Go to content

Pasterka – co to jest i ile trwa msza św. Pasterska?

Pasterka - co to jest i ile trwa msza św. Pasterska
Fot. iStock

Pasterka to nieodłączny element obchodów świąt Bożego Narodzenia. Dla wielu osób wręcz nie do wyobrażenia jest, by mogło ich zabraknąć na tym uroczystym, radosnym spotkaniu w kościele. Pasterka ma wielowiekową tradycję i bez wątpienia należy do najbardziej lubianych mszy świętych. To właśnie na nią często wybierają się osoby, które rzadko zaglądają do kościoła w ciągu roku.

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko choinka i prezenty, ale także kolędy i wspólnie spędzony czas. Są wyjątkowe, ponieważ sprzyjają bliskości, rozmowom nie tylko przy świątecznym stole. Dobrym powodem do tego, by spotkać się w większym gronie, jest właśnie wspomniana Pasterka. To nie tylko dobry pomysł kontynuacji uroczystego  świętowania, ale także dobry powód, by wstać od świątecznego stołu i spacerem przejść się do kościoła.

Pasterka - co to jest i ile trwa msza św. Pasterska

Fot. iStock/Pasterka

Co to jest Pasterka?

Pasterka, czyli msza święta Pasterka, to bożonarodzeniowa msza św. odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia. Warto przy tym wspomnieć, że nie ma jednej odgórnie ustalonej godziny, w której msza św. Pasterska powinna się odbyć. Zazwyczaj odprawiana jest o północy, jako hołd oddany tradycji, wedle której Pan Jezus miał narodzić się o tej godzinie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by odbyła się ona wcześniej. Wszystko zależy od konkretnego kościoła. Zazwyczaj w małych miejscowościach ksiądz odprawia jedną Pasterkę o północy, natomiast w większych miejscowościach odbywa się kilka pasterek o różnych porach. To pozwala na wzięcie udziału w nabożeństwie większej ilości osób. Dodatkowo można wybrać dla siebie wygodniejszą godzinę uczestnictwa. Nie każdy też wie, że obecność na Pasterce zwalnia wiernych z obowiązkowego uczestnictwa w mszy św. 25 grudnia.

Pasterka - co to jest i ile trwa msza św. Pasterska

Fot. iStock/Pasterka

Pasterki cieszą się niesłabnącą popularnością. To msze szczególnie radosne, ale bardzo uroczyste, skupiające w kościele osoby chcące jednoczyć się z tej wyjątkowej okazji. Pasterka jest szczególna, ponieważ otwiera nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Jeśli ktoś nie może wziąć udziału w mszy w kościele, może obejrzeć transmisję na żywo w internecie. Szczególnie w dobie pandemii koronawirusa warto skorzystać z możliwości wzięcia udziału we mszy św. pasterskiej, bez wychodzenia z domu.

Pasterka — nieco historii

Pasterki są głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, od stuleci ściągają do kościołów wielu wiernych. Pasterka jest formą uczczenia pamięci o pastuszkach, którzy gdy tylko dowiedzieli się o narodzinach Jezusa, od razu pospieszyli do stajenki powitać nowonarodzonego. Po drodze pastuszkowie z radością obwieszczali wspaniałą nowinę napotkanym osobom. To właśnie ich podróż inspiruje do odwiedzin żłóbka przygotowywanego w kościele. Dzieje się tak od IV w. n.e., tyle że formuła mszy zwanych później Pasterkami ulegała zmianom, podobnie jak miejsce, w którym początkowo odbywała się ta szczególna msza. Na początku Pasterka odprawiana była w Grocie Narodzenia w Jerozolimie, a następnie  nabożeństwo przenosi się do podziemi bazyliki Bożego Narodzenia w Betlejem. Z upływem lat zwyczaj powitania dzieciątka rozpowszechnił się na dalej kraje chrześcijańskie i funkcjonuje po dziś dzień.

Pasterka - co to jest i ile trwa msza św. Pasterska

Fot. iStock

Pasterka — ile trwa i czym się różni od niedzielnej mszy św.?

Msze św. Pasterskie różnią się od niedzielnych także tym, że nie określono odgórnie czasu ich trwania. Mogą trwać godzinę, albo i znacznie dłużej. Podczas nich po raz pierwszy w roku wykonuje się kolędy i pastorałki, które są nie tylko wyrazem radości, ale także formą modlitwy. Kolędy są pieśniami religijnymi, związanymi ściśle z narodzinami Jezusa. Pastorałki, również są związane z Bożym Narodzeniem, różnią się od kolęd tym, że mają charakter świecki, z wątkami zaczerpniętymi z życia codziennego. Oba rodzaje pieśni pojawiają się podczas mszy świątecznej licznie. Do najbardziej znanych i lubianych należy Bóg się rodzi.

Fot. iStock

Tekst kolędy „Bóg się rodzi”

Bóg się rodzi, moc truchleje:
Pan niebiosów obnażony.
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice Nieskończony:

Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami;
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Cóż masz, niebo, nad ziemiami?
Bóg porzucił szczęście swoje,
Wszedł między lud ukochany,
Dzieląc z nim trudy i znoje,

Niemało cierpiał, niemało,
Żeśmy byli winni sami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

W nędznej szopie urodzony,
Żłób Mu za kolebkę dano.
Cóż jest, czym był otoczony?
Bydło, pasterze i siano;

Ubodzy! Was to spotkało,
Witać Go przed bogaczami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Potem i króle widziani
Cisną się między prostotą,
Niosąc dary Panu w dani:
Mirrę, kadzidło i złoto;

Bóstwo to razem zmieszało
Z wieśniaczymi ofiarami,
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Podnieś rękę, Boże Dziecię!
Błogosław Ojczyznę miłą!
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę swą siłą,

Dom nasz i majętność całą
I wszystkie wioski z miastami!
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

źródło:  www.przewodnik-katolicki.pl  ,liturgia.pl