Boże Narodzenie Lifestyle Święta

Osiem rzeczy, które absolutnie trzeba zrobić przed Świętami

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 grudnia 2019
Fot. iStock
 

Uwaga, te rzeczy do zrobienia to wasze must have! Ja wiem, że lista już jest długo, że już się zastanawiacie, czy zdążycie, czy też nie i z czego ewentualnie można zrezygnować.

I chociaż co roku obiecujemy sobie, że już ostatni raz daliśmy się ponieść przedświątecznej gorączce, to i tak najczęściej po raz kolejny w nią wpadamy. Nie chcemy was pogrążać, wręcz przeciwnie, zaznaczyć, co w tym okresie jest tak naprawdę najważniejsze.

Osiem rzeczy, które absolutnie trzeba zrobić przed Świętami

 1. Przejrzyj swoją dotychczasową listę rzeczy, które musisz zrobić i wykreśl z niej trzy rzeczy. Trzy, bez których się obędziesz, które wbrew pozorom wcale nie są aż tak bardzo istotne, jakby się na początku mogło wydawać.

 2. Jeszcze raz przejrzyj listę i wybierz kolejne trzy rzeczy, które możesz scedować na kogoś innego. Może ktoś upiecz ci ciasto, zrobi pierogi, zajmie się kupnem prezentu dla teściowej? Te trzy rzeczy wykreśl z listy, na boku dopisz, kto jest za nie odpowiedzialny, bo na pewno nie ty.

 3. Umów się z przyjaciółką na kawę. Tak, koniecznie w ciągu tych dwóch tygodni. Zarezerwujcie dla siebie jeden wieczór, kiedy będziecie mogły posiedzieć, pogadać, może razem wyjść do kina, zrobić coś, co lubicie robić wspólnie. Zatrzymać się – a to jest niezwykle ważne.

 4. Zamiast wpadać w jakiś kociokwik, wyjdźcie z waszymi dziećmi na spacer. Może aura nie zachęca, ale naprawdę, zamiast myć okna, szorować podłogi, może wybierzecie się razem na łyżwy, albo gofry, gorącą czekoladę i poszukacie w waszym mieście miejsc ze świątecznym nastrojem – byleby to nie były galerie handlowe.

 5. Na miejsce tych wykreślonych na liście rzeczy, wpisz sobie koniecznie telefon do osoby, z którą od dawna nie rozmawiałaś. Zawsze jest ktoś z kim rozmowę odkładamy w nieskończoność. Ten przedświąteczny czas jest dobrym momentem, by zamiast na pędzenie za czymś, co trudno określić, poświęcić ten czas na rzeczy ważne dla nas. Taką z pewnością jest rozmowa z kimś, kto jest dla nas niezwykle istotny.

 6. Kup coś dla siebie. Tak. W tym okresie przedświątecznym pomyśl o sobie, nie tylko o innych. Kup sobie prezent, zapakuj go pięknie i włóż pod choinkę. Będziesz mieć pewność, że otrzymasz coś, co chciałaś, ale najważniejsze, że pokażesz sobie i innym, że też jesteś ważna, że nie możesz pominąć samą siebie i że naprawdę warto o siebie zadbać, bo każda z nas na to zasługuje.

 7. Znajdź czas, żeby usiąść w ulubionym miejscu twojego mieszkania, wziąć do ręki kubek herbaty czy lampkę wina i cieszyć się tym, co nadchodzi. Zrobić sobie mały rachunek sumienia, otworzyć na to, co przyniesie nowy rok. Daj sobie czas na chwilę refleksji, dostrzeżenia własnych uczuć, potrzeb i docenienie tego, co już za tobą.

 8. Stwórz nową listę, listę wdzięczności. Pomyśl, za co jesteś wdzięczna, co takiego wydarzyło się przez ostatni rok, co na ciebie wpłynęła, ukształtowało cię i pozwól sobie na wdzięczność. Z takimi uczuciami te święta będą z pewnością wyjątkowe, bez względu na to, co zdążysz, a czego nie zdążysz zrobić. Czy to naprawdę takie ważne?


Boże Narodzenie Lifestyle Święta

15 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, jeśli zastanawiasz się, czy twój związek przetrwa

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 grudnia 2019
Fot. iStock/iTref
 

Jak często zastanawiacie się nad tym, czy wasz związek przetrwa wszystkie burze i zawieruchy, które – nie ma co ukrywać, każdego z nas dotykają. Czy nadal warto trwać w tej relacji, która chwilami przynosi nam więcej smutku niż szczęścia? Znam kobiety, które boją się marnować czas na związek bez przyszłości. Tylko skąd możemy mieć pewność, że właśnie ten nie przetrwa. Bywa, że odczuwamy lekko niepokój zastanawiając się nad dalszym losem związku, więc szybko te myśli od siebie odsuwamy, by nie musieć borykać się z trudnymi emocjami. 

Jeśli jednak chcecie zebrać w sobie odwagę i stanąć twarzą w twarz przed podjęciem ważnych decyzji dotyczących waszego związku, odpowiedzcie sobie na poniższe pytania. To nie jest żaden test, bądźcie ze sobą szczerzy, odpowiedzi nikt nie będzie sprawdzał. Uczciwie przed samym sobą policzcie swoje odpowiedzi na “tak” – to one będa świadczyć o tym, czy warto pozostać w związku. 

15 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, jeśli zastanawiasz się, czy twój związek przetrwa

 1. Czy twój partner sprawia, że stajesz lepszą osobą i czy on ma tak samo?

 2. Czy ty i twój partner swobodnie dzielicie się swoimi emocjami, polegacie na sobie, jesteście ze sobą blisko, ale też nie martwicie się tym, że jedno z was może odejść?

 3. Czy ty i twój partner akceptujecie to, kim jesteście, nie ma w was potrzeby zmiany partnera?

 4. Kiedy pojawiają się nieporozumienia, potraficie rozmawiać ze sobą z szacunkiem i bez okazywania pogardy?

 5. Czy naprawdę wspólnie podejmujecie decyzję w waszym związku, macie równy podział wpływów i władzy?

 6. Czy twój partner jest twoim najlepszym przyjacielem?

 7. Czy ty i twój partner myślicie bardziej w kategoriach „my” niż „ty” i „ja”?

 8. Czy ty i twój partner znacie nawzajem wasze hasła do mediów społecznościowych, maila, kont bankowych? Nie chodzi o potrzebę kontroli, ale o zaufanie, jakim się darzycie. 

 9. Czy ty i twój partner myślicie dobrze o sobie nawzajem – bez przesadnie pozytywnego spojrzenia?

 10. Czy twoi bliscy przyjaciele, a także partner, uważają, że jesteście w świetnym związku, który przetrwa próbę czasu?

 11. Czy twój związek jest wolny sygnałów ostrzegawczych, czyli oszukiwania zazdrości, nadmiernej kontroli?

 12. Czy ty i twój partner podzielacie te same wartości, jeśli chodzi o politykę, religię, małżeństwo, chęć posiadania dzieci (lub nie) i sposobu ich wychowania?

 13. Czy ty i twój partner jesteście gotowi poświęcić dla siebie swoje potrzeby, pragnienia i cele w sytuacji, gdy byłoby to konieczne?

 14. Czy ty i twój partner jesteście stabilni emocjonalnie?

 15. Czy macie udane życie seksualne?

Nie spieszcie się, zastanówcie się nad tymi pytaniami. I tak jak mówiłyśmy – bądźcie uczciwi sami ze sobą udzielając odpowiedzi.

 


Boże Narodzenie Lifestyle Święta

Pomysł na prezent dla ekomaniaka

Redakcja
Redakcja
11 grudnia 2019
Fot. Materiały prasowe

Dbałość o środowisko naturalne jest dziś dla wielu osób priorytetem. Żyją zgodnie z zasadami ekologii, unikają marnowania żywności czy korzystania z plastiku. Wybierając prezent dla osób proekologicznych, warto dokładnie przeanalizować, z czego zrobione są poszczególne produkty, a także jak dalece wpisują się w filozofię życia bez negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.

Prezenty dla spragnionych

Osoby zorientowane na ochronę środowiska w pierwszej kolejności zaprzestają korzystania z opakowań plastikowych. Wykorzystajcie więc ten fakt, kupując jako prezent butelki wielorazowego użytku, wykonane z naturalnych materiałów. Liczne sklepy z produktami ekologicznymi dysponują szerokim asortymentem butelek, które różnicuje nie tylko surowiec, z jakiego są wykonane, ale także pojemność, kolorystyka i wzornictwo.

Pamiętajcie jednak o dokładnym sprawdzaniu opisu produktu, aby nie kupić przedmiotów, które tylko z pozoru są ekologiczne. Może się bowiem okazać, że niektóre elementy butelki wykonane są z plastiku, co sprawi, że z pewnością nie będzie to prezent odpowiadający osobom o proekologicznym nastawieniu. Korzystajcie z oferty markowych sklepów, w czym pomocne będą pożyczki przez Internet, dzięki czemu macie pewność, że produkty są certyfikowane i wykonane z właściwych surowców.

Ekologiczne zakupy

Kolejną kategorią są przedmioty ułatwiające codzienne zakupy. Podstawę stanowią torby wielorazowego użytku, wykonane z materiałów naturalnych, wpisujących się w eko-styl. Dla kobiet będą nie tylko przedmiotem użytecznym, ale przede wszystkim estetycznym. Dostępne są w wielu modnych wzorach i kolorach, stanowiących ozdobę i elegancki dodatek do codziennego stroju.

Inną propozycją są siatki na owoce i warzywa, wykonywane ręcznie, zgodnie z zasadą „zero waste”. Czym charakteryzują się te opakowania? Przede wszystkim faktem, że szyte są z materiałów recyklingowych, odzyskiwanych z innych przedmiotów np. firan. Cechą tych opakowań jest także unikatowe wzornictwo i ręczna produkcja. Wystarczy prześledzić oferty internetowe, aby znaleźć niewielką manufakturę, szyjącą ciekawe opakowania na warzywa, owoce czy chleb. Warto pokusić się o zakup kompletu siatek różnego przeznaczenia, w czym pomogą pożyczki przez Internet.

Naturalne piękno

Podczas wyboru odpowiedniego prezentu nie zapominajcie o kosmetykach naturalnych. Nie chodzi bynajmniej o produkty oferowane przez sieciowe drogerie, ale o kosmetyki, które z limitowanych serii, produkowane przez niewielkie firmy. Najważniejszy jest skład poszczególnych produktów. Musi być w pełni ekologiczny i naturalny. Tego rodzaju prezent sprawdzi się doskonale zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Innym rozwiązaniem są naturalne środki piorące. To idealny pomysł dla osób poszukujących ekologicznych rozwiązań również w tym zakresie. Specjalne proszki, oparte jedynie na naturalnych substancjach, nie tylko świetnie piorą, ale nie degradują środowiska. Pożyczki przez Internet pomogą wam w sfinansowaniu zakupu preparatów piorących, które z pewnością trafią w gust każdego ekologa.

Prezent dla osoby dbającej o środowisko naturalne nie może być przypadkowy. Nie dajcie się zwieść licznym etykietom „eko”, „100% naturalne” czy „produkt ekologiczny”. Zawsze sprawdzajcie dokładnie, kto wyprodukował daną rzecz, a także z jakich materiałów powstała. Dzięki temu wybierzecie jedynie te produkty, które rzeczywiście zostały stworzone z dbałością o środowisko naturalne.


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Dbajmy o dzieci z bezpieczną rodziną. Kampania społeczna Komitetu Ochrony Praw Dziecka i Locon

ŻYCIE WARTE JEST ROZMOWY. Każdego dnia w Polsce śmiercią samobójczą ginie 15 osób

Konkurs „Chcesz być szczęśliwa? Uśmiechnij się! Pokaż nam swoją radość”