Bóle głowy zdarzają się chyba każdemu i potrafią, jeśli są bardzo dokuczliwe, solidnie pokrzyżować nam plany. Mogą być łagodne lub ciężkie, odczuwalne w całej głowie lub promieniować z jednej strony. Dolegliwość ta może mieć różne przyczyny, warto umiejętnie je zidentyfikować, żeby szybko uśmierzyć ból. Być może potrzebna będzie zmiana w diecie i codziennych nawykach, może szczegółowe badania i leczenie farmakologiczne.
Rozróżniamy kilka rodzajów bólów głowy. Najbardziej powszechne są migreny, napięciowe bóle głowy i bóle głowy typu klasterowego. Mogą być wynikiem choroby, uszkodzenia lub sygnalizować problem w innych częściach ciała (np. kręgosłupie). Mogą również wystąpić z powodu stresu i napięcia emocjonalnego, nadmiernego wysiłku, a nawet zaburzeń odżywiania. Jest jednak także kilka innych, nie zupełnie oczywistych przyczyn.
10 (nie zawsze oczywistych) przyczyn bólu głowy
1. Alergie
Alergie są jednym z głównych źródeł bólu głowy, ponieważ mogą one spowodować niedrożność zatok i podwyższone ciśnienie. Często towarzyszy im łzawienie, swędzenie oczu, ból jest zwykle odczuwalny w całej głowie i twarzy. Jeśli cierpisz na alergie sezonowe, to prawdopodobnie cierpisz też na ból głowy.
Leczenie: leki antyhistaminowe, odczulanie
2. Infekcje zatok
Stan zapalny zatok powoduje ich obrzęk, a zatem ograniczenie drożności, i powoduje ból głowy lub uczucie ucisku w konkretnych partiach głowy. Ból zwiększa się przy uciskaniu danego miejsca. Te bóle głowy są zwykle odczuwalne na czole, wokół oczu i na policzkach. Zwykle nasilają się z upływem czasu.
Leczenie: antybiotyki i / lub leki obkurczające błonę śluzową nosa
3. Stres, stany lękowe
Jeśli jesteś zestresowany, możesz odczuwać ból w całym płacie czołowym. Dolegliwości nasilają się w okresie najwyższego niepokoju, bądź zaraz po nim, jako reakcja organizmu na dłuższy stan intensywnego napięcia.
Leczenie: nauka zarządzania stresem, medytacja, ćwiczenia oddechowe, zdrowy sen
4. Klasterowy ból głowy
Klasterowe bóle głowy są bardzo bolesne i zazwyczaj odczuwalne wokół oka. Są tak intensywne, że podczas ataku mogą prowadzić do nieracjonalnych (np. uderzania głową w ścianę, prób samobójczych). Mogą spowodować łzawienie i uczucie, że ma się zatkany nos. Jednym z powszechnych objawów jest również zaczerwieniona skóra twarzy. Występują częściej u mężczyzn niż u kobiet, przyczyną są skłonności genetyczne, a alkohol i palenie papierosów może je nasilić.
Leczenie: leki steroidowe, podanie tlenu
5. Odstawienie kofeiny
Jeśli pijesz dużo kawy, możesz zauważyć, że po pewnym czasie głowa zaczyna cię boleć, jeśli nie dostarczysz organizmowi kolejnej dawki kofeiny. Te bóle głowy są pulsujące, powoduje je zwężenie naczyń krwionośnych, które zostały rozszerzone przez kofeinę.
Leczenie: stopniowe ograniczanie kofeiny
6. Migrena
Ból jest zwykle odczuwalny po jednej stronie głowy, stopień nasilenia waha się od umiarkowanego do ciężkiego. Migreny mogą trwać od 4 do 72 godzin, skutecznie uniemożliwiając nam wykonywanie codziennych obowiązków. Dodatkowe objawy to nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i / lub dźwięk.
Leczenie: farmakologiczne, medycyna naturalna
7. Ciśnieniowe bóle głowy
Zwykle odczuwalne w skroniach, z tyłu głowy i szyi. Ich stopień natężenia waha się od łagodnego do ciężkiego, ale zazwyczaj łagodzą je zwykłe leki przeciwbólowe. Natężają się przy obciążeniu mięśni i mogą być spowodowane zarówno przez wysiłek fizyczny jak i emocjonalny.
Leczenie: odpoczynek, nauka zarządzania stresem
8. Ból stawów skroniowo- żuchwowych
Wynika ze skurczy mięśni w obrębie skroni i szczęki, ale może być także spowodowany… przesunięciem szczęk.
Leczenie: rozluźnienie mięśni, leczenie ortodoncyjne
9. Problemy z trawieniem
Ból głowy, który pojawia się w tym samym czasie co niestrawność jest prawdopodobnie spowodowany przez coś, co właśnie zjedliśmy. Głód również może powodować bóle głowy, tak samo jak alergie pokarmowe i nadmierne spożywanie alkoholu. Odczuwalny w płacie czołowym, skroniach i oczach.
Leczenie: zmiana diety, ograniczenie alkoholu
10. Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic
Zajmuje zwykle aortę i/lub jej główne gałęzie, szczególnie odgałęzienia tętnic szyjnych i tętnic kręgowych. Ból jest zwykle zlokalizowany w tętnicach w głowie, zazwyczaj wokół skroni. Głowa jest bardzo wrażliwa na dotyk, bolą również szczęki, występują problemy z widzeniem. Bez odpowiedniego leczenia może nawet spowodować utratę wzroku i zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu.
Leczenie: farmakologiczne
Źródło: littlethings.com , Obrazki: Tayra Lucero dla LittleThings