Koronawirus Zdrowie

10 faktów i mitów na temat koronawirusa, o których naprawdę warto wiedzieć

Redakcja
Redakcja
16 marca 2020
Fot. iStock
 

W sieci można znaleźć mnóstwo fake newsów i mitów dotyczących koronawirusa. Gdzie leży prawda, a gdzie ktoś naciąga rzeczywistość siejąc panikę? Zebraliśmy informacje zamieszczane przez WHO, na stronie Ministerstwa Zdrowia i z wypowiedzi specjalistów. 

10 faktów i mitów na temat koronawirusa, o których naprawdę warto wiedzieć

Czy w ograniczeniu przenoszenia się koronawirusa pomaga picie dużej ilości ciepłej wody?

Nawadnianie organizmu jest w ogóle istotne dla naszego organizmu, obecnie picie wody pozwala spłukać ze śluzówek patogeny.

Czy maseczki powinny nosić osoby zdrowe?

Nie zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. Maseczki chronią inne osoby, jeśli my sami jesteśmy nosicielami wirusa przed zakażeniem pod warunkiem, że często je zmieniamy.

Czy wraz z wiosną i ze wzrostem temperatury minie zagrożenie wirusem SARS-CoV-2, podobne jak ma to miejsce w przypadku grypy?

Chociaż naukowcy zakładają, że wirus SARS-CoV-2 może podobnie do wirusa grypy wykazywać sezonowość, to jednak brak wystarczającej liczby dowodów naukowych na wpływ temperatury i innych czynników środowiskowych na koronawirusa.

Naukowcy zakładają, że liczba infekcji na pewno się zmniejszy, bo w wyższej temperaturze wirus gorzej się czuje, a nam zwiększa się odporność.

Czy paczki z Chin przenoszą koronawirusa? 

Teoretycznie w paczce może znajdować się wirus, którym się zakazimy, jednak praktycznie nie jest to możliwe. Tak naprawdę w czasie, nim paczka dotrze do Polski, wirus zginie.

Czy witamina C i tabletki z cynkiem pomogą nam zabezpieczyć się przed wirusem? 

Tabletki z cynkiem nie chronią przed chorobą, poza tym nie powinniśmy przyjmować suplementów diety bez konsultacji z lekarzem. Witamina C także nie chroni przed zakażeniem.

Czy koronawirus powoduje więcej zgonów niż grypa sezonowa? 

Naukowcy badają koronawirusa dopiero od trzech  miesięcy, więc nie da się tego jednoznacznie stwierdzić – na pewno więcej jest zgonów wśród osób starszych i przewlekle chorych. Co ciekawe na koronawirusa praktycznie nie chorują małe dzieci. Dlaczego? Nie wiadomo, podobnie jak nie wiadomo, dlaczego na COVID 19 częściej zapadają mężczyźni.

Czy koronawirus przenoszą psy i koty? 

Brak jakichkolwiek dowodów, że psy czy koty przenoszą koronawirusa.

Gdy wirus może pozostać aktywny na tkance, ubraniu przez do 12 godzin? Czy normalne pranie powinno zabić wirusa?

Wirus nie jest organizmem żywym, to tylko nić RNA i kawałek białka. Może przeżyć nawet kilkadziesiąt godzin na nabłonku, może także długo utrzymywać się na ubraniu, pranie jednak go zabija.

Czy jest szczepionka na koronawirusa?

Obecnie nie ma szczepionki, jej uzyskanie potrwa kilkanaście miesięcy.

Przebieg wywołanej przez koronawirusa choroby jest bardzo niebezpieczny i grozi śmiercią?

To nieprawda. W 80 procentach przebieg choroby jest łagodny, powikłania dotyczą osób starszych i przewlekle chorujących.


Koronawirus Zdrowie

Przyjaciółki. Kto doradzi nam lepiej jak nie one? Akcja #Jestem Kobietą

Listy do redakcji
Listy do redakcji
16 marca 2020
Akcja #Jestem Kobietą
Fot. iStock
 

Jak zwykle na początku muszę napisać: Dziękuję Wam z całego serca za tę akcję, szczególnie w tym czasie – w tym jakże trudnym czasie dla mnie, nie tylko ze względu na panującego koronawirusa, ale i ze względu na etap życia.

Sama nie wiem od czego zacząć. Jak pozbierać wszystkie myśli w całość.

Przede mną wiele trudnych decyzji: czy wracać do pracy, czy posłać dzieci do żłobka, co z chorobami, co z czasem dla moich dzieci? Czy to dobry moment? Sama nie wiem – wiem jedno – mam świetne przyjaciółki!  To one dostarczają mi radości, emocji, wrażeń, To przyjaciółki, których życie zdecydowanie ma smak, zapach i sens! Menu ich życia wypełniają tylko pełne emocji chwile i takich właśnie szukamy, gwarantując sobie przy tym wieczny rollercoaster, który pokochałam!.

Przy nich nie istnieje pojęcie nudy ani stagnacji – wręcz przeciwnie- każda minuta jest warta tego, aby wykorzystać ją do maksimum! Bo jak wiadomo – nigdy się już nie powtórzy. Poza tym moje przyjaciółki – babcia, mama, siostra są dla mnie nieocenionym źródłem dobrych rad na każdy temat. Małżeństwo, wychowywanie dzieci, prowadzenie domu, moda i uroda, gotowanie, radzenie sobie z życiowymi wzlotami i upadkami, umiejętność cieszenia się życiem…. Kto doradzi nam lepiej jak nie one?

To one są w stanie rzucić wszystko i choćby w nocy przybyć na nasze wezwanie. To one mają życiowe doświadczenie, którym chcą i potrafią się dzielić. To one mogą nam pomóc spojrzeć na problem z innej perspektywy. To one prawdziwie nas kochają, a to najlepsza gwarancja tego, że będą kierowały się naszym dobrem, a ich rady i wsparcie będzie szczere i bezinteresowne – bez dwóch zdań!

Solidarne Kobiety górą. Pozdrawiam Redakcję 🙂
patka9002

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Koronawirus Zdrowie

Świat się zatrzymał. Może to dla nas jakaś szansa?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 marca 2020
Fot. iStock / Rawpixel

Nie wiem, ile czasu upłynie, zanim będziemy mogli znów swobodnie spacerować po ulicach naszych miast. Nie wiem, kiedy znów będziemy mogli wejść do restauracji, zamówić ulubione danie. Nie wiem, kiedy pójdziemy do kina na wyczekiwany film. Świat zatrzymał się i nie wiadomo, kiedy z powrotem ruszy z kopyta, w tym swoim zwykłym, szalonym tempie. A może to dla nas jakaś szansa?

W Internecie mnóstwo porad. Podpowiadają nam co robić z dziećmi w domu, jak przetrwać ten czas, gdy jesteśmy razem „z przymusu”. Że można wykorzystać ten trudny moment, żeby się na nowo do siebie zbliżyć, żeby się czegoś o sobie dowiedzieć, nauczyć. Co takiego się zmieniło, że wreszcie zaczynamy się zauważać? Czas nagle płynie wolniej, nie mamy do czego się spieszyć. Biuro zamknięte, spotkania tylko on-line. Nasze życie zmieniło się i nie wiadomo, kiedy znów będzie tak, jak dawniej.

Wiele ślubów się nie odbędzie, trzeba będzie poczekać, przełożyć… Jak potoczą się historie tych osób? Czy czas epidemii będzie dla nich testem relacji, jakości uczucia? Czy wyjdą z niego zwycięsko? Jak przetrwają związki na odległość, skoro kolejne europejskie państwa zamykają granice? Czy kontakt przez Internet, Skype nam wystarczą?… Czy nagle okaże się, że uczucie, że nie jest takie trwałe, jak nam się wydawało? Że jednak można bez siebie żyć? A może przymusowa odległość jeszcze bardziej nas wzmocni? Pokaże, jak ważna jest świadomość, że ta nasza ukochana osoba po prostu JEST. Może dzieli nas tysiąc kilometrów, może ocean, ale w końcu nadejdzie moment, że się odnajdziemy… Może to czas uświadamiania sobie, jak bardzo on/ona są dla nas ważni? I że warto być ze sobą częściej, intensywniej. Na stałe.

Może przyszedł moment na to, żeby coś zrozumieć? Żeby podjąć życiowe decyzje, żeby przewartościować pewne sprawy? Zadbać o więzi z rodzicami, którzy teraz, jako osoby szczególnie zagrożone, potrzebują nie tylko pomocy fizycznej, ale też wsparcia psychicznego: rozmowy przez telefon, uśmiechu, poczucia, że są dla nas ważni…

Może poznamy w końcu imiona naszych sąsiadów? Może uśmiechniemy się do siebie, choćby z balkonu. Może dowiemy się, że pani z dołu ma córkę w Stanach i syna na drugim końcu Polski. Że jest sama i lubi cytrusowe landrynki. Takie same, jak te, które jedliśmy w dzieciństwie. Może w trakcie rozmowy okaże się, że chętnie skorzystałaby z naszej pomocy, ale wstydzi się zapytać?

Tyle razy wcześniej mówiliśmy sobie: bądźmy dla siebie dobrzy, uważni na siebie. Dbajmy o siebie. Zazwyczaj kończyło się na słowach, rzadko na prawdziwych głębokich zmianach, na długofalowych skutkach. Niech tym razem będzie inaczej. Przecież potrafimy dbać o innych. Jesteśmy w tym mocni.

Poukładajmy relacje z najbliższymi, zagrajmy z dziećmi w planszówki. Zbudujmy namiot z koca i poduszek. Przypomnijmy sobie, że się lubimy, kochamy. Że dobrze jest być blisko, mieć siebie. Wiedzieć, że telefon służy temu, by dystans skracać, a nie budować mur wokół siebie. Świat zwolnił. Wykorzystajmy to jak najlepiej.

 

 


Zobacz także

In vitro jest ostatnią deską ratunku, a naprotechnologia jest dużo wcześniej

Latami walczyłam, by zostać matką. Ale o niepłodności najwięcej wiedzą politycy PIS-u oraz ci, którym w ciążę udało się zajść bez problemu

„To nie fanaberia czy moda, czasem to konieczność”. O ginekologii plastycznej wreszcie otwarcie

Klęk podparty dla wzmocnienia mięśni grzbietu