Go to content

10 sposobów na komary. Wypróbuj różne metody na uniknięcie ich ukąszeń

Doczekaliśmy się długich i gorących dni, pogoda dopisuje, dzięki czemu aż chce się korzystać z letniego czasu. Wyruszamy nad jeziora, do lasu, urządzamy grille i ogniska w ogrodzie. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie towarzystwo pewnych niechcianych owadów.

Komary „umilają” nam życie szczególnie wieczorami. Nie tylko gryzą i zostawiają po sobie swędzące pamiątki, ale potrafią doprowadzić do szału, gdy fruwają po sypialni, a my przy zgaszonym świetle słyszymy ich irytujące brzęczenie, czekając na kolejne ukąszenia. Ale można z nimi walczyć prostymi metodami. Komary przyciąga szczególnie wilgoć oraz kwiatowe i owocowe aromaty, które warto ograniczyć w swoim otoczeniu. Należy zadbać mocniej o higienę w upalne dni, ponieważ te owady przyciąga wydzielanie kwasu mlekowego, obecnego w naszym pocie i dwutlenek węgla, który oczywiście wydychamy. Ale to nie wszystkie rady, które podpowiedzą, jak uniknąć towarzystwa komarów.


 

źródło: www.dziennikzachodni.plwiadomosci.gazeta.pl, organeoblog.pl, www.ofeminin.pl

Fot. iStock /diego_cervo

1/10 Witamina B1

To jeden ze sposobów, o który toczy się spór na temat jego skuteczności. Zwolennicy tej metody, czyli regularnego przyjmowania witaminy B1, twierdzą, że zmienia ona naturalny zapach ciała na niezachęcający dla komarów, dzięki czemu stajemy się mniej podatni na ugryzienia. Wystarczy zażywać witaminę B1, którą można dostać w aptece w postaci preparatu jednoskładnikowego lub kompleksu witamin z grupy B.

Fot. iStock / grafvision

2/10 Olejki eteryczne

To świetna alternatywa dla tych, którzy nie chcą sięgać po chemiczne produkty. Naturalne olejki eteryczne od dawna stosuje się do odstraszania komarów, ponadto wydzielają one przyjemny zapach, którym przy pomocy specjalnych podgrzewaczy, można odświeżać pomieszczenia. Najbardziej skuteczne są są olejki eukaliptusowe, goździkowe, paczulowe oraz z trawy cytrynowej. Miłośnicy olejków takich jak rozmarynowego, cedrowego, bergamotowego, cynamonowego czy bazyliowego, również twierdzą, że sprawdzają się one w nierównej walce z komarami.

Uwaga! Olejki eteryczne to silnie działające substancje i nie należy nakładać ich bezpośrednio na skórę w formie nierozcieńczonej. Szczególnie należy zachować ostrożność w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia oraz kobiet w ciąży. Niektóre osoby mogą być uczulone na olejki.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/cytryny-wytnij-p%C3%B3%C5%82-cytryny-witaminy-1132558/”target="_blank">Couleur</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

3/10 Cytryna

Kilka kropel soku z cytryny należy wystarczy nanieść na skórę w kilku miejscach, np. pod kolanami, w zgięciach łokci, na szyi. Jej wyczuwalny zapach nie jest lubiany przez komary. Z tą metodą należy jednak uważać, ponieważ sama cytryna, jak i olejki owoców cytrusowych mają działanie fotouczulające, dlatego nie należy ich używać przed wyjściem na słońce, aby szczędzić sobie nieprzyjemnej reakcji skóry.

Fot. iStock

4/10 Rośliny doniczkowe i ogrodowe

Wiele z roślin uprawianych w domach wydziela olejki eteryczne, których nie lubią komary. Można wypróbować działanie lawendy wąskolistnej, mięty pieprzowej, pelargonii pachnącej, mirtu, surmii, kocimiętki, bazylii, komarzycy, bodziszka. Ta metoda sprawdzi się nie tylko w domu, ale również na tarasie i w ogrodzie, gdzie mamy możliwość zasadzenia w gruncie lub wystawienia w doniczkach odpowiednich roślin. Część z nich należy do popularnych ziół, więc znajdzie dodatkowe zastosowanie podczas gotowania.

Przeczytaj, więcej na ten temat: Rośliny do domu lub ogrodu, odstraszające owady

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/butelka-butelek-ocet-olej-589/”target="_blank">Hans</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

5/10 Ocet

To dość kontrowersyjna, ale wg jej zwolenników, skuteczna metoda. Ocet odstrasza komary, jednak wydziela intensywny zapach, który nie przez każdego jest tolerowany. Zaleca się namoczyć czystą gąbkę lub ściereczkę octem i wystawić ją na parapet. Ma to sprawić, że komary nie będą wlatywały przez uchylone okno.

Fot. iStock / Boogich

6/10 Moskitiera

Klasyka w walce z komarami, doskonała nie tylko do pomieszczeń, ale jako zabezpieczenia np. wózka dziecięcego przed owadami. Jej działanie jest proste i skuteczne — odpowiednio założona na oknie moskitiera stanowi fizyczną barierę dla owadów. Dzięki niej można sobie oszczędzić towarzystwa nie tylko komarów, ale os, pszczół i innych latających owadów.

Naucz się doceniać cudze sukcesy bo... Fot. iStock / jeffbergen

7/10 Jasne kolory ubrań

Komary lokalizują potencjalną ofiarę również dzięki wzrokowi. Szczególnie przyciągają je ciemne kolory, więc bezpieczniej jest wybierać jasne ubrania, w dodatku na długi rękaw i z nogawkami, co akurat latem jest bardzo dyskusyjne. Przy ich wyborze lepiej ostrożnie stawiać na żółcie czy pomarańcze, które z kolei zachęcają do bliższego kontaktu osy, pszczoły czy meszki.

Fot. iStock / tomodaji

8/10 Opaska na rękę

M.in. w aptekach można kupić opaski na komary, które nasączane są olejkami eterycznymi. Opaski są skuteczne i bezpieczne, ale mają minus w postaci krótkiego czasu działania.

Fot. iStock / Milan Zeremski

9/10 Ochronne spraye i kremy

Ochronne spraye, plastry, czy kremy stosowane na skórę lub ubranie przeciwko komarom, cieszą się niesłabnącą popularnością. Przed ich zakupem dobrze jest sprawdzić stężenie substancji aktywnej — najskuteczniejsza jest DEET (N-dietyl-meta-tolumamide). Aby środek się sprawdził, powinien zawierać minimum 20% tej substancji.

fot. Pixabay/ janeb13/ CC0 Public Domain

10/10 Elektroniczne urządzenia

Najczęściej wybierane są elektroniczne urządzenia emitujące ultradźwięki. Można także zainstalować w telefonie specjalne aplikacje, które mają odstraszać komary. Niestety nauka nie potwierdziła skuteczności takiego rozwiązania, choć są tacy, którzy twierdzą, że warto je wypróbować.