Trudności z koncentracją uwagi

Według badań, których wyniki opublikowanych na łamach Journal of Nutrition, osoby, które nawet w niewielkim stopniu są odwodnione (nie piją wystarczającej ilości wody) uskarżają się na niskie samopoczucie i trudności w koncentracji – niezależnie od okoliczności. Podczas badania, uczestnicy zostali podzieleni na dwa zespoły. Grupa kontrolna, która została prawidłowo nawadniania podczas trwania eksperymentu, nie miała problemów ani przykrych dolegliwości – za równo podczas spoczynku, jak i podczas aktywności fizycznej.

10. Masz ochotę na słodycze

Bez odpowiedniej ilości wody, ciało  nie potrafi przetworzyć glikogenu w glukozę, a gdy nam jej brakuje, oj, chce się słodkiego i to bardzo. Trzeba przecież uzupełnić te „rzekome”  niedobory.

Pijcie wodę! Dla siebie i dla zdrowia. I cieszcie się w pełni wakacjami, nawet, gdy zrobi się bardzo gorąco.

 

Partnerem artykułu jest

AKVILE_neg blue

alkvile ph8Naturalna woda mineralna AKVILE powstała na naturalnie chronionym terenie w jednym z najsłynniejszych na Litwie kurortów wodnych – w Druskiennikach i w największym w kraju parku regionalnym. Świeża, czysta, naturalnie alkaliczna (pH 8,0), z niską zawartością sodu (<2,3 mg/l), woda AKVILE nadaje się do codziennego spożycia przez całą rodzinę. Czystość wody AKVILE i jej zdatność do picia przez niemowlęta zostały zagwarantowane przez atest UE.

Woda Akvile jest naturalnie filtrowana przez warstwy podziemne pełne minerałów. To właśnie przyroda nadaje jej doskonałą równowagę mineralną – pH 8.

Ponad 100-metrowa warstwa gruntu sprawia, że woda kształtuje się na wyjątkowo chronionym terenie – 0 azotanów (NO3- – 0,0 mg/l). Unikatowa ilość minerałów nadaje jej wyjątkowy smak i czystość.


Na podstawie:  „Journal of Nutrition”hellozdrowie.plabczdrowie.pl