Go to content

Ile wody potrzebuje twoje ciało i jak pić jej więcej? 8 trików, które nauczą cię pić wodę

Fot. iStock / kieferpix

Jeśli zaczniesz regularnie pić wodę, ba! więcej wody, to… tutaj następuje wyliczanka zalet i korzyści. Od dobrego samopoczucia, przez piękny wygląd, po minimalizowanie ryzyka zawału serca. Czytaliśmy o tym nie raz, nie dwa. To, jak bardzo zaniedbujemy nawadnianie organizmu, nie jest dla nikogo tajemnicą. Często to wynik braku wyrobionych w dzieciństwie nawyków – nasze pokolenie pijało herbatki i kompoty, woda w kranie straszyła, a ta butelkowana bywała towarem ekskluzywnym. Jednak mamy dla was bardzo dobrą wiadomość, a nawet kilka dobrych wiadomości!

Po pierwsze – nigdy nie jest za późno, by zmienić coś w swoim życiu na lepsze, a po drugie – ten drugi najlepszy moment na zmianę nawyków (poza dzieciństwem) jest właśnie teraz!

Bo wodę warto pić. Tylko jak to zrobić?

ILE WODY POWINIENEŚ WYPIĆ W CIĄGU DNIA?

Nieustannie słyszymy, ile niesamowitych rzeczy wydarzy się, jeśli  zaczniemy regularnie pić wodę, więcej wody. Regularnie, czyli jak?

W tym słowie kryje się bardzo wiele, bo w piciu wody chodzi o nawyk. Jeśli teraz pełen entuzjazmu wypijesz całą butlę, nie zadzieje się nic (względnie w skrajnych przypadkach, możesz sobie zaszkodzić, bo wbrew powszechnej opinii można wypić „za dużo” wody). Regularnie znaczy codziennie, przez cały dzień, sukcesywnie, szklanka po szklance.

Ile wody tak naprawdę powinniśmy dostarczyć dla naszego organizmu? 

Są dwie szkoły. Jedna definiuje stałą ilość ze względu na płeć, druga poleca obliczyć ilość wody uwzględniając masę ciała.

1 SPOSÓB:

W 2004 roku Instytut Medyczny w USA ustalił zasadę 8 szklanek wody dziennie. Według specjalistów, dzienna dawka wody dostarczanej organizmowi powinna wynosić: 2,7 litra dla kobiet i 3,7 litra wody dziennie dla mężczyzn. Zasada 8 szklanek jest najprostsza i bezpieczna.

2 SPOSÓB:

Dokładną ilość wody, jaką potrzebuje wasze ciało możecie policzyć według prostego wzoru: 30 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała, czyli dla osoby ważącej 60 kg działanie wygląda następująco:

60(kg) x 30 (ml) = 1 800 ml czyli 1,8 litra wody dziennie.

ILE WODY WYPIJAC W CIAGU DNIA

JAK PIĆ WIĘCEJ WODY?

Wydaje się niemożliwe? Nic z tych rzeczy, wypróbujcie koniecznie. Dajemy słowo, że czasem mały detal może okazać się sposobem idealnym!

8 trików, które nauczą cię pić wodę

1. Pij przez słomkę

Drobiazg, który wpływa bardzo pozytywnie na wszystkich tych, którzy piją bardzo mało płynów.

2. Kup ładną butelkę na wodę

Po pierwsze: będzie ci przyjemnie, po drugie: nowy gadżet sprawi, że na początku będziesz pamiętać o noszeniu ze sobą wody. Nawet nie zauważysz, kiedy się do tego przyzwyczaisz.

3. Korzystaj z małych butelek, zamiast dużych baniaków

Cała, ogromna, półtoralitrowa strasząca cię butelka wody może nastawiać negatywnie. Świetnie sprawdzają się małe podręczne buteleczki. Te  o pojemności 0,5 i 0,25 litra (odpowiednik 2 i 1 szklanki). Jeśli uważasz, że to nieekonomiczne, kupuj dużą butelkę i przelewaj wodę porcjami do małej. Niby drobiazg, a jednak pomaga. co innego wypić ogromną butelkę wody, co innego taką małą buteleczkę… Oszukaj na początku swoją głowę.

4. Ustaw alarm lub przypomnienie co godzinę

Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że są gotowe aplikacje na telefon, które wysyłają przypomnienie „pij wodę”, dodatkowo można w nich szybko zaznaczyć, ile wody wypiłeś. Na koniec dnia aplikacja obliczy twój bilans.

5. Stawiaj szklankę lub butelkę wody przy łóżku

Pij dwie szklanki wody wieczorem, przed snem i jedną szklankę wody po przebudzeniu. Przecież przez całą noc nie piłeś!

6. Zrób sobie wyzwanie

Umów się na nie z przyjacielem, będziecie się nawzajem motywować. Dlaczego to na nas działa? Polec na trudnym wyzwaniu żaden wstyd, ale nie napić się wody…?

7. Wypij szklankę wody po każdej wizycie w toalecie

Działaj logicznie.

8. Wypij szklankę wody przed każdym posiłkiem

Do dzieła!. Już po paru godzinach poczujesz się lepiej, a po kilku dniach zaczną dziać się „magiczne” rzeczy! Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z odwodnienia, ale o tym, następnym razem. Powodzenia!

Pamiętajcie, że jednorazowe wypicie bardzo dużej ilości wody wcale nie jest dobre dla naszego organizmu! Nauczmy się pić wodę regularnie, mieć ją zawsze pod ręką. Tak jest najzdrowiej!

Partnerem artykułu jest

AKVILE_neg blue

alkvile ph8Naturalna woda mineralna AKVILE powstała na naturalnie chronionym terenie w jednym z najsłynniejszych na Litwie kurortów wodnych – w Druskiennikach i w największym w kraju parku regionalnym. Świeża, czysta, naturalnie alkaliczna (pH 8,0), z niską zawartością sodu (<2,3 mg/l), woda AKVILE nadaje się do codziennego spożycia przez całą rodzinę. Czystość wody AKVILE i jej zdatność do picia przez niemowlęta zostały zagwarantowane przez atest UE.

AKVILE1