Ślub

Przyjęcie zaręczynowe – powrót do tradycji czy zachodni wymysł?

Redakcja
Redakcja
3 maja 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Przyjęcia, na których dochodziło do oficjalnych zaręczyn, cieszyły się dawniej dużą popularnością. Jeszcze na początku XX wieku spisywano specjalną przedślubną umowę, a wydarzenie miało o wiele bardziej oficjalny charakter niż dzisiaj. Na zaręczyny składało się sporo rytuałów, a niektóre z nich przetrwały do dzisiaj.

Oczywiście, pod naszą szerokością geograficzną minęły już czasy, kiedy to swat lub rody kojarzyły pary, jednak pewne ceremoniały zachowały się po dziś dzień, a przyjęcia zwiastujące ślub wracają do łask.

Jak to drzewiej bywało…

Do rodziny przyszłej narzeczonej w pierwszej kolejności zostawał wysyłany tak zwany dziewosłęb, który miał za zadanie dowiedzieć się, czy mężczyzna starający się o rękę kobiety jest mile widziany w rodzinie – mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.pl. – Nie mogło być mowy o ślubie, jeśli ojciec dziewczyny nie wyraził zgody i dopiero ta pozwalała mu na oficjalne proponowanie zamążpójścia. Na zmówinach spotykali się rodzice obojga młodych i świadkowie, podczas których nad bochenkiem chleba błogosławiono parze. Wyznaczano również datę ślubu oraz omawiano kwestię wiana i posagu, które to ustalenia spisywano. Do rzadkości należało zerwanie zaręczyn, a okres pomiędzy proszeniem o rękę i ślubem stanowił czas lepszego poznania się pary młodej – dodaje ekspertka.

Fot. Materiały prasowe

Magia złotych krążków

Dawniej wymiana obrączek stanowiła zabezpieczenie kontraktu ślubnego, dzisiejszy pierścionek zaręczynowy ma znaczenie symboliczne. W Polsce nie spisuje się też już umów przedślubnych, oczywiście poza intercyzą, która jednak ma inny wymiar niż dawny podział ról w związku. A jednak pozostało coś, co w niektórych domach praktykowane jest nadal.

Przyjęcie zaręczynowe

Wydarzenie to zdecydowanie różni się od wesela, które trwa zazwyczaj do białego rana. Jest to pewnego rodzaju spotkanie zapoznawcze rodziców i najbliższych pary młodej, dlatego najlepiej, gdy będzie ono kameralne. W gronie najważniejszych osób: rodziny, świadków, przyjaciół. Goście będą zapewne chcieli poznać historię zaręczyn, a więc para młoda może przygotować krótką anegdotę na ten temat. Także podczas takiego przyjęcia można poprosić świadków i druhny, by święto stało się i ich udziałem.

Fot. Materiały prasowe

Przyjęcie zaręczynowe nie musi odbyć się tuż po zaręczynach, jednak najlepiej zorganizować je do miesiąca po tym wydarzeniu. Przy czym goście powinni przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem wiedzieć, że para młoda szykuje takie spotkanie.

Jak to się robi?

To od pary młodej zależy, jaki styl przyjęcia wybierze. Wszystko zależy od ich pomysłu, ponieważ podczas organizacji przyjęcia zaręczynowego panuje pełna dowolność. Może to być tradycyjny polski obiad bądź wizyta w egzotycznej restauracji. Można również zorganizować przyjęcie w stylu amerykańskim, czyli eleganckie spotkanie przy winie i przekąskach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by para młoda zaprosiła do domu bliskie osoby i urządziła tak zwaną domówkę. Ma być swobodnie, a goście mają dzielić radość z narzeczonymi. Goście mają również szansę lepiej się poznać. Jeśli zapałają do siebie sympatią, to wiadomo, że wesele będzie udane.

Przyjęcie zaręczynowe według tradycji

Powinno ono odbyć się w domu panny młodej bądź, jeżeli nie ma ku temu warunków, w restauracji czy innym lokalu. Organizacją zajmują się rodzice narzeczonej, w tym wypadku to ojciec gra główne skrzypce – pełni zarówno rolę gospodarza, jak i ogłasza radosną nowinę o „byciu po słowie”, jak dawniej określano decyzję pary o ślubie.

Fot. Materiały prasowe

Obecnie rzadko dochodzi do faktycznych zaręczyn podczas takiej imprezy – młodzi zaręczają się w bardziej intymny, prywatny sposób. Jeśli jednak ktoś chce postępować zgodnie z tradycją, może poprosić kobietę o rękę właśnie podczas przyjęcia, albo… powtórzyć proceder w otoczeniu bliskich parze osób, które przychodzą, nie wiedząc, jaka okazja jest powodem przyjęcia. I znów, wracając do tradycji, przyszły pan młody powinien wręczyć obu mamom bukiety kwiatów, klęknąć i włożyć pierścionek na odpowiedni palec ukochanej (serdeczny prawej ręki).

Usadzenie gości

Zwyczajowo nie bez znaczenia jest również rozmieszczenie gości przy stole. Centralne miejsce należy do narzeczonych, ojciec panny młodej siada przy matce pana młodego i na odwrót. Wtedy spełni się cel przyjęcia, a więc bliższe poznanie rodzin. Podczas imprezy mogą również zostać poruszone kwestie ślubu i wesela, zostaną poczynione pierwsze ustalenia. Podczas rozmów można w przyjaznej atmosferze wstępnie podzielić obowiązki, aby w przyszłości nie dochodziło do konfliktów.

Fot. Materiały prasowe

Kiedy wyprawiać zaręczyny?

Kiedy nadchodzi najlepszy czas na ogłoszenie nowin? Wedle tradycji jest to czas pomiędzy daniem głównym a deserem. Nie powinno się wygłaszać mowy podczas posiłku, gdyż wiąże się to z pewnymi niedogodnościami – goście nie wiedzą czy słuchać, czy… jeść. Oczywiście po przekazaniu dobrych wiadomości następuje toast szampanem zakupionym przez przyszłego pana młodego.

Moda z Zachodu

Przyjęcia zaręczynowe często kojarzą się z amerykańskimi filmami, na których elegancko ubrane kobiety popijają szampana, a panowie w smokingach piją whisky i palą papierosy lub cygara. W Polsce kiedyś popularne, przez jakiś czas przyjęcia tego typu zostały zapomniane. Jednak płynie z ich organizacji sporo korzyści – jak choćby najważniejsza – zapoznanie się rodzin. Nie musi to być oczywiście wystawna kolacja, w przypadku tej imprezy istnieje dowolność, może to być grill, spotkanie na plaży, lunch w ogrodzie bądź piknik na trawie. Ważne, aby było elegancko i aby rodzina każdej ze stron czuła się swobodnie. Pierwsze spotkania zazwyczaj są stresujące, ponieważ zderzają się dwa światy – każda rodzina jest przecież inna. Przyjęcia zaręczynowe, bez względu na to czy są starodawną tradycją, czy modą pochodzącą z Ameryki Północnej, dają rodzinom państwa młodych czas na zapoznanie, porozumienie i zorganizowanie dla ich dzieci najlepszego wesela. Warto więc powrócić do tej tradycji i w ramach przygotowań do wesela zorganizować również przyjęcie zaręczynowe.

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał dzięki wiedzy i doświadczeniu zespołu portalu ślubnego z katalogiem usług – PlanujemyWesele, który wspiera narzeczonych poradami i inspiruje ich już od 10 lat.


Ślub

Kilka nawyków, które wzmocnią twoją siłę psychiczną

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 maja 2019
Fot. istock/svetikd
 

To nie są łatwe czasy. Żyjemy w świecie, który co chwila nas „testuje”, wymaga odporności i siły psychicznej. Ale nie wszyscy jesteśmy z natury mentalnie silni. Warto więc wyrobić sobie kilka nawyków, które ową mentalną siłę wzmocnią.

Co wzmacnia naszą siłę psychiczną

Spaceruj

Spacer przynajmniej raz dziennie to świetny sposób na utrzymanie, a nawet poprawę zdrowia psychicznego. Ostatnie badania wykazały, że wychodząc na zewnątrz poprawiamy nasze samopoczucie na około 7 godzin!

Przebywaj z bliskimi

Ludzie, którzy są bardziej związani ze swoją rodziną, przyjaciółmi i bliskimi są znacznie szczęśliwsi i kończą życie dłużej niż ludzie wybierający samotne spędzanie czasu.

Ćwicz z ciężarkami

Dziwne? Niekoniecznie. Ostatnie badania wykazały, że praca na siłowni poprawia nastrój i zmniejsza objawy depresji. Podnoszenie ciężarków jest jak pokonywanie trudności.

Szukaj tego, co wywołuje uśmiech na twojej twarzy

Postaraj się nabrać nawyku szukania wokół ciebie czegoś „do śmiechu” kilka razy dziennie. Śmiech może być korzystny dla naszej sprawności umysłowej, ponieważ śmiejąc się uwalniamy w naszym organizmie wiele substancji chemicznych, które powodują ogólnie lepsze samopoczucie, zmniejszenie stresu, poprawę pamięci krótkotrwałej i zwiększenie umiejętności uczenia się nowych zadań i informacji.

Spróbuj medytacji

Po prostu poświęcając trochę czasu na odpoczynek, oddech i skupienie uwagi na teraźniejszości, prawdopodobnie szybko zauważysz zaskakująco pozytywne efekty.

Zacznij pisać dziennik

Spróbuj robić notatki, aby zastanowić się nad wydarzeniami danego dnia. Zapisując to, za co jesteś wdzięczny i jakie dobre rzeczy wydarzyły się przez cały dzień, zaczniesz zdawać sobie sprawę, że chociaż twój nastrój nie był najlepszy masz podstawy do dobrego samopoczucia.

Dbaj o higienę snu

Zbyt często zaniedbujemy fakt, że odpowiednia ilość snu jest kluczowa zarówno dla naszej sprawności fizycznej, jak i psychicznej! Brak wystarczającej ilości snu prowadzi do wielu niekorzystnych konsekwencji, takich jak chroniczne zmęczenie.

Zrób coś dla innych

Staraj się robić coś miłego dla innych każdego dnia.  Chodzi o drobne uprzejmości, takie jak przepuszczenie kogoś w drzwiach, czy przygotowanie dla kogoś kawy.

Ucz się czegoś nowego

Spraw, by nawyk ciągłego poszukiwania i wypróbowywania nowych rzeczy nie był ci obcy. Czytaj o czymś nowym, spróbuj nowego hobby, poczuj, że otwierają się przed tobą nieznane dotąd możliwości. To bardzo wzmacnia.

Jak widzisz, siła emocjonalna leży w nowych doświadczeniach, w świeżym, pozytywnym spojrzeniu na świat i ludzi oraz w obecności tych, którzy są nam bliscy. To wszystko masz na wyciągnięcie ręki.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Ślub

Rozpacz bo byłym partnerze pomoże ci… stracić na wadze. Płacz więc na zdrowie, tylko nie za dużo

Redakcja
Redakcja
1 maja 2019

Jest wiele osób, które nie potrafią okazywać emocji, nie pozwalają im wydostać się na zewnątrz. Tłumią je w sobie, obawiając się pokazać, jak tak naprawdę się czują. Tłumią łzy, cierpią wewnętrznie, dusząc w sobie wszystko to, co negatywnie. Istnieje jednak wiele badań, które potwierdzają, że na zdrowie wyszłoby nam, gdybyśmy sobie zdrowo popłakali.

Jedną z korzyści płynących ze „zdrowego popłakania” jest utrata wagi. Wszystko jednak pod warunkiem, że płaczemy szczerze z powodu jakiegoś emocjonalnego bólu. Na przykład z powodu rozstania z partnerem.

Ekspert w dziedzinie stresu, doktor Pete Sulack wyjaśnia, że  łzy zawierają hormony stresu, co oznacza, że kiedy płaczesz, zmniejszasz poziom tych hormonów w organizmie. Tak, dosłownie je wypłakujesz.  Wpływa to na utratę wagi, ponieważ jednym z tych hormonów stresu jest kortyzol, hormonem, który sprawia, że tłuszcz zalega w naszym żołądku.

Nie oznacza to oczywiście, że możesz zastąpić wycieczki na siłownię wymuszoną sesją płaczu. Badania wykazały, że tylko łzy spowodowane prawdziwymi emocjami – nie fałszywymi łzami lub tymi wywołanymi przez siekanie cebuli – zawierają hormony stresu. Więc jeśli wymusisz łzy, płacz nie przyniesie żadnych korzyści.


Na podstawie: relrules.com


Zobacz także

Jak zaprojektować własne zaproszenia na ślub?

W jakich majtkach się ochajtać?

Czy wyjdziesz za… moją rodzinę?