Go to content

10 faktów i mitów na temat koronawirusa, o których naprawdę warto wiedzieć

Fot. iStock

W sieci można znaleźć mnóstwo fake newsów i mitów dotyczących koronawirusa. Gdzie leży prawda, a gdzie ktoś naciąga rzeczywistość siejąc panikę? Zebraliśmy informacje zamieszczane przez WHO, na stronie Ministerstwa Zdrowia i z wypowiedzi specjalistów. 

10 faktów i mitów na temat koronawirusa, o których naprawdę warto wiedzieć

Czy w ograniczeniu przenoszenia się koronawirusa pomaga picie dużej ilości ciepłej wody?

Nawadnianie organizmu jest w ogóle istotne dla naszego organizmu, obecnie picie wody pozwala spłukać ze śluzówek patogeny.

Czy maseczki powinny nosić osoby zdrowe?

Nie zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. Maseczki chronią inne osoby, jeśli my sami jesteśmy nosicielami wirusa przed zakażeniem pod warunkiem, że często je zmieniamy.

Czy wraz z wiosną i ze wzrostem temperatury minie zagrożenie wirusem SARS-CoV-2, podobne jak ma to miejsce w przypadku grypy?

Chociaż naukowcy zakładają, że wirus SARS-CoV-2 może podobnie do wirusa grypy wykazywać sezonowość, to jednak brak wystarczającej liczby dowodów naukowych na wpływ temperatury i innych czynników środowiskowych na koronawirusa.

Naukowcy zakładają, że liczba infekcji na pewno się zmniejszy, bo w wyższej temperaturze wirus gorzej się czuje, a nam zwiększa się odporność.

Czy paczki z Chin przenoszą koronawirusa? 

Teoretycznie w paczce może znajdować się wirus, którym się zakazimy, jednak praktycznie nie jest to możliwe. Tak naprawdę w czasie, nim paczka dotrze do Polski, wirus zginie.

Czy witamina C i tabletki z cynkiem pomogą nam zabezpieczyć się przed wirusem? 

Tabletki z cynkiem nie chronią przed chorobą, poza tym nie powinniśmy przyjmować suplementów diety bez konsultacji z lekarzem. Witamina C także nie chroni przed zakażeniem.

Czy koronawirus powoduje więcej zgonów niż grypa sezonowa? 

Naukowcy badają koronawirusa dopiero od trzech  miesięcy, więc nie da się tego jednoznacznie stwierdzić – na pewno więcej jest zgonów wśród osób starszych i przewlekle chorych. Co ciekawe na koronawirusa praktycznie nie chorują małe dzieci. Dlaczego? Nie wiadomo, podobnie jak nie wiadomo, dlaczego na COVID 19 częściej zapadają mężczyźni.

Czy koronawirus przenoszą psy i koty? 

Brak jakichkolwiek dowodów, że psy czy koty przenoszą koronawirusa.

Gdy wirus może pozostać aktywny na tkance, ubraniu przez do 12 godzin? Czy normalne pranie powinno zabić wirusa?

Wirus nie jest organizmem żywym, to tylko nić RNA i kawałek białka. Może przeżyć nawet kilkadziesiąt godzin na nabłonku, może także długo utrzymywać się na ubraniu, pranie jednak go zabija.

Czy jest szczepionka na koronawirusa?

Obecnie nie ma szczepionki, jej uzyskanie potrwa kilkanaście miesięcy.

Przebieg wywołanej przez koronawirusa choroby jest bardzo niebezpieczny i grozi śmiercią?

To nieprawda. W 80 procentach przebieg choroby jest łagodny, powikłania dotyczą osób starszych i przewlekle chorujących.