Go to content

16 sposobów, na jakie marnujemy piękne dni swojego życia

16 sposobów, na jakie marnujemy piękne dni swojego życia
fot. Kalen Emsley/Unsplash

Jak często tkwisz głęboko w cyklu zmartwień, strachu i innych form destrukcyjnego nadmiernego myślenia? Jak często dajesz się odciągnąć od tego, co najważniejsze? A jak często czujesz, że drepczesz w miejscu, nie widząc efektów swoich działań?

Złe nawyki wciąż podstępnie burzą naszą wiarę i sprawczość. To małe rzeczy, które wszyscy robimy, a które marnują nasz cenny czas.

Oto najpopularniejsze sposoby, w jakie wszyscy wspólnie marnujemy piękne dni naszego życia:

 1. Marnujemy czas, hamując się zbyt mocno. Nic nie jest trwałe. Kiedy to zrozumiesz, możesz zrobić prawie wszystko, co chcesz, ponieważ nie próbujesz już niczego trzymać… z wyjątkiem chwili obecnej.
 2. Marnujemy piękne dni walcząc z tym, gdzie jesteśmy. Zaufaj drodze, nawet jeśli jej nie rozumiesz. Czasami to, czego nigdy się nie spodziewałaś, okazuje się być tym, czego potrzebujesz. Staraj się nie marnować czasu i energii na walkę z tym, gdzie jesteś – zainwestuj swój czas i energię w dotarcie tam, gdzie chcesz być, dzień po dniu, krok po kroku.
 3. Marnujemy czas na bezsensowne rozrywki. Nie znieczulaj się nieustannym hałasem. Nie dawaj się uziemiać rozpraszaczom. Poczuj prawdziwą, pozytywną moc, która płynie z twojej decyzji, aby wznieść się ponad rzeczy, które nie mają żadnego znaczenia.
 4. Marnujemy czas na pogoń za niewłaściwymi rzeczami. Możesz myśleć, że więcej sukcesów sprawi, że będziesz szczęśliwsza, ponieważ żyjesz w świecie, w którym nauczono cię, że dopiero kiedy masz „właściwą” karierę, „odpowiednie” stanowisko i odpowiednich przyjaciół, będziesz szczęśliwa. A tak naprawdę działa to zupełnie odwrotnie – kiedy jesteś szczęśliwa, przyciągasz ludzi, karierę i obfitość, której szukasz. Szczęście zaczyna się od wewnątrz.
 5. Marnujemy piękne dni na odkładanie szczęścia na później, na właściwy moment. Szczęście to „jak”, a nie „co”. Sposób myślenia, a nie cel. Chodzi o cieszenie się małymi rzeczami, jednocześnie goniąc za dużymi. Szczęście nie zaczyna się, gdy „to, tamto lub inna rzecz” jest rozwiązane – dzieje się teraz, kiedy doceniasz to, co masz.
 6. Marnujemy czas w stanie przytłoczenia. Najlepszy czas na wzięcie głębokiego oddechu jest wtedy, gdy nie masz na to ochoty. Ponieważ właśnie wtedy może to zrobić największą różnicę.
 7. Marnujemy piękne dni na bycie zajętymi (ale nie produktywnymi). Jest DUŻA różnica między byciem zajętym a byciem produktywnym. Nie myl ruchu z postępem. Na przykład koń na biegunach porusza się, ale nigdy nie robi żadnych postępów.
 8. Marnujemy czas, unikając rozwoju i zmian. Rozwój jest bolesny. Zmiana jest bolesna. Ale ostatecznie nic nie jest tak bolesne, jak utknięcie gdzieś w przeszłości.
 9. Marnujemy piękne dni na życie w obawie przed porażką. Jeśli zbyt boisz się porażki, nie możesz zrobić tego, co należy zrobić, aby odnieść sukces. Przypomnij sobie, że porażka nie jest najgorsza – gorzej nie próbować wcale.
 10. Marnujemy czas ciągłe niezdecydowanie. Decydować. Robić. To naprawdę takie proste.
 11. Marnujemy czas na ciągłe narzekanie. Przestań skupiać się na tym, jak bardzo jesteś zestresowany i pamiętaj, jak wiele masz szczęścia. Narzekanie nic nie zmieni, za to pozytywne nastawienie tak.
 12. Marnujemy piękne dni obwiniając innych za nasze kłopoty. Stopień, w jakim możesz wznieść się ponad przeciwności losu lub osiągnąć którykolwiek ze swoich celów, zależy od stopnia, w jakim bierzesz odpowiedzialność za swoje życie. Kiedy obwiniasz innych za to, przez co przechodzisz, oddajesz innym władzę nad swoim życiem.
 13. Marnujemy czas angażując się w niepotrzebne dramaty. Pozytywność to wybór, więc wybieraj mądrze. Bądź wystarczająco sprytna, aby nie brać udziału w plotkach, nakręcaniu się nawzajem i dramatach rodem z seriali paradokumentalnych.
 14. Marnujemy piękne dni na dołowaniu się. Sposobem na przezwyciężenie negatywnego myślenia i destrukcyjnego mówienia o sobie jest rozwijanie przeciwstawnych, pozytywnych wzorców myślowych, które są silniejsze i potężniejsze. Słuchaj swojego wewnętrznego głosu i zastąp zbędną negatywność pozytywnymi alternatywami.
 15. Marnujemy piękne dni wątpiąc w siebie. Masz powody, by wierzyć, że możesz sobie zaufać. Nie dlatego, że zawsze podejmowałaś właściwe decyzje, ale dlatego, że przetrwałaś złe i zrobiłaś małe kroki naprzód. Więc płacz przez chwilę, jeśli musisz, to nie oznaka słabości. To znak, że żyjesz i wciąż masz potencjał!
 16. Marnujemy czas całkowicie zaniedbując siebie. Pamiętaj, aby dbać o siebie. Odpoczywaj. Ćwicz. Jedz zdrowo. Czytaj. Bądź kreatywna. Śmiej się. Nie wypalaj się. Jesteś potrzebna.