Go to content

10 „supermocy” ludzkiego ciała, które przydają się na co dzień. Sprawdź, czy potrafisz z nich korzystać

Fot. iStock / lzf

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób funkcjonujemy. Przecież w sposób naturalny oddychamy, widzimy, odczuwamy i dopiero, gdy coś zaczyna szwankować, bliżej przyglądamy się organizmowi.

Ludzkie ciało ma jeszcze wiele tajemnic i jednocześnie przedstawia możliwości, których nie wszyscy są świadomi, a z których chyba każdy mógłby skorzystać.

10 „supermocy” ludzkiego ciała

1. Łagodzenie bólu

Jeśli przytrafi ci się uderzenie stopą w próg czy lekki ból zęba, wypróbuj prosty sposób na załagodzenie bólu. Wstrzymywanie oddechu podwyższa ciśnienie krwi, co powoduje pobudzenie baroreceptorów naczyń krwionośnych. To daje sygnał mózgowi, by obniżyć ciśnienie i wyciszyć układ nerwowy, zmniejszając w pewnym stopniu odczuwanie bólu.

2. Widzenie w nocy

Człowiek  może widzieć w ciemności własny ruch. Zdolność widzenia własnych ruchów w ciemności może wynikać z neuronalnych połączeń między zmysłami. Czyli dzięki doświadczeniu i zapamiętywaniu bodźców wizualnych, słuchowych, myślowych i  ruchowych, pozwala je wykorzystywać maksymalnie także w nietypowych sytuacjach. Sprawdzono także mit o piratach i ich widzeniu w ciemności pod pokładem. Mit dotyczył klapki zakrywającej zdrowe oko pirata, który schodząc pod pokład przekładał klapkę z oka zakrytego na naświetlone na pokładzie. Okazuje się, że to prawda, że bez okresu adaptacji do ciemności, widział lepiej w ciemności.

3. Zapobieganie nadwrażliwości podczas jedzenia lodów

Chyba większość ludzi choć raz miała wątpliwą przyjemność skulić się z bólu po ugryzieniu kęsa zmrożonego deseru czy lodów. W jednej chwili zaczyna silnie boleć głowa, szyja i przednia część twarzy, co trwa ok. 20 sekund. Dzieje się tak  z powodu nagłego wychłodzenia podniebienia i gwałtownego skurczu naczyń krwionośnych. Aby oszczędzić sobie przykrych doznań, wystarczy językiem nacisnąć na podniebienie, aby je szybko ogrzać.

4. Zmniejszenie bólu głowy oddechem

Bez sięgania po tabletki możesz skutecznie pozbyć się zwykłego bólu głowy. Gdy nie masz możliwości wyjść na dwór lub stanąć przy otwartym oknie, usiądź, zrób wdech i delikatnie odchyl głowę w tył w kierunku sufitu. Następnie podczas wydechu, opuść głowę jak najniżej. Powtórz ćwiczenie pięć razy.

5. Nocne zdolności do zapamiętywania

Wbrew pozorom, mózg wcale w nocy nie „śpi” a stale pracuje, sterując podstawowymi czynnościami ludzkiego organizmu. Warto wykorzystać jego potencjał i przyswajać wiedzę późnym popołudniem lub wieczorem. Nocą, mózg przetwarza informacje dostarczone w ciągu dnia i tworzy wspomnienia. Sprawdź, co musisz zapamiętać tuż przed snem a masz większe szanse, że lepiej zapadnie ci w pamięć podczas snu.

6. Zróżnicowany słuch

Chcesz dokładniej słyszeć w tłumie prowadzoną obok rozmowę? Obróć w kierunku dźwięku prawe ucho. Gdy chcesz lepiej słyszeć muzykę, wykorzystaj lewe.

7. Placebo na ból

Placebo, czyli „kłamstwo, które leczy” jest dobrym sposobem na oszukanie mózgu, by przestał czuć ból i dyskomfort. Efekt placebo jest zjawiskiem natury psychologicznej, dzięki któremu substancje obojętne, siłą sugestii przynoszą pożądany skutek, jak podczas przyjęcia prawdziwego leku. Pokazuje to badanie z udziałem pacjentów z zespołem jelita drażliwego, którzy przyjmowali placebo, faktycznie miały mniej objawów choroby, nie wiedząc, że tak naprawdę nie przyjmują leku. Wystarczy wypracować w sobie silne przekonanie o skuteczności danego działania.

8. Usuwanie blokady zatok

Zablokowane zatoki mocno dają się we znaki, utrudniając swobodne oddychanie i powodując ból głowy. Zanim sięgniesz po leki, możesz sobie sama pomóc dzięki uciskowi, który pomoże usnąć blokadę. Połóż kciuki na nosie, po obu jego stronach, w połowie długości. Uciskaj ok. 30 sekund i zwolnij uścisk. Powtórz to kilkakrotnie, nawet kilka razy w ciągu dnia. Innym sposobem jest dociśnięcie językiem do podniebienia górnego i uciśnięcie palcem wskazującym miejsca pomiędzy brwiami, co pomaga usunąć pulsujący ból głowy spowodowany chorobą zatok.

9. Tamowanie krwawienia z nosa

Uniesienie głowy wysoko, by krew z nosa nie wypływała szybkim strumieniem nie jest dobre, ponieważ stosując takie ułożenie, ryzykujesz zakrztuszeniem. Jest inny, bezpieczniejszy sposób na wyhamowanie krwawienia —  naciśnij palcem punkt poniżej nosa, w środku górnej wargi i kontynuuj nacisk. Ucisk punktu powyżej górnego dziąsła i poniżej nosa, pomaga zatrzymać krwawienie z nosa.

10. Zatrzymanie zawrotów głowy

Zawroty głowy są zazwyczaj przemijająca i niegroźną dolegliwością, która może wynikać z wielu przyczyn. Ok 13% zawrotów głowy ma podłoże błędnikowe, natomiast 56% wynika z istnienia różnych chorób ogólnoustrojowych. Na chwilowe zawirowania wynikające z nieprawidłowej pracy błędnika jest prosta rada. Poczucie kontroli można odzyskać kładąc dłoń płasko np. na stole, aby podsunąć ciału punkt odniesienia dla czegoś, co jest nieruchome i stabilne. Problem powinien szybko ustąpić.


 

źródło: www.powerofpositivity.com, kopalniawiedzy.pl