Go to content

Choinka na pniu – żywa lub sztuczna. Którą wybrać na święta?

Choinka na pniu - żywa lub sztuczna
Fot. iStock

Choinka na pniu jest ciekawą propozycją na świąteczną dekorację do domu. To nic innego, jak nieco nowocześniejsza forma tradycyjnej choinki, z wysokim, widocznym pniem. Choinka na pniu może być sztuczna, jak i żywa, a każda z nich ma swoje zalety i wady. Którą wybrać?

Trudno sobie wyobrazić święta Bożego narodzenia bez pięknie przystrojonej choinki. A ile ludzi, tyle pomysłów na rodzaj i wielkość drzewka, a także sposób jego udekorowania. Wybór jest duży — drzewko żywe cięte, w doniczce, na pniu, lub sztuczne. Coraz większą popularnością cieszy się choinka na pniu, zarówno sztuczna, jak i żywa.

Żywa choinka na pniu

Żywa choinka na pniu ma bardzo charakterystyczny wygląd, jakby składała się z dwóch elementów — wysokiego, pozbawionego gałęzi pnia oraz iglastej korony. Taką formę choinki uzyskuje się poprzez odpowiednie cięcie dolnych gałązek tak, aby pień pozostał nagi do określonej wysokości nad ziemią. Gałązki powyżej przycina się, by uzyskały kształt stożka. Żywą choinkę na pniu można kupić lub też wykonać samodzielnie, co nie jest trudne.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez HomeAir (@homeair.polska)

Jak ją zrobić samodzielnie choinkę na pniu?

Aby samodzielnie stworzyć choinkę na pniu, należy wybrać żywe drzewko do tego celu. Najlepiej się sprawdza sosna, która dobrze znosi przycinanie. Następnie należy usunąć wszystkie gałęzie z pnia, aż do wysokości 60 – 80 cm, co zależy od wysokości choinki. Górkę należy przyciąć ostrym narzędziem, np. sekatorem ogrodniczym. Odpowiednio przyciętą choinkę można przyozdobić tak, jak tradycyjne drzewko. W grę wchodzą bombki, lampki, inne ozdoby. Należy przy tym pamiętać o stałym podlewaniu choinki, ponieważ przesuszona nie będzie się ładnie prezentować i szybciej straci igły.

Można także przygotować choinkę na pniu w nieco inny sposób — wykorzystując nie całe drzewko, a kawałki gałęzi sosny lub jodły, oraz gruby patyk. Najdłuższe gałęzie należy przy pomocy mocnego drucika i kleju na gorąco, mocować do patyka od dołu. Im wyżej przyklejamy, tym mniejsze gałązki należy wybierać. Ponieważ choinka z gałązek nie ma korzeni, należy dociążyć doniczkę i ustabilizować patyk, by się nie przekrzywiła. W tym przypadku gąbka florystyczna może usztywnić drzewko.

Żywa choinka na pniu wady i zalety

Do zdecydowanych zalet tego typu drzewka należy naturalny wygląd i piękny zapach, jaki wokół siebie roztacza. Jest też wyborem ekologicznym, ponieważ ulega naturalnemu rozkładowi, w przeciwieństwie do sztucznych drzewek. O ile pochodzi z odpowiednich szkółek, a nie lasu, ich wycinanie nie zagraża przyrodzie. Na plus takiego rozwiązania przemawia także fakt, że do czasu ścięcia drzewko produkuje tlen, czego nie można powiedzieć o sztucznej choince. Ceny żywych choinek na pniu są niższe, od cen sztucznych. Np. żywy 120 cm świerk kosztuje od 55 złotych wzwyż, sosna (160 cm) kosztuje od ok. 90 zł, a jodła (150 cm) 120 zł.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez AGNIESZKA KOPCINSKA (@floversart)

Z kolei do minusów należy zaliczyć to, że ścięte drzewko utrzymuje się w domu zaledwie kilka tygodni, więc co roku trzeba kupić nowe. Żywą choinkę należy regularnie podlewać, by cieszyła oczy jak najdłużej. W przeciwnym przypadku szybciej obeschnie i zacznie się sypać. Do Trzeba jeszcze wspomnieć o choince w doniczce, którą po sezonie nożna przesadzić do ogrodu. Z tym jednak bywa różnie, ponieważ choinka na pniu może mieć kłopot z przyjęciem się w nowym miejscu przez korzenie, które najczęściej są uszkadzane przy formowaniu ich do doniczki.

Sztuczna choinka na pniu

Sztuczna choinka na pniu wykonana z dobrego materiału do złudzenia przypomina żywe drzewka. Najczęściej zwykłe sztuczne choinki posiadają stalowy lub plastikowy, często mało estetyczny stojak, a tu został on ukryty. Zazwyczaj sztuczna choinka na pniu umieszczona jest w doniczce, którą stabilizuje się dzięki warstwie betonu. Doniczka z kolei często ukrywana jest za workiem z naturalnego materiału, który sam w sobie staje się ozdobą. Sztuczna choinka na pniu to doskonałe rozwiązanie dla niewielkiego pomieszczenia, do którego nie łatwo jest dopasować żywe drzewko.

Wady i zalety sztucznej choinki na pniu

Sztuczna choinka na pniu to ozdoba, która przez lata nie zmieni swojego wyglądu. Co roku wystarczy rozłożyć i odświeżyć choinkę, by od razu przystroić ją bombkami. Cena w zależności od rodzaju i wielkości drzewka jest wyższa od ceny zwykłej, żywej choinki. Można za nią zapłacić od 80 zł (180 cm sztuczna sosna) wzwyż — drożej wychodzi sztuczny świerk (210 cm) od ok. 270 zł — ale należy pamiętać, że jest to zakup jednorazowy, który zwraca się po pewnym czasie.

Sztuczna choinka na pniu jest trwała, ładna, nie obsypuje się, a jeśli została wykonana z najlepszej jakości materiałów, do złudzenia przypomina żywe drzewka. Można kupić sztuczne choinki na pniu o różnych kolorach i dodatkach, takich jak szyszki, czy brokat lub sztuczny śnieg. Ponadto nie trzeba pamiętać o jej podlewaniu. Sztuczna choinka na pniu nie jest jednak rozwiązaniem idealnym. Wyprodukowanie plastikowych elementów nie jest ekologiczne, podobnie jak wyrzucenie ich na śmietnik, gdy choinka się zużyje.

Nie ma idealnego rozwiązania, ale jednakowo żywa choinka na pniu, jak i sztuczna mają wiele pozytywów. Wybór zależy już od konkretnych oczekiwań wobec tej pięknej, świątecznej ozdoby.


źródło:  regiodom.pl , www.homebook.pl