Dawno, dawno temu lęk był ograniczonym tematem, otoczonym piętnem i niezrozumieniem. Jednakże im więcej informacji staje się dostępnych, tym bardziej możemy rozpoznać niespokojne zachowania u innych, a nawet w nas samych. Chociaż zrozumiałe jest robienie rzeczy bez zdawania sobie z tego sprawy z powodu choroby psychicznej, takiej jak lęk, wiedza o tym, gdzie zakorzenione są twoje zachowania, może pomóc ci przejąć kontrolę nad swoim życiem i lepiej zarządzać tymi zachowaniami.
Dodatkowo, jeśli zauważysz kogoś, kto się tak zachowuje, spróbuj podejść do niego z empatią i zrozumieć, skąd pochodzą jego zachowania. Możesz postrzegać kogoś jako „niegrzecznego” lub „antyspołecznego”, podczas gdy w rzeczywistości on prawdopodobnie walczy ze sobą, ze swoimi lękami.
Mając to na uwadze, oto 10 „niegrzecznych” zachowań, które są zakorzenione w lęku
1. Anuluje plany w ostatniej chwili
Często ludzie z lękami robią plany z najlepszymi intencjami. Jednakże, gdy plany zbliżają do momentu, oni coraz bardziej obawiają się wycieczki. Z kolei ktoś z ogromnym lękiem społecznym jest bardziej skłonny do anulowania planów w ostatniej chwili.
2. Niechęć do wycieczek „grupowych”
Podczas gdy osoby z lękiem są lepiej podatne na rozwój w małych grupach, gdy są zapraszane na dużą wycieczkę grupową, myśl o byciu otoczonym przez ludzi może być dla nich przerażająca. Niektórzy ludzie po prostu wolą mniejsze grupy i nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak jest to coś, co chcesz zrobić, ale lęk cię blokuje, może lepiej zmierzyć się z tym bezpośrednio.
3. Wybucha w nieistotnych sytuacjach
Patrząc z zewnątrz, kiedy ktoś wybucha ot tak w ciągu czegoś pozornie nieistotnego, może się to wydawać dziwne, a nawet niegrzeczne. Pod powierzchnią, w wielu przypadkach, faktem jest, że osoba stała się nadmiernie pobudzona i odczuwa presję. Pamiętajmy, że gdy ktoś wybucha, nie zawsze oznacza to, że ma złe intencje.
4. Nagle milknie
Kiedy komunikujesz się z kimś i ta osoba nagle milknie, może się to wydawać dziwne. Jednak w umyśle tych, którzy mierzą się z jakimś lękiem, płynie ciągły strumień myśli, które mogą być przytłaczające. Jeden głos może powiedzieć: „Musisz odpowiedzieć w ten sposób”, a inny mówi: „Nie, nie, to jest to, co musisz powiedzieć”, podczas gdy jeszcze inny mówi: „Nie, nie, to byłoby niegrzeczne. Będą myśleć, że jesteś niegrzeczny”. Na zewnątrz więc taka osoba sprawia wrażenie chamskiej, podczas gdy w rzeczywistości próbuje sama ze sobą ustalić, jak zareagować, by właśnie nie wyjść na niegrzeczną czy chamską.
5. Nie utrzymuje kontaktu wzrokowego
Inną powszechną cechą lęku jest brak kontaktu wzrokowego. Ta cecha jest szczególnie charakterystyczna dla osób, które mają lęk społeczny lub osób z zespołem stresu pourazowego. Powodem może być to, że kiedy zostały zranione lub były ofiarami przemocy emocjonalnej. Mają głęboko zakorzeniony strach przed ludźmi i ich reakcjami.
6. Ignoruje telefony lub SMS-y
Wiele osób bierze to do siebie, gdy nie odbierasz połączenia, SMS-a, a nawet wiadomości na Facebooku. Ale kiedy ktoś ci nie odpowiada, może istnieć niezliczona ilość powodów, a ty i tak nie pomyślisz, że to lęk. Lęk może utrudniać prowadzenie rozmów.
7. Potrzebuje czasu w samotności
Ludzie, którzy mają lęki, potrzebują czasu na przebudowę. Inni, zwłaszcza ekstrawertyczni ludzie, rozwijają się w ciągłych interakcjach społecznych. Ci, którzy mają lęk, po poważnej interakcji społecznej, potrzebują przerwy. Z tego powodu, gdy ktoś z lękami zostanie zaproszony na imprezę, może wymyślić wymówkę lub po prostu powiedzieć, że nie chce iść. Nie trzeba tego brać do siebie i wrzucać go od razu do szufladki z napisem „mruk”.
8. Przerywa innym
Przerywanie może być frustrujące i denerwujące. Niektórzy ludzie przerywają, ponieważ naprawdę nie dbają o to, co mówi druga osoba, ale inni mogą odczuwać presję lęku i robić to nieumyślnie. Ważne jest, aby zastanowić się, kto przerywa i jak wygląda jego sposób myślenia w tym momencie. Możesz być zaskoczona, gdy zdasz sobie sprawę, że wcale nie jest niegrzeczny, ale po prostu niespokojny.